Prawo.pl
Tylko trzy zakłady medycyny sądowej są w pełni przygotowane na to, by w czasie koronowirusa - chroniąc prokuratora - przeprowadzać sekcje zwłok. W pozostałych - jak wynika z nieoficjalnych informacji Prawo.pl - brakuje sprzętu, środków ochrony osobistej i testów. A problem nie jest wcale mały, bo zdaniem ekspertów, wszystkie nagłe zgony są obecnie obarczone ryzykiem.
Katarzyna Kubicka-Żach Patrycja Rojek-Socha
04.04.2020
Prawo karne Koronawirus a prawo
Choć Krajowa Rada Notarialna uspakaja, że czynności można dalej prowadzić, część kancelarii już je ograniczyła. Jeśli epidemia potrwa dłużej, może to utrudnić działalność spółek, wyhamować obrót nieruchomościami czy sprawy spadkowe. Naukowcy przekonują, że jak najszybciej powinniśmy wdrożyć elektroniczny akt notarialny, który nie wymagałby dużych zmian w przepisach.
Patrycja Rojek-Socha Jolanta Ojczyk
03.04.2020
Wymiar sprawiedliwości
Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku uznał, iż jakkolwiek organy penitencjarne miały obowiązek zapobieżenia samobójstwu osadzonego z problemami psychiatrycznymi, to brak odpowiedniej opieki psychiatrycznej w więzieniu naraził skarżącego na nieludzkie i poniżające traktowanie.
Katarzyna Warecka
03.04.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Eksperci nie mają wątpliwości, że kancelarie prawne znalazły się w trudnej sytuacji. Wpływa na to ograniczona praca sądów oraz niepewna sytuacja klientów - zarówno indywidualnych, jak i biznesowych. Podobnie - wyzwania związane z koniecznością pracy zdalnej. Mimo postulatów, nie ma też nadal ustawowych rozwiązań regulujących choćby doręczenia pism procesowych online.
Patrycja Rojek-Socha
03.04.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Zdumiewająca jest autopoprawka rządu wycofująca przepisy dopuszczające kontakt z sądami online. W chwili obecnej niektóre z nich samodzielnie to regulują - a można było całościowo i odgórnie. Mamy wiele narzędzi prawnych istniejących, albo jako gotowe do przyjęcia projekty, które umożliwiłby wszystkim funkcjonowanie - ocenia profesor Dariusz Szostek
Dariusz Szostek
03.04.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Od 2017 roku, kiedy weszła w życie ustawa zwiększająca zakres zadań Prokuratorii Generalnej, rośnie liczba prowadzonych przez nią spraw sądowych. Najwyższa Izba Kontroli pozytywnie oceniła system obsługi prawnej zorganizowany przez ten organ. Prokuratoria zmaga się jednak z niedofinansowaniem, a istniejące bariery prawne uniemożliwiają wykorzystanie pełnego jej potencjału i zniechęcają państwowe osoby prawne do korzystania z jej usług.
Agnieszka Matłacz
02.04.2020
Prawnicy
Przesłuchania osób zakażonych lub mogących mieć kontakt z z SARS CoV-2 w trybie wideokonferencji, ogłaszanie w ten sposób postanowienia o przedstawieniu zarzutów, w końcu zabezpieczenie śledczych wykonujących czynności w terenie, związane z nagłymi zgonami, zgodnie z wytycznymi służb sanitarnych - to zalecenia Prokuratory Krajowej dla wszystkich jednostek w kraju.
Patrycja Rojek-Socha
02.04.2020
Wymiar sprawiedliwości
Na etapie prac w Sejmie doszło do bardzo istotnej modyfikacji specustawy dotyczącej COVID-19, poprzez wyeliminowanie z dyspozycji przepisu terminów przewidzianych w prawie cywilnym. Brak szczególnych regulacji w tym zakresie oznacza brak realnej pomocy dla uczestników obrotu prywatnego - pisze sędzia Zbigniew Miczek z Sądu Okręgowego w Krakowie.
Zbigniew Miczek
02.04.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Z jednej strony prokuratorzy alarmują, że nie mają wystarczającej ilości środków ochrony osobistej by w czasie epidemii koronowirusa, bezpiecznie wykonywać czynności. Z drugiej - specustawa, która przed COVID-19 ma chronić - daje im kolejne uprawnienia i wzmacnia pozycję. - Trend nie jest nowy, prokurator staje się nadsędzią - mówią prawnicy.
Patrycja Rojek-Socha
02.04.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Sumy depozytowe oraz zabezpieczenia majątkowe uzyskane w związku z postępowaniami prowadzonymi w prokuraturze mają trafiać na konta depozytowe ministra finansów - taka zmiana ma być wprowadzona do ustawy Prawo o prokuraturze. Dotychczas umieszczane one były na rachunkach bankowych prowadzonych dla poszczególnych prokuratur lub sądów.
Krzysztof Sobczak
01.04.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Sądy mają problemy z ustaleniem, które wydziały mają rozpatrywać odwołania od uchwał komisji dyscyplinarnych tłumaczy przysięgłych. Do tej pory rozpatrywały je zarówno sądy pracy, jak i sądy karne, raz na podstawie procedury cywilnej, innym razem na podstawie procedury karnej. Tę kwestię wreszcie rozstrzygnie skład 7 sędziów Izby pracy SN.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.04.2020
Wymiar sprawiedliwości

Specustawa zawiesza terminy administracyjne, a cywilnych - nie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Podczas nadzwyczajnej sytuacji związanej z epidemią - będą przedawniać się roszczenia majątkowe, odszkodowawcze, dotyczące pożyczek czy zaległego czynszu. Firmy mogą mieć problemy z terminami wynikającymi z umów. Przepis o zawieszeniu ich biegu nie dotyczy obrotu cywilnoprawnego. Ratunkiem mogą być przepisy o "sile wyższej", ale spowodują lawinę spraw w sądach.
Patrycja Rojek-Socha Jolanta Ojczyk
01.04.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
O zapewnienie - mimo epidemii koronawirusa - dostępu do nieodpłatnych usług pomocy prawnej, poradnictwa obywatelskiego i mediacji - zaapelowały samorządy prawnicze. Ministerstwo Sprawiedliwości przyznaje, że obecnie wiele osób doświadcza trudności i problemów, których rozwiązanie wymaga pomocy prawnej. Zaleca takie wsparcie m.in. online.
Patrycja Rojek-Socha
01.04.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zdalne zgromadzenia wspólników w pakiecie pomocowym dla firm

Prawo cywilne Spółki Koronawirus a prawo
Pakiet antykryzysowy dopuszcza zdalne odbywanie zgromadzeń wspólników, a także podejmowanie uchwał przez zarządy blisko 500 tysięcy spółek, w tym banków, ubezpieczycieli, itp. Co ważne zostanie też przesunięty termin na sporządzenie i złożenie sprawozdania finansowego. Mimo to zgromadzenia trzeba zwołać w terminie, ale można przerwać. Eksperci chwalą zmiany, choć wskazują też potencjalne zagrożenia i dodatkowe możliwości.
Jolanta Ojczyk
31.03.2020
Prawo cywilne Spółki Koronawirus a prawo

Epidemia może przyspieszyć informatyzację sądów

Wymiar sprawiedliwości Prawo AI Koronawirus a prawo
Wynikający z ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa brak możliwości „normalnego” funkcjonowania sądów w oparciu „tradycyjne” papierowe pisma, tradycyjną pocztę oraz bezpośredniość w znaczeniu fizycznej obecności na rozprawie, może przynieść pozytywny skutek w postaci przyspieszenia procesu informatyzacji sądów - piszą profesorowie Jacek Gołaczyński i Dariusz Szostek.
Jacek Gołaczyński Dariusz Szostek
31.03.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo AI Koronawirus a prawo
Wszyscy chcący organizować w maju wybory prezydenckie mogą odpowiadać za popełnienie przestępstwa - stwierdzają w przyjętym w poniedziałek stanowisku sędziowie ze Stowarzyszenia "Themis". I wzywają innych sędziów, którzy są członkami komisji wyborczych, do wycofania się z tych organów. A Forum Współpracy Sędziów domaga ogłoszenia stanu nadzwyczajnego.
Krzysztof Sobczak
31.03.2020
Prawnicy Koronawirus a prawo

Granatem odłamkowym w hejt w internecie - za stalking do 10 lat więzienia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Stalking wkrótce będzie karany surowiej niż znęcanie. To pomysł rządu, by radzić sobie z hejtem w internecie - niezbyt trafiony, jak oceniają eksperci. W dodatku przepchnięty w Sejmie przy okazji uchwalania setek przepisów, które mają chronić społeczeństwo przed koronawirusem, a przedsiębiorców przed skutkami kryzysu.
Patrycja Rojek-Socha Monika Sewastianowicz
31.03.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Zgodnie z przyjętą 28 marca przez Sejm nowelą specustawy dotyczącej koronowirusa, aplikanci adwokaccy i radcowscy mogą liczyć na dodatkowe siedem dni bezpłatnego urlopu na przygotowanie się do egzaminu - który nie mógł odbyć się w marcu. Z kolei aplikantom sędziowskim przyznano dodatkowe 3 miesiące stypendium, chodzi o osoby egzaminowane w 2019 r.
Patrycja Rojek-Socha
31.03.2020
Prawnicy Strefa aplikanta
Mimo stanu epidemicznego do Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczy stale kierowane są nowe osoby. Dalsze przyjęcia zagrażają innym wychowankom oraz personelowi, bo nie można ich zbadać - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich i uważa, że trzeba wstrzymać nowe skierowania oraz udzielić urlopu tym wychowankom.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
30.03.2020
Opieka zdrowotna
Gdy prezydent, premier i minister zdrowia nawołują #zostańwdomu, ludzie ministra sprawiedliwości pod osłoną nocy podejmują działania, które mogą doprowadzić do depopulacji osób związanych na co dzień z wymiarem sprawiedliwości. Nakazując, mimo istnienia innych możliwości technicznych, nadawanie i odbieranie listów pocztą tradycyjną - piszą adwokaci Grzegorz Prigan i Karol Pachnik.
Pachnik Karol Grzegorz Prigan
30.03.2020
Wymiar sprawiedliwości
Obowiązek informowania klienta o alternatywnych sposobach rozwiązania sporu, rezygnacja z części ograniczeń związanych z reklamą i wskazanie, że w przypadku adwokatów jest możliwa, ale jako informacja o ich działalności zawodowej - to jedne z głównych zmian proponowanych do nowego Kodeksu Etyki Adwokackiej.
Patrycja Rojek-Socha
30.03.2020
Prawnicy

Prokuratorzy włączają się w procesy dotyczące długów szpitali

Prawo cywilne Prokuratura Finansowanie zdrowia
Do tej pory włączyli się w 16 spraw. Wszystkie dotyczyły cywilnych procesów sądowych z powództwa firm windykacyjnych przeciwko szpitalom. Trzy jeszcze się toczą, w większości pozostałych sądy podzieliły stanowisko śledczych i oddaliły powództwo. Takie działania zalecił prokuratorom zastępca prokuratora generalnego Robert Hernand.
Patrycja Rojek-Socha
30.03.2020
Prawo cywilne Prokuratura Finansowanie zdrowia
Po epidemii czeka nas paraliż sądów z powodu nawału spraw zaległych i nowych - alarmują prawnicy i apelują o wykorzystanie dostępnych rozwiązań teleinformatycznych. Już teraz można by wprowadzić doręczenia elektroniczne czy rozprawy przez wideokonferencje i to bez konieczności zmian ustawowych. Rząd właśnie, na ostatniej prostej prac nad tzw. tarczą antykryzysową, wycofał się z pomysłu składania pism procesowych online.
Patrycja Rojek-Socha
30.03.2020
Wymiar sprawiedliwości
To był jeden z głównych postulatów prawników, który miał uchronić sądy przed chaosem i paraliżem po zakończeniu epidemii koronawirusa. W projekcie noweli specustawy zaproponowano możliwość wnoszenia i doręczania pism procesowych online. Ale w przyjętej przez Sejm ustawie już tych przepisów nie ma - rząd rzutem na taśmę usunął je autopoprawką.
Patrycja Rojek-Socha Jolanta Ojczyk
29.03.2020
Wymiar sprawiedliwości
Uchwalona w nocy z piątku na sobotę nowelizacja specustawy o koronawirusie wprowadza teoretycznie to, na co liczyły samorządy prawnicze - czyli zawieszenie biegu terminów i katalog spraw niecierpiących zwłoki. Jednak pod hasłem przeciwdziałania COVID-19 zaostrzono też kary - m.in. za stalking i wprowadzono - jak mówią eksperci - cenzurę prewencyjną.
Patrycja Rojek-Socha
28.03.2020
Wymiar sprawiedliwości
Jedne kancelarie prawne kwitną, prawnicy otrzymują więcej zleceń niż zazwyczaj, zwłaszcza eksperci od restrukturyzacji, prawa upadłościowego i prawa pracy. Inne - już odczuwają zastój, bo od połowy marca żadne rozprawy sądowe się nie odbyły. Jeśli ich klienci upadną, to stworzą się wielkie zatory płatnicze i mogą pociągnąć mniejsze kancelarie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
28.03.2020
Prawnicy Koronawirus a prawo
Kara aresztu, grzywny lub ograniczenia wolności grozić będzie za nie stosowanie się do poleceń wydawanych przez policjanta lub funkcjonariusza Straży Granicznej - to jedna ze zmian wprowadzonych do uchwalonego w sobotę rano tzw. pakietu antykryzysowego. Postulowały to policyjne związki zawodowe, zapis krytykuje m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich.
Patrycja Rojek-Socha
28.03.2020
Wymiar sprawiedliwości

Pakiet antykryzysowy uchwalony z poprawkami - wprowadza też korespondencyjne głosowanie

Prawo karne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Sejm uchwalił w sobotę rano tzw. tarczę antykryzysową. Przewiduje ona m.in. dofinansowania do wynagrodzeń podczas przestoju, zwolnienie z opłacania składek przez samozatrudnionych i mikrofirmy, pożyczki dla małych przedsiębiorców czy zwolnienie z płacenia czynszu galeriom przez sklepy zamknięte z powodu epidemii.
Jolanta Ojczyk Krzysztof Sobczak Katarzyna Nowosielska Patrycja Rojek-Socha
28.03.2020
Prawo karne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo

Strona online wniesie pismo procesowe, sąd tak samo doręczy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo AI
Ministerstwo Sprawiedliwości na czas epidemii koronawirusa otwiera nowe możliwości w komunikacji sądów ze stronami, ale też komornikami. Po tygodniu prac nad projektem zmian w specustawie, który dawał początkowo możliwość wnoszenia pism procesowych online, idzie dalej i proponuje, by w ten sam sposób strony mogły otrzymywać pisma z sądów.
Patrycja Rojek-Socha
27.03.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo AI
Projekt nowelizacji specustawy dotyczącej koronawirusa wprowadza nowy środek zapobiegawczy - zakaz opuszczania lokalu. Ma być on stosowany nie tylko przez sąd, ale w postępowaniu przygotowawczym przez prokuratora. Zdaniem prawników to instytucja, która mogłaby być alternatywą dla zwykłego aresztu, ale jest wprowadzana na szybko, bez dopracowania. I jest niekonstytucyjna.
Patrycja Rojek-Socha
27.03.2020
Wymiar sprawiedliwości