Zdjęcia uśmiechniętych dzieci z imprez, w których biorą udział ministerialni urzędnicy, to częsty załącznik do komunikatów prasowych MEiN. Tymczasem - choć resort punktuje brak zgody na wykorzystywanie wizerunków uczniów uczestniczących w takich wydarzeniach - jego własna polityka w tym względzie pozostawia wiele do życzenia.
Monika Sewastianowicz
23.07.2021
Zarządzanie oświatą
Organy państwa mają stać na straży normalności w szkołach i braku możliwości demoralizacji dzieci - w ten sposób minister Przemysław Czarnek uzasadnia projekt wzmacniający uprawnienia kuratora oświaty. Kurator zajmie się m.in. sprawdzaniem, jakie treści będą nauczane w danej szkole.
Monika Sewastianowicz
22.07.2021
Zarządzanie oświatą
Kuratoryjni urzędnicy będą mieli decydujący wpływ na wybór dyrektora szkoły - będą mieli aż pięć głosów w komisji konkursowej. Nowela prawa oświatowego, której projekt już przekazano do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych, wprowadzi również zmiany w zakresie powierzania stanowiska dyrektora szkoły.
Monika Sewastianowicz
22.07.2021
Zarządzanie oświatą
Minister edukacji i nauki podpisał nowelę rozporządzenia dotyczącą zajęć wyrównawczych dla uczniów po pandemii. Szkoły, które nie złożyły jeszcze wniosków, mogą to zrobić do końca lipca. W rozporządzeniu planuje się też zwiększenie liczby godzin z 10 do 15. Ponadto podwojono limit tygodniowej liczby godzin zajęć wspomagających.
Monika Sewastianowicz
21.07.2021
Zarządzanie oświatą
Od 22 lipca obowiązują przepisy ustawy o systemie oświaty i o finansowaniu zadań oświatowych, zgodnie z którą minister edukacji i nauki będzie miał prawo ustanawiać programy i przedsięwzięcia finansowane ze środków na oświatę i wychowanie. Budzi spore kontrowersje, bo minister zyskuje w tej materii pełną swobodę.
Monika Sewastianowicz
21.07.2021
Finanse publiczne Zarządzanie oświatą
Wypowiedzi doradcy ministra edukacji i nauki utrwalają stereotypy płci oraz ingerują w konstytucyjne prawa i wolności, zwłaszcza prawo do równego traktowania - twierdzi rzecznik praw obywatelskich. Promowanie jednego modelu rodziny i ról pełnionych przez kobiety i mężczyzn może też godzić w konstytucyjne prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami
Monika Sewastianowicz
21.07.2021
Zarządzanie oświatą
Sejmowa Komisja Edukacji i Nauki nie poparła wniosku o wotum nieufności wobec ministra edukacji - posłowie opozycji wnioskowali o przerwę ze względu na nieobecność ministra Czarnka i odroczenie posiedzenia komisji do momentu jego przybycia. Wniosku nie poparła większość komisji.
Monika Sewastianowicz
21.07.2021
Resort edukacji chce sprostowania protokołu ze spotkania dotyczącego statusu zawodowego nauczycieli. Sprzeciwiamy się zamieszczeniu w jednym protokole przebiegu dyskusji i ewentualnych ustaleń przyjętych 1 lipca 2021 r., tj. podczas spotkania, w którym nie uczestniczyliśmy - informuje Związek Nauczycielstwa Polskiego.
Monika Sewastianowicz
19.07.2021
Koronawirus a prawo

Zintegrowany System Kwalifikacji przyda się przy certyfikowaniu mediatorów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą
O Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji jest coraz głośniej w związku m.in. z pracami nad Krajowym Rejestrem Mediatorów. Co do zasady ma z jednej strony zachęcać do doszkalania się, z drugiej opisywać, uporządkowywać i zbierać różne kwalifikacje w jednym rejestrze - czyli Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji. To baza, w której można znaleźć informacje jakie konkretne wymagania trzeba spełnić
Patrycja Rojek-Socha
19.07.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą
Kuratoria nie zamierzają zmuszać nauczycieli do szczepień - uspokaja resort edukacji i nauki posłów Konfederacji, których zaniepokoiły pytania o szczepienia kierowane do szkół przez kuratoria oświaty. Wynika z tego, że nie będzie żadnych dodatkowych form nacisku na niezaszczepionych pedagogów.
Monika Sewastianowicz
19.07.2021
Zarządzanie oświatą
W trzeciej dekadzie XXI wieku ludzie, którzy zajmują się edukacją i nauką, używają takiego języka, który jest odbiciem sposobu, w jaki oni widzą świat - mówi Przemysław Staroń, nauczyciel etyki z II LO w Sopocie. Tłumaczy, że rola etyki w polskiej szkole jest niewykorzystana i niezrozumiana.
Beata Igielska
17.07.2021
Zarządzanie oświatą
Czy jest prawnie dopuszczalne eksperymentowanie z udziałem dzieci, bo de facto jesteśmy w fazie eksperymentu? - zastanawiał się kilka dni temu w Sejmie rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak. - To jego prywatna opinia, absolutnie nie jest to głos ani naszego rządu, ani naszego obozu politycznego - stwierdził w piątek premier Mateusz Morawiecki.
Krzysztof Sobczak
16.07.2021
Koronawirus szczepienia
Konfederacja Lewiatan apeluje o zmiany w programie "Aktywna tablica". Chce rozszerzenia katalogu sprzętu i oprogramowania możliwego do sfinansowania i wydłużenia terminów składania wniosków. Projekt rozporządzenia w sprawie programu udostępniono na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
Monika Sewastianowicz
16.07.2021
Zarządzanie oświatą

ZUS: Od 23 lipca kolejna odsłona tarczy

Ubezpieczenia społeczne Finanse
Przedsiębiorcy prowadzący sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni, którzy ponieśli straty z powodu pandemii COVID-19, będą mogli ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek oraz świadczenie postojowe. Wnioski można składać od 23 lipca, wyłącznie elektronicznie, przez PUE ZUS - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Grażyna J. Leśniak
15.07.2021
Ubezpieczenia społeczne Finanse
Uczeń nie będzie mógł nie chodzić ani na religię, ani na etykę. W ten sposób resort edukacji chce wzmocnić wychowawczą rolę szkoły. Minister uspokaja przy tym, że reforma zostanie rozłożona na parę lat - konieczne jest bowiem m.in. uzupełnienie kadr. Istnieją natomiast spore obawy, że alternatywa będzie pozorna.
Monika Sewastianowicz
15.07.2021
Zarządzanie oświatą
Naukowcy z Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego chcą ustalić, jakie kierunki kształcenia nauczycieli przedmiotów zawodowych i praktycznej nauki zawodu są i będą potrzebne w perspektywie najbliższych 5 i 10 lat. Przyjrzą się sytuacji kadrowej szkół i wyzwaniom w rekrutacji nowych nauczycieli.
Agnieszka Matłacz
14.07.2021
Zarządzanie oświatą
To kurator oświaty będzie miał decydujący głos, jeżeli chodzi o zajęcia realizowane w szkołach przez organizacje społeczne. Choć uzasadnieniem projektowanych zmian w prawie jest ochrona praw rodziców, jeżeli urzędnikowi nie spodoba się tematyka zajęć, to ani uczniowie, ani rodzice programu nawet nie zobaczą. Co innego, gdy będą to programy, które zleci sam resort.
Monika Sewastianowicz
14.07.2021
Zarządzanie oświatą
Gmina ma obowiązek zapewnić niepełnosprawnemu uczniowi bezpłatny transport i opiekę w czasie przewozu do placówki. Jej wybór należy wyłącznie do rodziców dziecka. Niepubliczny charakter ośrodka oraz odległość od miejsca zamieszkania nie mają tutaj znaczenia - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.
Marek Sondej
14.07.2021
Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą
Niezrealizowanie zaleceń kuratora może się dla dyrektora szkoły skończyć odwołaniem w czasie roku szkolnego bez wypowiedzenia - wynika z roboczego projektu noweli prawa oświatowego. Według niego organ prowadzący szkołę lub placówkę odwołuje dyrektora szkoły lub placówki w terminie nie dłuższym niż 14 dni od dnia otrzymania wniosku.
Monika Sewastianowicz
13.07.2021
Zarządzanie oświatą
Minister Edukacji Narodowej określił podstawowe kierunki polityki państwa na najbliższy rok szkolny. Będą to: wspomaganie przez szkołę wychowawczej roli rodziny, wzmocnienie edukacji patriotycznej, historycznej i ekologicznej, zapewnienie wsparcia psychologiczno-pedagogicznego w związku z pandemią COVID-19
Monika Sewastianowicz
12.07.2021
Zarządzanie oświatą
W różnych formach wypoczynku bierze udział 519 263 osób. Liczba dzieci wypoczywających na w półkoloniach to 270 800, a za granicą - 15 441 - zatwierdzono 20 tys. zgłoszeń zorganizowanego wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży. Łącznie w letnim wypoczynku będzie uczestniczyło 805 504 dzieci i młodzieży.
Monika Sewastianowicz
12.07.2021
BHP Koronawirus a prawo
Praca nauczyciela nie jest intratna finansowo. Rozpoczynający pracę w szkole zarówno po studiach I stopnia jak i II stopnia otrzymuje wynagrodzenie niewiele tylko wyższe niż sprzątaczka, która w tej szkole pracuje. Trudno więc oczekiwać, że te studia przyciągną dużą liczbę zdolnych kandydatów - mówi prof. Roman Leppert z Wydziału Pedagogiki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Beata Igielska
10.07.2021
Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą
Egzamin w roku szkolnym 2021/2022, podobnie jak w roku szkolnym 2020/2021, egzamin ósmoklasisty i egzamin maturalny zostaną przeprowadzone na podstawie odrębnych wymagań egzaminacyjnych. Projekt ustawy w tej sprawie opublikowano na stronach rządowego centrum legislacji.
Monika Sewastianowicz
09.07.2021
Kadry w oświacie
Planujemy, że od 1 września 2021 roku ruszą lekcje o zdrowiu w ramach godzin wychowawczych. Pandemia uniemożliwiła wprowadzenie ich rok temu - zapowiedział w czwartek wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. Lekcje mają być organizowane w ramach godzin wychowawczych.
Monika Sewastianowicz
08.07.2021
Zarządzanie oświatą
Projekt ma na celu wprowadzenie instytucji pozaprawnego i pozamerytorycznego wywierania nacisku na działania podejmowane w ramach czynności zarządczych przez dyrektora szkoły - wynika z opinii Związku Nauczycielstwa Polskiego do projektu nowelizacji, dzięki której będzie można ukarać dyrektora więzieniem.
Monika Sewastianowicz
08.07.2021
Kadry w oświacie
Ministerstwo Edukacji i Nauki ma plan na wypadek czwartej fali koronawirusa, ale dziś przygotowuje się na rozpoczęcie nauki po wakacjach w pełni stacjonarnie. Minister Przemysław Czarnek mówił w czwartek, że na razie nic nie wskazuje, żeby te plany miały się zmienić.
Agnieszka Matłacz
08.07.2021
Szkoła i uczeń
Resort edukacji zapowiedział cztery programy wsparcia dla dzieci i młodzieży po pandemii - w założeniu mają pomóc w poprawie kondycji fizycznej, w wyrównaniu zaległości oraz program zdrowia psychicznego i profilaktyki krótkowzroczności. Szkolenia nauczycieli już ruszyły.
Monika Sewastianowicz
07.07.2021
Zarządzanie oświatą
Zdawalność egzaminów zawodowych wyniosła w sesji: lato 2020 - 93 proc., zima 2021 - także 93 proc., w części praktycznej: lato 2020 - 94 proc., zima 2021 - 77 proc. - nie odbiegała znacznie od tej przed pandemią. MEiN i CKE wskazują, że wyniki egzaminów zawodowych w sesjach lato 2020 oraz zima 2021 nie są w pełni porównywalne ze względu na niewielką liczbę zdających
Monika Sewastianowicz
07.07.2021
Szkoła i uczeń

Najlepsze perspektywy pracy po informatyce

Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Zarobki absolwentów w kolejnych latach po dyplomie rosną, a ich wzrost jest szybszy niż średni wzrost płac w ich miejscach zamieszkania. Najlepiej na rynku pracy radzą sobie absolwenci studiów informatycznych, a studia na uczelniach technicznych dają większą szansę na wyższe wynagrodzenie niż studia, które nie kończą się uzyskaniem tytułu magistra inżyniera.
Monika Sewastianowicz
06.07.2021
Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Uczniowie i nauczyciele, którym przyjdzie zmierzyć się z maturą 2023, są zaniepokojeni. Egzamin z niemal każdego przedmiotu w nowej formule jest krytykowany. Zdaniem praktyków, matematyki może nie zdać nawet 50 proc. nowych maturzystów. Trudniejszy ma być też egzamin z historii. Mimo wielu zastrzeżeń i lęków, nie ma mowy o odroczeniu startu nowej matury.
Beata Igielska
05.07.2021
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Prawo.pl