Prawo.pl

ZUS w Wigilię nie pracuje

Ubezpieczenia społeczne
W piątek, 24 grudnia, Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie nieczynny. W tym dniu nie będzie również działało Centrum Obsługi Telefonicznej. Zgodnie z kodeksem pracy, 24 grudnia 2021 roku jest dniem wolnym dla pracowników ZUS za dzień świąteczny – sobotę 25 grudnia 2021 r. - przypomina Zakład.
Grażyna J. Leśniak
17.12.2021
Ubezpieczenia społeczne
Pracownicy, przedsiębiorcy – zarówno ci opodatkowani podatkiem liniowym, ryczałtem czy według skali, a także zleceniobiorcy i nawet emeryci - zapłacą podatek od płaconej składki zdrowotnej, czyli de facto - po zmianie zasad jej rozliczania - podatku zdrowotnego. Liniowcy płacić go będą już od 1 stycznia, pozostali sukcesywnie, w zależności od uzyskiwanych dochodów. Wszystkim jednak, bez wyjątku, wzrośnie opodatkowanie.
Grażyna J. Leśniak
17.12.2021
PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład
W przypadku zaskarżenia postanowień sądu pierwszej instancji o odrzuceniu pozwu i w sprawie o zabezpieczenie zażalenie na pierwsze z tych postanowień podlega rozpoznaniu przez sąd drugiej instancji, a drugie – przez sąd, który wydał zaskarżone postanowienie. Dotyczy to również przypadku, w którym zaskarżone postanowienia zostały objęte jednym dokumentem, a zażalenia zawarto w jednym piśmie procesowym.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.12.2021
Prawo cywilne Emerytury i renty Zmiany w k.p.c.

Projekt o uprawnieniach covidowych przedsiębiorców do poprawki

Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
W czwartek odbyło się pierwsze czytanie tzw. projektu o uprawnieniach covidowych przedsiębiorców. Zdaniem posłów PiS jest ostrożny, wyważony, bo do niczego nie zmusza, żadnej segregacji nie powoduje. Opozycja mówi wprost: to projekt bez zębów, który nie poprawi sytuacji epidemicznej, ale zrzuci za nią odpowiedzialność na pracodawców. Dlatego PO, PSL i Lewica zgłoszą dużo poprawek.
Jolanta Ojczyk
17.12.2021
Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Związkowcy ze Służby Więziennej kwestionują ustalony przez kierownictwo SW podział funduszu motywacyjnego. Ich zdaniem kryteria podziału mają charakter demotywacyjny i pozbawiają świadczeń wielu osób, które wykazywały się dużym zaangażowaniem. Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Stanisław Trociuk poprosił Jacka Kitlińskiego, dyrektora generalnego SW, o ustosunkowanie się do zarzutów.
Grażyna J. Leśniak
16.12.2021
Prawo pracy
Od 1 stycznia 2022 roku wypalenie zawodowe znajdzie się w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych. Szacuje się, że z problemami psychicznymi zmaga się około 8 mln Polaków, a tylko niecałe 1,5 mln korzysta z pomocy NFZ. Coraz więcej pracodawców zauważa potrzebę wsparcia zatrudnionych i rozbudowuje ubezpieczenia zdrowotne pracowników o ochronę zdrowia psychicznego.
Grażyna J. Leśniak
16.12.2021
Prawo pracy BHP
Za czas dyżuru pełnionego przez pracownika w domu, pod telefonem, nie przysługuje mu ani czas wolny, ani wynagrodzenie. Zdaniem prawników, brak rekompensaty w przypadku dyżuru domowego nie ma uzasadnienia. Dlatego należy zrównać pod względem ekwiwalentności oba rodzaje dyżurów, czyli dyżur, w trakcie którego pracownik faktycznie wykonywał pracę, jak i dyżur domowy.
Grażyna J. Leśniak
16.12.2021
Prawo pracy
By sądy radziły sobie z mobbingiem potrzebna jest przede wszystkim zmiana mentalności. Powinny być też przygotowane i wpisane do regulaminu pracy jednostek konkretne zapisy dotyczące polityki antymobbingowej, takie które z jednej strony umożliwią zgłaszania takich sytuacji, z drugiej chronić będą osoby pokrzywdzone - mówi Dariusz Kadulski, wiceprzewodniczący NSZZ "Solidarność" Pracowników Sądownictwa i Prokuratury.
Patrycja Rojek-Socha
16.12.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
Obywatel zaniepokoił się doniesieniami na temat wysokości wynagrodzenia na stanowisku głównego specjalisty w jednostce budżetowej gminy. Przeznaczone na ten cel środki mają charakter publiczny, więc ma on prawo do uzyskania informacji w tym zakresie. Kilkudniowa zwłoka organu w ich przekazaniu nie uzasadnia jednak przyznania nawet symbolicznej sumy tytułem odszkodowania.
Dorian Lesner
16.12.2021
Administracja publiczna Prawo pracy

Testy zamiast szczepień - prace nad projektem wyhamowane

Prawo pracy BHP Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia
Według projektu posłów PiS pracownik lub osoba pozostająca w stosunku cywilnoprawnym z pracodawcą byłaby zobowiązana do okazania wyniku testu na Covid-19 lub zaświadczenia o szczepieniu, a pracodawca mógłby to sprawdzać. Ustawa miała być szybko uchwalona przez Sejm i obowiązywać od stycznia. Stoi to jednak pod znakiem zapytania, ponieważ nie doszło w środę do zaplanowanego pierwszego czytania projektu.
Grażyna J. Leśniak
15.12.2021
Prawo pracy BHP Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

Będą wyższe odszkodowania za wypadki w rolnictwie

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Do 1033 zł zostanie podniesione odszkodowanie za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu z tytułu wypadku przy pracy rolniczej - zakłada przygotowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi projekt rozporządzenia, który właśnie trafił do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.
Grażyna J. Leśniak
15.12.2021
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Sejm uchwalił w środę nowelizację ustawy dotyczącą m.in. czasu pracy kierowców. Dostosowuje ona polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej tworzących tzw. Pakietu Mobilności 1, który obejmuje m.in. kwestie wynagradzania kierowców wykonujących międzynarodowy transport drogowy na zasadach obowiązujących na terenie państwa przyjmującego, uznając ich jako pracowników delegowanych.
Grażyna J. Leśniak
15.12.2021
Prawo pracy Prawo europejskie
Sejm sprzeciwił się w środę odrzuceniu w pierwszym czytaniu obywatelskiego projektu ustawy o emeryturach stażowych. Tym samym prace nad nim rozpocznie Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny. We wtorek prezydent Andrzej Duda złożył w Parlamencie swój projekt ustawy o emeryturach stażowych. Zaproponowane rozwiązania mają dotyczyć zarówno emerytur z ZUS, jak i z KRUS. Tego samego dnia w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu obywatelskiego wniesionego przez "Solidarność".
Grażyna J. Leśniak
15.12.2021
Domowe finanse Emerytury i renty
Sejm zaczął prace nad zgłoszonym przez „Solidarność” obywatelskim projektem emerytur stażowych. Prezydent Andrzej Duda złożył też własny projekt ustawy. Celem obu jest wprowadzenie emerytury stażowej, która umożliwi wcześniejsze przechodzenie na emeryturę osób objętych zarówno ZUS, jak i KRUS. Zdaniem BCC, w proponowanym kształcie jest ona rozwiązaniem wypychającym ludzi z rynku pracy.
Grażyna J. Leśniak
15.12.2021
Domowe finanse Emerytury i renty
Osoby samozatrudnione oraz prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą i niezatrudniające pracowników, mogą uniknąć niekorzystnych zmian w opłacaniu składki zdrowotnej. Wystarczy, że zadeklarują i opłacą wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne i składkę zdrowotną za 2022 r. jeszcze w grudniu br. Opłaca się to zwłaszcza tym, którzy na skutek zbiegu tytułów do ubezpieczeń płacą tylko składkę zdrowotną.
Grażyna J. Leśniak
15.12.2021
PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Polski Ład
Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek, 13 grudnia 2021 r. nowelizację tzw. ustawy covidowej - podała we wtorek Kancelaria Prezydenta RP. Nowela przewiduje uzupełnienie przepisów o rozliczeniach świadczeń przyznanych z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na rzecz ochrony miejsc pracy w związku z epidemią.
Grażyna J. Leśniak
14.12.2021
Prawo pracy Koronawirus a prawo
Skutki społeczne podejmowanych decyzji w ramach transformacji enegetycznje będą odczuwalne przez wiele lat. Dlatego warto korzystać z doświadczeń, zarówno krajowych, jak i zagranicznych, aby nie powtórzyć błędów z przeszłości. Proces dobrze przeprowadzony może nie tylko zmienić sytuację ekologiczną, ale również poprawić kondycję rynku pracy z korzyścią dla pracowników i pracodawców – twierdzi Konfederacja Lewiatan.
Grażyna J. Leśniak
14.12.2021
Prawo pracy Prawo gospodarcze
Zakład Ubezpieczeń Społecznych może zabezpieczyć wierzytelności z tytułu składek na nieruchomościach dłużnika, stosując hipotekę przymusową. Jest ona wpisywana do księgi wieczystej decyzją sądu na wniosek ZUS, na podstawie decyzji administracyjnej, nawet jeśli nie jest ona ostateczna. Wystarczy, że została doręczona dłużnikowi. I z tej możliwości Zakład korzysta – tylko w I półroczu br. – 20 tysięcy razy.
Grażyna J. Leśniak
14.12.2021
Ubezpieczenia społeczne
Mimo postępującej cyfryzacji, automatyzacji i robotyzacji firmy raczej planują wzrost zatrudnienia lub utrzymanie go na dotychczasowym poziomie niż zwolnienia. W krótkiej perspektywie zmiany technologiczne prawdopodobnie będą miały pozytywny wpływ na rynek pracy. Dopiero brak systemu wsparcia kompetencji cyfrowych może prowadzić do bezrobocia technologicznego – uważa Konfederacja Lewiatan.
Grażyna J. Leśniak
13.12.2021
Prawo pracy Nowe technologie
Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek, 10 grudnia, ustawę, która przewiduje, że osoby pobierające tzw. emerytury EWK - czyli wcześniejsze emerytury z tytułu opieki nad dzieckiem wymagającym stałej opieki, będą miały wypłacane świadczenie wyrównawcze podwyższające ich emerytury do wysokości świadczenia pielęgnacyjnego.
Grażyna J. Leśniak
13.12.2021
Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne
Jeden na trzech pracowników przyznaje, że w domu mniej przestrzega procedur bezpieczeństwa niż w biurze, tyle samo przyznaje się do popełnienia „krytycznego” błędu w pracy, a 14 proc. podjęło ryzyko, które wiązało się z poniesieniem kosztów przez ich organizację – wynika z raportu przygotowanego na zlecenie Iron Mountain. Prawie połowa badanych managerów przyznała, że w wyniku pandemii doświadczała zwiększonego ryzyka związanego z bezpieczeństwem danych.
Grażyna J. Leśniak
13.12.2021
Prawo pracy Nowe technologie
Umowę o prowadzenie praconiczego programu kapitałowego można zawrzeć tylko w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej, w rozumieniu ustawy o PPK. Co do zasady, umowę tę zawiera się po upływie trzech miesięcy zatrudnienia danej osoby w podmiocie zatrudniającym. Do okresu zatrudnienia wlicza się tylko okresy obowiązkowego polegania ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.
Joanna Gawęda
13.12.2021
Domowe finanse Prawo pracy PPK
Pracodawcy nie powinni czekać z przygotowaniem procedur umożliwiających przyjmowanie wewnętrznych zgłoszeń o naruszeniach prawa do czasu uchwalenia polskiej ustawy. Już teraz powinni przygotować procedurę dostosowaną do własnych potrzeb, włączając w proces jej tworzenia jak najszerszy krąg pracowników na wszystkich szczeblach – takie wnioski płyną z debaty o sygnalistach.
Grażyna J. Leśniak
13.12.2021
Prawo pracy RODO Compliance Prawo europejskie
W środę w samo południe marszałek Sejmu Elżbieta Witek chce rozmawiać z szefami klubów i kół parlamentarnych o ich pomysłach na weryfikację szczepień pracowników. A czy nie prościej byłoby, aby minister zdrowia po prostu wyjął z szuflady i położył na stole projekt, który w tej sprawie ponoć przygotował, by obywatele i pracodawcy, a teraz także posłowie, mogli go zobaczyć. Pod warunkiem, że w ogóle go ma.
Grażyna J. Leśniak
11.12.2021
Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia
Luka płacowa między mężczyznami a kobietami w Polsce - choć jedna z najniższych w Unii Europejskiej - nieco się zwiększyła. W 2019 r. mężczyźni zarabiali średnio o prawie 9 proc. więcej niż kobiety, podczas gdy w 2015 r. - o około 7 proc. W przygotowaniu są przepisy obligujące firmy do uzasadniania w ciągu 30 dni wysokości wynagrodzenia na żądanie pracownika. Zatrudnieni będą też mogli żądać informacji o przeciętnych zarobkach osób płci przeciwnej wykonujących podobne i identyczne obowiązki.
Grażyna J. Leśniak
11.12.2021
Prawo pracy Finanse
Co roku w czwartym kwartale powraca temat „lewych” zwolnień lekarskich wśród pracowników. Problem nadużywania L4 w okresie świątecznym staje się coraz bardziej uciążliwy dla pracodawców i dla współpracowników, obciążonych dodatkową pracą. Zdaniem ekspertów rynku pracy, pracodawcom powinno zależeć na prowadzeniu profesjonalnej polityki absencyjnej.
Grażyna J. Leśniak
11.12.2021
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Co dwudziesta osoba pracująca, na koniec września robiła to, w związku z epidemią zdalnie - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny na podstawie swojego badania „Popyt na pracę". I było to o 0,8 p. proc. mniej niż w końcu września 2020 r. Z opracowania tego wynika, że skala pracy zdalnej w sektorze prywatnym była wyższa niż w sektorze publicznym.
Krzysztof Sobczak
10.12.2021
Prawo pracy Prawo gospodarcze
Wielu pracodawców nie zdaje sobie sprawy z tego, że służba bezpieczeństwa i higieny pracy ma bezpośrednio podlegać pracodawcy i przypisują pracowników służby bhp w strukturze organizacyjnej przedsiębiorstwa np. pod dyrektora HR. Dla pracodawcy może to mieć negatywne konsekwencje. Ignorowanie poleceń PIP w tym zakresie może się skończyć nawet sankcją administracyjną sięgającą 30 tys. zł.
Grażyna J. Leśniak
10.12.2021
Prawo pracy BHP Poprawmy prawo
Sądy do wdrażania przepisów o sygnalistach podchodzą według zasady "jak mus, to mus". W efekcie tworzone procedury niewiele mają wspólnego z ideą tego rozwiązania. W wielu sądach sygnalista o nieprawidłowościach będzie musiał informować przełożonego i to tego, który odpowiada np. za kwestie kadrowe. Chętnych więc pewnie nie będzie. A związki już wieszczą, że mechanizm nie zadziała.
Patrycja Rojek-Socha
10.12.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
Komisja Europejska przedstawiła w czwartek projekt dyrektywy mającej regulować zasady zatrudniania pracowników za pośrednictwem platform cyfrowych. - Nowy sposób regulacji platform cyfrowych negatywnie wpłynie na funkcjonowanie całego rynku i budzi zastrzeżenia przedsiębiorców – uważa Konfederacja Lewiatan.
Grażyna J. Leśniak
09.12.2021
Prawo pracy Prawo europejskie