Prawo.pl
Przedsiębiorca nie będzie miał obowiązku obliczania, pobierania i odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od wynagrodzeń pracowników oddelegowanych do pracy w Danii, wykonujących czasowo pracę na rzecz duńskiej spółki. Potwierdziła to skarbówka w niedawnej interpretacji.
Wiesława Moczydłowska
29.06.2020
PIT
Tarcza antykryzysowa 4 wprowadziła zmiany m.in. w korzystaniu z ulgi na złe długi. Rozwiązania przewidziane dla dłużników cały czas są problematyczne. Niejasności dotyczą np. pojęcia poniesienia negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19 – pisze Marek Urbaniak, konsultant w zespole ds. podatków pośrednich w KPMG w Polsce.
Marek Urbaniak
29.06.2020
CIT PIT
Organy podatkowe odmówiły prawa do odliczenia VAT. Twierdziły, że sam akt notarialny potwierdzający zakup nieruchomości, bez przekazania lokalu, to za mało. Ich zdaniem, zawarcie transakcji to jeszcze nie dostawa towaru. NSA w najnowszym wyroku stanął po stronie podatników i pozwolił na odliczenie. Doradcy podatkowi podkreślają, że nie zawsze tak jednak musi być.
Krzysztof Koślicki
29.06.2020
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Termin, po upływie którego nie powstanie obowiązek zapłaty podatku dochodowego z tytułu sprzedaży udziału w nieruchomości, należy liczyć od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie udziału w tej nieruchomości przez bezpośredniego spadkodawcę. Nie liczy się data nabycia tej nieruchomości lub udziału w niej przez wcześniejszych spadkodawców.
Wiesława Moczydłowska
27.06.2020
Domowe finanse PIT

Obligacje Skarbu Państwa nie zawsze bez podatku

Domowe finanse PIT Podatek od spadków i darowizn
Ministerstwo Finansów ogłosiło właśnie lipcową ofertę sprzedaży obligacji skarbowych. Po obniżkach stóp procentowych, opłacalność lokat bankowych z miesiąca na miesiąc spada. Obligacje skarbowe zyskują na popularności – chociaż ich oprocentowanie też zostało mocno obniżone. Nie można tu jednak zapomnieć o skutkach podatkowych tego rodzaju inwestycji. Zwolnienie z podatku możliwe jest tylko w niektórych przypadkach.
Krzysztof Koślicki
26.06.2020
Domowe finanse PIT Podatek od spadków i darowizn
Jean-Baptiste Say pisał, że nie ma dobrych podatków - są tylko mniej lub bardziej złe. Mimo to system podatkowy powinien być tworzony w taki sposób, aby był – chociażby względnie – przyjazny dla podatnika. Czy polski system podatkowy jest przyjazny dla podatnika? W mojej ocenie niestety nie – pisze dr Jowita Pustuł z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Jowita Pustuł
26.06.2020
Rachunkowość Doradca podatkowy
Nieodpłatne użyczenie lokalu najbliższej rodzinie nie skutkuje powstaniem przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym. Przy likwidacji działalności gospodarczej prowadzonej w prywatnym domu nie ma już obowiązku sporządzania spisu z natury i wyceny składników majątku. Potwierdza to interpretacja skarbówki.
Wiesława Moczydłowska
26.06.2020
PIT
Ministerstwo Finansów w czwartek opublikowało projekt rozporządzenia, w którym wydłuża czas – z trzech do siedmiu dni – na zgłoszenie wpłaty na rachunek spoza białej listy podatników. Niezgłoszona płatność – wyższa niż 15 tys. złotych - nie może być kosztem. Cały czas nie jest jednak określone, czy trzeba zgłaszać każdą wpłatę na rzecz jednego kontrahenta, czy tylko pierwszą.
Krzysztof Koślicki
25.06.2020
VAT
Ambasadorzy państw członkowskich przy UE wyrazili w środę zgodę na zmianę zasad opodatkowania akcyzą wyrobów alkoholowych. Zmienione przepisy o strukturach akcyzy mają przede wszystkim poprawić otoczenie biznesowe i ograniczyć koszty ponoszone przez małych producentów alkoholu. Będą także uwzględniać potrzebę ochrony zdrowia i skutecznego poboru podatków.
Krzysztof Koślicki
25.06.2020
Akcyza Prawo europejskie
Ministerstwo Finansów po raz kolejny odracza przepisy dotyczące wejścia w życia zmian w zakresie podatku u źródła. Z nowo wydanych rozporządzeń wynika, że termin obowiązującego wyłączenia stosowania nowych przepisów o obligatoryjnym mechanizmie poboru podatku u źródła został przesunięty o kolejne pół roku, tj. do 31 grudnia 2020 roku.
Krzysztof Koślicki
25.06.2020
CIT PIT
W związku z panująca epidemią COVID-19 zyskują na popularności kampery, tzw. domy na kółkach. Po spełnieniu pewnych warunków taki zakup może być kosztem uzyskania przychodów. Przedsiębiorca nie zawsze jednak będzie miał prawo do odliczenia całego VAT od jego zakupu. Szczególnego podejścia wymagają również wydatki związane z utrzymaniem i użytkowaniem pojazdu.
Krzysztof Koślicki
25.06.2020
PIT VAT
Przez fakturę elektroniczną rozumie się fakturę w formie elektronicznej wystawioną i otrzymaną w dowolnym formacie elektronicznym. Szerszym od faktur elektronicznych pojęciem jest pojęcie faktury przesyłanej w formie elektronicznej - wyjaśnia Tomasz Krywan, ekspert w LEX Księgowość.
Tomasz Krywan
24.06.2020
VAT
Pandemia nie zmieniła trendu, ona go tylko podkreśliła. Biznes wymaga niezwłocznej transformacji cyfrowej. Polscy przedsiębiorcy, jeśli chcą skutecznie konkurować na rynkach światowych, powinni ponieść ten wysiłek i wesprzeć realizację procesów w organizacji w sposób zdalny. Jaką rolę w tym procesie może odegrać państwo? – piszą Tomasz Kassel i Marcin Sidelnik z PwC.
Marcin Sidelnik Tomasz Kassel
24.06.2020
CIT PIT
Przyjęta przez parlament tarcza antykryzysowa 4 przesunęła obowiązek składania nowych plików JPK_VAT wraz z deklaracją VAT z 1 lipca na 1 października 2020 r. dla wszystkich podatników VAT. Rząd nie zdecydował się jednak na opóźnienie rewolucji w określaniu stawek tego podatku. Sprzedawcy mają zatem tydzień na przygotowanie się do zmian.
Krzysztof Koślicki
24.06.2020
VAT
Implementacja unijnych dyrektyw uszczelniających systemy podatkowe - to cel podpisanego w poniedziałek przez prezydenta Andrzeja Dudę pakietu zmian w sześciu ustawach - m.in. o CIT i VAT. Nakładają one na szefa KAS obowiązek przekazywania informacji o transgranicznych schematach podatkowych organom podatkowym innych państw członkowskich.
Krzysztof Sobczak Krzysztof Koślicki
23.06.2020
CIT VAT
Ministerstwo Finansów zdecydowało o czasowym zwolnieniu z obowiązku oznaczania znakami akcyzy płynów do e-papierosów i wyrobów nowatorskich. W poniedziałek Tadeusz Kościński, minister finansów, podpisał stosowne rozporządzenie.
Krzysztof Koślicki
23.06.2020
Akcyza
Wydatki związane z wytwarzaniem kwalifikowanych prac twórczych, takie jak m.in. nabycie komputera, monitora, klawiatury, twardego dysku, drukarki oraz dostępu do internetu, mogą stanowić koszty faktycznie poniesione na działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej i mogą być uwzględnione przy kalkulacji wskaźnika nexus. Potwierdza to skarbówka.
Wiesława Moczydłowska
23.06.2020
PIT

MF wznawia egzaminy na doradcę podatkowego

Rachunkowość Doradca podatkowy
Zaplanowany na maj pisemny egzamin na doradcę podatkowego ma odbyć się we wrześniu. Zostanie przeprowadzony w reżimie sanitarnym. Kandydaci mogą dobrowolnie potwierdzić swój udział. Komisja daje też możliwość przystąpienia do egzaminu później. Planowane jest także wznowienie egzaminów ustnych.
Krzysztof Koślicki
23.06.2020
Rachunkowość Doradca podatkowy
Uchwalone przez parlament przepisy tarczy antykryzysowej 4 dadzą prezesowi UOKiK więcej uprawnień. Zmiana ordynacji podatkowej umożliwi mu dostęp do informacji o podatnikach, w tym także tych objętych tajemnicą bankową. Zdaniem ekspertów, to kolejny przykład tzw. wrzutki, która nie ma nic wspólnego w rzeczywistymi potrzebami wynikającymi z ratowania gospodarki przed skutkami epidemii.
Krzysztof Koślicki
22.06.2020
Ordynacja Koronawirus a prawo
Nieodpłatne przekazanie nagród (bonów) kontrahentom nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Podatnikowi nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup tych nagród (bonów), ponieważ wydatki nie będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Potwierdza to skarbówka w niedawnej interpretacji.
Wiesława Moczydłowska
22.06.2020
VAT

Polski fiskalizm utrudnia życie podatnikom

Rachunkowość Doradca podatkowy
Opodatkowanie dochodu w Polsce jest wyższe niż średnia unijna. Wyższa jest także stawka VAT. Coraz więcej rozliczeń odbywa się elektronicznie, ale wiąże się z tym wiele trudności. Państwa unijne też wprowadziły podatek od wyjścia, ale polskie regulacje są najbardziej restrykcyjne. Skarbówka skupia się na cenach transferowych i transakcjach wewnątrzgrupowych. Eksperci są zgodni – jest źle.
Krzysztof Koślicki
22.06.2020
Rachunkowość Doradca podatkowy
W okresie styczeń – maj 2020 r. dochody budżetu państwa były niższe o 5,8 mld zł w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Dochody podatkowe budżetu państwa były niższe w stosunku do okresu styczeń – maj 2019 r. o ok. 14,2 mld zł - podało Ministerstwo Finansów w komunikacie o szacunkowym dotyczącym wykonania budżetu państwa.
Patrycja Rojek-Socha
21.06.2020
Finanse publiczne CIT PIT VAT
Odsetki przyznane wyrokiem sądu za nieterminową wypłatę świadczenia za błąd w sztuce lekarskiej nie podlegają zwolnieniu z podatku dochodowego. Nie można utożsamiać ich z zadośćuczynieniem i nie mieszczą się w pojęciu kwot wypłacanych z tytułu ubezpieczeń osobowych i majątkowych. Potwierdza to skarbówka w niedawnej interpretacji.
Wiesława Moczydłowska
20.06.2020
Domowe finanse PIT
Najnowsza interpretacja wydana przez ZUS potwierdza, że wypłacane pracownikom nagrody jubileuszowe mogą być zwolnione ze składek ubezpieczeniowych. Ważne jest jednak, jak często są przekazywane. Ze zwolnienia nie można bowiem skorzystać w każdym przypadku. Dla celów podatkowych nagroda jubileuszowa to przychód ze stosunku pracy i podlega PIT.
Krzysztof Koślicki
20.06.2020
PIT Ubezpieczenia społeczne
Sejm przyjął w piątek z poprawkami Senatu przepisy kolejnej tarczy antykryzysowej. Przewiduje ona także pewne nowości w rozliczaniu podatków. Zdaniem przedsiębiorców i doradców podatkowych planowane zmiany ciągle są jednak niewystarczające. Uważają, że podobnie jak w przypadku poprzednich tarcz, rząd skupia się na mało istotnych kwestiach.
Krzysztof Koślicki
19.06.2020
Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus a prawo

Z koronawirusem najbardziej walczą księgowe

Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus a prawo
Aż 40 proc. badanych zadeklarowało, że nie wie, z których zmian w zakresie podatków firma skorzysta. To zaskakujące wskazanie, zwłaszcza, że aż 61 proc. ankietowanych to właściciele i zarządzający. Okazuje się zatem, że główna rola w przeprowadzeniu firm przez epidemię koronawirusa spoczęła na działach księgowości.
Krzysztof Koślicki
19.06.2020
Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus a prawo
Pomimo zakupu kasy online przed wymaganym terminem, odliczenie ulgi przez podatników zobligowanych do wymiany kas rejestrujących może nastąpić w okresie rozliczeniowym, w którym nastąpi rozpoczęcie prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej online. Potwierdza to skarbówka w niedawnej interpretacji.
Wiesława Moczydłowska
18.06.2020
VAT
W 2019 roku 62 procent firm ulepszyło swoje produkty, a 60 opracowało nowe. Z ulgi podatkowej na badania i rozwój korzysta jednak jedynie co piąty ankietowany. Zdaniem przedsiębiorców, to właśnie przepisy podatkowe powinny zachęcać do inwestycji. Tymczasem koronawirus może spowodować wyhamowanie innowacyjności w firmach.
Krzysztof Koślicki
18.06.2020
CIT PIT Koronawirus a prawo
Firmy, które zdecydowały o wysłaniu pracowników do pracy zdalnej, zyskują finansowo. Puste biura, to niższe rachunki za energię, wodę czy sprzątanie. Praca w domu odwrotnie – powoduje, że koszty m.in. prądu zużywanego w mieszkaniu są wyższe. Firmy nie zwracają za to pieniędzy. Dodatkowo, niektórzy muszą pracować na prywatnym sprzęcie,
Krzysztof Koślicki
18.06.2020
PIT Prawo pracy Koronawirus a prawo
Tryb zakończenia używania kasy z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii z powodu zakończenia działalności gospodarczej lub pracy tych kas został opisany w rozporządzeniu w sprawie kas rejestrujących, podatnik ma w związku z tym do spełnienia kilka obowiązków - wyjaśnia Marcin Andrzejowicz z LEX Kancelaria Podatkowa.
Marcin Andrzejowicz
18.06.2020
VAT