KE po raz kolejny sprawdza, czy Apple nie ogranicza konkurencji

Prawo europejskie Ochrona konkurencji

Komisja Europejska ogłosiła wszczęcie dwóch postępowań w sprawie spółki Apple. Jedno dotyczy zasad korzystania z App Store, a drugie z aplikacji Apple Pay. Jeśli KE uzna, że działanie giganta z Cupertino prowadzą do ograniczenia konkurencji, postępowanie może zakończyć się nałożeniem wysokiej kary.

17.06.2020

KE zapowiada nacisk na wiązanie funduszy z praworządnością

Administracja publiczna Prawo europejskie

Komisja Europejska będzie naciskać, aby w przyszłym budżecie unijnym znalazł się mechanizm uzależnienia wypłaty środków unijnych od przestrzegania praworządność - zapowiedziała w poniedziałek wiceszefowa KE Viera Jourova. Zgodnie z projektem w takich sytuacjach Komisja mogłaby zamrozić wypłatę środków unijnych dla danego państwa.

15.06.2020

UE: Komisarz upomina polskich polityków za wypowiedzi o LGBT

RODO Prawo europejskie

Zgodnie z unijnym prawem i polską konstytucją każdy człowiek jest równy bez względu na rasę, religię lub orientację seksualną - powiedziała w poniedziałek wiceszefowa Komisji Europejskiej Viera Jourova, nawiązując do wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy i jego współpracowników ze sztabu wyborczego na temat społeczności LGBT.

15.06.2020

Od 13 czerwca otwarte granice z państwami UE, wjazd do Polski już bez kwarantanny

Prawo europejskie

Od piątku 12 czerwca od godz. 9 zniesione zostały ograniczenia na przejściach z Litwą, a o północy z 12 na 13 czerwca zniesione zostaną ograniczenia w podróżowaniu na granicach wewnętrznych Unii Europejskiej. Podróżni zyskają na powrót prawo do swobodnego wjazdu, wyjazdu oraz tranzytu przez terytorium RP. Nie będą musieli odbywać kwarantanny.

12.06.2020

Do wyroku TSUE Izba Dyscyplinarna nie może orzekać w żadnej sprawie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Postanowienie Trybunału Sprawiedliwości UE zawieszające Izbę Dyscyplinarną SN dotyczy wszystkich spraw, nie tylko sędziowskich dyscyplinarek - piszą Michał Mistygacz i Wojciech Sitek. Jak dodają, Izba mogłaby rozpatrywać te inne sprawy, gdyby wyznaczała do tego sędziów spełniających wskazane przez TSUE kryteria niezależności. Ale to przy obecnym jej składzie nie jest możliwe.

12.06.2020

UE: Sześć państw apeluje do KE w sprawie leków i sprzętu medycznego

Opieka zdrowotna Prawo europejskie Koronawirus

Wezwanie Komisji Europejskiej do zwiększenia zapasów najważniejszych leków i sprzętu medycznego, by zabezpieczyć Wspólnotę przed ewentualnymi przyszłymi kryzysami związanymi ze zdrowiem - to idea listu skierowanego do KE przez przywódców sześciu krajów UE - Polski, Danii, Hiszpanii, Niemiec, Francji i Belgii.

10.06.2020

KE: Wciąż nie wiemy, czy Izba Dyscyplinarna została zawieszona

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Na podstawie przedstawionych nam przez polski rząd informacji nie jesteśmy w stanie orzec, że Polska podjęła wszelkie niezbędne kroki w celu wykonania orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczącego Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego - napisała w liście do polskiego ministra sprawiedliwości Komisja Europejska.

08.06.2020

Przegrani frankowicze z szansą na wznowienie zakończonych spraw

Prawo europejskie Kredyty frankowe

Prawo.pl dotarło do dwóch pierwszych spraw, w których sąd nie odrzucił wniosku o wznowienie prawomocnie zakończonego postępowania między bankiem a frankowiczami na podstawie wyroku TSUE w sprawie Dziubak. Co więcej, wyraził zgodę na wstrzymanie egzekucji. Oznacza to, że kolejne wyroki TSUE w polskich sprawach mogą pomóc kredytobiorcom, którym grozi licytacja domu czy mieszkania.

03.06.2020

UE: Strefy "wolne od LGBT" mogą nie dostać funduszy

Prawo europejskie

Komisja Europejska ostrzega polskie samorządy przed ogłaszaniem tzw. stref wolnych od LGBT. W liście do marszałków województw przypomina, że jeśli będą dyskryminować obywateli, to w przyszłości odbije się to na wysokości unijnych dotacji. I pyta, dlaczego wojewodowie nie reagują na takie uchwały.

02.06.2020

Wątpliwa zmiana definicji małych i średnich przedsiębiorstw w tarczy finansowej

Prawo europejskie Tarcza finansowa

Względy, którymi kierował się Polski Fundusz Rozwoju dokonując modyfikacji definicji małych i średnich przedsiębiorstw są słuszne. Zastosowanie unijnej definicji pozwala wyeliminować przedsiębiorstwa, których siła ekonomiczna jest znaczna i zapobiec nadużywaniu tarczy finansowej. Tyle, że wszystko wskazuje, że zmiana ta została wprowadzona niezgodnie z decyzją Komisji Europejskiej.

01.06.2020

Tarcza dla dużych firm - KE zatwierdziła kolejny pakiet pomocy finansowej

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Komisja Europejska zatwierdziła w piątek polski program pomocy o wartości 1,6 mld euro na zrekompensowanie przedsiębiorstwom strat poniesionych z powodu pandemii Covid-19 i na zapewnienie pomocy na utrzymanie płynności finansowej. Jest to pogram pomocowy dla dużych firm, w ramach którego do przedsiębiorców trafi 7,5 mld zł.

29.05.2020

Pracownicy delegowani - rzecznik TSUE za odrzuceniem skarg Polski i Węgier

Prawo pracy Prawo europejskie

W świetle rozwoju rynków pracy Unii i po kolejnych rozszerzeniach oraz w następstwie kryzysu gospodarczego z 2008 r., pracodawca mógł dokonać ponownej oceny interesów przedsiębiorstw korzystających ze swobody świadczenia usług i interesów ich pracowników delegowanych – uznał rzecznik generalny i zaproponował, by TSUE oddalił wniesione przez Węgry i Polskę skargi

29.05.2020

KE nadal chce wiązać fundusze z praworządnością 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Komisja Europejska poinformowała w środę, że podtrzymuje swoją propozycję powiązania wypłaty unijnych funduszy z przestrzeganiem praworządności. - Dołożę wszelkich starań, by w nowym wieloletnim budżecie UE wypłata środków unijnych była uzależniona od spełniania norm praworządności i by przepisy te były stanowcze - powiedziała wiceprzewodnicząca Komisji Viera Jourova (fot.).

27.05.2020

Duży biznes i związkowców łączy walka o notyfikowanie tarczy finansowej

Spółki Prawo europejskie Koronawirus Tarcza finansowa

Od ponad miesiąca Polska nie może notyfikować tarczy finansowej dla dużych firm. Dlatego Rada Przedsiębiorczości, którą tworzy dziewięć organizacji pracodawców zaapelowała do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen o przyspieszenie decyzji. Wcześniej niepokój o losy pomocy dla największych firm wyraziła Solidarność.

25.05.2020

Debata w PE: Odebrać Polsce fundusze za łamanie praworządności 

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Polskie władze powinny ponieść konsekwencje odchodzenia od wartości unijnych - mówiła większość europosłów z komisji wolności obywatelskich PE, podczas zorganizowanej w poniedziałek dyskusji na temat praworządności. Zdaniem uczestników debaty, Polski rząd chce korzystać z unijnych przywilejów, odrzucając wartości UE.

25.05.2020

Czy zarząd radia odpowie za naruszenie jego renomy

Prawo karne Prawo pracy Spółki Prawo europejskie

Rezygnacja z pracy czołowych dziennikarzy radiowej Trójki, artyści i wytwórnie wycofujący utwory z anteny, słuchacze deklarujący, że przestają słuchać tej stacji - to efekt głośnej w ostatnich dniach afery w Polskim Radiu. Pojawiają się pytania o odpowiedzialność zarządu w tej sytuacji i o prawa pracowników, gdy wydaje się im wątpliwe prawnie polecenia.

21.05.2020

UE: Zakaz sprzedaży papierosów mentolowych już obowiązuje

Opieka zdrowotna Prawo europejskie

Od środy w Unii Europejskiej obowiązuje zakaz sprzedaży papierosów mentolowych i z kapsułką smakową. Nowe regulacje zostały wprowadzone na mocy unijnej dyrektywy tytoniowej, która została przyjęta w UE w 2014 roku i przewiduje także ostrzeżenia przed skutkami nałogu w postaci np. zdjęć chorych organów muszą zajmować dwie trzecie powierzchni paczki.

20.05.2020

Przedsiębiorcy domagają się przesunięcia wejścia w życie dyrektywy o delegowaniu pracowników

Prawo pracy Prawo europejskie Transport Koronawirus

Największe organizacje przedsiębiorców oraz polskie i zagraniczne izby gospodarcze zwróciły się z apelem do Komisji Europejskiej o przesunięcie wejścia w życie dyrektywy o delegowaniu pracowników. Powodem jest pandemia koronawirusa. Według przedsiębiorców, to najlepszy moment dla gestów solidarności podejmowanych w trosce o ratowanie wspólnotowego rynku pracy.

14.05.2020

Komisja Europejska ma się zająć maseczkami bez certyfikatu

Prawo europejskie Koronawirus

Komisja Europejska przeanalizuje informacje z Polski dotyczące 600 tysięcy maseczek dostarczonych w ramach unijnego mechanizmu kryzysowego, które zdaniem ministerstwa zdrowia nie spełniają odpowiednich norm. KE czeka obecnie na testy zgodności.

13.05.2020