Problem dotyczy przede wszystkim tych przedsiębiorców, którzy z początkiem 2022 r., po wejściu w życiu Polskiego Ładu, zdecydowali się zmienić formę opodatkowania swojego biznesu. Wielu z nich zdecydowało się na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ze względu na niską stawkę podatku (która zależy od rodzaju prowadzonej działalności) oraz określoną kwotowo składkę zdrowotną. Po kilku miesiącach otrzymywali jednak informacje, że wybór dokonany za pośrednictwem Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) był nieskuteczny. W tej sytuacji urzędy skarbowe żądały od nich dopłaty podatku według skali (stawki 12 i 32 proc.). Musieli też dopłacać składkę zdrowotną (9 proc. dochodu). Urzędnicy argumentowali, że termin nie podlega przywróceniu, a błąd powstał po stronie przedsiębiorców, nie systemu CEIDG.
Zobacz linię orzeczniczą: Termin do złożenia oświadczenia o wyborze ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych >
Rozstrzygnięcie wątpliwości na korzyść podatnika
Nowe kierownictwo Ministerstwa Finansów chce rozpatrywać podobne przypadki na korzyść podatników.
- Zdecydowałem o skierowaniu do Dyrektorów Izb Administracji Skarbowych w najbliższym czasie pisma, w którym wskażę, aby w przypadku uprawdopodobnienia przez podatnika, że dokonał złożenia oświadczenia o wyborze formy opodatkowania – organy podatkowe rozstrzygały takie sprawy na korzyść podatnika w myśl art. 2a ordynacji podatkowej - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman w odpowiedzi na interpelację poselską nr 207.
Przypomnijmy, że zgodnie z tym przepisem niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść podatnika.
Zobacz procedurę w LEX: Wybór formy opodatkowania przez podatnika rozpoczynającego działalność gospodarczą >
Problemy finansowe przez błąd systemu
- To bardzo dobra informacja, w szczególności dla osób, które znalazły się w podobnej sytuacji. Dotychczas przedsiębiorcom trudno było bowiem udowodnić, że wybrali inną formę opodatkowania, a forma przypisana im przez CEIDG to wynik problemów technicznych wynikających z przeciążenia systemu. Należy pamiętać, że na początku roku wiele osób zmienia formę rozliczenia z fiskusem i często robią to w ostatnim momencie, co przyczynia się do powstania problemów technicznych - mówi Grzegorz Grochowina, szef Zespołu Zarządzania Wiedzą w Departamencie Podatkowym w KPMG w Polsce.
W podobnej sytuacji znalazła się też Czytelniczka Prawo.pl, która na początku 2022 r. wybrała opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Złożyła wniosek za pośrednictwem CEIDG i przez kilkanaście miesięcy płaciła ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, zgodnie z dokonanym przez nią - jak była przekonana - wyborem. Jednak wiosną 2023 r. urząd skarbowy zażądał od niej dopłaty podatku wraz z odsetkami, argumentując, że wybrała w CEIDG opodatkowanie według skali, więc uiszczane przez nią kwoty daniny są zbyt niskie. Dla Czytelniczki oznaczało to nieopłacalność prowadzonego biznesu.
Według Czytelniczki błąd powstał po stronie CEIDG, ponieważ system był przeciążony. Kobieta powołuje się na komunikat zamieszczony 5 stycznia 2022 r. na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Czytamy w nim: "W związku ze zwiększonym ruchem w systemie Biznes.gov.pl i CEIDG, mogą wystąpić problemy z poprawnym działaniem niektórych funkcjonalności. Pracujemy nad rozwiązaniem problemów i usprawnieniem przepływu danych w systemie. Przepraszamy za utrudnienia i prosimy o cierpliwość."
Czytaj więcej: Wybór formy opodatkowania w CEIDG >>
Sprawdź również książkę: Meritum Podatki 2024 >>
Termin wyboru formy opodatkowania jest nieprzywracalny
Przedsiębiorcy stoją obecnie przed wyborem formy opodatkowania na 2024 r. Muszą pamiętać, że termin nie podlega przywróceniu.
- Przedsiębiorca może wybrać formę opodatkowania na 2024 r., w tym ryczałt, tylko do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskał pierwszy przychód z działalności gospodarczej. Stanowi tak art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym oraz art. 9a ust. 2 ustawy o PIT. W praktyce, jeśli pierwszy przychód uzyskał w styczniu, to formę opodatkowania może zmienić do 20 lutego 2024 r. Jeśli nadal chce być opodatkowany tak jak w roku poprzednim, nie musi nic robić, będzie automatycznie opodatkowany na takich samych zasadach - mówi Grzegorz Grochowina.
Zobacz procedurę: Zaliczki uproszczone w PIT >
Ministerstwo Finansów przypomina, że wybór formy opodatkowania następuje poprzez złożenie odpowiedniego oświadczenia do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, w tym także za pośrednictwem CEIDG (portal Biznes.gov.pl). Uchybienie terminowi powoduje skutek prawny – wygaśnięcie uprawnienia do złożenia takiego oświadczenia.
- Terminy, o których mowa w art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz w art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych dochodów osiąganych przez osoby fizyczne, nie są terminami procesowymi, lecz terminami materialnymi. Takie terminy nie podlegają przywróceniu. W polskim porządku prawnym nie istnieje żaden inny przepis, który uprawniałby organ podatkowy do przywrócenia tego typu terminów - pisze wiceminister Neneman.
Jak wyjaśnia dr Jacek Matarewicz, adwokat, doradca podatkowy, partner w Kancelarii Ożóg Tomczykowski, osoba składająca wniosek za pośrednictwem CEIDG powinna zadbać o uzyskanie potwierdzenia wysyłki dokumentu, by w razie sporu móc udowodnić prawo do stosowania danej formy opodatkowania. W razie wątpliwości można potwierdzić prawidłowość wyboru w urzędzie skarbowym. Po przekroczeniu terminu trzeba rozliczać się według danej formy przez cały rok podatkowy, a zmiany można dokonać dopiero w następnym roku.
Dowodem potwierdzającym złożenie (przez przedsiębiorcę lub jego pełnomocnika) wniosku CEIDG za pośrednictwem portalu Biznes.gov.pl, jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Dowód ten wraz z wysłanym wnioskiem CEIDG (format XML oraz PDF) dostępny jest dla użytkownika w Koncie Przedsiębiorcy.
Zobacz też linię orzeczniczą: Zmiana formy działalności gospodarczej osoby fizycznej a kontynuacja formy opodatkowania >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.