Prawo.pl
AI, czyli artificial intelligence (sztuczna inteligencja), a może anxiety intelligence (inteligencja lęku)? Najnowsze badanie EY pokazuje, że powszechne wdrażanie innowacyjnych rozwiązań wzbudza niepokój u 71 proc. pracowników. Źródłem obaw są m.in. ryzyka etyczne i prawne oraz możliwość utraty pracy lub szansy na awans. Niemal połowa badanych (48 proc.) jest bardziej zaniepokojona sztuczną inteligencją niż rok wcześniej.
Grażyna J. Leśniak
09.01.2024
Prawo pracy Nowe technologie Rynek pracy
Podczas wtorkowego posiedzenia sejmowa Komisja do Spraw Petycji rozpatrzy propozycję zmian w kodeksie spółek handlowych, która dotyczy przymusowego odkupienia akcji. W uzasadnieniu skierowania takiej propozycji do sejmowych organów wskazano, że obecnie funkcjonujące rozwiązania mogą być niesprawiedliwe dla akcjonariuszy mniejszościowych. Legislatorzy oceniają jednak, że zmiany mogłyby być sprzeczne z prawem unijnym.
Inga Stawicka
09.01.2024
Spółki
Tworzymy Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Poza pracownikami zatrudniamy także sporą grupę osób na podstawie umów o świadczenie usług. Niekiedy współpraca taka jest długotrwała. Czy osoby te mogą korzystać z funduszu socjalnego – pyta Czytelnik. Przepisy dzielą osoby, które mogą korzystać z ZFŚS na dwie grupy.
Marek Rotkiewicz
09.01.2024
Domowe finanse Prawo pracy
Sąd I instancji nieprawidłowo podzielił stanowisko Głównego Inspektora Ochrony Środowiska dotyczące uznania pojazdu za odpad w trakcie jego międzynarodowego przemieszczenia – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny i uchylił wyrok. Dodał, że z unijnych wytycznych wynika, że pojazd używany klasyfikowany jest zazwyczaj jako odpad m.in., gdy nie nadaje się do drobnych napraw lub posiada znacznie uszkodzone istotne części np. nie jest pocięty na pół.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
09.01.2024
Środowisko Odpady
Związki zawodowe muszą dwa razy w roku raportować przedsiębiorcom liczbę członków, których u siebie mają. Zaniedbanie tego obowiązku oznacza utratę uprawnień zakładowej organizacji związkowej, prawa do informacji o planowanych zwolnieniach, a nawet wstrzymanie wpłat składek. Pracodawca ani inne związki nie mogą jednak w nieskończoność kwestionować złożonych sprawozdań o liczebności.
Michał Kosiarski
09.01.2024
Prawo pracy
Frankowicze Getin Noble Bank S.A. długo będą żyć w niepewności. Syndyk masowo występuje do sądów o zawieszenie ich spraw do czasu prawomocnego zakończenia postępowania upadłościowego, czyli na co najmniej kilka lat. W tym czasie kredytobiorcy muszą spłacać kredyt - także ci, którzy mają postanowienia, pozwalające na nieregulowanie rat. Związek Banków Polskich uważa, że syndyk postępuje prawidłowo. Prawnicy frankowi są zbulwersowani. Ich zdaniem to jawne łamanie prawa. Niektórzy ślą skargi do ministra sprawiedliwości. 
Renata Krupa-Dąbrowska
09.01.2024
Banki Kredyty frankowe
Jednym z priorytetów Ministerstwa Finansów jest wdrożenie i rozwój Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), co przełoży się na uszczelnienie VAT i zwiększenie dochodów budżetu państwa - zapowiada wiceminister finansów Jarosław Neneman. MF planuje też m.in. uproszczenie procedur podatkowych, zwiększenie efektywności działania organów podatkowych, doprecyzowanie przepisów budzących wątpliwości oraz nowelizację kodeksu karnego skarbowego wspólnie z resortem sprawiedliwości.
Monika Pogroszewska
09.01.2024
VAT KSeF
We wtorek, 9 stycznia 2024 r., Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, ma przedstawić na posiedzeniu Rady Ministrów informację o kierunku i harmonogramie prac legislacyjnych wdrażających opłacanie przez ZUS zasiłku chorobowego dla pracowników od pierwszego dnia nieobecności.
Grażyna J. Leśniak
08.01.2024
Ubezpieczenia społeczne
Deregulacja, realizacja obietnic wyborczych, poprawa jakości procesu legislacyjnego i samych aktów prawnych, a także uważne wsłuchiwanie się w postulaty przedstawicieli środowisk przedsiębiorców. To główne cele i zadania, nad których realizacją prace rozpoczęło Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Obecnie trwają przede wszystkim konsultacje i rozmowy, tematy istotne dla przedsiębiorców będą też przedmiotem wtorkowego spotkania i sejmowej komisji.
Inga Stawicka Renata Krupa-Dąbrowska
08.01.2024
Rynek Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
W okresie styczeń-wrzesień 2023 roku zgłoszono 45809 osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy, czyli o 7,5 proc. więcej niż w okresie styczeń-wrzesień roku 2022. Zwiększyła się również liczba poszkodowanych przypadająca na 1000 pracujących (wskaźnik wypadkowości) z 2,99 do 3,22 – podał Główny Urząd Statystyczny.
Grażyna J. Leśniak
08.01.2024
Prawo pracy BHP
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył ponad 46 mln zł kary na CANAL Plus Polska oraz nakazał zwrot środków konsumentom. Wątpliwości wzbudziły telefoniczne rozmowy sprzedażowe, w których sugerowano, że konsumenci otrzymają bezpłatny prezent, tymczasem dochodziło do podpisania równoległej umowy. Do urzędu wpływały w tej sprawie skargi od konsumentów.
Inga Stawicka
08.01.2024
Rynek i konsument
Nie tylko właściciele, ale i zarządcy budynków wielolokalowych odpowiadają w zimie za stan chodników i dachów. Za śliski chodnik lub za nieusunięcie sopli grozi im mandat od straży miejskiej w wysokości 100 zł. Jeżeli chodnik nie jest w ogóle odśnieżany ani posypywany, strażnik może wystąpić do sądu o ukaranie z tego tytułu. Wtedy grzywna może być znacznie wyższa.
Renata Krupa-Dąbrowska
08.01.2024
Budownictwo Nieruchomości
Ochrony dóbr osobistych osób prawnych w kodeksie cywilnym dotyczy jeden przepis - art. 43. Jest jednak lakoniczny. Mówi jedynie, że w ich wypadku stosuje się odpowiednio przepisy o ochronie dóbr osobistych osób fizycznych. Nierzadko więc ciężko jest ustalić, co jest, a co nie jest takim dobrem. Taki sam problem dotyczy również ułomnych osób prawnych. Eksperci postulują zmianę prawa.
Renata Krupa-Dąbrowska
08.01.2024
Prawo cywilne Poprawmy prawo
Z istoty rzeczy - odnosząc się do założeń teoretycznych -  prawidłowo sformułowany cel zarządczy nie powinien być zdarzeniem oczywistym do osiągnięcia, na zasadzie minimum staranności i zaangażowania. Zgodnie z ratio legis ustawy cel zarządczy powinien mieć charakter motywacyjny. Powinien stanowić pewne wyzwanie dla talentów sprawnego menedżera - pisze prof. dr hab. Rafał Adamus.
Rafał Adamus
08.01.2024
Spółki Prawo gospodarcze

Czy staż pracy wróci jako podstawa do nabycia prawa do emerytury?

Finanse publiczne Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Wprowadzenie stażu pracy albo minimalnego kapitału emerytalnego, albo jednego i drugiego razem, jako podstawy do nabycia prawa do emerytury - ma być sposobem na rosnącą rzeszę osób, którym ZUS wypłaca emerytury niższe od minimalnej. W marcu 2023 roku takie świadczenia pobierało już 368,5 tys. osób. Tylko w 2022 r. przyznano 44 tys. mikroemerytur. Zdaniem prawników i samego ZUS, jeśli nic nie zrobimy, to za parę lat takich emerytur może być nawet 600 tysięcy.
Grażyna J. Leśniak
08.01.2024
Finanse publiczne Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Od 1 stycznia 2024 r. obowiązują przepisy o minimalnym podatku dochodowym. W założeniu zapłacą go przedsiębiorstwa, które poniosły stratę lub osiągnęły zbyt niski udział dochodu w przychodach. Przedsiębiorcy alarmują jednak, że - ze względu na skomplikowany wzór i liczne wyłączenia - trudne będzie już samo określenie, kto właściwie podlega nowej daninie. W efekcie koszty administracyjne mogą być wyższe niż spodziewane korzyści dla budżetu.
Monika Pogroszewska
08.01.2024
CIT Rachunkowość
Fundacja rodzinna daje fundatorowi możliwość wpływu na odległą przyszłość, dlatego jej statut powinien być elastyczny w razie zmiany okoliczności, a także możliwy do dostosowania do nowej rzeczywistości za kilka pokoleń. Jednocześnie istotne by był stabilny i gwarantował niezmienność pewnych ustaleń, w szczególności w zakresie uprawnień przysługujących beneficjentom - piszą Robert Uhl oraz Magdalena Kozak z Deloitte Legal.
Magdalena Kozak Robert Uhl
06.01.2024
Fundacja rodzinna
Zwolnienie od pracy z powodu wystąpienia siły wyższej nie przewiduje możliwości weryfikacji wniosku pracownika przez pracodawcę w jakimkolwiek zakresie. Nie wymaga też przedstawienia jakiegokolwiek dowodu, nawet w postaci oświadczenia, na zaistnienie siły wyższej – wymienia mankamenty nowego prawa Czytelnik, który przepisy w tym zakresie zgłosił do naszej akcji Poprawmy prawo. W efekcie pracownicy nawet z wielodniowym wyprzedzeniem składają wnioski o wolne.
Grażyna J. Leśniak
06.01.2024
Prawo pracy Prawo europejskie Poprawmy prawo
Prowadzenie lombardów tylko w formie określonych spółek, obowiązkowy wpis do rejestru, nowe regulacje dotyczące umów zawieranych z konsumentami i surowe sankcje w przypadku naruszenia przepisów. To najważniejsze zmiany, które wprowadza wchodząca w życie ustawa o konsumenckiej pożyczce lombardowej. Nowe przepisy mają zapewnić lepszą ochronę konsumentom, ale nałożą też sporo nowych ograniczeń na same lombardy.
Inga Stawicka
06.01.2024
Rynek i konsument Finanse

Kiedy decyzja utrzymana w mocy przez organ odwoławczy staje się ostateczna

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Kodeks postępowania administracyjnego
Skuteczne doręczenie decyzji stronie postępowania zawsze jest niezwykle istotnym zagadnieniem, ale nie przesądza o większości skutków samej decyzji. Tu kluczowe jest jej wydanie, czyli przeważnie dzień wydania. Ma to znaczenie również w przypadku postępowania odwoławczego. Decyzje ostateczne można uchylić bądź je zmienić tylko w wyjątkowych przypadkach.
Konrad Dyda
06.01.2024
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Kodeks postępowania administracyjnego
W najbliższą sobotę, 6 stycznia, wypada święto Trzech Króli, które w Polsce jest dniem ustawowo wolnym od pracy i objętym ograniczeniami w handlu. Oznacza to, że zakupy zrobimy na podobnych zasadach, jak w inne święta lub niedziele niehandlowe, bo większość sieci handlowych będzie zamknięta – i to nie tylko w sobotę, ale także w niedzielę, 7 stycznia, która będzie niedzielą niehandlową.
Grażyna J. Leśniak
05.01.2024
Rynek i konsument Prawo pracy
Urząd Regulacji Energetyki poinformował, że 25 grudnia 2023 r. przez ponad sześć kolejnych godzin na Towarowej Giełdzie Energii (TGE) odnotowano ujemne ceny energii elektrycznej. Wiąże się to z koniecznością zastosowania przepisów ograniczających wsparcie dla producentów energii z odnawialnych źródeł w formie świadectw pochodzenia. Ze względu na tę sytuację wytwórcy energii z OZE powinni skorygować wnioski o wydanie świadectw za grudzień 2023 r.
Inga Stawicka
05.01.2024
Rynek Energetyka
Od 12 stycznia 2024 roku zacznie obowiązywać rozporządzenie ministra finansów wprowadzające nową grupę towarów (odpadów) podlegającą monitorowaniu SENT. Lista zostanie rozszerzona m.in. o farby, lakiery, rozpuszczalniki i kleje. Podmiot wysyłający ma obowiązek dokonać zgłoszenia przewozu tych towarów do rejestru SENT.
Ret
05.01.2024
Odpady
Środki gromadzone w pracowniczych planach kapitałowych są prywatną własnością uczestnika, który może skorzystać z nich w każdym czasie. Złożenie deklaracji o rezygnacji powoduje brak nowych wpłat do PPK i nie ma związku z oszczędnościami już zgromadzonymi w tym programie. Skorzystanie przez uczestnika PPK ze zwrotu bądź z wypłaty w przypadku poważnego zachorowania lub na pokrycie wkładu własnego nie oznacza końca gromadzenia nowych środków na rachunku PPK.
Anna Puszkarska
05.01.2024
Domowe finanse Prawo pracy PPK
Wiata nie ma swojej definicji w prawie budowlanym ani w rozporządzeniu wykonawczym do tej ustawy. Często to sądy pomagają ustalić, co tak naprawdę planuje wybudować inwestor. Pojawiają się więc głosy żeby taką definicję stworzyć. W przeciwnym razie chaosu nigdy nie uda się uporządkować. A inwestorzy, żeby uniknąć formalności będą budować wiaty, które w rzeczywistości są garażami czy budynkami gospodarczymi.
Renata Krupa-Dąbrowska
05.01.2024
Budownictwo

Rzecznik konsumentów nie zawsze jest prawnikiem i pracuje na cały etat

Samorząd terytorialny Rynek i konsument Poprawmy prawo
Przepisy ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów nie wymagają, aby rzecznikiem konsumentów był wyłącznie magister prawa, choć reprezentuje pokrzywdzonych konsumentów przed sądem. Nie ma też obowiązku, aby osoba zatrudniona na tym stanowisku pracowała na cały etat, choć od lat o to ostatnie rozwiązanie postuluje środowisko rzeczników.
Robert Horbaczewski
05.01.2024
Samorząd terytorialny Rynek i konsument Poprawmy prawo
Urzędy skarbowe mają rozstrzygać na korzyść podatników wątpliwości dotyczące wybranej przez nich formy opodatkowania w CEIDG - zapewnia wiceminister finansów Jarosław Neneman. Chodzi o sytuacje, w których osoby prowadzące indywidualną działalność gospodarczą twierdzą, że nie wybrały rozliczenia według skali podatkowej, ale taka forma została im przypisana przez błąd systemu CEIDG.
Monika Pogroszewska
05.01.2024
PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Jedna z wprowadzonych od 1 października br. zmian w kodeksie karnym dotyczy przepisu art. 296. Chodzi w nim o przestępstwo wyrządzenia szkody w obrocie gospodarczym bądź przestępstwo nadużycia zaufania. Przestępstwem jest też samo sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa wyrządzenia takiej szkody, jednak do tej pory dla jego ścigania niezbędne było złożenie wniosku przez pokrzywdzonego. Nowelizacja rozszerzyła krąg osób, które mogą złożyć taki wniosek - pisze Agata Koschel-Sturzbecher, adwokat.
Agata Koschel-Sturzbecher
05.01.2024
Prawo karne

Wakacje składkowe dla przedsiębiorców - jest propozycja resortu rozwoju

Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Możliwość niepłacenia składek m.in na ubezpieczenie społeczne przez trzy miesiące w roku dla prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) - takie założenia przedstawiono do zmiany ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych autorstwa Ministerstwa Rozwoju i Technologii, która właśnie została wpisana do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Inga Stawicka PAP
04.01.2024
Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Od 1 stycznia dla budynków będą prowadzone wyłącznie cyfrowe książki obiektu budowlanego. Do jej prowadzenia GUNB stworzył aplikację c-KOB. Od momentu jej uruchomienia użytkownicy zarejestrowali 4 240  książek. Aplikacja działa od stycznia 2023 roku i jest całkowicie bezpłatna. Książki papierowe założone do 31 grudnia 2023 r. mogą być prowadzone w tej formie do końca 2026 r.
Ret
04.01.2024
Budownictwo