Deklarację taką szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz złożył w Nowym Jorku podczas konferencji wysokiego szczebla Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęconego międzynarodowemu prawu humanitarnemu.
W swoim przemówieniu na forum Rady minister Jacek Czaputowicz podkreślił znaczenie, jakie Polska przywiązuje do przestrzegania zasad międzynarodowego prawa humanitarnego i nawiązał do dotychczasowej aktywności Polski w tym obszarze. – W maju 2018 r. Polska przewodniczyła pracom Rady Bezpieczeństwa. Zorganizowaliśmy dwie otwarte debaty na wysokim szczeblu: pierwszą w sprawie przestrzegania prawa międzynarodowego w kontekście utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa, a drugą w sprawie ochrony ludności cywilnej w konfliktach zbrojnych. Tematyka obydwu koncentrowała się na międzynarodowym prawie humanitarnym – powiedział polski minister spraw zagranicznych.
Zaznaczył również, że wspieranie zasad prawa międzynarodowego, w tym międzynarodowego prawa humanitarnego, w szczególności w odniesieniu do ochrony cywilów, jest jednym z głównych priorytetów niestałego członkostwa RP w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019.
Cena promocyjna: 55.2 zł
Cena regularna: 69 zł
Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
Minister spraw zagranicznych uczestniczył także w nieformalnym spotkaniu Rady Bezpieczeństwa w formule Arria na temat ochrony personelu humanitarnego. Celem spotkania była próba zidentyfikowania, w oparciu o istniejącą legislację (rezolucje oraz konwencje), najlepszych praktyk oraz metod praktycznego i efektywnego przestrzegania międzynarodowego prawa w zakresie ochrony pracowników humanitarnych.
W poniedziałek 1 kwietnia br. ogłoszono także, że Polska przystąpi do deklaracji politycznej ws. ochrony zdrowia w konfliktach zbrojnych. Celem tego dokumentu jest wyrażenie poparcia dla działań dążących do wzmocnienia istniejących mechanizmów ochrony personelu medycznego i humanitarnego. Tekst deklaracji został przygotowany we współpracy m.in. z Międzynarodowym Komitetem Czerwonego Krzyża (MKCK) oraz Biurem ONZ ds. koordynacji pomocy humanitarnej (OCHA). – Jestem przekonany, że naszą rolą jako członka ONZ jest wpieranie wszelkich inicjatyw, które wzmacniają mechanizmy ochrony ludności cywilnej – podkreślił minister Jacek Czaputowicz.