Prokuratorzy przed sędziami i kuratorami - pierwsza grupa do szczepienia budzi kontrowersje

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Prokuratorzy i asesorzy prokuratury znaleźli się wraz z żołnierzami, policjantami, strażakami czy strażnikami granicznymi w grupie pierwszej, której szczepienia mają rozpocząć się po medykach i seniorach. W tej grupie nie znaleźli się natomiast ani sędziowie ani kuratorzy sądowi - choć ci ostatni wielokrotnie apelowali o to w związku z pracą głównie w terenie.

15.01.2021

Przełom dla przedsiębiorców korzystających z nowych technologii

CIT PIT

Do połowy 2021 roku planowane jest wprowadzenie do polskiego porządku prawnego nowej konstrukcji - ulgi na robotyzację, która będzie miała zastosowanie dla płatników PIT i CIT. Podatnicy będą mogli skorzystać z preferencyjnej stawki podatku, jeśli prowadzą działalność przemysłową (produkcyjną) – piszą eksperci kancelarii GWW.

15.01.2021

Kolejność szczepień przeciwko COVID-19 określona w rozporządzeniu

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, która przedłuża aktualne obostrzenia epidemiczne do 31 stycznia br., pojawił się nowy rozdział 3a zatytułowany "Szczepienia ochronne przeciwko COVID-19", który wskazuje kolejność szczepień w ramach pierwszego etapu.

15.01.2021

Szczepienia - ruszyła rejestracja 80-latków i zgłoszenia dla wszystkich

Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

O północy z czwartku na piątek ruszyły w całej Polsce zapisy na szczepienie przeciw COVID-19 osób z rocznika 1941 i z roczników niższych. Od 25 stycznia będą odbywać się szczepienia tej grupy. Termin można zarezerwować telefonicznie, przez internet lub w punkcie szczepień. Rusza też rejestracja wszystkich zainteresowanych zaszczepieniem się.

15.01.2021

MZ: Osocza dla chorych na Covid-19 na razie nie brakuje

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Koronawirus

Apele o oddawanie osacza przez ozdrowieńców przyniosły efekt. Zdaniem Ministerstwa Zdrowia, obecne zapasy osocza zabezpieczają potrzeby chorych na Covid-19 oraz innych pacjentów. W pomoc Regionalnym Centrom Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa włączyły się samorządy lokalne, kupując na przykład separatory.

15.01.2021

Rusza czwarta edycja konkursu Adwokatka Roku - tym razem 2020

Prawnicy

Począwszy od 15 stycznia do 15 lutego 2021 r. można zgłaszać kandydatury adwokatek, które w roku 2020 wykazały się osiągnięciami w ramach prowadzonej przez siebie działalności zawodowej, widocznym zaangażowaniem w prace samorządu adwokackiego, a także inną aktywnością, w tym społeczną lub naukową. Rok temu zmieniono nazwę konkursu z Kobiety Adwokatury na Adwokatkę Roku.

15.01.2021

Zeznania podatkowe za 2020 rok można składać dopiero od 15 lutego

PIT

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą mogą rozliczyć się z fiskusem z dochodów uzyskanych w 2020 roku najwcześniej 15 lutego. Tego dnia, jak deklaruje Ministerstwo Finansów, dostępne będą nowe wzory deklaracji podatkowych za rok 2020. W efekcie nie będą więc mogły zaliczyć nadpłaty na poczet przyszłych podatków, np. VAT za grudzień 2020 r.,

15.01.2021

Certyfikaty rezydencji tracą ważność, firmy mają problem

CIT PIT Podatki międzynarodowe

Przepisy tarczy antykryzysowej wydłużyły termin ważności certyfikatów wystawionych w 2019 roku. Nie dotyczy to jednak dokumentów wystawionych w 2020 roku. Powoduje to duże problemy praktyczne. Bez ważnego certyfikatu polskie firmy muszą odprowadzić do skarbówki wyższy podatek. Zmiana prawa jest konieczna.

15.01.2021

Akta spraw pod specjalną ochroną - dziennikarz raczej do nich nie zajrzy

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Prawo i Sprawiedliwość przy okazji walki z terroryzmem chce unormować i ograniczyć dostęp do akt zakończonych postępowań przygotowawczych. Propozycje - w ocenie prawników - praktycznie odbierają taką możliwość dziennikarzom, ale będą też utrudnieniem dla obrońców i oskarżonych. Projektodawcy tłumaczą, że obecnie dostęp do akt jest zbyt łatwy

15.01.2021

Przedsiębiorcy walczą z ZUS o zwolnienie ze składek. Po sprawiedliwość będą jeździć do Warszawy

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus Zwolnienie z ZUS Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Do 12 stycznia 2021 r. przedsiębiorcy złożyli 2 362 skarg do wojewódzkich sądów administracyjnych na decyzje ZUS odmawiające im prawa do skorzystania ze zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne w ramach tarcz antykryzysowych – dowiedział się Prawo.pl. Z tego w 211 sprawach sąd oddalił skargę płatnika, a w 48 zwrócił wniosek do ZUS do ponownego rozpatrzenia.

15.01.2021

Sklep przy sprzedaży przez internet może odmówić wystawienia faktury

VAT Rachunkowość Prawo gospodarcze

Zamknięcie galerii handlowych spowodowało, że klienci coraz chętniej wybierają zakupy internetowe. Niektórzy z kupujących produkty do biura ze zdziwieniem dowiadują się, że nie wszyscy sprzedawcy chcą wystawiać faktury przedsiębiorcom. Okazuje się jednak, że w niektórych przypadkach taka odmowa jest możliwa i zgodna z prawem.

15.01.2021

Tarcza Finansowa PFR 2.0 - od piątku można składać wnioski

Małe i średnie firmy Tarcza finansowa

Od północy w piątek 15 stycznia zaczyna się przyjmowanie wniosków w ramach Tarczy Finansowej PFR 2.0. Wartość pomocy w ramach tego programu dla firm, które obecnie są objęte obostrzeniami, to około 20 mld zł. Uprawnieni przedsiębiorcy wnioski mogą składać w bankach i cała procedura prowadzona będzie w ramach bankowości internetowej.

14.01.2021

Prezydent chce konsultacji w sprawie miejsca leśnictwa w rządzie

Administracja publiczna

Polskie lasy to wspólne dobro, które musimy chronić, a wszelkie zmiany związane z naszym przyrodniczym dziedzictwem wymagają szerokich konsultacji - stwierdził po spotkaniu z premierem prezydent Andrzej Duda. I dodał, że zaprosił premiera Mateusza Morawieckiego oraz przedstawicieli rządu, leśników i Lasów Państwowych do konsultacji w sprawie usytuowania tego działu w rządzie.

14.01.2021

Komitet Etyki w Nauce PAN krytykuje "pakiet wolności akademickiej"

Szkolnictwo wyższe

Stwarza okazję do nadużyć w postaci legitymizowania jako przedmiotu sporu naukowego poglądów pozanaukowych, nienaukowych lub antynaukowych. Przyczyni się do obniżenia jakości badań naukowych i kultury życia publicznego w Polsce - tak pisze o "pakiecie wolności akademickiej" Komitet Etyki w Nauce PAN.

14.01.2021

Sytuacja covidowa trudna, a na aplikacje w KSSiP stacjonarny egzamin

Wymiar sprawiedliwości

20 stycznia 2021 r. kandydaci na prokuratorów i sędziów mają termin egzaminu na aplikacje w trybie stacjonarnym - w sumie 1700 osób. Choć Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury wprowadziła pewne środki bezpieczeństwa w związku z pandemią, kandydaci obawiają się o zdrowie swoje i najbliższych. W sprawie interweniuje RPO.

14.01.2021

Rządowo - samorządowa instytucja pomaga w tworzeniu projektów rozwojowych

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Wspieranie gmin i powiatów w prowadzeniu skuteczniej i efektywniej polityki rozwoju - to cel Centrum Wsparcia Doradczego dla samorządów, wspólnego projektu Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej i Związku Miast Polskich. Centrum ma pomagać samorządom w przygotowaniu dojrzałych projektów rozwojowych dla społeczności lokalnych.

14.01.2021

Rząd wraca do sprawy rekompensat za wzrost cen energii

Rynek i konsument Administracja publiczna

Przygotowujemy kompleksowe i długoterminowe rozwiązania służące ochronie odbiorców wrażliwych przed wzrostem cen energii elektrycznej - poinformował w czwartek minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Nie podał szczegółów, a jedynie zasygnalizował, że mają one "służyć ochronie odbiorców wrażliwych i wzmocnieniu ich pozycji na rynku".

14.01.2021

KRS: Przewodniczący i rzecznik odwołani z funkcji

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa zdecydowała w czwartek o odwołaniu z funkcji przewodniczącego Rady sędziego Leszka Mazura (na zdjęciu) i rzecznika prasowego sędziego Macieja Mitery. Wniosek w tej sprawie złożył sędzia Marek Jaskulski. Za odwołaniem Mazura głosowało 13 członków Rady, dwóch było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.

14.01.2021

Duża ilość utraconych szczepionek przeciw COVID-19

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Agencję Rezerw Materiałowych martwi wysoka liczba straconych dawek szczepionki przeciw COVID-19. Do tej pory zutylizowanych zostało 818 dawek szczepionki. Do Polski przyjechało 1 051 830 tys. dawek szczepionki przeciw COVID-19. Obecnie w magazynie ARM znajduje się 568 365 szczepionek a 483 465 zostało dostarczonych do punktów szczepień. 

14.01.2021

W grudniu 2020 r. pracodawcy mieli o 16,7 proc. mniej ofert pracy niż przed rokiem

Prawo pracy Koronawirus

W grudniu 2020 r. pracodawcy opublikowali w sumie 176 tys. ofert pracy, czyli o 16,7 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku 2019. Spadek liczby rekrutacji był niższy niż w październiku i w listopadzie, gdy wyniósł on odpowiednio 21,2 i 26,9 proc. Najgorzej spośród 10 aglomeracji pod względem liczby rekrutacji wypadł Poznań.

14.01.2021