Wejście w życie przepisów o podatku od elektrowni wiatrowych niezgodne z Konstytucją

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Prawo nie może działać wstecz. Tym samym nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw, która spowodowała zmiany w zakresie opodatkowania podatkiem od nieruchomości od 1 stycznia 2018 roku, jest niezgodna z Konstytucją. Do takiego wniosku doszedł w środę Trybunał Konstytucyjny.

22.07.2020

Izba Dyscyplinarna SN: Nawet zasłużony prokurator nie może być bezkarny

Prawnicy Prokuratura

Zasługi dla prokuratury obwinionego prokuratora w stanie spoczynku nie mają znaczenia, skoro popełnił on przestępstwo umyślne - stwierdził sędzia Ryszard Witkowski. - Obwiniony nie może z powodu tych zasług pozostać bezkarny - dodał sąd i pominął kwestię, że obwiniony poddał się dobrowolnie karze. Został pozbawiony stanu spoczynku przez Izbę Dyscyplinarną.

22.07.2020

WSA: Władza rodzicielska to za mało, żeby skorzystać z ulgi na dzieci

Ordynacja Prawo rodzinne PIT

Do skorzystania z ulgi prorodzinnej nie wystarczy jedynie posiadanie władzy rodzicielskiej, spełnianie obowiązku alimentacyjnego lub sporadyczne kontakty z dziećmi. Rodzic powinien sprawować nad nimi faktyczną pieczę w sposób zapewniający ich prawidłowy rozwój. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim.

21.07.2020

RIO: Nie wystarczy wskazać w tytule uchwały, że związana jest ona z COVID-19

Finanse samorządów Koronawirus

Nie tylko w tytule, ale i w treści uchwały w sprawie zwolnień z podatku od nieruchomości trzeba wskazać, że dotyczy ona przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19 – stwierdziło Kolegium RIO w Lublinie.

21.07.2020

SN: Data płatności weksla nie może być dowolna

Prawo cywilne

Porozumienie wekslowe, w którym wskazano, że wierzyciel może opatrzyć weksel gwarancyjny in blanco datą płatności według swego uznania, nie upoważnia do uzupełnienie weksla datą płatności przypadającą po upływie terminu przedawnienia roszczenia ze stosunku podstawowego - tak brzmi uchwała trzech sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.

21.07.2020

SN: Sędzia nie mógł kwestionować uchwały KRS dot. podziału czynności

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia uważał za niezasadne przeniesienie go do orzekania w wydziale innego sądu w trybie bez uzyskiwania jego zgody. Krajowa Rada Sądownicza wydała uchwałę o umorzeniu postępowania w tym przedmiocie. Taka uchwała nie mogła być kwestionowana przez sędziego, skoro z przepisów wynika, iż nie można jej zaskarżyć - orzekł Sąd Najwyższy.

20.07.2020

RIO: Przedsiębiorcy, którzy wynajmują nieruchomości innym, bez zwolnienia

Finanse publiczne Finanse samorządów

Ze zwolnienia z podatku od nieruchomości w związku z COVID-19 mogą korzystać tylko przedsiębiorcy, którzy są jednocześnie podatnikami podatku od nieruchomości. Ze zwolnienia nie mogą korzystać podmioty wydzierżawiających swoje nieruchomości innym przedsiębiorcom – przypomina Regionalna Izba Obrachunkowa w Lublinie.

20.07.2020

WSA: Prawo do prywatności nie chroni pensji wykładowcy

Prawo pracy Szkolnictwo wyższe RODO

Prawo do prywatności nie chroni informacji o wysokości wynagrodzenia pobieranego przez wykładowcę akademickiego. Jednakże nie każdy jego składnik ma związek z pełnieniem funkcji publicznej. Nie wykazują go bowiem te elementy świadczenia, które wynikają ze statusu rodzinnego lub socjalnego – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.

20.07.2020

WSA: Specyfika niemieckiego rynku może mieć wpływ na cenę samochodu

Akcyza Spółki

Spółka toczyła z fiskusem spór o wartość kupionego w Niemczech samochodu. Kwestia ta miała niebagatelne znaczenie, ponieważ wpływała na wysokość podatku akcyzowego. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wskazał, że specyfika sprzedaży pojazdów na tamtejszym rynku należy do uzasadnionych przyczyn, dla których cena zakupionego samochodu może znacząco odbiegać od ceny na rynku krajowym.

19.07.2020

NSA: Oświadczenie pracownika nie przesądza o abonamencie od odbiorników w samochodach

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Nakaz rejestracji odbiorników radiofonicznych i ustalenie opłaty za ich używanie wydano w oparciu o oświadczenie pracownicy. Tymczasem władze spółki konsekwentnie zaprzeczały przedstawionej w nim wersji. Dlatego organ powinien zweryfikować złożone oświadczenie w oparciu o inne dowody - uznał Naczelny Sąd Administracyjny i oddalił skargę kasacyjną.

18.07.2020

SN: Ustalenie ojcostwa może być wstrząsem, ale służy dobru dziecka

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Dobro dziecka wymaga uświadomienia mu prawdy o ojcu, natomiast dążenie do pozostawienia go w nieświadomości temu dobru nie służy. Ujawnienie dziecku kto jest jego ojcem powinno nastąpić przed okresem dojrzewania - oceniły biegłe, a sąd zgodził się z tą opinią. Sąd Najwyższy nie dostrzegł błędu w tym rozumowaniu.

18.07.2020

SN: Można odzyskać pieniądze zgromadzone na polisolokacie

Prawo cywilne Rynek i konsument

Postanowienia umów ubezpieczenia na życie połączone z funduszem kapitałowym dotyczące opłaty likwidacyjnej mogą być niedozwolone. Nie są one świadczeniem głównym w takich umowach – stwierdził Sąd Najwyższy w kolejnej uchwale potwierdzającej dotychczasowa linię orzecznictwa.

17.07.2020

TSUE: Kompensata dla ofiary przestępstwa nie może być symboliczna

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Państwa członkowskie powinny przyznawać kompensaty wszystkim ofiarom umyślnych przestępstw z użyciem przemocy, w tym ofiarom mającym miejsce zamieszkania na ich własnym terytorium - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE. I podkreślił, że kompensata nie musi obejmować pełnego naprawienia szkody, ale jej kwota nie może być czysto symboliczna.

17.07.2020

WSA: Organy powinny wspólnie dążyć do oddłużenia gospodarstwa domowego

Ordynacja Podatki i opłaty lokalne

Sąd umorzył niezaspokojone zobowiązania męża wnioskodawczyni. Tym samym stała się ona jedynym dłużnikiem odpowiedzialnym za spłatę zaległości podatkowych, ale organy odmówiły ich umorzenia. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim wskazał, że działania organów powinny prowadzić do wspólnego rezultatu, jakim było oddłużenie gospodarstwa domowego.

17.07.2020

Sąd: Bez próby doręczeń pism sądowych przez komornika, nie można zawiesić postępowania

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd w sprawie cywilnej zawiesił postępowanie z uwagi na niemożność doręczenia pism dla pozwanego. Sąd przyjął, że pozwany nie wskazał w terminie adresu pozwanego i zaistniała podstawa do zawieszenia postępowania. To błędny pogląd, skoro w takim wypadku pisma dla pozwanego powinien wcześniej doręczyć komornik sądowy - orzekł Sąd Okręgowy w Suwałkach.

17.07.2020

NSA: Przekroczenie limitu punktów karnych równa się skierowaniu do psychologa

Wymiar sprawiedliwości Policja

Oświadczenie kierowcy, że jego samochodem kierował obywatel Ukrainy i to on popełnił wykroczenie nie pomogło w cofnięciu skierowania na badanie psychologiczne. Zadecydowały w tym przypadku punkty karne przypisane kierowcy przez komendanta policji, zaś starosta nie może samodzielnie decydować o dowodach - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

17.07.2020

NSA: Przeniesienie prawa własności nieruchomości za zwolnienie z długu bez PIT

PIT Budownictwo

Przeniesienie prawa własności nieruchomości w zamian za zwolnienie z długu nie ma odpłatnego charakteru, gdyż przenoszący to prawo nie uzyskuje przysporzenia majątkowego, zmienia się tylko struktura jego majątku. Nie powoduje zatem powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym - stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w niedawnym wyroku.

16.07.2020