Prawo.pl
Zastąpienie tzw. sędziów dublerów w Trybunale Konstytucyjnym, wybór nowego prezesa TK, uchwalenie nowej ustawy o Trybunale - takie m.in. działania zapowiada przygotowany przez parlamentarny Zespół ds. Ładu Konstytucyjnego i Praworządności raport w sprawie "kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego w latach 2015-18"
Krzysztof Sobczak
02.04.2019
Wymiar sprawiedliwości
Nie widzimy podstaw od jej odwołania, mamy do niej pełne zaufanie - tak Ministerstwo Sprawiedliwości uzasadniło odmowę przyjęcia rezygnacji ze stanowiska prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie Joanny Bitner. Kierownictwo resortu podkreśliło, że wysoko ocenia pracę szefowej sądu.
Krzysztof Sobczak
02.04.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Wzmacnianie prawa międzynarodowego, promowanie ochrony ludności cywilnej w konfliktach zbrojnych i wspieranie pokojowego rozwiązywania sporów - to priorytety Polski w związku z członkostwem w Radzie Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Krzysztof Sobczak
02.04.2019
Wymiar sprawiedliwości
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oddalił wniosek przedstawiciela Prokuratury Krajowej o wyłączenie prezesa tego Trybunału z rozpoznawania sprawy pytań prejudycjalnych zadanych przez Sąd Najwyższy. Decyzję podjął Trybunał pod przewodnictwem wiceprezes.
Krzysztof Sobczak
02.04.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Do zespołu Kancelarii Ożóg Tomczykowski dołączył radca prawny Bartłomiej Biały. Stanął na czele nowego zespołu - Praktyki Podatków Transakcyjnych. Specjalizuje się w podatkowym doradztwie transakcyjnym, projektach reorganizacyjnych, międzynarodowym prawie podatkowym oraz doradztwie podatkowym na rzecz inwestorów prywatnych.
Patrycja Rojek-Socha
02.04.2019
Rynek
Nie jest uzasadnione prewencyjne zatrzymanie osoby, której ze względu na głoszone hasła może grozić agresja ze strony uczestników niezakazanego zgromadzenia. Jeżeli do niego jednak doszło, osobie zatrzymanej może przysługiwać od Skarbu Państwa odszkodowanie i zadośćuczynienie orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie.
Marek Sondej
02.04.2019
Prawo karne Policja
Sądy odwoławcze i nadzwyczajne środki prawne, a nie postępowania dyscyplinarne są od oceny wydawanych przez sędziów orzeczeń - uważa prof. Tadeusz Ereciński, były prezes Sądu Najwyższego kierujący Izbą Cywilną. I dodaje, że nadużywanie tej procedury wywoła wśród sędziów "efekt mrożący".
Krzysztof Sobczak
02.04.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Projekt ustawy o biegłych na początku roku trafił do ośrodków akademickich i eksperci, którzy go oceniali nie mają wątpliwości - ta wersja jest nie do przyjęcia. Krytykę wzbudza m.in. przekazanie w ręce dyrektora Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie kompetencji związanych z powoływaniem i zawieszaniem biegłych.
Patrycja Rojek-Socha
02.04.2019
Wymiar sprawiedliwości
Ponieważ skład 7 sędziów Sądu Najwyższego ma odpowiedzieć na pytanie prawne o poprawność powołania nowych sędziów SN przez Prezydenta RP, Izba Kontroli Nadzwyczajnej powinna do tego czasu odroczyć badanie skarg nadzwyczajnych - apeluje rzecznik praw obywatelskich, który jest jednym z dwóch organów kierujących do SN takie sprawy.
Krzysztof Sobczak
01.04.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Sędzia Trybunału Konstytucyjnego Grzegorz Jędrejek został w poniedziałek powołany przez prezydenta w skład Państwowej Komisji Wyborczej. Zastąpi w Komisji jej dotychczasowego szefa Wojciecha Hermelińskiego, którego członkostwo wygasło w piątek, gdy ukończył 70 lat.
Krzysztof Sobczak
01.04.2019
Wymiar sprawiedliwości Wybory
CRIDO Legal doradzało prawnie spółce Legia Warszawa S.A., Akademii Piłkarskiej Legii Sp. z o.o., przy projekcie stworzenia piłkarskiego kompleksu treningowo-szkoleniowego Legia Training Center. Inwestycja warta jest 80 mln zł, budowa ma rozpocząć się na początku kwietnia w gminie Grodzisk Mazowiecki.
Patrycja Rojek-Socha
01.04.2019
Rynek
Przyznanie sędziemu urlopu dla poratowania zdrowia jest uzależnione od tego, czy z zaświadczeń lekarskich wynika, że zalecane leczenie wymaga powstrzymania się od pełnienia służby. Decyzję w sprawie wydaje minister sprawiedliwości, ale nie ma ona uznaniowego charakteru - orzekł Sąd Najwyższy.
Aleksandra Partyk
01.04.2019
Prawnicy Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

SN: Spór kompetencyjny w sprawie dotacji oświatowych

Samorząd terytorialny Szkoła i uczeń
Po 1 stycznia 2017 r. sprawy przyznania dotacji dla przedszkoli i szkół niepublicznych podlegać powinny kognicji sądów administracyjnych, zwłaszcza w sprawie skarg wnoszonych po tej dacie. Jednak sądy cywilne nie mogą odrzucać pozwów, bo inaczej podważy się zaufanie obywateli do państwa - uznał Sąd Najwyższy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.04.2019
Samorząd terytorialny Szkoła i uczeń
Delegacje osłabiają sądy rejonowe ale umożliwiają też uzupełnianie braków w sądach okręgowych i apelacyjnych - mówi serwisowi Prawo.pl wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak. Klucz do rozwiązania problemu widzi on w likwidacji sądów apelacyjnych i wprowadzeniu jednolitego stanowiska sędziowskiego.
Patrycja Rojek-Socha
01.04.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Nie dojdzie do nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia psychicznego, która była zapowiadana po zabójstwie prezydenta Gdańska. Zdaniem ekspertów powstałby przepis, na podstawie którego każdego można by było skierować do szpitala psychiatrycznego bez jego zgody. Jednak mają być zmiany w prawie karnym wykonawczym, bo dziś w więzieniach przebywa blisko 400 osób chorych psychicznie
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
01.04.2019
Prawo karne Opieka zdrowotna
1,5 roku więzienia, 10-letni zakaz posiadania zwierząt - to nieprawomocny jeszcze wyrok, który zapadł wobec 30-latka za pobicie ze szczególnym okrucieństwem szczeniaka Fijo. Po zmianach w społeczeństwie, zmienia się podejście sędziów i prokuratorów - mówią prawnicy i obrońcy praw zwierząt. Efekt - wyroki "bez zawiasów" są coraz częstsze.
Patrycja Rojek-Socha
30.03.2019
Prawo karne
Propozycje zmiany przepisów dotyczących Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym przekazało resortowi sprawiedliwości Ministerstwo Zdrowia. Mają być kompleksowe i zmierzać - jak mówi się nieoficjalnie - do uwolnienia MZ z odpowiedzialności za tę placówkę.
Patrycja Rojek-Socha
30.03.2019
Wymiar sprawiedliwości

Blokada alkoholowa może złagodzić zakaz prowadzenia pojazdów

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja
Środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, dla niektórych osób, a szczególnie kierowców zawodowych, może okazać się bardzo uciążliwy i nieść za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Szczególnie, że w niektórych przypadkach sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów
Marcin Mamiński Maria Tomala
30.03.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja
Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego uchyliła w piątek uchwały Krajowej Rady Sądownictwa zawierające rekomendacje na stanowiska sędziowskie w Sądzie Apelacyjnym w Łodzi i Sądzie Rejonowym w Mławie. Procedura powołania sędziów musi być przeprowadzona od nowa.
Krzysztof Sobczak
29.03.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 26 marca uznał, że za śmierć pacjenta z ręki policjanta na izbie wytrzeźwień odpowiadało państwo, a 3,4 tys. euro zadośćuczynienia dla rodziny zmarłego to za mało. Wyrok dotyczy Rosji, ale było także podobne orzecznictwo strasburskiego trybunału w odniesieniu do Polski.
Katarzyna Warecka
29.03.2019
Prawo karne Prawo cywilne

Wojciech Hermeliński odchodzi dziś z PKW

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
29 marca wygasa członkostwo w Państwowej Komisji Wyborczej jej obecnego przewodniczącego. Tego dnia Wojciech Hermeliński kończy 70 lat i zgodnie z przepisami musi odejść. Jego miejsce w PKW zajmie sędzia TK Grzegorz Jędrejek. Prezydent powoła go w ciągu 5 dni.
Agnieszka Matłacz
29.03.2019
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Przewinienie dyscyplinarne sędziego lub prokuratora może dotyczyć tylko wykładni i stosowania przepisów procesowych, niewiążących się bezpośrednio z samym orzekaniem - wynika z orzecznictwa sądów dyscyplinarnych. Rażącym i oczywistym naruszeniem przepisów prawa nie może być interpretacja przepisów przez sędziego - dodają prawnicy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.03.2019
Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Delegacje sędziów do sądów wyższej instancji stały się sposobem na łatanie luk kadrowych. Zazwyczaj nie wracają oni już do rodzimych sądów, a delegacja blokuje etat nawet na kilka lat. Sędziowie oceniają, że jest to problem systemowy, który wymaga pilnych zmian. Dostrzega go też resort sprawiedliwości - rozwiązanie widzi w dwuszczeblowych sądach i jednolitym stanowisku sędziego.
Patrycja Rojek-Socha
29.03.2019
Wymiar sprawiedliwości
Dwaj sędziowie z trzyosobowego składu Sądu Najwyższego rozpatrującego zażalenie na decyzję o odmowie przyjęcia wniosku o wznowienie jednego z postępowań karnych, wystąpili do szerszego składu Izby Karnej z pytanie, czy mogą procedować z udziałem sędziego powołanego przez prezydenta spośród kandydatów wyłonionych przez Krajową Radę Sądownictwa, której sędziowskich członków wybrał Sejm.
Krzysztof Sobczak
28.03.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, rozpoznając pytania prejudycjalne polskiego Sądu Najwyższego, pominął sąd właściwy do rozpoznania sprawy i opiera się jedynie na niezweryfikowanych informacjach - uważa Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego. Zdaniem Izby sądem właściwym do zadania tych pytań oraz udzielania wyjaśnień jest właśnie ta Izba.
Krzysztof Sobczak
28.03.2019
Wymiar sprawiedliwości
Doktorzy habilitowani Piotr Rylski i Tadeusz Zembrzuski z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego zostali nagrodzeni za książki prawnicze najbardziej przydatne dla praktyki wymiaru sprawiedliwości w 2017 roku. Nagrodę specjalną otrzymał Michał Piotr Ziemiak.
Krzysztof Sobczak
28.03.2019
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
W czwartek 4 kwietnia odbędzie się konferencja "Wyzwania prawne dla sektora usług nowoczesnych w Polsce". Organizuje ją kancelaria DLA Piper. Do udziału zaprasza członków zarządów, przedstawicieli działów HR i prawnych. Prawo.pl jest jej patronem medialnym.
Jolanta Ojczyk
28.03.2019
Prawo AI Spółki
Rada ds. Ogólnych na zaplanowanym na 9 kwietnia posiedzeniu po raz kolejny ma zająć się sprawą praworządności w Polsce i na Węgrzech. Według nieoficjalnych informacji zdecydowali o tym w środę w Brukseli ambasadorowie państw członkowskich.
Krzysztof Sobczak
28.03.2019
Wymiar sprawiedliwości

RPO: Więzień też ma prawo do godnej śmierci

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna
Obowiązuje przepisy pozwalają na to, by umierających więźniów zwalniać do domów lub szpitali - przypomina Rzecznik Praw Obywatelskich i podkreśla, że śmierć w więzieniu, nawet w szpitalnym oddziale, nie ma nic wspólnego z godnym umieraniem - zawsze następuje w samotności, nierzadko wśród mało empatycznych współosadzonych.
Patrycja Rojek-Socha
28.03.2019
Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna
Analizowanych jest obecnie ponad 40 opinii adwokatów, które w czasie wewnętrznych konsultacji wpłynęły do Naczelnej Rady Adwokackiej. Nie wiadomo jeszcze jaki kształt miałaby mieć ustawa o świadczeniu usług prawniczych, ale autorzy rozważają - jak ustaliło Prawo.pl - pójście w kierunku zapisów o działalności regulowanej zawartych w Prawie przedsiębiorców.
Patrycja Rojek-Socha
28.03.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości