Prawo.pl
Radcy prawni i adwokaci oraz aplikanci prowadzący działalność gospodarczą w ramach kancelarii prawnych powinni być uwzględnieni w pracach nad pakietem pomocowym dla średnich i małych przedsiębiorców - do premiera Mateusza Morawieckiego apelują o to Krajowa Rada Radców Prawnych i Naczelna Rada Adwokacka.
Patrycja Rojek-Socha
16.03.2020
Prawnicy Małe i średnie firmy
Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych apeluje o pilne zmiany legislacyjne w zakresie biegu terminów procesowych (ustawowych) i sądowych. Postuluje, by w okresie od dnia ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego, aż do dnia ogłoszenia jego zakończenia, uległ on zawieszeniu - ustaliło Prawo.pl.
Patrycja Rojek-Socha
16.03.2020
Wymiar sprawiedliwości
Aż 89 proc. Polaków wyraża aprobatę dla obecności Polski w UE. Również większość nie ma poczucia, że członkostwo w Unii w zbyt dużym stopniu ogranicza suwerenność naszego kraju, ale tylko nieco ponad uważa, że Polska powinna brać pod uwagę zalecenia i postanowienia instytucji Unii Europejskiej ws. reformy sądownictwa.
Krzysztof Sobczak
16.03.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Okręgowa Izba Radców Prawnych w Olsztynie zainicjowała akcję mającą na celu zbieranie informacji o potrzebujących wsparcia radców-seniorom, radców i aplikantów z niepełnosprawnościami oraz ich rodzinach. Chodzi m.in. o pomoc w dostarczaniu podstawowych produktów i leków.
Patrycja Rojek-Socha
16.03.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Samorządy radców prawnych i adwokatów zwróciły się w ostatnim czasie do starostów i prezydentów miast, ale też resortu sprawiedliwości o podjęcie działań mających na celu ochronę prawników świadczących pomoc prawną w ramach w punktów nieodpłatnej pomocy prawnej. Na bieżąco zbierane są też przez NRA informacje o adwokatach, którzy z powodu pandemii utknęli poza granicami kraju.
Patrycja Rojek-Socha
16.03.2020
Prawnicy Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Sąd rejonowy w sprawie o niezapłacony bilet wydał wyrok zaoczny i oddalił powództwo. Nie było jednak ku temu podstaw. Pozwany składał pismo, w którym domagał się przeprowadzenia dowodu z jego przesłuchania. Poza tym sąd rejonowy nieprawidłowo ocenił twierdzenia powoda, skoro nie budziły one wątpliwości - orzekł Sąd Okręgowy w Świdnicy.
Aleksandra Partyk
16.03.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Dochowanie terminów urzędowych w kwarantannie wątpliwe, ale są możliwości

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Koronawirus może utrudnić załatwienie w terminie sprawy administracyjnej czy sądowej. Zwłaszcza jeśli ktoś nie ma możliwości dokonania tego elektronicznie lub prawo wymaga osobistego stawiennictwa. Problem dotknie zwłaszcza osób w kwarantannie.
Katarzyna Kubicka-Żach Patrycja Rojek-Socha
16.03.2020
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Od piątku - 13 marca, sądy w całym kraju ograniczyły pracę. Odwoływane są wszystkie rozprawy i posiedzenia, poza tymi niecierpiącymi zwłoki. Ograniczenia dotyczą w wielu miejscach biur obsługi interesantów. Kolejne rozprawy, według nieoficjalnych informacji, planowane są nie wcześniej, niż w połowie kwietnia. Czeka nas chaos - alarmują prawnicy.
Patrycja Rojek-Socha
16.03.2020
Wymiar sprawiedliwości
Od poniedziałku, 16 marca, kwarantanną mają zostać objęci sędziowie i pracownicy Sądu Rejonowego w Biłgoraju. Decyzja ma związek z koronawirusem. Potwierdzono zakażenie u pracownika sądu. Mężczyzna pochodzi z powiatu janowskiego. To właśnie Sąd Rejonowy w Janowie Lubelskim, został jako pierwszy objęty kwarantanną.
Patrycja Rojek-Socha
15.03.2020
Wymiar sprawiedliwości
Opracowanie jednolitego katalogu spraw pilnych, podlegających co do zasady rozpoznawaniu, zawieszanie z mocy prawa postępowań sądowych w sprawach osób dotkniętych skutkami wirusa SARS-CoV-2, przygotowanie i wdrożenie systemu pomocy finansowej państwa dla osób dotkniętych skutkami odraczania rozpraw i zawieszania postępowań
Patrycja Rojek-Socha
15.03.2020
Wymiar sprawiedliwości
Nieruchomość obciążoną dożywociem można sprzedać. Ma to jednak ten skutek, że uprawniony z dożywocia nie może żądać by sąd rozwiązał umowę dożywocia, a wyłącznie zamienił uprawnienia z umowy dożywocia na rentę odpowiadającą wartości tego prawa - orzekł Sąd Okręgowy w Toruniu.
Marek Sondej
14.03.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich osoby przebywające w więzieniach, aresztach i pomieszczeniach dla zatrzymanych, ale też nastolatki w schroniskach dla nieletnich, zakładach poprawczych i młodzieżowych ośrodkach wychowawczych - są w grupie wysokiego ryzyka i powinny być szczególnie chronione przed koronawirusem.
Patrycja Rojek-Socha
14.03.2020
Wymiar sprawiedliwości
Właśnie zaczęły obowiązywać ograniczenia w pracy sądów. Z wokand zdjęto wszystkie sprawy, poza tymi niecierpiącymi zwłoki. Pozostaje jednak - jak podkreślają adwokaci - problem terminów m.in. na złożenie apelacji czy zażaleń, w dochowaniu których są coraz większe przeszkody. Rozwiązaniem ma być przygotowany właśnie projekt zmian w specustawie dotyczącej koronawirusa.
Patrycja Rojek-Socha
14.03.2020
Prawnicy

NSA też odwołuje rozprawy 

Ordynacja Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
W związku z istotnym zagrożeniem koronawirusem wszystkie rozprawy w Naczelnym Sądzie Administracyjnym od 16 marca zostają odwołane - poinformowało w piątek biuro prasowe tego sądu. NSA wstrzymuje również przyjmowanie interesantów, nie odbędzie się też zgromadzenie, które ma wskazać kandydatów na wiceprezesów.
Krzysztof Sobczak
13.03.2020
Ordynacja Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Cudowne herbatki mające uchronić przed zarażeniem koronawirusem lub proszek, który wyleczy od choroby. Oszuści nie próżnują. Policja przestrzega też przed złodziejami, którzy mogą podszywać się pod służby sanitarne oraz instytucje walczące z epidemią. Bazując na społecznych obawach mogą sprzedawać cudowne lekarstwa lub wykradać dane.
Robert Horbaczewski
13.03.2020
Prawo karne Policja
Nagrywanie ograniczałoby ryzyko naruszania praw osób przesłuchiwanych, zwłaszcza gdy nie mają obrońcy, a z drugiej strony chroniłoby policjantów i prokuratorów przed pomówieniami o nadużycie uprawnień - wskazuje Rzecznik Praw Obywatelskich. W jego ocenie takie nagrania mogłyby być załącznikiem do tradycyjnego protokołu.
Patrycja Rojek-Socha
13.03.2020
Wymiar sprawiedliwości
Wnioskodawca zwrócił się do komendanta komisariatu policji o identyfikację osoby widocznej na zdjęciu. Ten odpowiedział, że czynność taka nie stanowi informacji publicznej i odmówił żądaniu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu przyznał mu rację.
Marek Sondej
13.03.2020
Policja RODO
Prof. Andrzej Sokala został w czwartek wybrany rektorem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Był jedynym kandydatem. Za jego wyborem na rektora uczelni na kadencję 2020-2024 głosowało 181 elektorów, przeciw było 10, a 5 wstrzymało się od głosu. Prof. Sokala od 2012 roku był prorektorem UMK ds. studenckich i polityki kadrowej.
Krzysztof Sobczak
12.03.2020
Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Wirus zrzuca sprawy z wokandy - jest rekomendacja dla sądów

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Począwszy od 13 do 31 marca - w sądach w całym kraju zdjęto sprawy z wokand. Odbywać się mają tylko te niecierpiące zwłoki - posiedzenia aresztowe, sprawy dotyczące dzieci, publikacje wyroków, ale przy ograniczonej liczbie osób. Taką rekomendację przedstawiło prezesom Ministerstwo Sprawiedliwości, a ci w ciągu kilku godzin wydali stosowne zarządzenia.
Patrycja Rojek-Socha
12.03.2020
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo

Sąd Najwyższy od 16 marca ogranicza rozprawy i wstęp

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Od poniedziałku 16 marca do 31 marca 2020 r. odwołane zostają wszystkie rozprawy i inne posiedzenia jawne - tak brzmi zarządzenie I Prezes Sądu Najwyższego związane z zagrożeniem epidemiologicznym. Celem jest interes publiczny i dobro obywateli. W piątek 13 marca Izba Cywilna podejmie jeszcze uchwały.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
12.03.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
W związku z zagrożeniem koronawirusem adwokat Witold Kabański, prezes Sądu Dyscyplinarnego przy Izbie Adwokackiej w Warszawie, zdecydował o zdjęciu z wokandy wszystkich spraw i nie przyjmowaniu jakichkolwiek interesantów. Zarządzenie obowiązuje do odwołania.
Patrycja Rojek-Socha
12.03.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Trybunał Konstytucyjny odroczył bez podania terminu wydanie orzeczenia w sprawie tzw. sporu kompetencyjnego między Sądem Najwyższym, Sejmem i Prezydentem RP. W czwartek sędziowie TK kontynuowali zadawanie pytań przedstawicielom Kancelarii Prezydenta i Sejmu. Główny problem dotyczył charakteru wiążącego uchwały podjętej przez Sąd Najwyższy 23 stycznia 2020 r.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Krzysztof Sobczak
12.03.2020
Wymiar sprawiedliwości
Z uwagi na zagrożenie koronawirusem Ministerstwo Sprawiedliwości podjęło decyzję o przesunięciu egzaminów adwokackich i radcowskich zaplanowanych na 24-27 marca. Na razie nie podano kolejnego terminu. Na taką decyzje liczyły samorządy prawnicze, podnosząc że egzaminy powinny być przesunięte nawet o kilka miesięcy.
Patrycja Rojek-Socha
12.03.2020
Prawnicy
12 marca Trybunał Konstytucyjny będzie kontynuował rozpatrywanie wniosku marszałek Sejmu w sprawie sporu kompetencyjnego między Sądem Najwyższym, Sejmem, a Prezydentem RP. Rozprawa w tej sprawie została przerwana 3 marca w fazie pytań sędziów do stron.
Agnieszka Matłacz Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Krzysztof Sobczak
12.03.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Brakuje środków odkażających, środków higieny, konieczne jest wprowadzenie zasad kontroli osób wchodzących do budynków sądów i zakazu wstępu dla tych, którzy mają objawy choroby, a nawet rozważenie odwołania zaplanowanych rozpraw i posiedzeń - alarmują związki pracowników wymiaru sprawiedliwości. Wzywają ministerstwo do podjęcia działań w tym zakresie.
Patrycja Rojek-Socha
12.03.2020
Wymiar sprawiedliwości
24 marca mają rozpocząć się egzaminy adwokacki i radcowski. Prawnicy podnoszą jednak, że z powodu zagrożenia koronawirusem powinny zostać przesunięte. Decyzję w tej sprawie w najbliższym czasie - prawdopodobnie jeszcze w czwartek, 12 marca - ma podjąć resort sprawiedliwości. Samorządy nieoficjalnie liczą, że będzie właśnie taka.
Patrycja Rojek-Socha
12.03.2020
Prawnicy
Sytuacja wokół KRS i Izby Dyscyplinarnej SN, coraz mocniej przekłada się na pracę sądów, w tym dyscyplinarnych izb adwokackich. Rodzą się dylematy nawet w sprawach, które są oczywiste - jak wykonanie kary dyscyplinarnej wydalenia z adwokatury. A to z kolei może dotykać zwykłych obywateli - mówi dr Witold Kabański, prezes Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Warszawie.
Patrycja Rojek-Socha
12.03.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prokuratoria wesprze UOKiK w obronie konsumentów

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument
Prokuratoria Generalna będzie w ważnych sprawach zastępcą procesowym w sprawach odwoławczych od decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jak podał prezes Tomasza Chróstny, Urząd wydaje rocznie ok. 100 decyzji z zakresu praktyk ograniczających konkurencję i naruszających zbiorowe interesy konsumentów.
Krzysztof Sobczak
11.03.2020
Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument
Sąd Rejonowy w Janowie Lubelskim zawiesił działalność do 24 marca, ponieważ do tamtejszego szpitala zgłosiła się pracownica tego sądu, u której potwierdzono zarażenie koronawirusem. Inne sądy podejmują na razie działania mające przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się choroby, a ministerstwo zaleca szczególne środki ostrożności we wszystkich podległych placówkach.
Krzysztof Sobczak
11.03.2020
Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna
Polska spadła o jedną pozycję, z 27 na 28 miejsce, w porównaniu do ubiegłego roku w rankingu praworządności państw organizacji World Justice Project. Najbardziej praworządne kraje to Dania, Norwegia i Finlandia, a na końcu rankingu znalazły się Wenezuela, Kambodża i Demokratyczna Republika Konga.
Krzysztof Sobczak
11.03.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości