Prawo.pl
Przepisy o cenach transferowych nie definiują pojęcia transakcji. Jest to przyczyną wielu niejasności i przysparza problemów podatnikom, którzy często nie wiedzą, czy powinni sporządzać dokumentację podatkową. Organy podatkowe uważają, że transakcję należy rozumieć możliwie szeroko – piszą eksperci z ABC Tax.
Michał Kubik Witold Tomczak
07.08.2020
CIT PIT
Gdy przedmiotem nabycia przez spółkę jest samochód w określonym standardzie, z określonym wyposażeniem, które uwzględnione jest w kalkulacji całkowitej ceny zakupu samochodu to z uwagi na fakt, że samochody nie zostały wymienione w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, przy dokonywaniu płatności udokumentowanych fakturą spółka nie jest zobowiązana do zastosowania mechanizmu podzielonej płatności.
Wiesława Moczydłowska
07.08.2020
VAT Spółki
Najnowsza interpretacja podatkowa potwierdza jednoznacznie – skarbówka cały czas ma problem z usługami niematerialnymi. Prawo limituje zaliczanie ich do kosztów tylko w określonych przypadkach. Fiskus jednak zbyt restrykcyjne podchodzi do przepisów i ogranicza np. rozliczanie umów agencyjnych. Zdaniem ekspertów, to całkowicie wbrew prawu. Pewną nadzieję podatnikom dają dopiero sądy.
Krzysztof Koślicki
07.08.2020
CIT PIT
Gdańska Izba Administracji Skarbowej ostrzega przed telefonami od osób, które przedstawiają się jako pracownicy Ministerstwa Finansów. Należy zachować ostrożność. Resort finansów nie kontaktuje się w ten sposób z podatnikami, ani też nie zbiera informacji o płacących podatki.
Krzysztof Koślicki
06.08.2020
Ordynacja
Wraz z dynamicznym rozwojem branży gier komputerowych, liczba pojawiających się pytań wśród podatników z tego obszaru innowacyjnej gospodarki nieustannie wzrasta. Zainteresowanie sektora tworzącego gry koncentruje się wokół ulgi IP Box. Fiskus w wydawanych interpretacjach rozwiewa niektóre z pojawiających się wątpliwości związanych z tematyką produkcji gier,
Bartłomiej Soboszek Grzegorz Wójcik
06.08.2020
CIT PIT
Ostatnie tygodnie upływają w firmach na wdrażaniu nowej matrycy VAT. Okazuje się jednak, że zmiana stawek wpływa nie tylko na rozliczenia z fiskusem, ale także na relacje biznesowe. Dotyczy to zwłaszcza umów zawartych przed zmianą stawek podatku. W rezultacie, konieczna jest weryfikacja wszystkich kontraktów.
Krzysztof Koślicki
06.08.2020
VAT Spółki
Do zwolnienia od podatku od spadków i darowizn będą mieli prawo m.in. wychowankowie rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka - tak stanowi poselski projekt ustawy, który uzyskał poparcie sejmowa komisja finansów publicznych. W Komisji sejmowej posłowie opowiedzieli się za rozszerzeniem zakres zwolnienia o opiekunów i wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
05.08.2020
Finanse publiczne

Darowizna przedsiębiorstwa małżonkowi bez podatku

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
Nieodpłatne przekazanie w formie darowizny przedsiębiorstwa prowadzonego w formie spółki cywilnej przez małżonków do indywidualnej działalności gospodarczej jednego z nich może być zwolnione z podatku od spadków i darowizn. Jeśli umowa darowizny zostanie sporządzona w formie aktu notarialnego, to dla zachowania warunków zwolnienia nie będzie konieczne zgłoszenie jej naczelnikowi urzędu skarbowego.
Wiesława Moczydłowska
05.08.2020
Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn

Wyrok TK w sprawie podatku od wiatraków już w Dzienniku Ustaw

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
W Dzienniku Ustaw pod pozycją 1336 został we wtorek opublikowany wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Wynika z niego, że prawo nie może działać wstecz, a zmiany opodatkowania elektrowni wiatrowych wprowadzone w 2018 roku były niezgodne z Konstytucją. Rząd ma teraz 18 miesięcy na poprawienie przepisów.
Krzysztof Koślicki
05.08.2020
Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Podatki lokalne z roku na rok coraz wyższe

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Ogłoszone właśnie obwieszczenie ministra finansów umożliwi wprowadzenie w przyszłym roku wyższych stawek podatków i opłat lokalnych. Są to wartości maksymalne. Gminy mogą je dowolnie obniżać, ale z danych zebranych przez Prawo.pl wynika, że z roku na rok coraz więcej samorządów stosuje stawki najwyższe z możliwych. Obniżanie podatków nie zawsze jest dla nich opłacalne.
Krzysztof Koślicki
05.08.2020
Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie orzekł właśnie, że biżuteria robiona z mleka matki i włosów dziecka dla potrzeb opodatkowania VAT nie jest dostawą towaru. Takie transakcje trzeba traktować jako świadczenie usług. Rozlicza się je jako świadczenia kompleksowe.
Krzysztof Koślicki
04.08.2020
VAT Rachunkowość
W poniedziałek minął termin konsultacji projektu ustawy o zmianie ustawy o obligacjach oraz niektórych innych ustaw. Planowana nowelizacja ma wprowadzić nowy rodzaj obligacji. Resort finansów zajmie się teraz analizą zgłoszonych sugestii i komentarzy.
Krzysztof Koślicki
04.08.2020
Rachunkowość Finanse
Najnowsze stanowisko fiskusa potwierdza, że wystawca faktury korygującej nie musi mieć potwierdzenia odbioru dokumentu przez kontrahenta. Aby skorygować VAT, wysyłkę korekty można udowodnić inaczej, np. wyciągiem z rachunku bankowego. Zdaniem ekspertów, skarbówka zaczyna dostrzegać, że papier nie musi być najważniejszy.
Krzysztof Koślicki
04.08.2020
VAT
Kujawsko-pomorska grupa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) i Centralne Biuro Śledcze Policji i zatrzymali 21 osób. Jedna z nich usłyszała zarzut popełnienia tzw. „zbrodni VAT-owskiej”. Członkowie grupy mogli wystawić kilka tysięcy fikcyjnych faktur na kwotę ok. 63 milionów złotych i wyłudzić z budżetu państwa co najmniej 13 milionów.
Krzysztof Koślicki
03.08.2020
Prawo karne VAT
Z powodu epidemii koronawirusa pracodawcy zlecili swoim pracownikom pracę zdalną. Część osób, korzystając z lata, zdecydowała się na świadczenie pracy spoza kraju. Takie rozwiązanie może jednak wiązać się z dodatkowymi konsekwencjami w zakresie podatków, ubezpieczeń czy też spraw związanych z szeroko rozumianymi kwestami imigracyjnymi.
Krzysztof Koślicki
03.08.2020
PIT
Od 3 sierpnia producenci rolni mogą ubiegać się o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystanego do produkcji rolnej. Wnioski w tej sprawie z załączonymi fakturami VAT można składać do końca sierpnia do wójta, burmistrza (prezydenta miasta) właściwego ze względu na miejsce położenia gruntów.
Agnieszka Matłacz
03.08.2020
Akcyza
Kwestia odwołania pełnomocnictwa, mimo że wydaje się czynnością oczywistą, może spędzać sen z powiek mocodawcy, który nie chce być już reprezentowany przez pełnomocnika, ale nie bardzo wie, jak go o tym poinformować. Często takie rozterki dotykają mocodawców, którzy powierzyli rolę pełnomocnika członkowi rodziny – piszą eksperci kancelarii GWW.
Olga Sulewska Tomasz Krzywański
03.08.2020
Prawo cywilne Doradca podatkowy
Przepisy o egzekucji są na tyle nieprecyzyjne, że urzędnicy nie wiedzą, jak postępować, gdy decyzję o przeniesieniu odpowiedzialności na osobę trzecią (np. zarząd spółki) uchyli sąd. Nie jest jasne, czy do czasu uprawomocnienia się wyroku, postępowanie należy zawiesić, czy umorzyć. Sądy twierdzą, że zawiesić. Zdania ekspertów są jednak podzielone. Przepis wymaga zmiany, bo mało która firma może czekać 2,5 roku na zakończenie sprawy.
Krzysztof Koślicki
03.08.2020
Ordynacja Doradca podatkowy Compliance
Dopłata do części kosztów udziału dzieci i młodzieży w koloniach połączonych z programem edukacyjnym, zorganizowanych przez organizację pożytku publicznego, podlega zwolnieniu z opodatkowania do kwoty dwóch tysięcy złotych. Organizator wypoczynku musi jednak spełnić kilka warunków. Wyjaśnia je najnowsza interpretacja podatkowa.
Wiesława Moczydłowska
01.08.2020
Domowe finanse PIT
Hiszpańska spółka była płatnikiem podatku od towarów i usług w Polsce. Powstały zaległości, więc fiskus orzekł, że prezes zarządu będzie musiał je spłacić. Wbrew tłumaczeniom nowego dłużnika, Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że można było zastosować przepisy Ordynacji podatkowej, ponieważ spółka charakteryzowała się cechami istotnymi dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Dorian Lesner
01.08.2020
Ordynacja Spółki
Projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw trafia dziś do prekonsultacji - poinformowało w piątek Ministerstwo Finansów. I zapowiada, że przepisy o tzw. estońskim CIT mają wejść w życie na początku 2021 roku.
Krzysztof Sobczak
31.07.2020
CIT Prawo gospodarcze
Zdaniem administracji skarbowej na fakturze można umieścić dopisek o obowiązku stosowania mechanizmu podzielonej płatności tzw. split paymentu, nawet jeśli dana transakcja nie musi być nim objęta. Jeśli odbiorca otrzyma taki dokument, płatności nie musi dzielić. Według ekspertów ta odpowiedź to przykład całkowitego wypaczenia sensu wydawania interpretacji podatkowych.
Krzysztof Koślicki
31.07.2020
VAT Rachunkowość
Sąd administracyjny ma prawo zbadać, czy organ podatkowy zasadnie powołuje się na zawieszenie biegu terminu przedawnienia poprzez wszczęcie postępowania karnego skarbowego. Tak wynika z wydanego w czwartek przełomowego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. To może ograniczyć dość częstą dotąd praktykę organów skarbowych.
Wiesława Moczydłowska
30.07.2020
Ordynacja Doradca podatkowy

MF wyjaśnia, co można przywieźć z wakacji

Ordynacja Domowe finanse Akcyza
Ministerstwo Finansów opublikowało specjalny przewodnik. Wyjaśnia w nim, jakie pamiątki z wakacyjnej podróży można przywieźć do Polski, by nie płacić cła, ani akcyzy. Chodzi także o przewożenie przez granicę żywności, wyrobów tytoniowych i alkoholu.
Krzysztof Koślicki
30.07.2020
Ordynacja Domowe finanse Akcyza
Prawie 59 tysięcy wniosków o rozłożenie podatków na raty zostało złożonych od marca do czerwca 2020 roku. To ponad 2,6 tysięcy więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Najczęściej dotyczyły podatku dochodowego od osób fizycznych. Wynika to z danych Ministerstwa Finansów.
Krzysztof Koślicki
30.07.2020
Ordynacja Doradca podatkowy Koronawirus a prawo
Najnowsza interpretacja skarbówki potwierdza, że dojazd z pracy do domu taksówką, za którą zapłaci pracodawca, nie jest przychodem pracownika. Firma w rezultacie nie musi pobierać od niego zaliczki na PIT. Zdaniem ekspertów, stanowisko fiskusa ucieszy pracowników. Dziwi jednak fakt, że organy podatkowe nie chcą podatku za przejazdy taksówką, ale autobusem już tak.
Krzysztof Koślicki
30.07.2020
PIT Rachunkowość
Zatrudnienie w oparciu o umowę zlecenie daje prawo do zastosowania 20-proc. kosztów uzyskania przychodów. Jeśli jednak współpraca polega na tworzeniu dzieł i twórca przekazuje do nich prawo autorskie, można skorzystać z podwyższonych, 50-proc. kosztów podatkowych. Umowy na kwoty niższe niż 200 złotych rozlicza się jednak według innych zasad.
Krzysztof Koślicki
29.07.2020
PIT Rachunkowość
Nie ubywa wątpliwości dotyczących rozliczania korekt cen transferowych. W znowelizowanych przepisach o CIT i PIT wprowadzone zostało zagadnienie korekt, co powinno ułatwić prawidłowe postępowanie w przypadku korygowania rozliczeń międzygrupowych. Niestety podatnicy otrzymali jedynie warunki dokonania takich korekt, które zamiast odpowiedzi generują jednak kolejne pytania.
Marta Lango
29.07.2020
CIT PIT
Ministerstwo Finansów przygotowuje przepisy dotyczące ulgi na robotyzację. Być może zaczną one obowiązywać już od początku przyszłego roku. Projekt zmian ma być przyjęty przez Radę Ministrów w trzecim kwartale 2020 roku. Odliczyć będzie można wydatki m.in. na zakup robotów, oprogramowania, szkolenia pracowników.
Krzysztof Koślicki
29.07.2020
CIT PIT Rachunkowość
Główną pobudką występowania przez podatników o wydanie interpretacji indywidualnej jest jej funkcja gwarancyjna. Ochrona z interpretacji oznacza, że jeśli kontrola podatkowa przeprowadzona u podatnika wykaże nieprawidłowości w zakresie transakcji rozliczonej zgodnie z interpretacją, podatnik nie będzie zobowiązany do zapłaty zaległości podatkowych
Oskar Wala
29.07.2020
Ordynacja Doradca podatkowy