Czy pracownik musi dostać urlop w wakacje?

Prawo pracy

Pogląd o tym, że pracownik może się na termin urlopu nie zgodzić i przez to uniemożliwić pracodawcy udzielenia mu urlopu jest błędny i wynika z niezrozumienia przepisów prawa pracy. Nie może podlegać ochronie prawnej pracownik, który „dla zasady” nie akceptuje żadnego z proponowanych przez pracodawcę terminów urlopu, bo takie ma widzimisię albo akurat chciał jechać nad Balaton w sierpniu, a nie w lipcu - pisze dr Karol Kulig.

13.07.2019

Brakuje klimatu dla rodziców zastępczych

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Skoro rodzice zastępczy mają zapewniać bezpieczeństwo powierzonym im dzieciom, to sami powinni czuć się bezpieczni. Umowy o pracę są koniecznością i prędzej czy później ten problem musi być rozwiązany – mówi Prawo.pl Joanna Luberadzka-Gruca, ekspert Koalicji na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej.

13.07.2019

Za brak podzielonej płatności podatnika dotkną kary

VAT

We wrześniu mają wejść w życie przepisy, które nałożą na niektóre branże obowiązek stosowania podzielonej płatności tzw. split payment. Przewidziano też różnego rodzaju sankcje. Poza konsekwencjami podatkowymi, projektodawca przewiduje także odpowiedzialność karną skarbową – pisze mec. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

12.07.2019

Machińska: W Polsce nadal dochodzi do tortur - słabym ogniwem jest policja

Wymiar sprawiedliwości Policja

Polacy zapominają o tym, że osądzenie człowieka tak naprawdę może nastąpić już w momencie zatrzymania. To, jak go potraktujemy, czy zostanie publicznie zlinczowany, może zaburzyć całą ocenę sprawy przez sąd. Każda taka nieprawidłowość ogranicza prawo do sprawiedliwego osądzenia - mówi w rozmowie z Prawo.pl zastępczyni RPO dr Hanna Machińska.

12.07.2019

Prof. Glumińska-Pawlic: Tajemnica zawodowa doradców podatkowych jest świętością

Ordynacja Doradca podatkowy

Zachowanie tajemnicy zawodowej doradców podatkowych powinno być rozpatrywane nie tylko jako obowiązek, lecz także jako podstawowe prawo i przywilej. Nawet oświadczenie klienta o zwolnieniu z obowiązku jej zachowania w jego sprawie nie jest wiążące. Obowiązek ustawowy i etyczny ma pierwszeństwo – pisze prof. dr hab. Jadwiga Glumińska-Pawlic.

11.07.2019

Firmy boją się działalności badawczo-rozwojowej

CIT

Niemal połowa badanych firm z branż, w których prace badawczo-rozwojowe powinny być integralną częścią biznesu twierdzi, że takiej działalności nie prowadzi. Ulga jest nowością również dla organów podatkowych. Urząd musi zagłębić się w specyficzne i specjalistyczne działania firmy. Stanowi to dla niego nie lada wyzwanie – tłumaczy Maciej Królikowski

10.07.2019

Hubert Nowak: Nowe prawo zamówień publicznych zmieni rynek

Zamówienia publiczne

We wtorek 9 lipca rząd nieoczekiwanie przyjął projekt nowego prawa zamówień publicznych. Hubert Nowak, prezes Urzędu Zamówień Publicznych mówi Prawo.pl, że 1 stycznia 2021 roku to realny termin wejścia w życie nowej ustawy. Ma ona sprawić, że rynek wart 202 miliardy złotych, będzie mniej sformalizowany. UZP ma być zaś bardziej pomocny.

09.07.2019

Samo skanowanie czy kopiowanie dokumentów tożsamości nie będzie karalne

Prawo karne RODO

Dokumentem publicznym jest dowód osobisty, ale też tytuł wykonawczy. Skan tego drugiego mógłby więc mieć cechy autentyczności, ale skan czy ksero dowodu osobistego ich nie ma. Nowe przepisy więc na pewno nie karzą za kopiowanie dowodów tożsamości - pisze Paweł Litwiński, adwokat, partner w kancelarii Barta Litwiński.

09.07.2019

Ograniczanie dyskryminujących wypowiedzi to nie cenzura

Wymiar sprawiedliwości

Nie ma różnicy między krzywdą wyrządzaną znieważaniem kogoś z uwagi na kolor skóry, a tą wynikającą ze znieważenia ze względu na orientację seksualną. Przeciwdziałanie dyskryminującym wypowiedziom, przy zachowaniu zasady proporcjonalności, nie jest cenzurą, a uzasadnionym ograniczaniem wolności słowa - pisze adwokat Paweł Knut.

09.07.2019

Nowa agencja nadzoru zmieni rynek biegłych rewidentów

Rachunkowość Prawo gospodarcze

Zmiany legislacyjne są sposobem na dodatkowe „opodatkowanie” firm audytorskich. Zwiększanie obciążeń i obowiązków może doprowadzić do zbyt dużej koncentracji rynku, co nie będzie korzystne, chyba, że chcemy przechodzić za klika lat przez to, czego obecnie doświadcza Wielka Brytania, czyli niemalże monopolu tzw. Wielkiej Czwórki – piszą Marzena Błogosz i Małgorzata Tadeusiak z PKF Consult.

08.07.2019

Prof. Żółtek: Normatywne znaczenie przepisu nie zawsze pokrywa się z jego potocznym odbiorem

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Obowiązująca treść przepisów bywa często oderwana od ich postrzegania powszechnego – mówi dr hab. Sławomir Żółtek z Uniwersytetu Warszawskiego. I podkreśla, że szczególnie w prawie karnym to może mieć niekorzystne konsekwencje. Przyznaje jednak , że problem nie sprowadza się tylko do trudnego języka prawniczego.

08.07.2019

Chłostanie Judasza ma nie tylko prawnokarną perspektywę

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Historia umęczenia kukły obrazującej Judasza Iskariotę, jaka miała miejsce w podkarpackim Pruchniku, zrobiła zawrotną karierę medialną i stała się przedmiotem postępowania karnego. Jednak dokonując oceny karnoprawnej tego lokalnego zjawiska społecznego, należy także wziąć pod uwagę perspektywę religijną i kulturową - pisze adwokat dr Paweł Bała.

06.07.2019

Kładoczny: Tymczasowy areszt to nie... kara, nie można go nadużywać

Wymiar sprawiedliwości

Tymczasowe aresztowanie nie jest dla wygody wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania, a pozbawienie człowieka wolności powinno być absolutnym wyjątkiem - mówi w rozmowie z Prawo.pl dr Piotr Kładoczny, członek zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. I dodaje, że duży wzrost liczby aresztowanych to efekt działań kierowanej przez obecnego ministra prokuratury.

06.07.2019

Firmy będą zainteresowane zasygnalizowaniem nieprawidłowości

Compliance

Konstrukcja projektu ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych może sprawić, że firmy będą dbać, aby dopełnić wszelkich aktów staranności. Będzie to okoliczność mająca  istotne znaczenie z punktu widzenia dalszego biegu postępowania - mówi Dariusz Kuberski, prokurator byłej Prokuratury Generalnej.

04.07.2019

Rosati: Świadczenie pomocy prawnej, to nie gra rynkowa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W Polsce konieczne są zmiany w zakresie dostępu do pomocy prawnej. Adwokaci i radcowie prawni dają gwarancję należytego zabezpieczenia interesów obywateli i nie powinno się tego traktować, jako próby zamknięcia lub monopolizowania rynku - mówi w wywiadzie dla Prawo.pl adwokat Przemysław Rosati

04.07.2019

Niesamodzielność, brak środków i niejasność prawa szkodzą gminnym instytucjom kultury

Samorząd terytorialny

Pieniędzy na kulturę jest mało, a niejednolita interpretacja przepisów przez samorządy i instytucje kultury powoduje problemy. Mimo formalnej odrębności wójt, burmistrz i prezydent miasta mają wpływ na powołanie dyrektora i wysokość dotacji. Zdarza się, że samorządy karzą przedsiębiorcze placówki, ścinając im dotacje

04.07.2019

Sędzia Żurek: Kamil Zaradkiewicz chce zafundować obywatelom chaos w sądach

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jeśli Trybunał Konstytucyjny podzieli wątpliwości pana Kamila Zaradkiewicza co do nominacji sędziowskich z lat 2011 - 2017, to podważone mogą być wyroki wydawane przez połowę polskich sędziów, a skutki tego mogą odczuć miliony obywateli - twierdzi sędzia Waldemar Żurek, były członek Krajowej Rady Sądownictwa.

04.07.2019

Nowe wyzwania przed mediacją i zawodem mediatora w Polsce

Prawo gospodarcze

Zawód mediatora wymaga kompetencji społecznych, profesjonalnej wiedzy prawniczej i umiejętności ich wykorzystania w praktyce. Mediator również przede wszystkim powinien dbać o dobro klienta, umieć postrzegać jego oczami, a nie swoimi - piszą Magdalena Grudziecka i Jerzy Książek z Polskiego Centrum Mediacji, wykładowcy Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego.

03.07.2019

Prof. Romanowski: Nowe przepisy ułatwią znalezienie paragrafu na firmę

Spółki Compliance

Cezarowie umierają, a ustawy zostają. I jeśli projekt o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych zostanie uchwalony, to jutro, za 10, 50 lat może się znaleźć ktoś, kto będzie chciał skorzystać z niego w sposób niewłaściwy. I tego należy się obawiać - mówi adwokat, prof. Michał Romanowski

03.07.2019