Sejm uchwalił budżet na 2021 rok - będzie deficyt

Finanse publiczne Administracja publiczna

Sejm uchwalił w czwartek ustawę budżetową na 2021 rok. Zakłada ona deficyt na koniec roku w wysokości 82,3 miliardów złotych. Rozpatrzono niemal 900 poprawek. Mniej pieniędzy będzie na oświatę i wychowanie oraz dla Senatu. Dodatkowe pieniądze trafią natomiast do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Ograniczono też część wydatków resortu sprawiedliwości - główną pozycją są wynagrodzenia.

17.12.2020

Najważniejsze trendy rynku HR w 2021 r.

BHP HR Koronawirus

Dbałość o bezpieczeństwo pracowników, działania ograniczające poziom stresu, a także wdrażanie narzędzi zwiększających elastyczność pracy to najważniejsze trendy, które zmienią rynek pracy w 2021 roku - wynika z raportu przygotowanego przez firmę ADP. Z badania wynika, że w czasie pandemii ponad 40 proc. pracowników doświadczyło wzrostu poziomu stresu.

17.12.2020

Przez kogo powinien być podpisany czynny żal?

Ordynacja Rachunkowość

Złożenie czynnego żalu jest potrzebne, aby uniknąć kar z błędy w rozliczeniach podatkowych określonych z kodeksie karnym skarbowym. Powinien go złożyć sprawca, czyli konkretna osoba odpowiedzialna za nieprawidłowości. Przepisy tarczy antykryzysowej zmieniły nieco zasady składania czynnego żalu.

17.12.2020

Ponad 8 mln kary dla firmy za podszywanie się pod operatora telefonicznego

Prawo cywilne Rynek i konsument

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na spółkę Telestrada ponad 8 mln zł kary za wprowadzanie konsumentów w błąd i nieuczciwe praktyki rynkowe. Jak podał Urząd, przedstawiciele firmy pozyskiwali klientów, przeważnie osoby starsze, podszywając się pod ich dotychczasowego operatora.

17.12.2020

Minister chce poszerzać kompetencje opiekunów medycznych, pielęgniarki przeciwne

Pomoc społeczna Opieka zdrowotna

Resort zdrowia wprowadza zmiany do podstawy programowej kształcenia w zawodzie opiekun medyczny celem rozszerzenia kompetencji zawodowych opiekunów medycznych. Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych sprzeciwia się takim działaniom, uważając je za niezasadne i zbędne, a także nie wynikające z rzeczywistych potrzeb rynku świadczeń zdrowotnych i opiekuńczych.

17.12.2020

ZUS: Emerytury i renty będą na kontach najpóźniej 23 grudnia

Emerytury i renty

Emeryci i renciści, którzy zwykle swoje pieniądze dostają 25 dnia każdego miesiąca, nie muszą się martwić, że w grudniu dostaną je dopiero po Świętach Bożego Narodzenia. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zadbał o to, by emerytury i renty były na kontach najpóźniej 23 grudnia.

17.12.2020

Wiceminister spraw zagranicznych kandydatem na RPO

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na Rzecznika Praw Obywatelskich będzie wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk - poinformował w czwartek rano wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Kadencja Adama Bodnara zakończyła się 9 września br., ale zgodnie z ustawą nadal pełni on obowiązki RPO. Kandydatura Wawrzyka ma zostać zgłoszona w najbliższych dniach.

17.12.2020

Pakiet Slim VAT do podpisu prezydenta

VAT Prawo gospodarcze

Dłuższy termin na wywóz towarów dla zachowania stawki 0 proc. przy opodatkowaniu zaliczek z tytułu eksportu towarów i wydłużenie terminu do odliczenia VAT naliczonego na bieżąco łącznie do czterech okresów rozliczeniowych - takie m.in. zmiany przewiduje uchwalony 27 listopada br. przez Sejm i przyjęty w środę wieczorem bez poprawek przez Senat tzw. pakiet Slim VAT.

17.12.2020

Zegar tyka - adwokaci i radcy mają coraz mniej czasu na zdobycie punktów szkoleniowych

Prawnicy Strefa aplikanta

Do końca grudnia radcy prawni i adwokaci mają czas na zdobycie punktów świadczących o podnoszeniu przez nich kwalifikacji. W praktyce oznacza to odbycie różnego rodzaju szkoleń, wysłuchanie wykładów, własne publikacje. Choć wydawało się, że COVID to utrudni, samorządy dość szybko znalazły rozwiązania, a e-szkolenia cieszą się tak dużą popularność, że na stałe wpiszą się w doskonalenie zawodowe.

17.12.2020

Sąsiad wrzuca śmieci do jednego worka? Ma odpowiadać za to sam

Samorząd terytorialny Środowisko

Resort klimatu pracuje nad projektem umożliwiającym odejście przez gminy od tzw. odpowiedzialności zbiorowej za brak segregacji śmieci w blokach. Rozwiązanie to wiąże się z praktycznymi problemami, jak przypisanie worków do konkretnego lokalu i postępowanie dowodowe zmierzające do ustalenia, że to właśnie w tym worku odpady nie są należycie gromadzone.

17.12.2020

Telefon, palec i karta - zmiany w e-commerce od 2021 r.

Rynek i konsument Domowe finanse Nowe technologie

Od 1 stycznia 2021 roku zaczną funkcjonować nowe zabezpieczenia dla przeprowadzenia transakcji w internecie przy pomocy karty. Rozszerzone zostaną obecnie obowiązujące metody uwierzytelnienie użytkownika, najczęściej kupującego. Uwierzytelnienie nastąpi w dwóch etapach: logowanie i hasło lub odcisk palca.

17.12.2020

Ludzie kultury mogą już składać wnioski o postojowe

Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Artyści bez pracy, nieczynne teatry, kina, sale koncertowe. Od 7 listopada rząd ponownie ogłosił zamknięcie instytucji kultury. Wcześniej, od początku czasu pandemii przez kilka miesięcy działały w specjalnym reżimie sanitarnym, co nie przyciągało widzów. Finansowa pomoc rządu w postaci ustawy - szóstej już tarczy antycovidowej - to koło ratunkowe dla ludzi kultury.

17.12.2020

Przerwa na karmienie piersią nawet... nastolatka

Prawo pracy

Nie ma żadnych ograniczeń czasowych do korzystania przez pracownicę z prawa do przerw na karmienie dziecka piersią. Przepis nie uzależnia tego ani od wieku dziecka, ani od udowodnienia faktu jego karmienia w ten sposób. Zdaniem ekspertów, prawo wymaga zmiany, bo rodzi wątpliwości, a pracodawca nie ma możliwości zakwestionowania uprawnienia, nawet gdy dochodzi do nadużyć.

17.12.2020

Błąd w złożonym JPK dużym problemem podatników i biur rachunkowych

VAT Rachunkowość

Biura rachunkowe i ich klienci nie wiedzą, jak postępować w przypadku wykrycia błędu w części ewidencyjnej JPK, złożonego w nowej formie. Samo złożenie korekty JPK w tym przypadku to za mało. Nowy plik jest także księgą – konieczne jest więc złożenie czynnego żalu. Problem jednak w tym, że nie wiadomo, kto go ma podpisać – podatnik czy biuro rachunkowe. Wątpliwości dotyczą także sytuacji, gdy błąd popełnił księgowy.

17.12.2020

Kryzys napędza rynek prawny i daje szanse "młodym"

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Koronawirus, wbrew pozorom, nie odbiera szans na rozwój i wybicie się młodych prawników. Kryzys wiąże się bowiem ze znaczenie większymi możliwościami i to w wielu obszarach. By jednak z nich skorzystać potrzebna jest odwaga, determinacja, pasja i chęć doskonalenia się, w tym w językach obcych - podkreślali uczestnicy debaty "Młodzi prawnicy, czas trudności czy możliwości?"

17.12.2020

Sejm za wzmocnieniem ochrony pokrzywdzonych dzieci

Wymiar sprawiedliwości

Zasada domniemania wieku pokrzywdzonej przestępstwem osoby oraz obowiązek ustalania okoliczności dotyczących "właściwości i warunków osobistych pokrzywdzonego, a także rodzaju i rozmiaru ujemnych następstw przestępstwa" - takie zmiany wprowadza ustawa, którą uchwalił w środę Sejm. Wprowadzi ona gwarancje wynikające z unijnych dyrektyw.

16.12.2020

Raport Watchdog Polska o gotowości gmin do zdalnej obsługi mieszkańców - są przeszkody

Samorząd terytorialny Nowe technologie Koronawirus

Awaryjna platforma ePUAP, brak elektronicznego obiegu dokumentów wewnątrz urzędu, brak przeszkolonych pracowników czy brak odpowiedniej liczby podpisów kwalifikowanych – to tylko część problemów, z jakimi muszą mierzyć się petenci chcący załatwić sprawę przez internet - wynika z raportu Sieci Obywatelskiej Watchdog.

16.12.2020

Eksperci PAN: Szczepienie uchroni nas przed skutkami pandemii

Opieka zdrowotna Koronawirus

Szczepienie jest jedynym racjonalnym wyborem, dzięki któremu będziemy mogli szybciej wyjść z pandemii − stwierdza w opublikowanym w środę stanowisku Zespół ds. COVID-19 Polskiej Akademii Nauk. - Zaszczepienie się przeciw COVID-19 pozwoli na uniknięcie zachorowania na tę chorobę, bądź na łagodniejsze jej przejście - przekonują uczeni.

16.12.2020

Polska podpisała Europejską Konwencję o ochronie dziedzictwa audiowizualnego

Prawo cywilne Rynek i konsument

We wtorek 15 grudnia Stały Przedstawiciel RP przy Radzie Europy ambasador Jerzy Baurski podpisał w imieniu Polski Europejską Konwencję o ochronie dziedzictwa audiowizualnego. Tym samym Polska stała się 20. sygnatariuszem Konwencji, którą dotychczas ratyfikowało 11 państw Rady Europy.

16.12.2020