Zbycie udziału w spadku sposobem na uniknięcie uciążliwej procedury

Wymiar sprawiedliwości

Obowiązujące przepisy dają spadkobiercy, któremu przysługuje określony udział w spadku możliwość rozporządzania nim wedle swojego wyboru. Podobnie jest z udziałem w poszczególnym przedmiocie wchodzącym w skład spadku. To z kolei może być dobrym sposobem na uniknięcie uczestnictwa w uciążliwym i wieloletnim postępowaniu spadkowym, ale są pewne warunki.

15.11.2020

Minister zapowiada zmiany w odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli akademickich

Szkolnictwo wyższe

Podstawowa rzecz, to wolność nauki, której dziś nie ma - ocenił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. I zapowiedział, że jeszcze w tym roku wyjdzie z propozycją zmian legislacyjnych, które zapewnią wolność nauki. - Na uniwersytetach jest szereg rzeczy, które poszły nie tak jak trzeba - stwierdził.

15.11.2020

Niedzielski: Realizujemy plan dodatków dla medyków kierowanych do walki z epidemią

Prawo pracy Koronawirus

Lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni i diagności laboratoryjni zaangażowani w walkę z epidemią otrzymają dodatki. Zwiększone wynagrodzenia są naliczane od początku listopada – poinformował Adam Niedzielski, minister zdrowia. Zapewnił, że bez względu na to, jak długo będzie trwał proces aneksowania umów między szpitalem a NFZ, to i tak zwiększone wynagrodzenie zostanie naliczone od początku listopada.

15.11.2020

Maląg: W tym roku przeznaczyliśmy ponad 17 mln zł na wsparcie bezdomnych

Pomoc społeczna

Ponad 17 mln zł przeznaczonych zostało w 2020 roku na wsparcie osób bezdomnych – poinformowała Marlena Maląg, szefowa resortu rodziny i polityki społecznej. Zaapelowała do wojewodów, by w związku z trudną sytuacją epidemiczną podjęli szczególne starania mające na celu pomoc osobom bezdomnym. Szczegółowe wytyczne dostaną prowadzący placówki wsparcia.

15.11.2020

Koronawirus blokuje sądy i zachęca do... e-sądów

Wymiar sprawiedliwości

Coraz więcej i coraz poważniejszych spraw trafia w czasie pandemii do elektronicznych sądów polubownych. Ultima Ratio szacuje, że średnia wartość przedmiotu sporu w przypadku tych rozpatrywanych przez jego arbitrów wzrosła o 1000 proc., do 103 tysięcy złotych. Zwiększa się też liczba zwolenników e-arbitrażu wśród adwokatów i radców.

14.11.2020

Sesje rad w czasie COVID – czasem bez transmisji i jawności

Samorząd terytorialny Nowe technologie Koronawirus

Sesje rad odbywają się różnie – online, stacjonarnie lub hybrydowo, ale rzadziej niż zwykle. Bywa, że zawodzi sprzęt czy łącza, radni wolą więc sami zdecydować, czy przyjadą do urzędu, czy nie, ale decyduje przewodniczący. Są jednak sygnały o problemach z jawnością – mieszkańcy nie mogą być obecni w powodu pandemii, transmisje są, ale bywa, że… głosy są dostarczane w kopertach,

14.11.2020

Szkoła zamknięta, ale rodzice wciąż mogą posłać do niej dziecko

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Szkoły z powodu zagrożenia epidemicznego pracują zdalnie, ale - jak się okazuje - nie oznacza to, że dzieci nie mogą do nich przyjść. Jeżeli nie mogą uczyć się zdalnie w domu, dyrektor musi im zapewnić możliwość zdalnej nauki w szkole lub zorganizować normalne lekcje. Przepisy nie są jednak jasne, wiec takie oczekiwania rodziców to dla dyrektorów szkół duży problem.

14.11.2020

W czasie pandemii jedni pracują zdalnie, a inni "skoszarowani"

Prawo pracy BHP Koronawirus

Są firmy, które już wiosną i teraz zdecydowały się skoszarować ważnych dla funkcjonowania przedsiębiorstwa pracowników. Żyją oni w pełnym odizolowaniu od świata zewnętrznego – swoich rodzin, a nawet pozostałych kolegów z pracy. Wszystko po to, by zapewnić im bezpieczeństwo i ciągłość działania zakładu pracy, który jest strategiczny dla funkcjonowania państwa.

14.11.2020

Alimenty na dziecko – materiał na ugodę

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Rodzice dzieci po rozstaniu niejednokrotnie nie są w stanie porozumieć się w zakresie wysokości należnych na nie alimentów. Spór może rozwiązać sąd, wydając arbitralnie wyrok. Jednak w wielu przypadkach udaje się tego uniknąć, gdy rodzice zawierają ugodę sądową lub ugodę przed mediatorem. Może być szybciej i taniej.

14.11.2020

Sejm opublikował porządek obrad na przyszły tydzień

Administracja publiczna

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu planowanym na 18-19 listopada br. nie przewiduje się rozpoznania prezydenckiego projektu ustawy o zmianie ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. W porządku obrad znalazły się m.in. siedem uchwał rocznicowych, prawo o ruchu drogowym, trzy projekty o zmianie kpa i ustawa o zmianie ustawy o przedsiębiorstwach państwowych.

13.11.2020

Rozprawy cywilne w Sądzie Najwyższym już w trybie zdalnym

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Manowska wydała zarządzenie o przeprowadzaniu zdalnie rozpraw na podstawie kodeksu postępowania cywilnego od 12 listopada br. Zmiany te są związane ze stanem epidemii wywołanej zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 na terytorium Polski.

13.11.2020

Zbigniew Ziobro o nowych zasadach konfiskaty. Ma chronić uczciwy biznes

Prawo karne Prawo gospodarcze

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad zmianą przepisów o konfiskacie. Rozwiązania, które proponuje, mają służyć ochronie uczciwego biznesu - zapewnił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, otwierając konferencję poświęconą temu problemowi. Ma ono umożliwić zajęcia luksusowych willi czy jachtów, które formalnie należą np. do partnerki gangstera.

13.11.2020

Raport: Pracownicy socjalni zarabiają najmniej w Europie

Pomoc społeczna

Pensje pracowników socjalnych w Polsce należą do najniższych w Europie – wynika z raportu opracowanego przez federacje pracowników socjalnych. Nasi pracownicy socjalni mogą liczyć na zaledwie około 120 proc. płacy minimalnej i jedynie na niecałe 50 proc. średniego wynagrodzenia dla wszystkich branż.

13.11.2020

Prezydenci i burmistrzowie: Każdy obywatel ma takie same prawa i obowiązki

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Znaczenie tolerancji w samorządach podkreślają prezydenci i burmistrzowie polskich oraz zagranicznych miast w apelu w sprawie poszanowania zasad równości. Z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji wyrażają w ten sposób solidarność z osobami doświadczającymi wykluczenia, dyskryminacji i nierównego traktowania.

13.11.2020

Fundacja Helsińska i samorządy prawnicze chcą przesłuchania kandydatów do ETPC

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Dla zapewnienia transparentności i przejrzystości procedury wyłaniania na etapie krajowym kandydatów na stanowisko sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka konieczne jest stworzenie możliwości ich publicznego przesłuchania - napisały do marszałków Sejmu i Senatu, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Naczelna Rada Adwokacka oraz Krajowa Rada Radców Prawnych.

13.11.2020

Państwo i Prawo nagrodziło najlepsze habilitacje i doktoraty

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Publikacje Macieja Zachariasiewicza pt. "Klauzula porządku publicznego jako instrument ochrony materialnoprawnych interesów i wartości" i Joanny Kruszyńskiej-Kola pt. "Ratio przedawnienia. Dylematy europejskiej tradycji prawnej, w świetle historyczno-porównawczej analizy prawa francuskiego i polskiego", otrzymały pierwsze nagrody w tegorocznej edycji konkursu Państwa i Prawa.

13.11.2020

Powiaty: Wszystkie placówki powinny móc przejść na zdalne nauczanie

Część placówek nie jest objęta zawieszaniem zajęć, tymczasem dyrektorzy ze względów bezpieczeństwa czasem muszą podejmować takie decyzje. Nie mają jednak ku temu podstawy prawnej. Samorządowcy apelują do MEN o zmiany w przepisach tak, aby możliwe było zapewnienie bezpieczeństwa w takich placówkach.

13.11.2020