Prawo.pl
We wtorek Trybunał Konstytucyjny uznał ograniczenia handlu w niedzielę za zgodne z konstytucją. Wniosek w tej sprawie złożyła Konfederacja Lewiatan a czekał on aż trzy lata na rozpatrzenie. Eksperci nie mają wątpliwości, że utrzymywanie tego typu zakazu nie ma sensu
Agnieszka Matłacz Renata Krupa-Dąbrowska
27.07.2021
Rynek i konsument
Jeśli pracownik wykorzystuje służbowe samochody do celów prywatnych, osiąga przychód, od którego musi zapłacić podatek. Kwoty przychodu wynoszą 250 i 400 złotych i zależą od pojemności auta. MF chce, by o podatku decydowała moc pojazdu, a nie pojemność silnika. To jedna ze zmian w ogłoszonym projekcie Polskiego Ładu.
Krzysztof Koślicki
27.07.2021
PIT Rachunkowość Polski Ład
Sejmowa komisja kultury i środków przekazu przeprowadzi we wtorek pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, złożonego na początku lipca przez posłów PiS, który w debacie publicznej określany jest jako skierowany wprost przeciwko stacji TVN.
Agnieszka Matłacz
27.07.2021
Punktem odniesienia dla wprowadzanych w życie projektów informatyzujących polski wymiar sprawiedliwości powinni być obywatele oraz przedsiębiorcy, a nie profesjonalni pełnomocnicy. Większy nacisk powinien zostać położony na to, by dobrze tłumaczyć funkcjonalności portali sądowych i projektować je w taki sposób, by trudno było o ewentualne błędy przy składaniu wniosków i pism.
Patrycja Rojek-Socha
27.07.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo AI
Podniesienie oraz wymurowanie komina w budynku mieszkalnym nie wymaga na ogół uzyskania w starostwie pozwolenia na roboty budowlane ani zgłoszenia robót. Nie zawsze jednak tak jest. Gdy budzi to wątpliwości, powiatowy inspektor nadzoru budowanego ma prawo prowadzić postępowanie naprawcze i w ostateczności nakazać rozbiórkę.
Martyna Sługocka Renata Krupa-Dąbrowska
27.07.2021
Budownictwo
Ponad pół miliarda złotych wpłaciły firmy przez pierwsze pół roku obowiązywania przepisów o tzw. podatku cukrowym. Wpłaty zasilają głównie Narodowy Fundusz Zdrowia. Podatnicy mają jednak duże problemy z prawidłową kalkulacją daniny. Wszystko przez nieprecyzyjne przepisy, z których interpretacją, jak twierdzą eksperci, nie radzi sobie nawet resort finansów.
Krzysztof Koślicki
27.07.2021
Rachunkowość Doradca podatkowy

Pułapka „Alicji” - kłopotliwy kredyt można unieważnić

Wymiar sprawiedliwości Budownictwo Finanse
Nie tylko frankowicze wygrywają z bankami - za nieważną można też uznać umowę kredytu w złotych. Taki wyrok zapadł niedawno w sprawie słynnego kredytu na cele mieszkaniowe z odroczoną płatnością, znanego jako kredyt „Alicja”. Według sądu nie informowano kredytobiorców w sposób jasny, że tak wyliczona rata nie dawała gwarancji spłaty zobowiązania.
Regina Skibińska
27.07.2021
Wymiar sprawiedliwości Budownictwo Finanse
Wiceminister Rozwoju, Pracy i Technologii Anna Kornecka otworzyła w poniedziałek posiedzenie Międzyresortowego Zespołu do opracowania regulacji dotyczących podmiotów inwestujących w najem nieruchomości. Będzie to już kolejna ustawa dotycząca tzw. polskich REIT-ów. Wcześniejszy projekt trafił do kosza.
Renata Krupa-Dąbrowska
26.07.2021
Prawo cywilne Rynek Budownictwo
Resort finansów zdecydował o zaniechaniu podatku dochodowego od umorzonej części pożyczki. Przy okazji pojawiło się pytanie, w którym momencie powinno się wykazać umorzenie w księgach rachunkowych. Resort finansów wyjaśnia, że umorzenie subwencji finansowej, które nastąpiło w 2021 roku powinno zostać ujęte w księgach rachunkowych roku, w którym nastąpiło to umorzenie.
Krzysztof Koślicki
26.07.2021
Rachunkowość Tarcza finansowa
Wiosną 2020 roku, w ramach pierwszej tarczy PFR, 348 tysięcy przedsiębiorstw z całej Polski otrzymało wsparcie na łączną kwotę 61 mld złotych. Decyzję o umorzeniu otrzymało już 265 tys., czyli 77 proc. firm, ale umorzenie nie obejmie wszystkich i nie w pełnej kwocie otrzymanej pomocy. Od 26 lipca beneficjenci Tarczy 1.0 zaczynają spłatę części subwencji, która pozostała im po umorzeniu pozostałej kwoty wsparcia z PFR.
Agnieszka Matłacz
26.07.2021
Koronawirus a prawo
Prezes mBanku Cezary Stypułkowski przyszedł na ogłoszenie wyroku w jednej ze spraw dotyczących kredytu frankowego, a następnie... zabrał głos po wydaniu wyroku. Prezes mógł zająć stanowisko w toku postępowania, komentowanie wyroku na sali sądowej jest niedopuszczalne - wskazują prawnicy.
Regina Skibińska
26.07.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Rząd: nie tylko mieszkaniówka, ale i firmy przekształcą użytkowanie wieczyste. Są propozycje

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Budownictwo
Rząd chce uwłaszczyć użytkowników wieczystych komercyjnych działek. Ma to być po mieszkaniówce, kolejny etap reformy własnościowej. Skorzystają na tym przede wszystkim firmy z dużych miast, gdzie takich gruntów jest najwięcej. Samorządy nie są zachwycone tym pomysłem - zapowiadają, że będą starały się wybić go z głów polityków. Natomiast firmy czekają na nowe przepisy.
Renata Krupa-Dąbrowska
26.07.2021
Samorząd terytorialny Prawo cywilne Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Budownictwo
Po niemal miesiącu od wprowadzenia nowych regulacji w zakresie VAT w ramach pakietu e-Commerce, podatnicy mają coraz więcej wątpliwości. Międzynarodowe dostawy towarów do konsumentów stały się szczególnie problematyczne. Winne są temu nie tylko regulacje prawne, których treść jest zagmatwana i niejednoznaczna, ale również opublikowanie ustawy na ostatni moment.
Krzysztof Koślicki
26.07.2021
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Zmiany klimatu wymuszą odbetonowanie miast

Samorząd terytorialny Środowisko
Wszechobecna w polskich miastach "betonoza" coraz częściej powoduje powodzie. Problem dostrzegł rząd. Proponuje, by miasta opracowały miejskie plany adaptacji do zmian klimatu. Rozważa też wprowadzenie kontrowersyjnego podatku deszczowego. Będą go płacić osoby, na których nieruchomościach jest za mało zieleni. Już dziś natomiast włodarze miast i inwestorzy mają swoje patenty na walkę z „wielką wodą”.
Renata Krupa-Dąbrowska
24.07.2021
Samorząd terytorialny Środowisko
W razie potrącenia pieszego, użytkownik e-hulajnogi może się uwolnić od odpowiedzialności wyłącznie wtedy, gdy szkoda nastąpiła wskutek siły wyższej albo wyłącznie z winy poszkodowanego lub osoby trzeciej, za którą nie ponosi odpowiedzialności. Odpowiadają oni podobnie jak kierujący samochodami czy motocyklami na zasadzie ryzyka.
Regina Skibińska
24.07.2021
Rynek i konsument
W Unii Europejskiej trwają prace nad rozporządzeniem w sprawie sztucznej inteligencji, która jest wskazywana jako kluczowa technologia przyszłości. Ale unijne organy regulacyjne do spraw ochrony danych wzywają do wprowadzenia zakazu wykorzystywania sztucznej inteligencji do automatycznego rozpoznawania cech ludzkich w miejscach publicznych - pisze adwokat Justyna Wilczyńska-Baraniak.
Justyna Wilczyńska-Baraniak
24.07.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo AI RODO
Konfederacja Lewiatan pozytywnie ocenia podejście KE do kierunku rozwoju sztucznej inteligencji. Ma jednak zastrzeżenia. W jej ocenie przewidziane sankcje, za nieprzestrzeganie przepisów, są zbyt surowe. Istnieje też ryzyko, że organy będą działać arbitralnie, bez szczególnego nakazu administracyjnego.
Renata Krupa-Dąbrowska
23.07.2021
Rynek i konsument Prawo AI
Choć hotelarze odnotowali na początku letniego sezonu lepsze wyniki niż w maju, to branża wciąż odnotowuje straty, które w czerwcu oszacowała na co najmniej pół miliarda złotych – wynika z ankiety Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego na temat sytuacji hoteli w minionym miesiącu.
Renata Krupa-Dąbrowska
23.07.2021
Rynek i konsument Koronawirus a prawo
Od piątku obowiązują nowe zasady wsparcia dla najemców sklepów w dużych galeriach handlowych. Dzięki nim będą płacić niższe czynsze za okresy lockdown'ów. Nie wszystkim podobają się te rozwiązania. Krytykuje je m.in. Polska Rada Centr Handlowych.
Robert Horbaczewski Krzysztof Sobczak Renata Krupa-Dąbrowska
23.07.2021
Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Od piątku obowiązuje nowelizacja przepisów, dzięki którym z roku do dwóch lat przedłużono możliwość realizacji vouchera turystycznego. Eksperci uważają, że ta zmiana utrudni podróżującym odzyskanie pieniędzy za niewykorzystane wyjazdy. Będzie naruszać też unijne zasady mimo, iż rząd zapewnia, że tak nie jest.
Renata Krupa-Dąbrowska
23.07.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument
Podatek dochodowy od osób fizycznych nie realizuje podstawowych zasad podatkowych, które winny być podstawowym miernikiem istnienia i kształtu wyboru form opodatkowania. Z całą pewnością nie odpowiada on zasadom dogodności i taniości opodatkowania, ale przed wszystkim sprawiedliwości podatkowej - pisze prof. Adam Mariański.
Adam Mariański
23.07.2021
PIT Doradca podatkowy Polski Ład
Gminy i organizacje społeczne będą powoływały do życia nowego typu agencje pośrednictwa. Wynajmą one lokale od właścicieli, a następnie podnajmą je swoim klientom. Od piątku wchodzą w życie przepisy w tej sprawie. Samorządy podchodzą do propozycji z dużą rezerwą, a eksperci mówią wprost: sukcesu raczej nie będzie.
Renata Krupa-Dąbrowska
23.07.2021
Samorząd terytorialny Budownictwo
Nie jest zrozumiała przyczyna półtorarocznej zwłoki w wydaniu przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji decyzji w sprawie przedłużenia koncesji satelitarnej dla TVN24. Rzecznik Praw Obywatelskich prosi przewodniczącego rady o wyjaśnienie przyczyny tak długiego rozpoznawania wniosku stacji.
Renata Krupa-Dąbrowska
22.07.2021
Prawo gospodarcze
Komisja Europejska przedstawiła pakiet aktów prawnych z obszaru przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Zmiany mają na celu wzmocnienie unijnych regulacji. Propozycja KE przewiduje również stworzenie nowego organu na szczeblu unijnym, którego zadaniem będzie walka z praniem pieniędzy – piszą eksperci KPMG w Polsce.
Maciej Sawczuk Wojciech Majkowski
22.07.2021
CIT Compliance Prawo europejskie

Renta dla bliskich ofiar wypadku nie uwalnia ubezpieczyciela od odszkodowania

Wymiar sprawiedliwości Emerytury i renty Opieka zdrowotna
Po wypadkach komunikacyjnych ubezpieczyciel, w którym polisę OC miał sprawca, ma obowiązek pełnej naprawy szkody. Jeśli wypadek został wyrządzony pod wpływem alkoholu, zażąda od sprawcy zwrotu wypłaconego odszkodowania. A o możliwości uwzględniania przy jego ustalaniu świadczeń z renty specjalnej, będą decydowały przesłanki i cel przyznania takiej renty.
Regina Skibińska
22.07.2021
Wymiar sprawiedliwości Emerytury i renty Opieka zdrowotna
Zbiorowe doświadczenie pandemii sprawiło, że mniej się boimy nowych rozwiązań, mamy też większą świadomość wyzwań i problemów, jakie wiążą się z pracą zdalną - mówi prof. Jacek Męcina z Uniwersytetu Warszawskiego. Jak twierdzi, szeroki katalog kwestii wymagających regulacji w porozumieniu daje stronom duży zakres swobody w określenia zasad świadczenia pracy zdalnej.
Grażyna J. Leśniak
22.07.2021
Prawo pracy BHP
Uporządkowanie i usprawnienie funkcjonowania instytucji rynku finansowego, m.in. w zakresie eliminacji barier dostępu i usprawnienia nadzoru, to cel obszernego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku, skierowanego do konsultacji przez Ministerstwo Finansów.
Regina Skibińska
22.07.2021
Rynek Finanse
Najnowsza interpretacja podatkowa potwierdza, że pracodawca może odliczyć cały VAT od służbowych samochodów i paliwa, jeśli pracownicy parkują je pod firmą. Parkowanie pod domem pracownika daje możliwość jazd prywatnych, co blokuje prawo do pełnego odliczenia. Postanowienia firmowego regulaminu nie mają żadnego znaczenia, a problem z firmowymi samochodami cały czas istnieje.
Krzysztof Koślicki
22.07.2021
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

NSA: Dobrowolna kwarantanna uzasadnia przywrócenie terminu

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Koronawirus szczepienia
Jeśli uchybienie terminu do złożenia skargi nastąpiło na skutek przeszkody, której strona nie była w stanie usunąć, nawet przy użyciu największego w danych warunkach wysiłku, to termin ten biegnie od początku - stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny. Taką przyczyną niezawinioną jest dobrowolne poddanie się kwarantannie po kontakcie z osobą chorą na Covid-19.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.07.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Koronawirus szczepienia
Cała Polska żyje dramatem pływaków i pływaczek, których nie dopuszczono do startu w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Nikt tak do końca nie wie, z czego wynikł problem, a jasne opisanie przyczyn tego wydarzenia sprawia trudności nawet dziennikarzom zajmującym się sportem. Jednak odpowiedzialność za to ponosi przede wszystkim międzynarodowa federacja - pisze Stanisław Drozd
Prawo.pl
21.07.2021
Prawo gospodarcze