Rolnik łatwiej sprzeda nieruchomość bez podatku

Domowe finanse PIT

Rolnicy, którzy zamierzają przenieść własność nieruchomości, zarówno gruntów rolnych, siedlisk, jak i gruntów pozbawionych statusu rolnego, doczekali się korzystnej zmiany przepisów. Od stycznia zwolnione z PIT są przychody nie tylko ze sprzedaży, ale wszelkiego rodzaju odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części, a także – to nowość – udziałów.

05.03.2019

Fiskus coraz bardziej zainteresowany podmiotami powiązanymi i cenami transferowymi

CIT PIT

Organy podatkowe coraz dokładniej sprawdzają rozliczenia między podmiotami powiązanymi. Jeszcze niedawno fiskusowi wystarczał sam fakt posiadania dokumentacji. Obecnie urzędnicy bardzo drobiazgowo weryfikują prawidłowość i rynkowość zawieranych transakcji. Na cenzurowanym są wszystkie podmioty powiązane, także te małe i działające tylko w Polsce.

05.03.2019

Uproszczenia i zwrot podatku u źródła nie takie oczywiste

CIT

Od początku roku nie można już automatycznie stosować zwolnień lub obniżonych stawek podatku u źródła (WHT). Możliwe jest jednak ubieganie się o zwrot pobranego podatku. Zdaniem ekspertów, procedura jest nadmiernie skomplikowana. W wielu sytuacjach zwrot, ale i korzystanie z uproszczeń, mogą okazać się niemożliwe.

04.03.2019

Rekordowo dużo zmian w prawie podatkowym

CIT PIT VAT

Rok 2018 był w Polsce jednym z najbardziej chwiejnych pod względem stabilności prawa podatkowego. Nowelizacje ustaw dotyczących podatków liczyły aż 362 strony, gdy całe prawo podatkowe ma ich 1330. To oznacza, że zmieniono 25 procent tego prawa - wynika z raportu firmy doradczej Grant Thornton.

02.03.2019

Warszawska skarbówka najbardziej skuteczna w poborze podatków

Ordynacja VAT

Krajowa Administracja Skarbowa obchodzi właśnie swoje drugie urodziny. Jak poinformowano przy tej okazji, Izba Administracji Skarbowej w Warszawie jest największym organem podatkowym w Polsce. Zapewnia ponad 40 procent podatkowych dochodów państwa.

01.03.2019

Według MF reprezentowanie podatnika przed TK to schemat podatkowy

Ordynacja

Ministerstwo Finansów nie wymieniło wsparcia i reprezentowania klienta przed Trybunałem Konstytucyjnym na liście czynności, które nie będą powodowały obowiązku raportowania jako schematów podatkowych. Przypadek? Zdaniem ekspertów, nie. Zwłaszcza, jeśli wyrok TK przyniesie podatnikom wymierne korzyści w przyszłości.

01.03.2019

Stawki VAT na pączki będą uporządkowane

VAT

Obecnie pączki mogą być opodatkowane 5, 8, albo 23-proc. stawką VAT. Wszystko zależy od terminu przydatności do spożycia i tego, czy zaliczymy je do pieczywa, czy potraktujemy jako wyrób ciastkarski. Wszystko zmieni się najprawdopodobniej już w przyszłym roku.

28.02.2019

Firmowe samochody wciąż źródłem niejasności podatkowych

CIT PIT VAT

Podatnicy mają problem z zaliczaniem do kosztów wydatków związanych z samochodami służbowymi. Nowe przepisy powodują wiele niejasności, zwłaszcza, że są skrajnie różne od regulacji VAT. Resort finansów wyjaśnił Prawo.pl, w jaki sposób można teraz odliczać VAT od wydatków samochodowych. Zdaniem ekspertów, odpowiedź MF nie jest jednak taka oczywista.

28.02.2019

Księgowi przed nowymi wyzwaniami - zaproszenie na kongres

Rachunkowość

Ciągłe zmiany w przepisach podatkowych i wprowadzanie przez Ministerstwo Finansów kolejnych rozwiązań służących automatyzacji rozliczeń księgowych i podatkowych to główne problemy, z jakimi mierzą się obecnie księgowi. Nic nie wskazuje, że sytuacja w najbliższym czasie ulegnie zmianie.

27.02.2019

Polski fiskus ma surowy system karania

Ordynacja Kontrola zarządcza

31,6 mln zł ‒ tyle może wynieść maksymalna, łączna kara pieniężna z kodeksu karnego skarbowego i decyzji administracyjnej, jaka będzie mogła być wymierzona promotorom, którzy nie wywiążą się z obowiązków w zakresie schematów podatkowych. Zdaniem ekspertów, przepisy są niezgodne z Konstytucją. Mogą też doprowadzić do utraty prawa wykonywania zawodu.

27.02.2019

Małżonek będzie mógł spłacić zobowiązania za dłużnika

Ordynacja Finanse

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt dużej nowelizacji przepisów dotyczących postępowania egzekucyjnego w administracji. Według tej propozycji ściąganie długów ma być prostsze i bardziej skuteczne. Organy egzekucyjne będą też mogły same dostarczać dłużnikom listy.

26.02.2019

Bartosz Głowacki nowym partnerem w MDDP

Doradca podatkowy

Bartosz Głowacki z zespołu podatków międzynarodowych awansował na stanowisko partnera w MDDP. Grono partnerów MDDP powiększyło się do 15 osób.

26.02.2019

Koszty uzyskania przychodów pracowników mają być wyższe

PIT

Wysokość kosztów uzyskania przychodów pracowników zatrudnionych na umowach o pracę jest określona ryczałtowo. Ich wartość nie była jednak zmieniana od ponad 10 lat. Utrzymywanie ich na stałym poziomie powoduje realny wzrost opodatkowania. PiS zapowiada ich podwyższenie.

26.02.2019

Będą zmiany w opodatkowaniu odsetek

Domowe finanse PIT

Ministerstwo Finansów potwierdza, że prowadzi prace nad nowelizacją ustawy o PIT. Jak deklaruje, ich celem ma być wprowadzenie zwolnienia z opodatkowania odsetek za opóźnienie wypłat należności wolnych od PIT. Chodzi m.in. o alimenty i wypłaty na rzecz ofiar wypadków komunikacyjnych.

25.02.2019

MF nie chce uchylić przepisu, choć sądy odmawiają jego stosowania

Ordynacja

Szósty rok mija od wyroku Trybunału Konstytucyjnego a minister finansów ‒ mimo licznych nowelizacji ordynacji podatkowej ‒ nie znalazł okazji, by usunąć z niej niekonstytucyjny przepis. MF zdaje się też nie przejmować kosztami przegrywanych spraw sądowych, na jakie naraża Skarb Państwa. I wszystko wskazuje na to, że zdania nie zmieni.

25.02.2019

PiS: Pracownik poniżej 26 lat bez PIT

PIT Prawo gospodarcze

Nie będzie podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia - zapowiedział w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak zadeklarował, jego partia chce w ten sposób "pomóc młodym ludziom wchodzącym w życie". Premier natomiast zapowiedział podniesienie kosztów uzyskania przychodu.

23.02.2019

Koszty uzyskania przychodów w rocznym PIT można zmienić

PIT

W rocznym zeznaniu podatkowym PIT-37 wpisuje się wartości kosztów uzyskania przychodów. Uwzględnia się kwoty wskazane wcześniej przez pracodawcę w PIT-11. Czasem można jednak przyjąć inne wartości. W niektórych przypadkach koszty można podwyższyć i dzięki temu uzyskać zwrot części podatku.

23.02.2019

MF będzie współpracował z francuską skarbówką

Ordynacja Podatki międzynarodowe

Ministrowie finansów Polski i Francji podpisali w piątek deklarację o współpracy podatkowej. Chodzi przede wszystkim o kwestie dotyczące opodatkowania gospodarki cyfrowej. Rozmowy dotyczyły także reformy Unii Gospodarczej i Walutowej oraz wieloletniego budżetu UE na lata 2021-2027.

22.02.2019

Czy podatki wpłyną na ekologię

CIT

Zagadnienia związane z ociepleniem klimatu w ostatnim czasie nie schodzą z pierwszych stron gazet. Ciągłe alerty smogowe stały się stałym elementem serwisów informacyjnych. Nie dziwi więc fakt, że rośnie również zainteresowanie kwestiami związanymi z odnawialnymi źródłami energii, alternatywnymi metodami zasilania pojazdów czy innych urządzeń, mającymi zapobiegać zanieczyszczeniom powietrza.

22.02.2019