UE konsultuje pakiet regulacji w sprawie usług cyfrowych

Nowe technologie Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Ułatwienie działalności na jednolitym rynku cyfrowym i zwiększenie możliwości ekspansji polskich firm to główne cele naszego kraju w kształtowaniu regulacji w Unii Europejskiej, których konsultacje właśnie się rozpoczęły - deklaruje Ministerstwo Rozwoju. I zachęca do wypełnienia ankiety, która ma pomóc zrozumieć potrzeby firm prowadzących działalność za pośrednictwem platform internetowych.

18.08.2020

Nowe województwa to większy prestiż dla niektórych i gorsze usługi dla wszystkich

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Prawo europejskie

Gdyby doszło do wydzielenia nowych województw - mówi się o mazowieckim, środkowopomorskim, częstochowskim - to miasta będące ich stolicami zyskałyby na prestiżu, ale same regiony zubożałyby, usługi społeczne byłyby na niższym poziomie, trudniej byłoby im sięgać po pieniądze z UE, do tego wzrosłaby ich zależność od rządu i finansów centralnych. W próbach zmian na mapie niektórzy widzą też dążenie do recentralizacji.

18.08.2020

RPO interweniuje w UOKiK w sprawie opłat za infolinie konsumenckie

Rynek i konsument Prawo europejskie

Ludzie skarżą się na stawki opłat za połączenie z infoliniami konsumenckimi. Koszt rozmowy zależy od decyzji firmy prowadzącej infolinię, taryfy z jakiej korzysta konsument, a do tego koszt tej opłaty jest naliczany poza abonamentem, co oznacza, że konsument ponosi dodatkową opłatę.

17.08.2020

Sejm odrzucił weto Senatu do ustawy o delegowaniu pracowników

Prawo pracy Prawo europejskie

Sejm w piątek opowiedział się przeciwko uchwale Senatu w sprawie odrzucenia nowelizacji ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług. Nowelizacja ma wdrożyć dyrektywę, której celem jest rozwiązanie problemu nieuczciwych praktyk i promowanie zasady, że za tę samą pracę w tym samym miejscu powinno przysługiwać to samo wynagrodzenie.

14.08.2020

Senat odrzucił ustawę o delegowaniu pracowników

Prawo pracy Prawo europejskie

Senat odrzucił w czwartek wieczorem nowelizację ustawy o pracownikach delegowanych, która przewiduje m.in. ograniczenie okresu delegowania pracowników do 12 miesięcy z możliwością przedłużenia o 6 miesięcy na podstawie umotywowanego powiadomienia. Przepisy mają dostosować prawo krajowe do unijnej dyrektywy.

14.08.2020

„Wolne od LGBT”, ale też od funduszy UE – czy gminy mogą się odwołać?

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Prawo europejskie

Nie ma możliwości odwołania od decyzji Komisji Europejskiej odrzucającej wnioski o dofinansowanie dla miast z tzw. strefami „anty-LGBT”. Jedną z dróg wpływania na zmianę stanowiska KE może być uchylenie uchwały i próba wykazania, że są prowadzone działania na rzecz równego traktowania. Według niektórych ekspertów jednak powinna być wskazana ścieżka odwoławcza dla samorządów.

12.08.2020

TK ma zdecydować, czy w Polsce ma być wykonany wyrok belgijskiego sądu

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Prawo europejskie

Do Trybunału Konstytucyjnego wpłynęła skarga dotycząca przepisów uniemożliwiających udział babci w sprawie wraz z wnioskiem o wstrzymanie przymusowego przekazania 4-letniej dziewczynki jej ojcu do Belgii. Katowicki sąd trzykrotnie zlecał wykonanie swojego postanowienia w tej sprawie, ale kurator, m.in. pod naciskiem Ministerstwa Sprawiedliwości, za każdym razem odstępował od czynności.

11.08.2020

Dane przekazywane przez kontrahentów do USA też trzeba chronić

RODO Prawo europejskie

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE o nieważności tzw. Tarczy Prywatności ma ogromy wpływ na polskie firmy. Administratorzy danych mogą bowiem ponosić odpowiedzialność także w przypadku współpracy z kontrahentami z Polski, którzy przekażą dane do Stanów Zjednoczonych - pisze dr Jan Prasałek z RK RODO.

09.08.2020

Związek województw: Bez Warszawy Mazowsze będzie liderem biedy

Samorząd terytorialny Prawo europejskie Koronawirus

Zapowiadany podział województwa mazowieckiego doprowadziłby do powstania dwóch skrajnie różnych regionów: stołecznego – bogatego, generującego wysokie dochody, a zarazem zmuszonego do płacenia olbrzymiego „janosikowego” i mazowieckiego – jednego z najbiedniejszych w kraju, bez perspektyw rozwoju, generującego zaledwie 13 proc. dotychczasowych dochodów

04.08.2020

Międzynarodowe organizacje prawnicze krytykują UE za brak nacisku na Polskę i Węgry ws. praworządności 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Wyrażamy ubolewanie, że pomimo obaw Unii Europejskiej związanych z nieprzestrzeganiem zasad praworządności i licznymi naruszeniami praw człowieka przez Węgry i Polskę, oba kraje nie zostały pociągnięte do odpowiedzialności w ramach unijnego planu odbudowy i mogą skorzystać z funduszu odbudowy w wysokości 750 miliardów euro

04.08.2020

W październiku rzecznik TSUE ogłosi opinię w sprawie powoływania sędziów do SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej 15 października wyda opinię w sprawie dotyczącej sędziów, którzy nie dostali od Krajowej Rady Sądownictwa rekomendacji do zasiadania w Sądzie Najwyższym - poinformowały w poniedziałek służby prasowe TSUE. Wyrok w tej sprawie ma odpowiedzieć na pytanie Naczelnego Sądu Administracyjnego

03.08.2020

Francuski minister: Chcemy wiązania funduszy UE z praworządnością

Prawo europejskie

Francja będzie dążyć do tego, by dostęp do unijnego planu naprawy gospodarczej powiązany był z kwestią praworządności - powiedział nowy francuski sekretarz stanu do spraw europejskich Clément Beaune. I dodał, że podtrzymywanie praworządności jest dla Unii Europejskiej "kwestią egzystencjalną".

03.08.2020

Nowe zasady delegowania pracowników w UE – czy Polska zdąży z implementacją?

Prawo pracy Prawo europejskie

Trwają prace nad ustawą, która wprowadzi nowe zasady delegowania pracowników do Polski. Konieczność zmian wynika z obowiązku wdrożenia unijnych przepisów. Mimo, że nowelizacja skupia się na pracownikach zza granicy zatrudnianych w Polsce, to podobnych rozwiązań mogą spodziewać się krajowi pracodawcy, którzy delegują pracowników

03.08.2020

RPO skarży decyzje krakowskiego WSA w sprawie uchwał anty-LGBT

Samorząd terytorialny Prawo europejskie

Dwa postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, że w uchwałach rad gminy i powiatu o "strefach wolnych od ideologii LGBT" nie chodzi o sprawy z zakresu administracji publicznej, są błędną wykładnią przepisów - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich i występuje o zbadanie sprawy przez Naczelny Sąd Administracyjny.

31.07.2020

Szefowa KE podtrzymuje decyzję o odrzuceniu wniosków miast "wolnych od LGBT"

Samorząd terytorialny Prawo europejskie

Traktaty zapewniają, że każdy człowiek w Europie może być tym, kim jest, żyć tam, gdzie chce, kochać kogo chce - stwierdziła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula Von der Leyen, nawiązując do decyzji o odrzuceniu wniosków o unijne dotacje z polskich miast, który ogłosiły się "strefami wolnymi od LGBT".

30.07.2020

UOKiK: Ofiary działań antykonkurencyjnych mogą występować o odszkodowania

Rynek i konsument Prawo europejskie

Poszkodowani przez praktyki ograniczające konkurencję mogą dochodzić roszczeń odszkodowawczych przed sądami - twierdzi prezes UOKiK Tomasz Chróstny. I dodaje, że nie ma przy tym znaczenia, że decyzję w sprawie naruszenia prawa wydała Komisja Europejska, a siedziba firmy łamiącej przepisy znajduje się na terenie innego państwa UE.

30.07.2020

Wyrok TSUE zmienia praktykę przekazywania danych m.in. do USA

RODO Prawo europejskie

Od 16 lipca za sprawą wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE nie ma systemowego rozwiązania legalizującego przekazywanie danych osobowych z Unii Europejskiej do USA. Polscy, ale także unijni przedsiębiorcy, którzy chcą stosować standardowe klauzule umowne, muszą samodzielnie oceniać, czy system w państwie trzecim zapewnia danym stosowną ochronę.

28.07.2020

Polska nie uniknęła powiązania unijnych funduszy z praworządnością

Administracja publiczna Prawo europejskie

Porozumienie stanowi, że ochrona finansów jest jak praworządność, to oznacza, że za nieprzestrzeganie wartości jaką jest ochrona interesów finansowych Unii Europejskiej może zostać uruchomiony mechanizm z art. 7 Traktatu - mówi dr hab. Marta Witkowska z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

26.07.2020

TSUE: Opuszczone nory zwierząt też trzeba chronić

Środowisko Prawo europejskie

Sprawa dotyczyła opuszczonych nor chomika europejskiego, które znajdowały się w bezpośrednim sąsiedztwie budowy. Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że opuszczone tereny odpoczynku zwierząt są chronione przepisami dyrektywy siedliskowej. Pod warunkiem jednak, że istnieje wystarczająco wysokie prawdopodobieństwo, że powrócą one na te tereny.

26.07.2020

PE chwali fundusz odbudowy, ale krytykuje budżet i osłabienie warunku praworządności 

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Pozytywna ocena porozumienia przywódców UE w sprawie funduszu odbudowy, oczekiwanie dalszych negocjacji z krajami Unii nad ostatecznym kształtem nowego budżetu oraz ubolewanie z powodu "znacznego osłabienia wysiłków KE i Parlamentu Europejskiego na rzecz przestrzegania praworządności, praw podstawowych i demokracji.

23.07.2020