Bon turystyczny nie zawsze z automatu

Rynek i konsument Małe i średnie firmy

Nawet do 8 tygodni muszą czekać na decyzję o przyznaniu bonu turystycznego rodzice dzieci, których dane nie trafiły do systemu teleinformatycznego ZUS. Na rozpatrzenie przez Polską Organizację Turystyczną czeka ponad 7,1 tys. wniosków. Zatory byłyby większe gdyby nie pandemia.

16.12.2020

Jak przetwarzać dane w sieci - radzi radcom Komisja LegalTech przy izbie warszawskiej

Prawnicy LegalTech

To kolejna publikacja skierowana do radców przez władze samorządowe. Tym razem „Standard przetwarzania informacji w chmurze obliczeniowej przez radców prawnych” przygotowała Komisja LegalTech przy warszawskiej izbie. Celem jest przekazanie metodyki oraz zestawu narzędzi do poruszania się w tym trudnym i pełnym wyzwań obszarze.

16.12.2020

Jeden wzór deklaracji na podatek od nieruchomości nie rozwiązuje problemów firm

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Do końca stycznia firmy będą musiały złożyć deklarację na podatek od nieruchomości na 2021 rok. Będą mogły zastosować jeden wzór formularza, obowiązujący we wszystkim gminach. Trzeba będzie w nich odrębnie wskazywać poszczególne nieruchomości. Podanie zbiorczych wartości nie wystarczy. Skarbówka będzie mogła od razu przeanalizować przedmiot opodatkowania.

16.12.2020

Niejawne rozprawy w sądach administracyjnych - koronawirus uzasadnieniem łamania konstytucji

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Koronawirus

Sprawy podatkowe, dostęp do informacji publicznych, sprawy z zakresu prawa budowlanego - sądy administracyjne z powodu COVID-19 masowo rozpatrują je na posiedzeniach niejawnych. To narusza konstytucyjne prawo do sądu i to bez specjalnego uzasadnienia praktycznego, bo przepisy umożliwiają zdalne przeprowadzanie rozpraw.

16.12.2020

Rising Stars 2020 - znamy już wschodzące gwiazdy rynku prawniczego

Prawnicy

We wtorek poznaliśmy zwycięzców dziewiątej już edycji konkursu Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra. Na podium stanęły adwokatki. Pierwsze miejsce zajęła Aleksandra Krawczyk z wrocławskiej kancelarii SDZLEGAL Schindhelm, drugie - dr Anna Hlebicka-Józefowicz z DZP, a trzecie - Karolina Gierdal z Kampanii Przeciw Homofobii. W sumie wśród 15 finalistów jest aż dziewięć kobiet.

15.12.2020

Pandemia to szansa dla dobrze zorganizowanych kancelarii. Małych i dużych

Prawnicy Rynek

Prawnicy myśleli, że pójdzie źle, a wyszło... całkiem dobrze. I o ile w marcu i w kwietniu kancelarie bały się kryzysu, to teraz liczą zyski. Ale tylko te, które już przed pandemią miały zdywersyfikowane przychody, zdigitalizowane dokumenty i przećwiczoną pracę zdalną. Pozostałe, by przetrwać, muszą się zrestrukturyzować. Tak uznali uczestnicy debaty "Kancelarie w pandemii – kto zyskuje, kto choruje?".

15.12.2020

Sejm rozpatrzy zmiany w kpa i ustawę o farmach wiatrowych

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna

Jutro tj. 16 grudnia br. pod drugie czytanie ma zostać poddany projekt ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych na morzu. Rozpatrzone ma być także sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego, który wprowadza wydawanie zaświadczeń w postaci elektronicznej.

15.12.2020

Rząd chce obligo giełdowe zastąpić administracyjną regulacją cen energii

Rynek i konsument

Rząd chce znieść tzw. obligo giełdowe, czyli obowiązek sprzedaży energii elektrycznej poprzez rynek giełdowy. Obecne, 100 proc. obligo wprowadzono pod koniec 2018 r. i miało ono ograniczać wzrost cen prądu. Zdaniem autorów tego projektu, ten sam cel możliwy jest do osiągnięcia innymi sposobami, w tym administracyjnymi.

15.12.2020

Od nowego roku program dla seniorów „Aktywni+”

Pomoc społeczna

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ogłasza nowy program dla seniorów „Aktywni+”, w ramach którego rząd przeznaczy 200 milionów złotych na dofinansowanie projektów skierowanych do osób starszych. Nabór ofert rozpocznie się na początku przyszłego roku, wnioski będą mogły składać między innymi organizacje pozarządowe.

15.12.2020

Preferencyjne warunki gwarancji de minimis BGK wydłużone o pół roku

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Tarcza finansowa

Preferencyjne warunki programu gwarancji de minimis Banku Gospodarstwa Krajowego zostaną wydłużone o pół roku, do 30 czerwca 2021 roku - zdecydował minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński. Jak poinformował resort, we wtorek podpisano stosowny aneks do umowy MF a BGK.

15.12.2020

ZUS przypomina przedsiębiorcom o złożeniu deklaracji rozliczeniowej

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus Zwolnienie z ZUS Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Przedsiębiorcy, którzy będą chcieli skorzystać z tarczy antykryzysowej 6, a tym samym ze zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne za listopad 2020 roku, powinni do końca roku złożyć deklaracje rozliczeniowe - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

15.12.2020

Rzecznik Praw Dziecka zarzuca samorządom, że opóźniają wypłaty 500 plus

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Rzecznik Praw Dziecka wystąpił do minister rodziny i polityki społecznej, by wyjaśniła samorządom, jak należy działać na rzecz dobra wszystkich rodzin. Jego zdaniem samorządy coraz częściej bezzasadnie odmawiają rozpatrywania wniosków o prawo do świadczeń rodzinnych i wychowawczego.

15.12.2020

Nauczyciele będą szczepieni tuż po medykach

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą Koronawirus

Nauczyciele będą jedną z pierwszych grup, którym zaproponowane będzie szczepienie - zapowiedział minister Przemysław Czarnek. Uwzględniono to w Narodowym Programie Szczepień, po konsultacjach nauczyciele dołączyli do pierwszej grupy osób w kolejce do zaszczepienia.

15.12.2020

Zmiany w prawie bankowym mają zwiększyć odporność sektora finansowego

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Finanse

Zwiększenie zabezpieczeń przed utratą płynności przez instytucje finansowe - to główny cel przyjętego we wtorek przez rząd projektu nowelizacji prawa bankowego. Jak podkreśla Ministerstwo Finansów, które przygotowało te propozycje, zmiany będą korzystne dla sektora finansowego.

15.12.2020

UOKiK zdecyduje, czy Orlen przejmie wydawcę lokalnych gazet i czasopism

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wpłynął wniosek PKN Orlen w sprawie przejęcia wydawnictwa Polska Press. Urząd musi m.in. ocenić, czy ta transakcja nie wpłynie negatywnie na rynek medialny, ponieważ ten koncern paliwowy jest też znaczącym dystrybutorem prasy w Polsce.

15.12.2020

Jest już ostateczna wersja tarczy branżowej 6.0. Kto i kiedy może liczyć na pomoc

Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Prezydent podpisał już tzw. tarczą branżową 6.0. i we wtorek 15 grudnia została ona opublikowana w Dzienniku Ustaw. Za jej sprawą prowadzący działalność gospodarczą o określonym kodzie PKD - pierwotnie było ich 25, obecnie jest ponad 40 - mogą liczyć na pomoc w postaci: dofinansowania do wynagrodzeń pracowników, zwolnienia ze składek ZUS, świadczenia postojowego i mikropożyczki.

15.12.2020

Rząd przyjął Narodowy Program Szczepień. Będą odszkodowania za skutki uboczne

Opieka zdrowotna Koronawirus

We wtorek rząd przyjął Narodowy Program Szczepień. Priorytetem jest zaszczepienie jak największej liczby osób. Nie będziemy szczędzić środków - powiedział premier Mateusz Morawiecki. I podkreślał, że najskuteczniejsza szczepionka nie zadziała bowiem, jeśli do programu szczepień przystąpi zbyt mała liczba osób. Dlatego będzie fundusz kompensacyjny dla osób z odczynami poszczepiennymi.

15.12.2020

PE nie chce wiceprezesa NIK w Europejskim Trybunale Obrachunkowym

Prawo europejskie

Parlament Europejski we wtorkowym głosowaniu opowiedział się przeciwko wysuniętej przez rząd Polski kandydaturze Marka Opioły na stanowisko w Europejskim Trybunale Obrachunkowym (ETO). Opioła jest politykiem PiS, był posłem na Sejm, a po objęciu stanowiska prezesa NIK przez Mariana Banasia, został mianowany przez marszałek Sejmu jego zastępcą.

15.12.2020

Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Adwokatury w najbliższą sobotę

Prawnicy

Naczelna Rada Adwokacka, mimo procedowania w Sejmie noweli umożliwiającej jej zatwierdzanie w czasie epidemii regulaminu zgromadzeń i krajowego zjazdu, nie wycofuje się z nadzwyczajnego zjazdu zaplanowanego na 19 grudnia br. Głównym jego celem jest wprowadzenie zmian umożliwiających zakończenie procedury wyborczej w samorządzie.

15.12.2020

Rzecznik MŚP: Minister może wydłużyć termin na złożenie wniosku o pomoc z tarczy branżowej

Koronawirus Zwolnienie z ZUS Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, wystąpił do wicepremiera Jarosława Gowina o niezwłoczne wydanie rozporządzenia, wydłużającego termin składania wniosków o pomoc z ramach tarczy branżowej 6.0. Chodzi o zwolnienie ze składek ZUS za okres od lipca do września 2020 roku. Na razie nie mogą z niej skorzystać, bo termin na składanie wniosków upłynął już 30 listopada,

15.12.2020