Prawo.pl
Rośnie popularność ulg podatkowych przewidzianych na innowacje technologiczne. Nie brak jednak kłopotów interpretowaniem prawa do tych ulg przez organy skarbowe. Koniec roku może skłaniać do zastanowienia nad wstecznym zastosowaniem tej ulgi za minione lata, o ile jest odpowiednio udokumentowana.
Paweł Rochowicz
07.12.2022
CIT PIT Nowe technologie Poprawmy prawo Polski Ład
Od początku przyszłego roku, zgodnie ze zmianami w przepisach, każdy, kto jest płatnikiem składek, będzie miał ustawowy obowiązek posiadania aktywnego profilu na PUE ZUS – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. ZUS zachęca do zakładania konta już teraz. Można to zrobić podczas osobistej wizyty w placówce ZUS lub online korzystając ze swojego profilu zaufanego.
Grażyna J. Leśniak
07.12.2022
Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy
Spółki Tauron Sprzedaż, Enea i Energa Obrót spotkały się z odmową zatwierdzenia przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki zmiany taryf dla odbiorców w gospodarstwach domowych na 2022 r., ponieważ ich wnioski nie spełniają wymagań ustawy. Jak poinformował URE, nie uwzględniają one wytycznych dotyczących ochrony interesów odbiorców przed nieuzasadnionym poziomem cen i stawek opłat.
Krzysztof Sobczak
07.12.2022
Rynek i konsument
Sieć telefoniczna Play karze swoich klientów utratą rabatu za e-fakturę w sytuacji, gdy nie opłacili oni w terminie abonamentu lub innych należności wskazanych na rachunku. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko spółce P4, operatorowi tej sieci, któremu grozi za to kara do 10 proc. rocznego obrotu. Według operatora Play ten mechanizm nie jest karą umowną.
Krzysztof Sobczak
07.12.2022
Rynek i konsument
Czy lider zawsze ma rację? Takie pytanie od niedawna nurtuje prawników i menedżerów, którzy wiedzą już o nowych regulacjach prawa spółek. Pozwalają one spółce dominującej na wydawanie wiążących poleceń spółkom córkom. Ten i inne tematy dotyczące nowego prawa holdingowego zostaną omówione podczas debaty z cyklu Legal Corpo Bridge, która odbędzie się 12 grudnia.
Paweł Rochowicz
07.12.2022
Prawo cywilne Spółki Prawo gospodarcze
Dzień 1 grudnia 2022 r. przejdzie do historii prawa pracy jako totalna kompromitacja rządu i Sejmu. Tego dnia posłowie uchwalili nowelę Kodeksu pracy, która daje pracodawcom prawo do kontrolowania trzeźwości pracowników, ale bez zasady zero tolerancji. Ten sam Sejm 17 listopada br. zaostrzył kary dla pijanych lub odurzonych kierowców, w tym uchwalił przepadek pojazdu. Schizofrenia ustawodawcza?
Grażyna J. Leśniak
07.12.2022
Prawo pracy BHP
Jest szansa na szybkie przyjęcie przepisów, które zniosą bariery dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Pakiet odpowiednich zmian w różnych ustawach został dołączony do specustawy gazowej, którą teraz zajmuje się Senat. Tymczasem na rozpatrzenie wciąż czeka projekt podobnych zmian dotyczący wiatraków na lądzie, gdzie od kilku lat inwestycje są blokowane przez obowiązujące prawo.
Paweł Rochowicz
07.12.2022
Środowisko Prawo gospodarcze Energetyka
Projektowana nowelizacja przepisów o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych od początku prac nad nią wzbudzała kontrowersje. Jest kolejny projekt ustawy, w którym uwzględniono część uwag z konsultacji społecznych, co jednak nie oznacza, że projekt w obecnym kształcie wolny jest od wad i nie budzi żadnych wątpliwości - pisze adwokat Marta Hermanowicz z Filipiak Babicz Legal.
Marta Hermanowicz
07.12.2022
Prawo karne Prawo gospodarcze
Kolejny, trzeci już, pakiet zmian i uproszczeń w VAT miał wejść w życie w styczniu 2023 roku. Nowe przepisy zaczną obowiązywać jednak kwartał później. Ustawodawca nie zdążył z przygotowaniem nowelizacji. Ułatwień będzie sporo, chociaż, jak podkreślają eksperci, powinno być ich więcej – zwłaszcza że w drugiej wersji projektu część zmian zniknęła. Chodzi m.in. o wystawianie faktur zaliczkowych i końcowych.
Krzysztof Koślicki
07.12.2022
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Metoda opracowywania WIBOR spełnia warunki wymagane przez unijne rozporządzenie BMR - uważa Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF). Nadzór wskazuje, że do tej pory na polskim rynku finansowym nie uprawdopodobniono ani nie udowodniono nikomu manipulacji przy WIBOR-ze. To reakcja na krytykę wobec tego mechanizmu ustalania oprocentowania kredytów.
Regina Skibińska
06.12.2022
Banki Kredyty
We wtorek w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną. Zawiera m.in. przepisy dla liczników zdalnego odczutu i magazynów energii.
Krzysztof Sobczak
06.12.2022
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Akademia Leona Koźmińskiego jest najlepszą uczelnią biznesową w Europie Środkowo-Wschodniej – tak wynika z Rankingu Europejskich Szkół Biznesu opublikowanego przez „Financial Times” 5 grudnia 2022 r. W pełnym zestawieniu stu czołowych uczelni z Europy Koźmiński jest na 52. miejscu, a w programie realizowanym wspólnie z ESCP zajmuje wysokie 3. miejsce.
Krzysztof Sobczak
06.12.2022
Szkolnictwo wyższe

Osoby zmieniające konto muszą pamiętać o poinformowaniu ZUS

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Niewłaściwy numer rachunku bankowego lub stary adres zamieszkania sprawiają, że do klientów ZUS nie dotrą informacje albo wysyłane przez Zakład pieniądze - ostrzega ZUS. Urzędnicy przypominają, że każdą zmianę zgłosić należy najpóźniej na 12 dni roboczych przed terminem, w którym Zakład wypłaca mu co miesiąc pieniądze.
Grażyna J. Leśniak
06.12.2022
Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Pracodawcy, którzy wręczają świąteczne prezenty swoim pracownikom, muszą brać pod uwagę ewentualne skutki podatkowe. W niektórych przypadkach konieczne jest naliczenie PIT. Ważne jest, z jakiego źródła upominki zostały sfinansowane. Znaczenie ma też ich wartość. Specjalnego podejścia wymagają upominki dla emerytów.
Krzysztof Koślicki
06.12.2022
Domowe finanse PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Od 1 stycznia 2022 roku przedsiębiorcy dobrowolnie mogą korzystać z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Jest to system umożliwiający wystawianie i udostępnianie faktur ustrukturyzowanych. E-faktura, jako powszechny system rozliczania, zacznie być obligatoryjna od 2024 roku. Obejmie czynności, które obecnie wymagają udokumentowania fakturą wystawioną zgodnie z ustawą o VAT.
Adam Walędziak
06.12.2022
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję ustawy, dzięki której firmy będą mogły przekształcić prawo użytkowania wieczystego już prawdopodobnie w 2023 roku. Wykup nieruchomości nie będzie jednak tak atrakcyjny, jak w przypadku mieszkaniówki. Wiele firm zapłaci za nieruchomości więcej, aniżeli wynosi ich wartość rynkowa. Zbyt mało będzie także czasu na uwłaszczenie, bo tylko rok. Może to spowolnić lub zablokować obrót.
Renata Krupa-Dąbrowska
06.12.2022
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Nieruchomości
Najbardziej bezpiecznym żądaniem pozwu jest usunięcie WIBOR z umowy i dalsza jej realizacja poprzez oprocentowanie oparte wyłącznie na marży banku. W ten sposób de facto kredyt byłby stabilny i o wiele tańszy. W przypadku uznania przez sąd WIBOR za bezskuteczny, po stronie banku powstałoby zobowiązanie do zwrotu nadpłaconych odsetek - mówi Łukasz Oleś, adwokat specjalizujący się w prawie bankowym i ubezpieczeniowym.
Wiesława Moczydłowska
06.12.2022
Banki Kredyty
Pomysł na swoją karierę, dodatkowe wykształcenie, unikalna specjalizacja, a przy tym cierpliwość i upór w dążeniu do celu niewątpliwie pomagają w znalezieniu swojego miejsca na rynku prawniczym. Sama interdyscyplinarność pomaga nie tylko w zawodzie, ale też pozwala zyskać szersze i nieszablonowe spojrzenie na prowadzoną działalność i sprawy klientów - mówi adwokat Judyta Latymowicz, laureatka I nagrody Rising Stars - liderzy jutra 2022 .
Patrycja Rojek-Socha
06.12.2022
Prawnicy Prawo gospodarcze
Od 2024 roku ulga podatkowa na robotyzację będzie ograniczona - nie obejmie działalności górniczej, magazynowania paliw kopalnych oraz ich przeróbki, dystrybucji lub spalania. Nowe przepisy błądziły po sejmowych projektach, ale w końcu zostały uchwalone. Mimo że je poprawiono, wciąż brzmią nieprecyzyjnie, co stwarza ryzyko niekorzystnej dla podatników interpretacji. Może je jeszcze poprawić Senat.
Paweł Rochowicz
06.12.2022
CIT PIT Nowe technologie
Odmowa wypłacenia odszkodowania przez Skarb Państwa za odwołaną przez biuro podróży wycieczkę rażąco naruszyła prawo - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego i uchyliła prawomocny wyrok. Dodała jednocześnie, że ogłoszenie upadłości przez operatora turystycznego przenosi na państwo polskie odpowiedzialność za powstałą szkodę, według standardu wymaganego prawem unijnym.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.12.2022
Prawo cywilne Rynek i konsument
Szkolnymi autobusami będą mogli jeździć nie tylko uczniowie. To jeden z pomysłów rządu na walkę z komunikacyjnym wykluczeniem. Znalazł się on w projekcie nowelizacji ustawy o publicznym transporcie zbiorowym oraz niektórych innych ustaw. Jednak proponowany przepis nie określa dokładnie, co ustawodawca ma na myśli. Samorządowcy zaznaczają zaś, że niewiele on zmieni.
Maria Dec-Kiełb
06.12.2022
Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą
Polskie przepisy często odwołują się do Polskich Norm, które nie są aktualne i nie są powszechnie dostępne, choć od ich znajomości zależy np. przedłużenie uprawnień do wykonywania wielu zawodów, np. spawacza. Ich wycofanie oraz płatny dostęp, to jeden z problemów. Zdaniem prawników, prawodawca, który zamiast uregulować w akcie powszechnie obowiązującym określone kwestie, odsyła do norm, które nie zostały ogłoszone, narusza Konstytucję.
Grażyna J. Leśniak
06.12.2022
Prawo pracy BHP
Sprzedaż charakterystycznych czerwonych strojów kojarzących się ze Świętym Mikołajem może stać się nielegalna. Firma Martom ze Świdnicy zarejestrowała go bowiem jako wzór przemysłowy. Wprawdzie już trwa procedura podważenia legalności tej rejestracji, ale teoretycznie w całej Unii Europejskiej strój taki stał się zastrzeżony.
Paweł Rochowicz
05.12.2022
Prawo gospodarcze Prawo europejskie Ochrona konkurencji
W końcu 2021 roku większość osób niepełnosprawnych pracujących w średnich i dużych przedsiębiorstwach była zatrudniona w sektorze prywatnym (75,2 proc.). Pracujący niepełnosprawni stanowili 3,4 proc. ogólnej liczby pracujących w głównym miejscu pracy w średnich i dużych przedsiębiorstwach – podał Główny Urząd Statystyczny.
Grażyna J. Leśniak
05.12.2022
Rynek Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Ustawa o aktywności zawodowej to niestety niewykorzystana szansa na zmianę polityki zatrudnienia i rynku pracy na miarę potrzeb XXI wieku i wyzwań rozwojowych związanych z gospodarką 4.0 – uważa prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan. Dodaje, że niezrozumiałe jest odchodzenie w praktyce od szerszego wykorzystania programów aktywizacji, dzięki promocji programów zlecania usług aktywizacyjnych.
Jacek Męcina
05.12.2022
Rynek Prawo pracy
Adwokaci i radcy, chcąc utrzymać się na rynku, coraz częściej stawiają na specjalizacje, bywa że w dość unikalnych lub niszowych obszarach. Dobry wybór pozwala im być nie tylko konkurencyjnym, ale daje szanse na rozwój i poszerzenia wachlarza klientów. Jednak zbyt wąska specjalizacja może zaszkodzić samemu klientowi, bo prawnik do rozwiązania jego sprawy może potrzebować znaczenie szerszego spojrzenia.
Patrycja Rojek-Socha
05.12.2022
Prawnicy
Sejm nie rozpoczął jeszcze prac nad przepisami, które mają zobowiązać pracodawców do udzielania informacji dotyczących m.in. parametrów, na których opierają się algorytmy lub systemy sztucznej inteligencji, które wpływają na podejmowanie decyzji, a które mogą mieć wpływ na warunki pracy i płacy, a już pojawiły się naciski na posłów, by tych przepisów nie uchwalać.
Grażyna J. Leśniak
05.12.2022
Prawo pracy Prawo europejskie
Skoro podatnik we wniosku o interpretację podał, że sprzedał nieruchomość wycofaną z działalności gospodarczej, to przychody z tej sprzedaży są przychodami z tej działalności. Przez sześć lat podlegają więc opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Potwierdził to właśnie Naczelny Sąd Administracyjny, odnosząc się do wycofania nieruchomości z działalności gospodarczej i przeniesienia jej na potrzeby własne wspólników.
Wiesława Moczydłowska
05.12.2022
PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Rozporządzenie o usługach cyfrowych formalnie weszło w życie 16 listopada 2022 r., jednak większość przepisów będzie stosowana od 17 lutego 2024 r. Do tego momentu dostawcy usług pośrednich muszą wdrożyć w swoich organizacjach nowe wymogi. Podstawowym celem DSA jest stworzenie bezpiecznego, przewidywalnego i godnego zaufania środowiska internetowego - pisze radca prawny Jakub Pawłowski z LexDigital.
Jakub Pawłowski
05.12.2022
Nowe technologie Prawo gospodarcze
​Wśród źle poinformowanych przez bank klientów, którzy zaciągnęli niekorzystne kredyty mieszkaniowe, są jeszcze posiadacze wiekowych Alicji, czyli kredytów na cele mieszkaniowe z odroczoną spłatą części należności, oferowanych w latach 90. przez bank PKO BP. Nawet klienci, którzy już spłacili te kredyty, mogą upominać się o zwrot pieniędzy i takich spraw będzie z pewnością przybywać.
Regina Skibińska
05.12.2022
Banki Kredyty