Podwyżka akcyzy na piwo to wyrok na polskie małe browary

Akcyza Rachunkowość

W ostatnim czasie powróciła dyskusja na temat kolejnych planowanych podwyżek akcyzy. Tym razem miało chodzić o podwyżkę stawek akcyzy na piwo, która w zamyśle miałaby być zrównana ze stawkami akcyzy dla mocniejszych wyrobów spirytusowych. Czy pomysł wprowadzenia wyższych stawek akcyzy na wyroby browarnicze ma sens – piszą eksperci kancelarii Ożóg Tomczykowski.

16.03.2021

Samorząd lekarski apeluje o wyższe opodatkowanie papierosów

Akcyza Opieka zdrowotna

Konsumpcja papierosów i narażenie na działanie dymu tytoniowego są corocznie przyczyną śmierci i chorób w Polsce około 60-70 tys. ludzi i liczba ta, pomimo ogólnoświatowych trendów i rosnącej mody na niepalenie nie maleje. Zdaniem Naczelnej Izby Lekarskiej problemem jest zbyt niskie opodatkowanie tytoniu.

28.02.2021

MF uruchamia Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych

Akcyza Prawo gospodarcze

Od 1 lutego 2021 r. dotychczasowe rejestry podmiotów akcyzowych prowadzone przez naczelników urzędów skarbowych zastąpił Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych. Według resortu finansów oznacza to rezygnację z papierowych zgłoszeń rejestracyjnych i większe bezpieczeństwo w obrocie gospodarczym wyrobami akcyzowymi.

01.02.2021

Zwolnienie z akcyzy tylko dla niektórych samochodów

Domowe finanse Akcyza

Samochody osobowe są to pojazdy samochodowe i pozostałe pojazdy mechaniczne objęte pozycją CN 8703 przeznaczone zasadniczo do przewozu osób, inne niż objęte pozycją 8702, włącznie z samochodami osobowo-towarowymi (kombi) oraz samochodami wyścigowymi. Po spełnieniu pewnych warunków mogą one być zwolnione z akcyzy.

26.01.2021

Wkrótce zmiany w akcyzie od sprowadzanych samochodów i wyższe mandaty

Akcyza Rachunkowość Doradca podatkowy

Sejm zaczął prace nad dużą nowelizacją przepisów o podatku akcyzowym. Przy okazji zmieni ona zasadę nakładania kar za wykroczenia skarbowe – będą znacząco wyższe. Najpewniej też już od kwietnia tego roku przeróbka samochodu nie pomoże uniknąć konieczności zapłaty akcyzy. Dodatkowo ważność wiążących informacji akcyzowych zostanie ograniczona.

21.01.2021

Brexit - polski przedsiębiorca może ułatwić sobie przewóz towarów przez granice celne

Akcyza Podatki międzynarodowe Transport Brexit

Kiedy 1 stycznia 2021 roku Wielka Brytania przestanie uczestniczyć w unii celnej, dla polskich przedsiębiorców będzie to oznaczać zakaz swobodnego przewozu towarów pomiędzy UE a Zjednoczonym Królestwem oraz duże zmiany w formalnościach celnych. Jak zatem od stycznia najprościej i najkorzystniej przewozić towary przez granice celne, minimalizując czas kontroli na „szlabanach” – wyjaśnia dr Izabella Tymińska, ekspert celny.

28.12.2020

Będzie nowa centralna ewidencja podmiotów akcyzowych

Akcyza Rachunkowość

Prezydent Andrzej Duda podpisał zmiany w przepisach o podatku akcyzowym. Zasady monitorowania dostaw wyrobów akcyzowych zwolnionych od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie (paliw lotniczych, paliw żeglugowych oraz gazu LPG) na podstawie elektronicznego dokumentu dostawy (e-DD) zostaną uproszczone. Będzie także nowa centralna ewidencja podmiotów akcyzowych.

23.12.2020

Będą zmiany w akcyzie od samochodów, alkoholu, tytoniu i paliwa

Akcyza Rachunkowość

Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw. Zmianie ulegną m.in. zasady opodatkowania samochodów osobowych. Celem nowelizacji ma być uszczelnienie systemu podatkowego.

22.12.2020

Nowe przepisy mają ułatwić monitorowanie towarów akcyzowych

Akcyza

Uproszczenie zasad monitorowania dostaw wyrobów akcyzowych zwolnionych od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie (paliw lotniczych, paliw żeglugowych oraz gazu LPG) na podstawie elektronicznego dokumentu dostawy (e-DD) - to cel nowelizacji ustawy o akcyzie, którą w środę przyjął bez poprawek Senat.

17.12.2020

Niesprzedane piwo dłużej bez akcyzy

Akcyza Poprawmy prawo

Po naszej publikacji minister finansów postanowił zmienić zasady dotyczące odzyskania zapłaconej akcyzy od niesprzedanego piwa. Na zmianie skorzystają restauracje, bary i hotele. Prawo do korekty rozliczeń będzie przysługiwało aż do końca pandemii. Dodatkowo zdecydowano, że ze zwrotem piwa nie trzeba czekać aż do upływu terminu jego przydatności do spożycia.

08.12.2020

Zmiana przepisów o akcyzie ratunkiem dla gastronomii

Akcyza Poprawmy prawo

Firmy muszą czekać, aż piwo się... zestarzeje, by odzyskać akcyzę. Zdaniem ekspertów, przepisy w tym zakresie powinny być zmienione. W zamkniętych z powodu epidemii restauracjach w magazynach zalega niesprzedany alkohol. Resort finansów powinien umożliwić wcześniejsze odzyskanie podatku lub powrót do procedury zawieszenia. Takie rozwiązanie pomogłoby branży restauracyjnej, eventowej i hotelowej.

02.12.2020

Obrót paliwami opałowymi trzeba ponownie zgłosić

Akcyza Rachunkowość

Jednym z istotnych warunków stosowania obniżonych stawek akcyzy na sprzedawane paliwo opałowe jest uzupełnienie przez odbiorcę zgłoszenia w systemie monitorowania przewozu i obrotu SENT. Za brak rejestracji grożą surowe kary finansowe. Nowe obowiązki dotyczą też osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej.

01.12.2020

NIK: Przesyłki spoza UE praktycznie poza kontrolą celną

Akcyza

Z badań wynika, że co czwarty polski internauta kupuje towary za granicą. Tymczasem polski system kontroli przesyłek pocztowych i kurierskich przywożonych spoza UE nie radzi sobie z tą skalą i w efekcie 99 proc. przesyłek pocztowych i 96 proc. przesyłek kurierskich o niskich wartościach jest dopuszczana do obrotu bez weryfikacji zasadności ich zwolnienia z należności celno-skarbowych.

26.11.2020

Rząd tworzy Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych

Akcyza Rachunkowość Doradca podatkowy

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji przepisów akcyzowych, który przewiduje kluczową zmianę dla wszystkich podmiotów mających styczność z wyrobami akcyzowymi. Projekt został już przeanalizowany przez Komisję Finansów Publicznych. Część podmiotów będzie musiała dokonać ponownej rejestracji dla potrzeb akcyzy.

25.11.2020

Będzie obowiązek rejestracji w nowym rejestrze unijnym

Akcyza Rachunkowość Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

W wyniku zmian legislacyjnych związanych z wdrożeniem dyrektywy odpadowej wprowadzono ogólnounijny rejestr, który obejmuje substancje wzbudzające szczególnie duże obawy (SVHC). Od 5 stycznia 2021 r. podmioty będą zobowiązane do zgłaszania w rejestrze wybranych substancji/produktów zawierających wspomniane substancje – pisze Krzysztof Wiński z PwC.

16.11.2020

Resort finansów szykuje zmiany w opodatkowaniu małych browarów

Akcyza Rachunkowość

Rządowe Centrum Legislacji przedstawiło w poniedziałek projekt zmian w akcyzie. Do limitu wyprodukowanego piwa, będącego warunkiem ulgi w akcyzie, z której korzystają małe, niezależne browary, nie będzie wliczana ilość usługowo rozlanego przez nie piwa pochodzącego od innych producentów. Dzięki temu z ulgi skorzysta więcej producentów piwa.

02.11.2020

TSUE sprawdzi polskie zwolnienie z akcyzy dla producentów lekarstw

Akcyza Zawody medyczne Podatki międzynarodowe

Komisja Europejska podjęła w piątek decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprawy przeciw Polsce. Pojawił się zarzut braku dostosowania do prawa UE polskich przepisów w sprawie zwolnienia z podatku akcyzowego importowanego alkoholu używanego do produkcji lekarstw.

30.10.2020

Do 31 sierpnia trzeba zarejestrować urządzenia grzewcze

Akcyza

W poniedziałek, 31 sierpnia upływa okres przejściowy dla podmiotów sprzedających paliwa opałowe lub podmiotów zużywających te paliwa do celów grzewczych. Aby otrzymać status pośredniczącego podmiotu olejowego (dla sprzedawców) lub zużywającego podmiotu olejowego (dla nabywców), konieczne jest złożenie specjalnego zgłoszenia. Obowiązek dotyczy także osób prywatnych.

31.08.2020