Prawo.pl
Widmo czwartej fali koronawirusa spowodowało, że pracodawcy chcą zmniejszyć pule niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego. Najchętniej do września tego roku. Niektórzy zmuszają wręcz pracowników do brania urlopów w lipcu. Zdaniem ekspertów, to przygotowywanie się na ewentualny, ponowny lockodown i obniżanie kosztów przyszłych zwolnień, jeśli okażą się konieczne.
Grażyna J. Leśniak
21.07.2021
Prawo pracy
Nowe uregulowania antycovidowe zakładają, że zasadą procedowania w Naczelnym Sądzie Administracyjnym jest rozprawa on-line, czyli poprzez transmisję internetową. Izba zajmująca się podatkami uruchomiła już przekaz elektroniczny, lecz tylko do rozpraw jawnych. Natomiast Izba Ogólnoadministracyjna od sierpnia będzie miała rozprawy "odmiejscowione" w internecie - zapewnia rzecznik sądu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.07.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Kodeks rolny potrzebny, ale wątpliwe czy powstanie

Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze
Polski Ład dla wsi to na razie zbiór nośnych slajdów. Wśród zapowiadanych rozwiązań legislacyjnych jest m.in. Kodeks rolny oraz ustawa o rodzinnych gospodarstwach rolnych. Ta ostatnia ma zawierać rozwiązania w kilkudziesięciu obszarach, np. podatkowym, gospodarczym, społecznym, klęskowym czy związanym z dziedziczeniem. Prawnicy wątpią czy Kodeks w ogóle powstanie.
Robert Horbaczewski
21.07.2021
Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze
Urzędnicy różnie stosują zmienione prawie dziesięć miesięcy temu prawo budowlane. Nie dla wszystkich jest oczywiste, jakie przepisy są właściwe w przypadku zmiany pozwolenia na budowę wydanego przed 19 września ubiegłego roku. Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał interpretację rozstrzygającą pojawiające się wątpliwości.
Renata Krupa-Dąbrowska
21.07.2021
Budownictwo
Rząd chce dalej prowadzić restrukturyzację polskiego sektora górnictwa węgla kamiennego. Proponuje, by Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A. nabywała kopalnie od funkcjonujących spółek węglowych oraz finansowała ich likwidację z funduszy pochodzących z budżetu państwa.
Renata Krupa-Dąbrowska
20.07.2021
Prawo gospodarcze Zarządzanie
W poniedziałek wieczorem w Dzienniku Ustaw poz. 1316 zostało opublikowane rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru podatku od umorzonej części dotacji z tarczy finansowej. Według premiera Mateusza Morawieckiego, ma to być kolejny zastrzyk 10 miliardów złotych z budżetu państwa dla przedsiębiorców.
Krzysztof Koślicki
20.07.2021
CIT Spółki Koronawirus a prawo Tarcza finansowa

MF rusza z kolejną edycją akcji „Weź paragon”

Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse
Ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna Ministerstwa Finansów ma uświadomić Polakom znaczenie brania i wydawania paragonu fiskalnego. Akcja będzie prowadzona do końca sierpnia 2021 roku. Resort nauczy m.in., jak rozpoznać błędny paragon.
Krzysztof Koślicki
20.07.2021
Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse
Kancelaria Greenberg Traurig była doradcą prawnym ONDE S.A. w związku z pierwszą ofertą publiczną akcji ONDE oraz dopuszczeniem i wprowadzeniem akcji do obrotu na rynku regulowanym prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie.
Krzysztof Sobczak
20.07.2021
Prawnicy Rynek
Szpitale zwracają uwagę, że w czasie pandemii wzrosła liczba odpadów medycznych oraz koszty ich utylizacji. Polskie przepisy nakazują je spalać. Tymczasem zdaniem ekspertów o wiele tańsza i efektywniejszą metodą jest ich sterylizacja w wysokiej temperaturze. Ministerstwo klimatu nie wyklucza jej dopuszczenia, ale chce by jej skuteczność potwierdził Główny Inspektor Sanitarny.
Jolanta Ojczyk Katarzyna Redmerska
20.07.2021
Środowisko Zarządzanie
Skarbówka domagała się podatku od pracownika, któremu pracodawca zwracał pieniądze za korzystanie z prywatnego samochodu do celów służbowych. Widziała tu przychód, który podlega opodatkowaniu PIT. Po stronie pracownika stanął sąd administracyjny. W najnowszym wyroku stwierdził jednoznacznie – działanie fiskusa nie miało tu żadnych podstaw prawnych.
Krzysztof Koślicki
20.07.2021
PIT Doradca podatkowy
Na podstawie lex deweloper buduje się mało. Przez ostanie trzy lata rady miast wydały zaledwie 170 uchwał lokalizacyjnych. Deweloperzy twierdzą, że są to przepisy z ogromnym potencjałem, którym zaszkodził czarny PR. Samorządy nie kryją wobec nich swojej niechęci. Z kolei prawnicy uważają, że do fiaska tych rozwiązań przyczyniły się nie tylko miasta, ale i inwestorzy.
Renata Krupa-Dąbrowska
20.07.2021
Samorząd terytorialny Budownictwo
Klient banku przy zawieraniu umowy opcji walutowej też ma obowiązki i musi wiedzieć jakie ryzyko chce zabezpieczyć. Kryzys powstały w sierpniu 2008 roku zdecydował o załamaniu się takich transakcji. Spółki poniosły duże straty. Nikt nie był w stanie przewidzieć rozmiarów tego krachu - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej nie godząc się na unieważnienie umowy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.07.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument
Jakie zasady należy stosować podczas używania technologii rozpoznawania twarzy, aby zapewnić zgodność m.in. z prawem ochrony danych osobowych? Odpowiedź na to pytanie zawierają unijne „Wytyczne dotyczące rozpoznawania twarzy”. Jest już ich polska wersja.
Renata Krupa-Dąbrowska
19.07.2021
Rynek RODO
Zgodnie z ustawą o rachunkowości do ksiąg rachunkowych należy wprowadzić każde zdarzenie, które nastąpiło. Podstawą zapisów tych zdarzeń w księgach rachunkowych są dowody księgowe. Ich celem jest stwierdzenie dokonania operacji gospodarczej. Ustawa nazywa je dowodami źródłowymi.
Krzysztof Kaźmierski
19.07.2021
Ordynacja Rachunkowość
Każdy płyn, który może zostać wykorzystany do papierosów elektronicznych sprzedawany w sklepach bądź innych punktach sprzedaży z wyrobami tytoniowymi i ich substytutami, podlega akcyzie. Sprzedawany płyn podlega też obowiązkowi banderolowania. Przypomniało o tym właśnie Ministerstwo Finansów.
Krzysztof Koślicki
19.07.2021
Akcyza Rachunkowość
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdzi, jak banki rozpatrują reklamacje konsumentów związane z kradzieżą pieniędzy z konta oraz jakie stosują mechanizmy uwierzytelniania transakcji. Wezwania do przedstawienia wyjaśnień i przekazania dokumentów w tych sprawach zostały wysłane do 18 banków.
Krzysztof Sobczak
19.07.2021
Rynek i konsument

Grupy VAT kuszące, ale projekt wymaga poprawek

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Ministerstwo Finansów pracuje nad przepisami, które pozwolą firmom łączyć się w grupy i wspólnie rozliczać VAT.Doradcy podatkowi pomysł chwalą, ale nie wróżą mu dużej popularności. Ich zdaniem MF powinien rozważyć jeszcze większe uproszczenie przepisów – zwłaszcza, że składanie jednolitych plików kontrolnych przez grupy VAT może być szczególnie skomplikowane.
Krzysztof Koślicki
19.07.2021
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Frankowiczowi nieodbieranie korespondencji z banku może się opłacić

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe Koronawirus a prawo
Przepisy wprowadzone na czas Covid-19 mogą zostać wykorzystane przez kredytobiorców frankowych, którzy próbują unieważnić swoje umowy. Niektórzy prawnicy radzą klientom nieodbieranie korespondencji z banku. Mogą bowiem znajdować się w niej wezwania zmierzające do przerwania biegu terminu przedawnienia roszczeń banku lub wezwania zmierzające do potrącenia roszczenia banku.
Regina Skibińska
19.07.2021
Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe Koronawirus a prawo
W niehandlową niedzielę otwarte mogą być te placówki, w których działalność pocztowa będzie przeważająca i wyniesie powyżej 50 proc. przychodów. Wprowadzony zostanie też obowiązek prowadzenia ewidencji, pokazującej, jakie przychody uzyskiwane są z tej przeważającej działalności, a jakie z pozostałej – przewiduje projekt uszczelniający zakaz handlu w niedziele. Projekt trafił już do Sejmu i czeka na nadanie druku.
Grażyna J. Leśniak
18.07.2021
Rynek Prawo pracy Prawo gospodarcze
Niejednolite przepisy dotyczące możliwości weryfikacji osób zaszczepionych przeciwko Covid-19 są znacznym utrudnieniem w działalności hoteli – twierdzi Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego. Według Ministerstwa Zdrowia, za przestrzeganie limitu osób odpowiedzialni są właściciel oraz personel obiektu i do ich obowiązków należy weryfikacja faktu zaszczepienia gości. UODO twierdzi, że rozporządzenie rządu nie jest do tego podstawą.
Grażyna J. Leśniak
17.07.2021
Rynek i konsument RODO Koronawirus szczepienia

Kredyty frankowe - marże banku nie mogą być dowolne

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Jeżeli mechanizm indeksacji kredytu jest wadliwy, to nie ma możliwości wyeliminowania z umowy jedynie samej marży banku. O wyrokach sądów w sprawie kredytów frankowych w GE Money Bank S.A. (obecnie BPH S.A.) mówi Radosław Górski, radca prawny specjalizujący się w kredytach frankowych.
Regina Skibińska
17.07.2021
Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Do budynku wielorodzinnego straż pożarna musi dojechać w razie pożaru, a to oznacza, że droga pożarowa musi mieć odpowiednie parametry. Nie wolno również zastawiać klatek schodowych ani miejsc postojowych w garażach podziemnych, a drzwi wejściowe do mieszkań nie mogą otwierać się na klatkę schodową. Z przestrzeganiem tych zasad bywa różnie, a egzekucja prawa często kuleje.
Renata Krupa-Dąbrowska
17.07.2021
Budownictwo
Odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie ma być realizowana według specustawy. A więc brak uregulowanych stosunków własnościowych nie przeszkodzi w wydaniu decyzji lokalizacyjnej. Wyłączone będzie też stosowanie zamówień publicznych, skracona droga sądowa. Ustawa nakaże wypłatę odszkodowań, ale jeśli nie dojdzie do porozumienia to określi je wojewoda.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.07.2021
Zamówienia publiczne Administracja publiczna Budownictwo
Ministerstwo Finansów poinformował, że e-Urząd Skarbowy umożliwi wspólnikom spółki osobowej dostęp do danych identyfikacyjnych spółki. Dzięki nowej usłudze wspólnicy pół miliona spółek mogą bez przychodzenia do urzędu skarbowego, sprawdzić dane swojej firmy.
Krzysztof Sobczak
16.07.2021
Nowe technologie Spółki
Zakład ubezpieczeń powinien przedstawić poszkodowanemu realną propozycję najmu pojazdu zastępczego, który pod istotnymi względami będzie odpowiadał pojazdowi należącemu do poszkodowanego – stwierdziła w opublikowanym w piątek opracowaniu Komisja Nadzoru Finasowego.
Krzysztof Sobczak
16.07.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument
Brak prawidłowej ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa może być dla przedsiębiorcy bardzo dotkliwy. Częstą formą naruszeń są działania pracowników, szczególnie tych byłych, którzy odchodząc zachowują lub zabierają ze sobą np. listę klientów, wzorów dokumentów czy metod, którymi posługiwali się u pracodawcy - pisze radca prawny dr Anna Stasiak-Apelska.
Anna Stasiak - Apelska
16.07.2021
Rynek Ochrona konkurencji
W e-KRS obecnie rozpatrywane są jedynie wnioski dotyczące m.in. rejestracji spółek przesyłane przez system S24, pozostałe są przyjmowane, ale czekają. Barierą są m.in. z opłaty i adresy, bo tych nowy system na razie nie przetwarza. Nadal jest też problem z połączeniem z Centralnym Repozytorium Elektronicznych Wypisów Notarialnych, a tym samym z rozpatrywaniem wniosków o przekształcenie spółek.
Patrycja Rojek-Socha
16.07.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Lubelski Urząd Skarbowy, jako wyspecjalizowany w zakresie rozliczeń podatku u źródła przez firmy działające w Polsce, zaczął wysyłać wybranym podmiotom komunikaty ostrzegające. Przypomina w nich m.in. o konieczności dochowania należytej staranności. Zdaniem doradców podatkowych, może to być zapowiedź szerokiej akcji kontrolowania rozliczeń transgranicznych.
Krzysztof Koślicki
16.07.2021
Ordynacja CIT PIT Doradca podatkowy
W czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) uznał argumentację ze skargi Polski w sprawie decyzji zwalniającej gazociąg OPAL z niektórych przepisów tzw. Trzeciego Pakietu Energetycznego. Wyrok kończy wieloletni spór o zasady korzystania z tego gazociągu, stanowiącego lądowe przedłużenie gazociągu Nord Stream 1.
Renata Krupa-Dąbrowska
15.07.2021
Wymiar sprawiedliwości Rynek Finanse
Komisja Nadzoru Finansowego wydała decyzję o interwencji produktowej i zakazała wprowadzania do obrotu, dystrybucji i sprzedaży ubezpieczeniowych produktów inwestycyjnych – umów ubezpieczenia na życie, jeżeli są związane z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym i spełniają określone kryteria.
Regina Skibińska
15.07.2021
Rynek i konsument Finanse