Dzięki orzeczeniom sądów ZUS kwestionuje umowy o dzieło i żąda składek

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Ta sama umowa bywa umową o dzieło albo zlecenia, w zależności od tego czy patrzy na nią cywilista, czy ZUS. Wyroki SN i sądów powszechnych stają się karykaturalne - wskazują prawnicy. Dochodzi do tego, że ułożenie kostki brukowej - to dzieło, a zagranie utworu w orkiestrze - nie. Cena takiej interpretacji jest wysoka, bo dzięki niej ZUS po latach przekwalifikowuje umowy o dzieło na oskładkowane umowy zlecenia.

08.02.2021

Puby, bary, kluby z ulgami w opłatach za alkohol, kolejne miasta idą im na rękę

Samorząd terytorialny Koronawirus

Przedsiębiorcy prowadzący puby, bary, kluby czy restauracje w wielu miastach mogą lekko odetchnąć, po tym jak lokalne władze zwalniają je z części, lub odraczają termin, opłat za zezwolenie na sprzedaż alkoholu na 2021 rok. Z powodu zamknięcia przez pandemię branża znalazła się na skraju wytrzymałości finansowej, więc każda ulga ratuje.

08.02.2021

Rząd promuje profil zaufany, ale PFR chce płatnego podpisu

Koronawirus Tarcza finansowa

Podpisanie i wysłanie wniosku o subwencję finansową jest jednoznaczne z zawarciem umowy o taką subwencję z Polskim Funduszem Rozwoju. Do wniosku o wsparcie z tarczy finansowej 2.0 od razu trzeba dołączyć pełnomocnictwo opatrzone płatnym kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Bezpłatny profil zaufany niestety nie wystarczy.

08.02.2021

Pandemia jako punkt zwrotny dla benefitów pracowniczych - zaproszenie na bezpłatną konferencję

HR

Pandemia spowodowała konieczność wprowadzenia zmian w zarządzaniu kapitałem ludzkim. Niektóre z tych zmian zostaną z nami zdecydowanie dłużej. Dlatego warto poznać wyniki badań zrealizowanych w ramach projektu Kapitał Zdrowia, wyzwania związane z budowaniem odporności oraz profilaktyki zdrowia a także potrzebą dopasowania świadczeń pozapłacowych do grup pracowników.

07.02.2021

W pandemii prawo do godnego umierania też obowiązuje

Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus

W czasie pandemii bliscy pacjentów częściej zgłaszają problemy z uzyskaniem informacji o ich stanie zdrowia. To także jeden z najczęstszych problemów kierowanych do rzecznika praw pacjenta. Prawnicy zwracają też uwagę na brak rozwiązań zapewniających w czasie pandemii prawa do umierania w spokoju i godności.

07.02.2021

Nowy szef KRS deklaruje pracę przy otwartej kurtynie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przygotuję raport w sprawie organizowania prac komisji Krajowej Rady Sądownictwa i będzie on dostępny publicznie, może już w marcu - zapowiedział nowy przewodniczący KRS Paweł Styrna. To spór o sposób rozliczania udziału członków Rady w posiedzeniach komisji był jedną z przyczyn odwołania poprzedniego przewodniczącego Leszka Mazura.

06.02.2021

Zarządca może odpowiadać, gdy dziura w drodze uszkodzi auto

Prawo cywilne Transport

Śniegi i mrozy skutkują często dziurami w drogach, co kierowcy mieli ostatnio okazję zaobserwować nawet na autostradach na A1 i A2. A dziury w drogach prowadzą często do uszkodzenia samochodów. W takich przypadkach za szkody zwykle odpowiada zarządca drogi lub firma, której powierzono to zadanie. Trzeba im jednak udowodnić zaniedbania.

06.02.2021

Kolejny krok w walce z terroryzmem - handel dziełami sztuki ma być pod kontrolą

Prawo karne Policja Finanse

Przedsiębiorców zajmujących się handlem dziełami sztuki czekają istotne zmiany. Rząd chce wprowadzić do polskich przepisów unijne regulacje i tym samym uwzględnić w działaniach zapobiegających praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu galerie sztuki i domy aukcyjne. Eksperci wskazują jednak na niedociągnięcia - choćby zbyt wysoką kwotę uzasadniającą zainteresowania państwa taką transakcją.

06.02.2021

Kierowcy nie powinni być karani za tłok w autobusie, liczenie to nie ich rola

Samorząd terytorialny Transport Koronawirus

Czy kierowca autobusu jest w stanie liczyć pasażerów, których wiezie? Ma wyjść i robić to na każdym przystanku? Od początku pandemii kwestie te miasta regulowały bez angażowania szoferów. Jest jednak obawa o przekroczenie limitu, gdy dzieci wrócą do szkół, bo możliwość dokładania kursów jest ograniczona. A są sygnały o próbach nakładania mandatów na miejskich kierowców.

06.02.2021

Gdy brak świadectwa pracy, starosta może przyjąć inny dokument

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

W przypadku niedopełnienia obowiązku przez pracodawcę i niewydania pracownikowi świadectwa pracy, w celu ustalenia uprawnień do zasiłku dla bezrobotnych, starosta może przyjąć inny dokument. Ważne, aby potwierdzał on w sposób wiarygodny spełnienie warunków uprawniających do prawa do zasiłku, czyli okres zatrudnienia i odprowadzanie składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy

06.02.2021

Samochodem do Wielkiej Brytanii? Trzeba zabrać "zieloną kartę"

Prawo cywilne Transport

W czasie okresu przejściowego zasady przemieszczania się między Zjednoczonym Królestwem i państwami Unii Europejskiej pozostawały bez zmian. Od 1 stycznia 2021 r. sytuacja obywateli UE, w tym oczywiście Polaków, zmieniła się w istotny sposób, także w odniesieniu do podróży. Samo OC komunikacyjne to za mało w podróży na Wyspy. Od 1 stycznia 2021 r. przydatna jest też Zielona Karta.

06.02.2021

Pizza na miejscu odbije się czkawką tylko restauratorowi

Prawo karne Policja Koronawirus

Rząd zapowiada odmrażanie gospodarki, ale w tej materii już od jakiegoś czasu mamy do czynienia z samoistną odwilżą. Wbrew prawu otwierają się siłownie, kluby i restauracje. Chętnych na skorzystanie z takich usług nie brakuje, ale rozporządzenie epidemiczne nie pozwala na ich ukaranie. Ukarany za złamanie zakazu może być tylko przedsiębiorca.

06.02.2021

Prawnik w social mediach - FB i LinkedIn to mus, Instagram i TikTok do rozważenia

Prawnicy Prawo AI

Eksperci i sami prawnicy nie mają wątpliwości, że nieobecność w mediach społecznościowych po prostu się nie opłaca. Pomagają zbudować markę, zdobyć rozpoznawalność i klientów, ale też zaprzyjaźnić się z nimi, zwłaszcza w czasie pandemii. Prowadzenie konta, zwłaszcza w kilku portalach, zajmuje czas, ale zwykle zwraca się z nawiązką. Trzeba jednak wiedzieć co, gdzie i dlaczego publikować.

06.02.2021

Czy państwo przestaje być neutralne światopoglądowo?

Prawo cywilne Administracja publiczna

W obliczu wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie niedopuszczalności aborcji z powodu wad płodu coraz częściej pada pytanie, czy nadal mamy państwo świeckie, czy prawo kanoniczne i regulacje Konkordatu nie wkraczają w sferę prawa cywilnego wbrew obowiązującej Konstytucji? Część prawników uważa, że istnieją przejawy utraty neutralności światopoglądowej państwa,

06.02.2021

Gmina ma wpływ na wysokość podatku od nieruchomości

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Podatek od nieruchomości jest podatkiem lokalnym. Wpływy z niego stanowią znaczący dochód dla budżetu gminy. Ustawodawca pozostawia więc pewien zakres swobody w jego ustalaniu przez radę gminy. Organ ten ma bowiem kompetencję do określenia stawek podatku. Nie mogą one jednak przekroczyć ustanowionych przez prawodawcę granic.

05.02.2021

Senat - trwa analiza uwag do projektu ustawy o KRS po wysłuchaniu publicznym

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezentacja projektu nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa odbyła się w piątek 5 lutego br. Połączone senackie Komisje Ustawodawcza i Praw Człowieka Praworządności i Petycji rozpoznawały uwagi zgłoszone w trakcie wysłuchania publicznego. Dotyczyły one głównie wygaszania kadencji członków Rady oraz statusu sędziów rekomendowanych na stanowiska w wadliwym trybie.

05.02.2021

Prezydent włącza się w prace nad projektem o sędziach pokoju

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Prezydent Andrzej Duda zdecydował o utworzeniu roboczego zespołu w sprawie sędziów pokoju - poinformował w piątek szef jego gabinetu Paweł Szrot po spotkaniu prezydenta z Pawłem Kukizem. W skład zespołu mają wejść eksperci prezydenccy oraz rekomendowani przez Kukiza. - Zespół będzie się w najbliższych tygodniach konstytuował - powiedział szef gabinetu.

05.02.2021

Wzrosła liczba legalnie pracujących cudzoziemców

Prawo pracy

Pod koniec 2020 roku w całym kraju zgłoszono do ubezpieczeń społecznych 725 tys. osób z zagranicznym paszportem, czyli o 74 tys. więcej niż w grudniu 2019 r. Wzrosła także liczba cudzoziemców w ubezpieczeniu społecznym w województwie śląskim, gdzie na koniec grudnia 2020 r. legalnie pracowało 63 tysiące obcokrajowców - o ponad 6,2 tys. więcej niż rok wcześniej.

05.02.2021

RPO pyta o badania prenatalne po "aborcyjnym" wyroku TK

Opieka zdrowotna

Jaka będzie przyszłość badań prenatalnych w Polsce po zaostrzeniu przepisów antyaborcyjnych przez Trybunał Konstytucyjny? - pyta premiera rzecznik praw obywatelskich. Przypomina, że systemowe problemy istniały w tym zakresie już wcześniej. Podkreśla też, że Konstytucja nakazuje zaś władzom zapewnienie szczególnej opieki zdrowotnej kobietom ciężarnym.

05.02.2021

Rząd myśli o wprowadzeniu "koronapaszportów"

Opieka zdrowotna Koronawirus

Zastanawiamy się, jak potwierdzać status osoby, która wykonała test na Covid-19 lub została zaszczepiona – powiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski. Zastrzegł jednak, że to trudny problem. Nad sposobami dokumentowania zaszczepienia mówi się też w innych krajach Unii Europejskiej. Np. rząd Danii pracuje nad wprowadzeniem paszportów, ale KE jest na razie wobec projektu sceptyczna.

05.02.2021