Kurator na informacje o skazanym poczeka nawet 4 miesiące

Wymiar sprawiedliwości

W XXI wieku kuratorzy sądowi nadal sprawdzając dane o podopiecznych częściej korzystają z drogi papierowej niż z systemów informatycznych. Te nawet jeśli są, nie gwarantują dostępu do wszystkich potrzebnych im informacji, ale bywa i tak, że w rodzimym sądzie odcięci się od baz wydziałów - wynika z analizy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Kuratorów Sądowych.

14.09.2020

Epidemia nie zwalnia z przeprowadzenia próbnego alarmu przeciwpożarowego

Żaden z covidowych aktów prawnych nie zwalnia z przeprowadzenia tzw. próbnego alarmu przeciwpożarowego. Jednak z rad Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, które możemy przeczytać na jej stronie internetowej wynika, że ewakuacja obiektu nie musi wcale przebiegać w formie klasycznych ćwiczeń.

14.09.2020

Unijny bank tworzy Polsce linię kredytową do walki z COVID-19

Finansowanie zdrowia

Europejski Bank Inwestycyjny uruchomi dla Polski linię kredytową wysokości do 650 mln euro. Pieniądze będą mogły zostać wykorzystane do pokrycia sfinansowania inwestycji związanych z trwającą obecnie pandemią, m.in. zakupu oraz dostawy aparatury medycznej i niemedycznej, dostawę i produkcję leków, przekształcanie placówek i usług opieki zdrowotnej.

14.09.2020

Egzamin zdany, a toga na wieszaku - rynek prawniczy zniechęca do zawodu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Z roku na rok zmniejsza się liczba osób, które zdają na aplikację, ale też tych, które podchodzą do egzaminów zawodowych i wpisują się na listy adwokatów czy radców prawnych. Wysycony rynek, klienci szukający oszczędności i... koronawirus - to aktualne bariery dla młodego pokolenia. Pasja i dobre chęci to zbyt mało, by je pokonać - mówią prawnicy.

14.09.2020

Coraz więcej problemów z wystawianiem paragonów

VAT Rachunkowość

Przepisy o wystawianiu paragonów do transakcji niższych niż 450 złotych - spowodowały więcej szkody niż pożytku. Organy podatkowe wydają sprzeczne interpretacje, a sprzedawcy i ich klienci nie wiedzą, co robić. Problemy rodzą się zwłaszcza, gdy firma ma kilka kas fiskalnych. Dodatkowym utrudnieniem jest też brak możliwości zachowania ciągłości numeracji.

14.09.2020

Długie czekanie na sprawiedliwość w sądach pracy, wyrok w czasie wypowiedzenia nierealny

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Ludzie zwolnieni z pracy latami czekają na wyrok w swojej sprawie. Problem tylko pogłębiła zmiana procedury cywilnej i wprowadzona w 2019 r. możliwość nałożenia na pracodawcę przez sąd I instancji obowiązku zatrudnienia pracownika do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia. W efekcie sędziowie nie muszą się śpieszyć, pracownicy nie mogą doczekać się na sprawiedliwość, a koszty ponoszą pracodawcy.

14.09.2020

Specustawa wyłączyła prawo budowlane - "osiedle dla osób na kwarantannie" nie do zatrzymania

Administracja publiczna Budownictwo

Specustawa antycovidowa pozwalała na obchodzenie prawa budowlanego. Prawnicy uważają, że zablokowanie budowy osiedla "dla osób na kwarantannie" pod Puszczą Kampinowską w Starych Babicach jest praktycznie niemożliwe. A podobnych inwestycji jest więcej. Niektóre mogą doprowadzić nawet do zniszczenia zabytków. Zdaniem Ministerstwa Rozwoju to niedopuszczalne.

14.09.2020

Kilka izb adwokackich już po zgromadzeniach, inne czekają na rozwój sytuacji

Prawnicy Koronawirus

Zgromadzenia izb adwokackich odbyły się już m.in. w Opolu i Radomiu. Z kolei adwokat Mikołaj Pietrzak (fot.) dziekan ORA w Warszawie, poinformował właśnie, że w obecnej sytuacji pod znakiem zapytania stoi możliwość przeprowadzenia zgromadzenia tej izby i to nie tylko w formie tradycyjnej, ale wirtualnej (zdalnej) i hybrydowej. Zastrzegł jednak, że jest przeciwny przedłużaniu kadencji.

13.09.2020

Transmisja wirusa w szkole rzadka - GIS tłumaczy brak obowiązku maseczek

Szkoła i uczeń

Przy odpowiednich środkach zapobiegawczych szkoły nie powinny stać się źródłem zakażenia większym niż inne miejsca o podobnym zagęszczeniu osób – ocenia Główny Inspektor Sanitarny i powołuje się na "uspokajające doświadczenia" z Islandii i Szwecji, gdzie placówki opiekuńcze i szkoły podstawowe przez cały okres pandemii pozostawały otwarte.

13.09.2020

Rzecznik GIS: Można się z tym nie zgadzać, ale maseczki to obowiązek

Pacjent Koronawirus

Noszenie maseczek w przestrzeniach zamkniętych, tam gdzie nie można utrzymać zasad dystansu społecznego, jest koniecznością - powiedział w sobotę Jan Bondar rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego. Dodał, że jest grupa osób, która kwestionuje występowanie pandemii, ale reżim sanitarny obowiązuje i trzeba go przestrzegać.

12.09.2020

Adwokaci pytają MZ o przeciwdziałanie COVID-19

Prawnicy Koronawirus

Jakie są kryteria wydawania przez lekarzy decyzji o obowiązkowej hospitalizacji, izolacji lub kwarantannie, w związku z COVID-19, od kiedy osoba podejrzana zakażeniem jest formalnie objęta kwarantanną i co decyduje o skierowaniu na test - o te i inne kwestie pyta ministra zdrowia Adama Niedzielskiego Stowarzyszenie Adwokackie „Defensor Iuris”.

12.09.2020

MS chce kasacji od wyroku WSA ws. uchwały o przeciwdziałaniu ideologii LGBT

Wymiar sprawiedliwości

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik zapowiedział, że 13 września wystąpi do Prokuratora Generalnego o skierowanie skargi kasacyjnej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, dotyczącą unieważnienie uchwały o przeciwdziałaniu ideologii LGBT podjętej przez radę gminy Istebna.

12.09.2020

Lekarze rodzinni chcą większej autonomii w testach na COVID-19

Pacjent Koronawirus

Pod koniec września planowane jest spotkanie przedstawicieli lekarzy rodzinnych z ministrem zdrowia. Chcą zaproponować zmiany, które dadzą im większą elastyczność w kwalifikowaniu pacjenta z podejrzeniem koronawirusem na test. Nie zadawala ich obecne uregulowanie - jednoczesne występowanie czterech objawów.

12.09.2020

Stażysta nie zastąpi profesjonalisty - obniżenie standardu nie poprawi opieki w DPS-ach

Pomoc społeczna

Stażyści czy wolontariusze w domach pomocy społecznej nie zastąpią profesjonalnej kadry, która ma doświadczenie i pracuje bezpośrednio z pensjonariuszami. Ministerialna propozycja, żeby wliczać w liczbę pracujących w DPS osoby nie będące na etacie lub niezajmujące się mieszkańcami to obniżanie standardów – alarmują eksperci.

12.09.2020

Duńskie szkoły działają bez problemu, rodzice ufają rządowi

Każda klasa ma wydzieloną swoją część szkoły, placu zabaw itp. - w razie zarażenia nie wysyła się na kwarantannę całej szkoły, a tylko określone klasy. Dzieci od początku nie chodziły w maseczkach, wyjątek stanowi komunikacja miejska. W szkołach myją ręce co dwie godziny. Rodzicom wydzielono specjalne strefy na parkingach: "Całuj i jedź" - nie mają wstępu do szkół - mówi Mira Jørgensen,

12.09.2020

Z etatu na swoje - jak założyć działalność i na co uważać

Małe i średnie firmy

W czasach kryzysu tzw. samozatrudnieni mają większą szansę na utrzymanie pracy. Przejście na swoje nie jest trudne. Jednoosobowa działalność gospodarcza to najprostsza forma prowadzenia własnego przedsiębiorstwa, a jej rejestracja w CEIDG jest darmowa. Kto ma konto na ePUAP, może ją zarejestrować przez internet, nie wychodząc z domu. Co ważne - praktycznie przez pięć lat można płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne.

12.09.2020

Pracownik ma zdezynfekować swoje miejsce pracy, krzesła dla interesanta nie musi

Prawo pracy BHP Koronawirus

To pracodawca ma obowiązek utrzymywać pomieszczenia pracy w czystości i porządku. Pracownik ma zaś przestrzegać nie tylko zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, ale i ustalonego porządku pracy. W tym także porządku na swoim stanowisku pracy. Zdezynfekowanie własnego biurka i krzesła dostarczonym przez pracodawcę środkiem mieści się w granicach tej dbałości.

12.09.2020

Mimo stacjonarnej nauki, sprawdzian nie musi być na papierze

Szkoła i uczeń

Wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego nie obejmują zasad przeprowadzania w szkole sprawdzianów. Tymczasem papier krążący po całej klasie może sprzyjać rozprzestrzenianiu się zakażeń, czego obawiają się zarówno nauczyciele, jak i rodzice uczniów. Nie ma jednak przeszkód, by wiedzę uczniów sprawdzać w inny sposób.

12.09.2020

Układ konsumencki - niewypłacalność nie zawsze musi kończyć się upadłością

Prawo cywilne Rynek i konsument

Od 24 marca 2020 r. konsumenci uzyskali możliwość otwarcia postępowania o zawarcie układu na zgromadzeniu wierzycieli przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, czyli tzw. „układu konsumenckiego”. Dotychczas możliwość zawarcia układu upadłościowego dotyczyła wyłącznie przedsiębiorców. Rozszerzenie zdolności układowej na konsumentów stanowi zatem istotne novum w polskim prawie insolwencyjnym

12.09.2020