Prawo.pl
Podwyższenie kar za uporczywe nękanie nie rozwiąże problemu stalkingu, tym bardziej, że kary bezwzględnego pozbawienia wolności są w tego typu sprawach rzadko orzekane - mówi w rozmowie z Prawo.pl adwokat Barbara Szopa. Jej zdaniem ofiarom pomogłoby usunięcie znamienia uporczywości, bo to ono powoduje problemy w ocenie sprawy i na etapie wstępnym - policja, prokuratura i przez sądy.
Patrycja Rojek-Socha
18.02.2019
Wymiar sprawiedliwości
Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” zaapelowało do "osób odpowiedzialnych za funkcjonowanie Trybunału Konstytucyjnego" o podjęcie pilnych działań zmierzających do rozpoznania pytania prawnego warszawskiego Sądu Okręgowego w sprawie tzw. ustawy dezubekizacyjnej. Sprawa już ponad rok czeka na wyznaczenie terminu.
Krzysztof Sobczak
17.02.2019
Wymiar sprawiedliwości
Projekt zmian w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym oraz niektórych innych ustaw proponuje wprowadzenie regulacji pozwalającej zdefiniować nieco bliżej instytucję opieki naprzemiennej, zwanej także pieczą naprzemienną czy równoważną. Jednak czy diametralnie wpłynie to na orzecznictwo sądów rodzinnych?
Michał Kubalski Tomasz Gołembiewski Ewelina Gee-Milan
16.02.2019
Prawo rodzinne
Polska, Węgry i Turcja zostały wymienione jako kraje stanowiące potencjalne wewnętrzne zagrożenie dla demokratycznych wartości i rządów prawa w raporcie "70 lat NATO: Sojusz w kryzysie”, opublikowanym w związku z inauguracją dorocznej Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium.
Krzysztof Sobczak
15.02.2019
Zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów Przemysław Redzik zdecydował o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego wobec sędziego Pawła Strumińskiego z Sądu Rejonowego w Gliwicach. Sędzia usłyszał zarzut dyscyplinarny za porównanie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego do Włodzimierza Lenina.
Krzysztof Sobczak
15.02.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Uzależnienie od polityków decyzji o zarzutach dyscyplinarnych wobec sędziów zagraża niezawisłości sędziów i niezależności sądów - stwierdza w swojej analizie Forum Obywatelskiego Rozwoju. I podkreśla, że takim mechanizmem w bardzo łatwy sposób można wpływać na wydawane przez sędziów wyroki i postanowienia.
Krzysztof Sobczak
15.02.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przedsiębiorcy mogą zaoszczędzić na mediacji

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Już dwa lata obowiązuje w Polsce ustawa o wspieraniu polubownych metod rozwiązywania sporów. Celem przepisów był przede wszystkim wzrost ilości spraw gospodarczych kierowanych do mediacji oraz podniesienie świadomości przedsiębiorców, że mediacja może być alternatywą wobec procesu sądowego
Ewelina Stobiecka
15.02.2019
Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Kontrolę operacyjną może zarządzić tylko i wyłącznie ustawowo określony organ krajowy, a wniosek o nią powinien być rzetelnie uzasadniony - orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE. Chodziło o nielegalne podsłuchy zastosowane przez bułgarskie służby w sprawie dotyczącej przestępczości VAT-owskiej. - To przestroga także dla polskich służb - mówią eksperci.
Patrycja Rojek-Socha
15.02.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Organizacje pozarządowe, psychiatrzy, obrońcy praw człowieka mają duże zastrzeżenia do propozycji Ministerstwa Zdrowia w sprawie kierowania na przymusowe leczenie psychiatryczne więźniów, którzy kończą odbywanie kary i mają zaburzenia psychiczne - ustaliło Prawo.pl. Projekt resortu ma zostać poprawiony i ponownie zaprezentowany ekspertom.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska Patrycja Rojek-Socha
15.02.2019
Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wstrzymuje wypłatę zasiłków chorobowych lub macierzyńskich wielu mamom-prawniczkom bo uważa, że założyły one działalność gospodarczą tylko po to, by wyłudzić świadczenia. ZUS sprawdza też, czy założona oficjalnie kancelaria faktycznie świadczy usługi i uzyskuje przychody.
Katarzyna Nowosielska
15.02.2019
Prawnicy Ubezpieczenia społeczne
Sędzia Sławomir Jęksa będzie miał postępowanie dyscyplinarne za to, że podczas ogłaszania wyroku w sprawie Joanny Jaśkowiak "wygłosił manifest polityczny". Żona prezydenta Poznania została wtedy uniewinniona od zarzutu związanego z publicznym użyciem wulgaryzmu.
Krzysztof Sobczak
14.02.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Zapowiedź wytoczenia przez rządową telewizję procesu rzecznikowi praw obywatelskich Adamowi Bodnarowi to najnowszy przykład nękania i zastraszania tego człowieka, których przeżył on wiele przez ostatnie trzy lata - stwierdza w oświadczeniu Amnesty International.
Krzysztof Sobczak
14.02.2019
Wymiar sprawiedliwości
Jeśli nie można ustalić, kiedy nastąpiły przewinienia, a sądy dyscyplinarne nie określiły dat naruszeń zasad etyki zawodu, to należy obwinioną radcę prawną uniewinnić - taki jest sens wyroku Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Zwłaszcza, że termin przedawnienia karalności spraw, o które była obwiniona radca prawny, wkrótce mija.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.02.2019
Prawnicy

Sędzia podejrzany o korupcję - prokuratura wnioskuje o areszt

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Wniosek o uchylenie immunitetu sędziemu Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy Sławomirowi B. trafił do sędziowskiego sądu dyscyplinarnego, czyli do Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Jak informuje Prokuratura Krajowa, chodzi o podejrzenie przyjmowania korzyści majątkowych od jednego z syndyków.
Krzysztof Sobczak
14.02.2019
Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Z roku na rok zwiększa się liczba zawiadomień i skazań dotyczących stalkingu. Zmieniają się też przyczyny "nękania" - ofiarami padają nie tylko obiekty nieodwzajemnionego uczucia, ale też ich rodzice, dłużnicy, czy sąsiedzi. Lekarstwem - według resortu sprawiedliwości - będzie zaostrzenie kar.
Patrycja Rojek-Socha
14.02.2019
Wymiar sprawiedliwości

Zmiany w procedurze cywilnej - nowa era, czy powrót do przeszłości?

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Zmiany w procedurze cywilnej są potrzebne, ale nie ma pewności, czy te proponowane w rządowym projekcie rzeczywiście doprowadzą do usprawnienia procesów - pisze radca prawny Zbigniew Kruczkowski z warszawskiego biura Linklaters. I dodaje, że szczególne zaniepokojenie może budzić zamiar powrotu do odrębnej procedury gospodarczej.
Zbigniew Kruczkowski,
14.02.2019
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Brak prawnego zakazu przesłuchiwania tłumacza w zakresie treści rozmowy obrońcy z oskarżonym czy np. dziennikarskiej, może prowadzić do próby obejście tajemnicy szczególnie chronionej przez prawo - wskazuje Rzecznik Praw Obywatelskich.
Patrycja Rojek-Socha
13.02.2019
Wymiar sprawiedliwości
Do warszawskiego zespołu nieruchomości kancelarii dołączył Bartosz Kopik, adwokat specjalizujący...
Patrycja Rojek-Socha
13.02.2019
Rynek
Sejmowa komisja przerwała pierwsze czytanie senackiego projektu regulującego rynek kancelarii odszkodowawczych do czasu przedstawienia opinii przez rząd. Przedstawicielka Ministerstwa Sprawiedliwości wskazała, że projekt wymaga poważnych korekt. Posłowie, zarówno PiS jak i opozycji podkreślali, że zyskają na nim tylko ubezpieczyciele.
Jolanta Ojczyk
13.02.2019
Prawo cywilne Finanse

W Trybunale lepiej, czyli gorzej

Wymiar sprawiedliwości
Trybunał Konstytucyjny działa prawidłowo i zapewnia należytą ochronę wolności i praw konstytucyjnych obywateli - twierdzi jego prezes. Ale to nieprawda, bo sama przyznaje, że pod jej kierownictwem wyroków zapada mniej. Wystarczy zresztą zajrzeć na stronę internetową TK.
Krzysztof Sobczak
13.02.2019
Wymiar sprawiedliwości

RPO upomina się o szybsze autolustracje

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Osoba pomówiona o związki ze służbami specjalnymi PRL może w drodze tzw. autolustracji wystąpić do sądu o oczyszczenie z zarzutu. Jednak IPN niezbyt szybko rozpatruje te sprawy, a oczekiwanie sądu na stanowisko może trwać miesiącami.
Krzysztof Sobczak
13.02.2019
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Usługi prawnicze, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej będą mogli świadczyć wyłącznie adwokaci, radcowie prawni i prawnicy zagraniczni - zakłada projekt ustawy przygotowany przez adwokaturę. Przewiduje on też sankcje dla osób, które będą chciały świadczyć je bez kwalifikacji. Czynności prawne, które podejmą mają być nieważne, a czynności procesowe - bezskuteczne.
Patrycja Rojek-Socha
13.02.2019
Prawnicy
Obserwujemy właśnie proces przekształcania ustroju bez zmian w konstytucji. A konstytucja jest w pewien sposób bezradna, bo okazuje się, że można ją bardzo łatwo obejść czy zignorować. I jak pokazuje praktyka, główną rolę w obronie konstytucji odgrywa opinia publiczna - twierdzi prof. Mirosław Granat.
Krzysztof Sobczak
13.02.2019
Wymiar sprawiedliwości
Życie i zdrowie obywateli nie może być uznane za mniej wartościowe niż wolność osoby z zaburzeniami psychicznymi stwarzającej zagrożenie dla społeczeństwa - tak prokuratorzy Prokuratury Krajowej odnoszą się do styczniowej uchwały Sądu Najwyższego.
Patrycja Rojek-Socha
13.02.2019
Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Wystartował pierwszy w Polsce sąd arbitrażowy online, kolejny ma ruszyć w kwietniu. Mają być szybsze i tańsze niż tradycyjnie sądy polubowne oraz powszechne. Rozstrzygnięcia w prostych sprawach mają zapadać nawet w kilka tygodni. Ich twórcy liczą, że przekonają przedsiębiorców do takiego pozasądowego rozstrzygania sporów.
Jolanta Ojczyk
13.02.2019
Prawo cywilne
Dopiero 19 lutego br. Sąd Najwyższy ogłosi wyrok w sprawie siedmiu oskarżonych o fałszowanie lub skłanianie do "ubarwiania" dokumentacji medycznej lekarzy i znanych adwokatów. Chodziło o uniknięcie lub odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności. Obrońcami w tej sprawie jest 10 wybitnych prawników.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.02.2019
Prawo karne Prawnicy Zawody medyczne
Orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego zapewnia należytą ochronę wolności i praw konstytucyjnych obywateli oraz właściwe funkcjonowanie organów państwa, a Trybunał działa prawidłowo - zapewniła we wtorek w Sejmie prezes TK Julia Przyłębska. Przyznała jednak, że Trybunał wydaje teraz mniej wyroków niż przed objęciem przez nią funkcji prezesa.
Krzysztof Sobczak Agnieszka Matłacz
12.02.2019
Wymiar sprawiedliwości
Adwokat Sławomir Kowalski został nowym partnerem w kancelarii Maruta Wachta. Specjalizuje się w prawie ochrony danych osobowych oraz prawie nowych technologii.
Patrycja Rojek-Socha
12.02.2019
Rynek
Podczas wtorkowej rozprawy w Trybunale Sprawiedliwości UE w Luksemburgu Polska i Komisja Europejska podtrzymały stanowiska ws. skargi na ustawę o Sądzie najwyższym. Polskie władze twierdzą, że jest ona bezzasadna, ponieważ ustawa została zmieniona, ale KE uważa że potrzebny jest wyrok. 11 kwietna zostanie ogłoszona opinia rzecznika TSUE w tej sprawie.
Krzysztof Sobczak
12.02.2019
Wymiar sprawiedliwości
Obwiniona o fałszowanie protokołów z rozprawy sędzia musi mieć profesionalną obronę w sądzie dyscyplinarnym - orzekł Sąd Najwyższy i uchylił orzeczenie do ponownego rozpoznania. - Stan psychiczny nie pozwala jej na samodzielne występowanie w rozprawach - dodał SN.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
12.02.2019
Prawnicy