W Poznaniu - w piątek 3 czerwca - rozpoczęła się III Międzynarodowa Konferencja: Profesjonalizacja Zawodu Mediatora i Mediacji. Organizatorami są Naczelna Rada Adwokacka, Centrum Mediacji przy NRA, Wielkopolska Izba Adwokacka, Sąd Okręgowy w Poznaniu i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza Wydział Prawa i Administracji. Patronami medialnymi - Wolters Kluwer Polska, Prawo.pl i Gazeta Prawna.pl. W konferencji bierze udział m.in. wiceminister Romanowski.

Konferencję rozpoczęło podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Centrum Mediacyjnym przy Wielkopolskiej Izbie Adwokackiej a Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Sądem Okręgowym w Poznaniu.

Czytaj: Dr Zemke-Górecka: Pandemia przyspieszyła rozwój mediacji, teraz czas na sądy >>

Szkolenia, webinary by podnieść kompetencje mediatorów

Rejestr powstaje w ramach projektu  "Upowszechnienie alternatywnych metod rozwiązywania sporów poprzez podniesienie kompetencji mediatorów, utworzenie Krajowego Rejestru Mediatorów (KRM) oraz działania informacyjne".

- Głównym celem jest upowszechnienie wiedzy o mediacji, budowa KRM jako nowego zintegrowanego systemu teleinformatycznego oraz profesjonalizacja zawodu mediatorach - mówił wiceminister Romanowski. Dodawał, że cel ten jest realizowany w ramach poprzez zadania skierowane do mediatorów i kandydatów na mediatorów.

- To są bezpłatne szkolenia z zakresu prowadzenia mediacji sądowych i pozasądowych w sprawach cywilnych, one są prowadzone na terenie całego kraju realizowane przez czterech naszych partnerów, centra mediacji, także spotkania z przedstawicielami wymiaru sprawiedliwości, panele dyskusyjne, seminaria i webinary. Są to też działania, które dążą do zdobycia, uzupełnienia wiedzy w zakresie kompetencji, w zakresie mediacji, ale mają też wymiar networkingowy dla środowiska mediatorów - podkreślał wiceminister.

Projekt przewiduje szkolenia dla mediatorów już funkcjonujących na rynku, które mają systematyzować ich wiedzę - 24-godzinne i dla kandydatów na mediatorów - 80-godzinne, podczas których uczestnicy mogą się dowiedzieć nie tylko czym jest mediacja ale i o podstawach powstania konfliktów, rodzajach mediacji, negocjacjach.

- Dotychczas te szkolenia zostały przeprowadzone dla 300 uczestników, w ramach projektu przewidziane jest przeszkolenia 1000 osób, szkolenia kończą się egzaminem, walidacją w ramach Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. Certyfikat, który jest wydawany jest rzetelnym potwierdzeniem zdobytej wiedzy i umiejętności niezbędnych dla wykonywania zawodu - zaznaczał wiceminister.  

Czytaj: Nowy mediator chciałby się wykazać, ale dla sądu ważne doświadczenie >>

Rozważane narzędzia do mediacji online

Romanowski poinformował również, że kolejną kwestią są webinary poruszające zagadnienia dotyczące mediacji w sprawach pracowniczych, gospodarczych i mediacji online. - Wybór tematyki podyktowany był również sytuacją epidemiczną w Polsce, ale też niezależnie od niej rosnącym zainteresowaniem czy potrzebą związaną z pojawiającymi się konfliktami pracowniczymi, zainteresowaniem jeżeli chodzi o online dispute resolution. Zdaje sobie sprawę, że mediacja online nie zastąpi klasycznego spotkania ale jest ciekawym rozwiązaniem. Pracujemy nad bardziej zaawansowanymi technologicznie rozwiązaniami, żeby stworzyć środowisko rzeczywistości wirtualnej i ułatwić prowadzenie mediacji online - dodawał wiceminister.

Jak zaznaczył są to prace w tym momencie koncepcyjne.  

 

KRM już za rok, termin nie jest zagrożony

Wiceminister zapewnił również, że termin realizacji Krajowego Rejestru Mediatorów - sierpień 2023 r. nie jest zagrożony. - Mniej więcej 95 proc. projektów teleinformatycznych nie kończy się zgodnie z planem albo są droższe, myślę że znajdziemy się w tych pięciu procentach - wskazał.   

Przypomniał też, że KRM to system, który ma uporządkować mediacje nie tylko sądowe ale i pozasądowe. - To będzie baza, która umożliwi odszukanie znalezienie mediatora specjalizującego się w danej kategorii spraw i na wybranym obszarze. Jeśli chodzi o budowę Rejestru to jest ona podzielona na dwa najistotniejsze etapy, pierwszy z nich to utworzenie bazy mediatorów, czyli listy mediatorów udostępnianej w systemie teleinformatycznym. Podstawowy zakres funkcjonalności przewiduje utworzenie centralnej listy mediatorów w formie strony internetowej, organizacje wpisów na tę listę, zapewnienie dostępu do wprowadzanych danych przez pracowników sądów powszechnych oraz integracje z innymi systemami obsługującymi sądy i postępowania sądowe czyli stworzenie szyn technologicznych, które taką integrację umożliwiają - wskazuje wiceszef MS.

Drugi etap - jak wyjaśniał - będzie polegać na rozbudowie tego systemu - czyli możliwość komunikacji dwustronnej między sądami a mediatorem. W ramach tych prac przewidziano elektroniczną komunikację z sądem, logowanie do systemu za pomocą profilu zaufanego ePUAP, certyfikowany podpis oraz możliwość wymiany dokumentacji poprzez system teleinformatyczny.