Problematyczne opodatkowanie VAT sprzedaży marihuany

VAT Farmacja

Handel marihuaną to popularny temat nie tylko dla twórców seriali czy kina. Ma też różne aspekty podatkowe, jak choćby to, czy sprzedaż nielegalnej marihuany podlega VAT, albo to z jaką stawką sprzedawać legalną, leczniczą marihuanę. Pojawiają się już pierwsze interpretacje i wyroki w tym zakresie.

13.07.2019

Senat poprawia nowelę o nadzorze nad biegłymi rewidentami

Rachunkowość

Wydłużenie terminu dostosowanie się przez firmy audytorskie do wymogów wynikających z nowelizacji ustawy o biegłych rewidentach - zaproponował Senat. Nowa ustawa przewiduje powołanie Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego, która zastąpi Komisję Nadzoru Audytowego. Agencja ma być tworzona w drugiej połowie 2019 r., a powierzone jej zadania zacznie wykonywać od początku 2020 r.

12.07.2019

Mazars tworzy Mazars North America Alliance

Rachunkowość Doradca podatkowy

Mazars, międzynarodowa firma audytorsko-doradcza, ogłasiła powstanie Mazars North America Alliance. Dzięki stowarzyszeniu Mazars zwiększy swoją obecność i zakres działania w Ameryce Północnej. Międzynarodowi klienci zyskają dostęp do dodatkowych 16 tys. specjalistów z pięciu wiodących firm audytorsko-doradczych w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

11.07.2019

Niższy podatek za promowanie w grach polskiej kultury

CIT PIT

Już wkrótce niektórzy twórcy gier komputerowych zyskają ulgę w podatku dochodowym. Warunkiem będzie przejście specjalnego testu kulturowego. Organy podatkowe będą natomiast zajmowały się analizą smoków, rusałek i innych postaci występujących w grach. Przepisy mają być uchwalone przed końcem 2019 roku.

11.07.2019

Odpowiedzialność solidarna w VAT już od pierwszej złotówki

VAT

Przesłana w środę do Sejmu ostateczna wersja projektu nowelizacji przepisów o VAT przewiduje zmiany w odpowiedzialności solidarnej w VAT. Już od września zniesiony zostanie obowiązujący obecnie próg 50 tys. złotych. Ministerstwo Finansów chce, żeby nabywca odpowiadał za zobowiązania sprzedawcy bez względu na wartość.

11.07.2019

Nowa wersja projektu ustawy o split paymencie już w Sejmie

VAT

W środę do Sejmu trafiła nowa wersja, po konsultacjach, projektu nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy ona wprowadzenia obowiązku stosowania mechanizmu podzielonej płatności tzw. split paymentu. Część postulatów została uwzględniona, jednak nie wszystkie. Nowe przepisy mają wejść w życie już 1 września 2019 roku.

10.07.2019

Przedsiębiorca może się uczyć – fiskus zaczyna zmieniać zdanie

PIT

Przez długi czas skarbówka twierdziła, że przedsiębiorca nie może zaliczyć do kosztów podatkowych wydatków na edukację. Jej zdaniem był to wydatek osobisty. Najnowsze interpretacje na szczęście potwierdzają zmianę tego niekorzystnego dla podatników podejścia. Eksperci radzą jednak cały czas zachowywać ostrożność.

10.07.2019

Nowa skala podatkowa i niższy PIT od stycznia 2020 roku

PIT

Rząd chce obniżyć stawkę podatku dochodowego od osób fizycznych z 18 do 17 proc. Pracownicze koszty uzyskania przychodów mają natomiast wzrosnąć co najmniej dwukrotnie. Projektem nowelizacji Rada Ministrów zajmie się jeszcze w lipcu.

09.07.2019

Ulga na badania i rozwój ciągle mało popularna

CIT PIT

Organy podatkowe rozpoczęły weryfikację, czy firmy, które skorzystały z odliczenia ulgi na badania i rozwój, faktycznie miały do tego prawo. Fiskus sprawdza m.in. ewidencję czasu pracy i koszty kwalifikowane wykazane w księgach rachunkowych. Rozliczanie ulgi ciągle nie jest jednak wykorzystywane w pełni.

09.07.2019

Obowiązek podatkowy w VAT przy towarach wysyłanych - nie taki oczywisty

VAT

Dla powstania obowiązku podatkowego w VAT główne znaczenie ma moment przekazania towaru i prawo do dysponowania nim przez nabywcę jak właściciel. Potwierdza to najnowsza interpretacja podatkowa. Problem pojawia się jednak, gdy dostawa odbywa się na przełomie okresów rozliczeniowych. Spory z fiskusem znajdują swój finał w sądach administracyjnych.

09.07.2019

Podatek od handlu nie tak szybko

CIT

Rząd ma nadzieję, że podatek od sprzedaży detalicznej (tzw. podatek od handlu) będzie można pobierać już od 1 września 2019 roku. Zdaniem ekspertów, powinien jednak poczekać aż spór z Komisją Europejską zostanie prawomocnie zakończony. Na razie zwycięstwo Polski nie jest jeszcze ostateczne.

08.07.2019

Skarbówka chce podatku od małżonków, którzy złożyli wspólny PIT

PIT

Urzędy skarbowe wysyłają wezwania do zapłaty podatku dochodowego osobom, które rozliczyły się wspólnie z małżonkiem. Dzieje się tak, bo system e-PIT każdego z nich rozliczył osobno, a urzędnicy nie wprowadzili jeszcze do bazy zeznań rocznych złożonych w wersji papierowej. Eksperci ostrzegają, by nie pozostawiać wezwań bez wyjaśnień

08.07.2019

Obniżenie limitu płatności gotówkowych ma służyć dalszemu uszczelnianiu VAT

PIT VAT Małe i średnie firmy

Ministerstwo Finansów prowadzi analizy dotyczące obniżenia limitu płatności gotówkowych, by jeszcze efektywniej uszczelnić system podatkowy. MF powołuje się na przykłady Włoch i Francji, gdzie limit płatności gotówkowych wynosi tysiąc euro, a w Polsce jest to 15 tys. złotych.

06.07.2019

Tomasz Słaboszowski nowym wiceministrem finansów

Ordynacja Administracja publiczna

Prezes Rady Ministrów powołał w piątek Tomasza Słaboszowskiego na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów. Nowy wiceminister będzie również zastępcą szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Powołanie wręczył minister finansów Marian Banaś.

05.07.2019

Audytorzy będą przez jakiś czas bez nadzoru

Rachunkowość Kontrola zarządcza

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o biegłych rewidentach. Za kilka tygodni samorząd nie będzie mógł już nadzorować pracy audytorów. Obowiązki te przejmie tworzona właśnie Polska Agencja Nadzoru Audytowego. Problem w tym, że zacznie ona w pełni działać dopiero w styczniu 2020 roku. Do tego czasu nikt nie będzie sprawował nadzoru.

05.07.2019

Wraca pomysł nowej matrycy stawek i informacji stawkowych

VAT

Sejm będzie jednak kontynuował prace nad nowelizacją ustawy o VAT. Ma ona wprowadzić nową matrycę stawek i możliwość wnioskowania o wydanie wiążących informacji stawkowych. Opozycja chciała odrzucenia projektu w pierwszym czytaniu. Punktem spornym jest stawka VAT na napoje.

04.07.2019

Nowy rzecznik ma pomagać podatnikom

Ordynacja

Sejmowa komisja finansów publicznych zajmie się projektem dotyczącym powołania rzecznika praw podatnika. Nowy urząd ma stać na straży przestrzegania prawa, reagować, gdy będą one naruszane, a także wspierać obywateli w sporze z fiskusem. Rzecznik będzie miał specjalne biuro, 16 zastępców i 32 przedstawicieli terenowych.

04.07.2019

Sejm pracuje nad nową ordynacją podatkową

Ordynacja

Projektem nowej ordynacji podatkowej zajmie się sejmowa komisja finansów publicznych. Taką decyzję podjął w środę Sejm. Prace nad dokumentem trwają już kilka lat. Nowe przepisy w pełni zastąpią obowiązującą obecnie ordynację z 1997 roku. Całkowicie zmienią się zasady współpracy podatnika z fiskusem. Do niektórych rozwiązań eksperci mają jednak wątpliwości.

04.07.2019

Albo zwolnienie z PIT, albo wspólne rozliczenie

PIT

Rodzice samotnie wychowujący uczące się dzieci, np. studentów do 25 roku życia, stracą prawo do wspólnego rozliczenia się z nimi, jeśli ich dzieci wybiorą nowe zwolnienie w PIT dla osób młodych i zarobią więcej niż 3089 złotych. To już przesądzone - Ministerstwo Finansów wprowadziło zmianę w projekcie ustawy, który trafił już do Sejmu.

04.07.2019

Zwolnienie z PIT dla młodych to problem dla płatników

PIT

Pracodawcy jako płatnicy będą mieli problem z ustaleniem, od kiedy mają naliczać zaliczki na podatek dochodowy pracowników, którzy ukończą 26 lat i stracą prawo do zwolnienia podatkowego. Projektowany przepis mówi o zwolnieniu podatkowym do ukończenia 26. roku życia, ale można go interpretować wąsko i szeroko

03.07.2019