Prawo.pl
Pandemia dotknęła młodych ludzi z dyplomem. Zeszłoroczni absolwenci mieli trudniejszy start na rynku pracy niż osoby kończące studia rok lub kilka lat wcześniej. W tym roku absolwenci nie powinni mieć już takich problemów. Bo niedobór pracowników, sytuacja na rynku pracy zaczyna przypominać tą sprzed pandemii - wynika z analizy Konfederacji Lewiatan.
Grażyna J. Leśniak
06.07.2021
Rynek Prawo pracy
Posłowie PiS i Konfederacji chcą tak zmienić Kodeks pracy, aby niedopuszczalna była jakakolwiek dyskryminacja w zatrudnieniu ze względu na zaszczepienie lub niezaszczepienie się przeciwko COVID-19. Proponują, zobowiązać pracodawcę do przeciwdziałania dyskryminacji w zatrudnieniu ze względu na zaszczepienie lub niezaszczepienie się przeciwko COVID19.
Grażyna J. Leśniak
06.07.2021
Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia
Katarzyna Łażewska-Hrycko, Główny Inspektor Pracy, z uwagi na występujące w naszym kraju upały zwróciła się z apelem do pracodawców o respektowanie prawa pracowników do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz podjęcie niezbędnych działań mających na celu złagodzenie skutków narażenia pracowników na wysokie temperatury.
Grażyna J. Leśniak
06.07.2021
Prawo pracy BHP
Pracodawcy zatrudniający cudzoziemców, zwłaszcza spoza Unii Europejskiej, mają problem z ustaleniem, czy pracownik ma prawo do dwóch dni wolnego w roku z tytułu opieki nad dzieckiem. Przepisy nie określają wzoru oświadczenia, a firmy zastanawiają się, czy mogą pytać o datę urodzenia dziecka, by zweryfikować prawo do zwolnienia z pracy. Zdaniem ekspertów, nie.
Grażyna J. Leśniak
06.07.2021
Prawo pracy
Osoba bezrobotna została pozbawiona tego statusu, a w konsekwencji prawa do zasiłku i prawa do zabezpieczenia społecznego, ponieważ zawarła umowę o dzieło i otrzymała niewielkie wynagrodzenie. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie uchylił wydane w tej sprawie decyzje. Uznał bowiem, że były one nieadekwatne i naruszały konstytucyjną zasadę proporcjonalności.
Dorian Lesner
06.07.2021
Ubezpieczenia społeczne HR
Według wstępnych danych Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, stopa bezrobocia rejestrowanego w czerwcu 2021 roku wyniosła 6 proc., czyli była o 0,1 pkt proc. niższa w stosunku do maja 2021 roku. To typowy przejaw sezonowości zatrudnienia na rynku pracy – uważa Konfederacja Lewiatan.
Grażyna J. Leśniak
05.07.2021
Rynek Prawo pracy
Świadczenia osób przechodzących na emeryturę w czerwcu są niższe niż tych, którzy wnieśli o to w pozostałych miesiącach roku. Do Senatu trafiła sejmowa nowelizacja przepisów, która ma naprawić tę sytuację. Zmiana powinna jednak dotyczyć również tych emerytów, którym w przeszłości ustalono emeryturę w czerwcu – wskazuje Rzecznik Praw Obywatelskich.
Grażyna J. Leśniak
05.07.2021
Domowe finanse Emerytury i renty

Przepisy o świadczeniu 500 plus będą tylko w jednej ustawie

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Domowe finanse
Przepisy przyznające prawo do dodatku w wysokości świadczenia wychowawczego, znajdujące się obecnie w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, trafią do ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci – proponuje resort rodziny. Projekt zakłada m.in. zmianę sposobu wypłaty świadczenia wychowawczego i już dziś budzi sprzeciw samorządowców.
Grażyna J. Leśniak
05.07.2021
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Domowe finanse
Pracodawcy sygnalizują, że nie będzie łatwo wytypować grupę lub grupy pracowników do kontroli trzeźwości, według projektu resortu rozwoju i pracy, i uniknąć zarzutu nierównego traktowania załogi. Zdaniem ekspertów, codzienną lub powtarzalną kontrolą trzeźwości powinny być objęte wybrane grupy - ze względu na cel regulacji, a wyrywkową - wszyscy.
Grażyna J. Leśniak
05.07.2021
Prawo pracy BHP
Wartości natężenia oświetlenia sztucznego dla poszczególnych stanowisk pracy obowiązują w zależności od precyzji pracy: np. hala produkcyjna, hala magazynowa, korytarze, stanowiska pracowników technicznych, praca przy monitorach ekranowych - zarówno oświetlenie naturalne, jak i sztuczne (elektryczne) powinno spełniać wymagania określone w Polskich Normach.
Łukasz Wawszczak Grażyna J. Leśniak
05.07.2021
Prawo pracy BHP
Środki zgromadzone na rachunku w PPK podlegają dziedziczeniu. Uczestnik może wskazać też instytucji finansowej jedną lub więcej osób, które - w przypadku jego śmierci - otrzymają zgromadzone przez niego oszczędności. Uprawniona może być każda wskazana przez niego osoba fizyczna - zarówno członek jego rodziny, jak i osoba z nim niespokrewniona, np. przyjaciółka czy sąsiad.
Joanna Gawęda
03.07.2021
Domowe finanse Emerytury i renty PPK
Uregulowanie wymagań wobec osób obsługujących maszyny i urządzenia techniczne do robót ziemnych, budowlanych i drogowych, a także zasad nabywania kwalifikacji i uzyskiwania uprawnień, przewiduje projekt ustawy wpisany do wykazu prac legislacyjnych rządu. Rząd ma go przyjąć w czwartym kwartale tego roku.
Grażyna J. Leśniak
02.07.2021
Prawo pracy BHP
Ekspozycja na hałas przekraczający 80 dB jest możliwa bez uszczerbku dla zdrowia w przypadku stosowania przerw w pracy lub ograniczania czasu pracy. W przypadku przekroczenia wartości progów działania, pracodawca jest obowiązany zaplanować i podjąć działania zmniejszające ryzyko zawodowe.
Edward Kołodziejczyk Grażyna J. Leśniak
02.07.2021
Prawo pracy BHP

Rząd poprawia "emerytury czerwcowe", ale nie dla wszystkich

Finanse publiczne Domowe finanse Emerytury i renty
Sejm, zgodnie z wolą rządu, zdecydował, że przy ustalaniu emerytur w czerwcu waloryzacja składek ma być dokonywana w taki sam sposób, jak w maju czy w lipcu, jeśli będzie korzystniejsza dla ubezpieczonego. Ale tylko dla tych, którzy przejdą na emeryturę po 31 maja 2021 r. Nowe zasady przeliczenia, choć będą działały wstecz, to nie obejmą osób, które przeszły na emeryturę w latach 2009-2019.
Grażyna J. Leśniak
02.07.2021
Finanse publiczne Domowe finanse Emerytury i renty
Ubezpieczeni skarżą się na ZUS, że spóźnia się z wypłatami świadczeń z ubezpieczenia chorobowego, nawet o kilka miesięcy. RPO wystąpił w czwartek do ZUS z pytaniem o to, co robi Zakład, by wyeliminować takie przypadki. ZUS przekazał Prawo.pl, że większość zasiłków chorobowych wypłaca w terminie, w ciągu 30 dni od daty wpływu ostatniego dokumentu niezbędnego do ustalenia uprawnień do zasiłku.
Grażyna J. Leśniak
01.07.2021
Ubezpieczenia społeczne
Zmiany zaproponowane w projekcie ustawy o cudzoziemcach są niewystarczające i nie uwzględniają wielu kwestii związanych z deficytem pracowników na naszym rynku pracy – uważa Konfederacja Lewiatan. I proponuje m.in. utrzymanie, z pewnymi korektami, ułatwionej procedury uzyskiwania dostępu do polskiego rynku pracy dla obywateli wybranych krajów,
Grażyna J. Leśniak
01.07.2021
Prawo pracy
Dotychczasowe działania okazały się niewystarczające - nadal nie mamy spójnego systemu uznawania kwalifikacji cudzoziemców wykształconych poza Unią Europejską. To nie zachęca ich do szukania pracy w Polsce. W efekcie sytuacja na rynku pracy nie tylko się nie poprawiła, ale też nie udało się zahamować niekorzystnych trendów - twierdzi NIK.
Grażyna J. Leśniak
01.07.2021
Prawo pracy

Raport: Długa lista zaniedbań osłabia polski system emerytalny

Finanse publiczne Emerytury i renty Prawo pracy
Obniżenie wieku emerytalnego, brak zachęt do dalszej pracy zamiast emerytury i porażka wdrożenia PPK - to tylko niektóre działania, które negatywnie wpłynęły na system emerytalny w Polsce – twierdzą eksperci Instytutu Emerytalnego. Ich zdaniem konieczna jest poważna debata publiczna o tym, jak uniknąć katastrofy tego systemu i niskich świadczeń w przyszłości.
Grażyna J. Leśniak
01.07.2021
Finanse publiczne Emerytury i renty Prawo pracy
Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa odmawiającej zgody na dalsze orzekanie sędziego, który ukończył 65 rok życia, przysługuje odwołanie - brzmi uchwała Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Powtarza ona za TSUE, że czynna służba sędziów wymaga stworzenia mechanizmu gwarancyjnego zarówno na końcu drogi zawodowej, jak i na początku.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.07.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Pozwany nabywając Hutę Częstochowa zawarł ze związkami zawodowymi Pakiet Socjalny, na podstawie którego przyjął na siebie obowiązek zapewnienia pracownikom zatrudnienia przez 120 miesięcy. W tym celu zobowiązał się nie dokonywać zwolnień grupowych ani indywidualnych z przyczyn niedotyczących pracowników, bez względu na zakres zmian organizacyjnych i nie dotrzymał obietnicy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.07.2021
Prawo pracy
Protest ratowników medycznych, który w środę miał miejsce w Warszawie i wielu innych miastach, przyniósł efekty. Ministerstwo Zdrowia zapowiada w niedalekiej przyszłości podwyżki dla tej grupy, a już teraz przywraca im dodatki, jakie otrzymali w czasie pandemii. Wchodzące od 1 lipca zmiany pozbawiały ich tej części otrzymywanego dotychczas wynagrodzenia.
Krzysztof Sobczak
30.06.2021
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
W przypadku wystąpienia czwartej fali zakażeń, za kilka tygodni może czekać nas powrót obostrzeń pandemicznych. Przedsiębiorcy uważają, że zapewnienie bezpieczeństwa w miejscu pracy jest w tej chwili priorytetem. Warto więc rozważyć wprowadzenie takich rozwiązań, które mogą być pomocne w walce z pandemią - podkreśla Konfederacja Lewiatan.
Grażyna J. Leśniak
30.06.2021
Prawo pracy BHP Koronawirus a prawo
Obecnie pracuje 28,3 proc. osób z niepełnosprawnościami. Zależy nam na tym, aby do roku 2030 ten wskaźnik wzrósł do 40 proc. – powiedział wiceminister Paweł Wdówik w trakcie zorganizowanej w Wilnie konferencji na temat dostępności do informacji dla osób niepełnosprawnych. Zorganizowano ją pod patronatem i z udziałem Pierwszych Dam Polski i Litwy.
Grażyna J. Leśniak
30.06.2021
Prawo pracy
Od początku lipca w każdy poniedziałek sale obsługi klientów w ZUS będą otwarte do godz. 18:00. Sytuacja epidemiologiczna w kraju jest coraz lepsza, dlatego ZUS przywraca w poniedziałki wydłużone godziny pracy. W pozostałe dni robocze, czyli od wtorku do piątku, obsługa odbywać się będzie w dotychczasowych godzinach, czyli od godz. 8:00 do godz. 15:00.
Grażyna J. Leśniak
30.06.2021
Ubezpieczenia społeczne
W maju br. o prawie 40 proc. wzrosła liczba zezwoleń na pobyt czasowy wydanych Ukraińcom, w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. Jeszcze większe wzrosty dotyczą zgód na pobyt rezydenta długoterminowego WE/UE i zezwoleń na pobyt stały. Wyniosły odpowiednio ponad 90 proc. i blisko 55 proc. Najwięcej pozytywnych decyzji w tych sprawach wydał wojewoda mazowiecki
Grażyna J. Leśniak
30.06.2021
Prawo pracy
Posłowie chcą, by pracownicy mający co najmniej 6-miesięczny staż pracy mogli skorzystać z 12. miesięcznego urlopu rodzinnego w celu sprawowania osobistej opieki nad najbliższym członkiem rodziny. W tym czasie ZUS będzie im wypłacał zasiłek w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Eksperci mają wiele zastrzeżeń do przepisów, choć przyznają, że idea jest słuszna.
Grażyna J. Leśniak
30.06.2021
Pomoc społeczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
W Senacie została złożona petycja, która postuluje zmiany w ustawach, które zakażą radnym zatrudniania w podmiotach zarządzanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Zastrzeżenia co do zgodności z konstytucją zaproponowanych rozwiązań mają niektórzy prawnicy. A samorządowcy wskazują, że może to wykluczyć z aktywności samorządowej kolejnych obywateli.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Robert Horbaczewski
30.06.2021
Samorząd terytorialny Ordynacja Prawo pracy
Narodowy Fundusz Zdrowia przekaże odpowiednie środki m.in. na podwyżki minimalnych pensji dla pracowników ochrony zdrowia od 1 lipca - poinformowano we wtorek po spotkaniu przedstawicieli zawodów medycznych z ministrem Adamem Niedzielskim. Ma to związek z nowelizacją ustawy przyjętą przez Sejm 28 maja, która gwarantuje podwyżki od 1 lipca pensji minimalnych.
Krzysztof Sobczak
29.06.2021
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Rząd planuje przedłużyć do 23 sierpnia 2021 r. mikro, małym i średnim przedsiębiorcom termin na złożenie odwołań od wniosku o udzielenie subwencji oraz zapytań dotyczących postępowania wyjaśniającego w ramach Tarczy Finansowej 2.0 PFR. Dotyczy to firm, które zwróciły się do PFR w tej sprawie nie później niż do 15 kwietnia 2021 r.
Renata Krupa-Dąbrowska
29.06.2021
Małe i średnie firmy
Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt nowelizacji ustawy o pracy na morzu, przedłożony przez ministra infrastruktury. Celem jest dostosowanie polskich przepisów do prawa unijnego. Chodzi m.in. zabezpieczenie praw pracowniczych marynarzy w sytuacji ataku piratów lub zbrojnej napaści na statek i spowodowanego nim wymuszonego uwięzienia marynarzy.
Grażyna J. Leśniak
29.06.2021
Prawo pracy Prawo europejskie