Proboszcz odpowiada cywilnie i karnie za prawidłowe prowadzenie interesów parafii

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Proboszcz jest odpowiedzialny za należyte prowadzenie spraw majątkowych parafii i przed decyzją o sprzedaży ziemi rolnej powinien powołać rzeczoznawcę majątkowego, aby określić rynkową wartość tego gruntu tak, aby osiągnąć z tej transakcji cenę, która byłaby zgodna z interesem parafii - uważa radca prawny Mariusz Łątkowski.

25.05.2019

Nawet część prawników nie wie, co to jest compliance

Spółki Compliance

Compliance to coś więcej niż zgodność z przepisami prawa, to także zgodność z regulacjami wewnętrznymi. To także przewidywanie zdarzeń, które mogą nastąpić, czyli ocena ryzyka. Compliance wymaga spojrzenia z perspektywy całego przedsiębiorstwa. Dlaczego - mówi dr Anna Partyka–Opiela, partner w Kancelarii DZP.

24.05.2019

IKE plus po przekształceniu OFE - na razie wiadomo niewiele

Emerytury i renty

W oczekiwaniu na projekt ustawy o zmianach w OFE, warto przeanalizować nową projektowaną formę oszczędzania na emeryturę, jaką mogą się stać IKE+ dla osób, które zdecydują się przetransferować swoje środki z OFE - pisze Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego.

24.05.2019

Legalność dowodów rzutuje na rzetelność procesu karnego

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Podejście do tego, czy dowody uzyskane sprzecznie z prawem mogą być wykorzystywane w procesie karnym, rzutuje na efektywność ochrony praw jednostki, a także na legitymizację procesu karnego w społeczeństwie - twierdzi dr Wojciech Jasiński z Uniwersytetu Wrocławskiego.

24.05.2019

W PPK milionerem nie zostaniesz

PPK

Przyjęta przez Sejm i skierowana do Senatu nowelizacja ustawy o pracowniczych planach kapitałowych zakłada, że maksymalny limit wpłat i dopłat na wszystkie rachunki PPK wynosić będzie 50 tys. dolarów rocznie - pisze dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego.

23.05.2019

Piebiak: Skuteczna mediacja to szybciej rozstrzygane spory

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Ministerstwo Sprawiedliwości nie wyklucza kolejnych propozycji zmian legislacyjnych w zakresie mediacji - mówi w rozmowie z Prawo.pl wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak. I dodaje, że chodzi o takie rozwiązania, które w przyszłości pozwolą kierować do niej jeszcze więcej spraw.

23.05.2019

Nie warto pozbawiać się szansy na wznowienie postępowania po orzeczeniu TSUE

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Coraz głośniej mówi się, że dopuszczalne będzie wznowienie sprawy cywilnej po orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w polskiej sprawie frankowej, mimo braku wyraźniej podstawy prawnej. Jest to możliwe w bliźniaczej procedurze sądowoadministracyjnej. Do składania takich wniosków zachęca radca prawny Damian Nartowski

22.05.2019

Zdjęcia z imprez na samorządowych www tylko za zgodą na przetwarzanie danych

Samorząd terytorialny RODO

Na stronach internetowych w ramach promocji działalności samorządów publikowane są zawierające zdjęcia z imprez, których są one organizatorem. Chcąc wykorzystać fotografie, na których znajdują się osoby niepełniące funkcji publicznej, samorząd zobowiązany jest pozyskać zgodę na przetwarzanie ich wizerunku.

22.05.2019

Otwarcie ofert na przekop Mierzei Wiślanej bez problemów

Zamówienia publiczne

Warto poznać elektronizację zamówień publicznych z najlepszej strony. Nawet największe inwestycje, w których zamawiający muszą z wykonawcami przesyłać duże i liczne załączniki przebiegają...

22.05.2019

Pyrrusowe zwycięstwo w sporze o podatek handlowy

CIT Prawo gospodarcze

Polska wprawdzie wygrała przed Sądem Unii Europejskiej spór o podatek handlowy, jednak gdyby podjęto rozmowy z Komisją Europejską w tej sprawie, byłaby szansa, że Komisja ostatecznie by go nie zakwestionowała i przez ostatnie trzy lata podatek mógłby być pobierany - twierdzi dr Magdalena Porzeżyńska

21.05.2019

25 lat więzienia za zbrodnicze działanie na szkodę spółki

Prawo karne Ordynacja

Wskutek poruszenia, jakie wywołał film „Tylko nie mów nikomu”, niezwłocznie przystąpiono do nowelizacji przepisów kodeksu karnego. Wśród wielu rozwiązań nowelizacji, których trafność czy jakość może budzić zasadnicze wątpliwości, uwadze opinii publicznej zdaje się umykać radykalne zaostrzenie odpowiedzialności za przestępstwa gospodarcze i podatkowe – pisze dr Katarzyna Witkowska-Moździerz z Crido.

21.05.2019

Sędzia Markiewicz: Bronimy niezależności sądów, chcemy prawdziwych zmian

Wymiar sprawiedliwości

Polski wymiar sprawiedliwości wymaga istotnych zmian, nie tylko w zakresie poszczególnych procedur, ale też głębszych ustrojowych. Podczas Kongresu Prawników Polskich chcemy przedstawić prawnikom i społeczeństwu naszą odpowiedź na to co się obecnie dzieje - mówi w rozmowie z Prawo.pl sędzia Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.

21.05.2019

Połączenie trzech warszawskich szpitali w jeden obniża koszty

Opieka zdrowotna

Blisko 200 osób mniej pracuje już w administracji połączonych trzech szpitali klinicznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Planowane jest także połączenie aptek i laboratoriów. Ale nie będzie zwolnień wśród personelu medycznego, bo nam go brakuje - zapowiada Robert Krawczyk, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM.

20.05.2019

Sędzia Łazarska: Losowanie spraw ma być transparentne i służyć sprawności sądzenia

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zasady przydziału spraw sędziom to problem nie tylko stricte techniczny, lecz ma on bezpośrednie przełożenie na realizację prawa do sądu - pisze sędzia Aneta Łazarska w komentarzu poświęconym systemowi losowego przydziału spraw. I podkreśla, że podział spraw pomiędzy sędziów powinien być transparentny i realizować postulat efektywności postępowania.

20.05.2019

Nawet kilkugodzinny najem powoduje obowiązek zapłaty podatku

CIT

Podatnicy mają problem z podatkiem od przychodów z budynków. Wydawane przez administrację skarbową interpretacje nie rozstrzygają wątpliwości. Potwierdza to nie w pełni przemyślaną konstrukcję podatku, zwłaszcza że wprowadzono go pod hasłem walki z nadużyciami podatkowymi wielkich firm inwestujących w nieruchomości

20.05.2019

Termin sporządzenia sprawozdania finansowego – fakty i mity

Spółki

Przepisy o rachunkowości są jasne. sprawozdanie finansowe sporządza się nie później niż w ciągu trzech miesięcy od dnia bilansowego. Gdy rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym trzeba to zrobić do 31 marca. Biegły rewident bada już istniejące, sporządzone i podpisane sprawozdanie finansowe. Czekanie na jego opinię nie wydłuża tego terminu - pisze Łukasz Drożdżowski, radca prawny.

18.05.2019

W prawie kościelnym ofiara jest tylko świadkiem

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

W karnym procesie kanonicznym ofiara molestowania nie ma statusu strony, nie może więc składać wniosków dowodowych. Ale kuria ma obowiązek powiadomienia organów ścigania o takim przestępstwie - mówi ks. prof. Piotr Majer z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, kanonista, konsultor rady prawnej Konferencji Episkopatu Polski.

18.05.2019

Unijna ochrona dla sygnalistów może uderzyć w spółki

Compliance

Unia szykuje nowe przepisy dotyczące ochrony sygnalistów, które mogą znacząco głęboko ingerować w swobodę prowadzonej działalności. O ile bowiem przepisy chronią przedsiębiorców przed złą wiarą osób zgłaszających informacje fałszywe, o tyle nie zapewniają obrony przed złą wolą sygnalisty, jeśli tylko samo zgłoszenie może zostać zweryfikowane pozytywnie - pisze Marcin Maciejak, prawnik z kancelarii GESSEL.

17.05.2019

Dobre dla gmin konsekwencje braku użytkowania wieczystego

Samorząd terytorialny Budownictwo

Nowe prawo w pierwszych latach pozytywnie wpłynie na gminne budżety. Należy spodziewać się masowego uiszczania jednorazowych opłat za przekształcenie wieczystego użytkowania. Spowoduje to znaczny przyrost środków w kasach gmin - pisze Mariusz Łubiński, ekspert zarządzania nieruchomościami.

17.05.2019

Dr Kubiak: Student prawa powinien „posmakować” praktyki już na studiach

Prawnicy Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Nie chodzi o to, by studia prawnicze zastępowały aplikacje. Bez wątpienia wykłady są konieczne, należy jednak zwracać uwagę na to, w jaki sposób są prowadzone. Tak samo ćwiczenia ze studentami. Nie możemy na nich powtarzać wykładu. Takie zajęcia powinny mieć walor praktyczny - wyjaśnia dr Przemysław Kubiak

17.05.2019