Zegar tyka - adwokaci i radcy mają coraz mniej czasu na zdobycie punktów szkoleniowych

Prawnicy Strefa aplikanta

Do końca grudnia radcy prawni i adwokaci mają czas na zdobycie punktów świadczących o podnoszeniu przez nich kwalifikacji. W praktyce oznacza to odbycie różnego rodzaju szkoleń, wysłuchanie wykładów, własne publikacje. Choć wydawało się, że COVID to utrudni, samorządy dość szybko znalazły rozwiązania, a e-szkolenia cieszą się tak dużą popularność, że na stałe wpiszą się w doskonalenie zawodowe.

17.12.2020

Sąsiad wrzuca śmieci do jednego worka? Ma odpowiadać za to sam

Samorząd terytorialny Środowisko

Resort klimatu pracuje nad projektem umożliwiającym odejście przez gminy od tzw. odpowiedzialności zbiorowej za brak segregacji śmieci w blokach. Rozwiązanie to wiąże się z praktycznymi problemami, jak przypisanie worków do konkretnego lokalu i postępowanie dowodowe zmierzające do ustalenia, że to właśnie w tym worku odpady nie są należycie gromadzone.

17.12.2020

Telefon, palec i karta - zmiany w e-commerce od 2021 r.

Rynek i konsument Domowe finanse Nowe technologie

Od 1 stycznia 2021 roku zaczną funkcjonować nowe zabezpieczenia dla przeprowadzenia transakcji w internecie przy pomocy karty. Rozszerzone zostaną obecnie obowiązujące metody uwierzytelnienie użytkownika, najczęściej kupującego. Uwierzytelnienie nastąpi w dwóch etapach: logowanie i hasło lub odcisk palca.

17.12.2020

Przerwa na karmienie piersią nawet... nastolatka

Prawo pracy

Nie ma żadnych ograniczeń czasowych do korzystania przez pracownicę z prawa do przerw na karmienie dziecka piersią. Przepis nie uzależnia tego ani od wieku dziecka, ani od udowodnienia faktu jego karmienia w ten sposób. Zdaniem ekspertów, prawo wymaga zmiany, bo rodzi wątpliwości, a pracodawca nie ma możliwości zakwestionowania uprawnienia, nawet gdy dochodzi do nadużyć.

17.12.2020

Błąd w złożonym JPK dużym problemem podatników i biur rachunkowych

VAT Rachunkowość

Biura rachunkowe i ich klienci nie wiedzą, jak postępować w przypadku wykrycia błędu w części ewidencyjnej JPK, złożonego w nowej formie. Samo złożenie korekty JPK w tym przypadku to za mało. Nowy plik jest także księgą – konieczne jest więc złożenie czynnego żalu. Problem jednak w tym, że nie wiadomo, kto go ma podpisać – podatnik czy biuro rachunkowe. Wątpliwości dotyczą także sytuacji, gdy błąd popełnił księgowy.

17.12.2020

Ludzie kultury mogą już składać wnioski o postojowe

Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Artyści bez pracy, nieczynne teatry, kina, sale koncertowe. Od 7 listopada rząd ponownie ogłosił zamknięcie instytucji kultury. Wcześniej, od początku czasu pandemii przez kilka miesięcy działały w specjalnym reżimie sanitarnym, co nie przyciągało widzów. Finansowa pomoc rządu w postaci ustawy - szóstej już tarczy antycovidowej - to koło ratunkowe dla ludzi kultury.

17.12.2020

Kryzys napędza rynek prawny i daje szanse "młodym"

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Koronawirus, wbrew pozorom, nie odbiera szans na rozwój i wybicie się młodych prawników. Kryzys wiąże się bowiem ze znaczenie większymi możliwościami i to w wielu obszarach. By jednak z nich skorzystać potrzebna jest odwaga, determinacja, pasja i chęć doskonalenia się, w tym w językach obcych - podkreślali uczestnicy debaty "Młodzi prawnicy, czas trudności czy możliwości?"

17.12.2020

Sejm za wzmocnieniem ochrony pokrzywdzonych dzieci

Wymiar sprawiedliwości

Zasada domniemania wieku pokrzywdzonej przestępstwem osoby oraz obowiązek ustalania okoliczności dotyczących "właściwości i warunków osobistych pokrzywdzonego, a także rodzaju i rozmiaru ujemnych następstw przestępstwa" - takie zmiany wprowadza ustawa, którą uchwalił w środę Sejm. Wprowadzi ona gwarancje wynikające z unijnych dyrektyw.

16.12.2020

Raport Watchdog Polska o gotowości gmin do zdalnej obsługi mieszkańców - są przeszkody

Samorząd terytorialny Nowe technologie Koronawirus

Awaryjna platforma ePUAP, brak elektronicznego obiegu dokumentów wewnątrz urzędu, brak przeszkolonych pracowników czy brak odpowiedniej liczby podpisów kwalifikowanych – to tylko część problemów, z jakimi muszą mierzyć się petenci chcący załatwić sprawę przez internet - wynika z raportu Sieci Obywatelskiej Watchdog.

16.12.2020

Eksperci PAN: Szczepienie uchroni nas przed skutkami pandemii

Opieka zdrowotna Koronawirus

Szczepienie jest jedynym racjonalnym wyborem, dzięki któremu będziemy mogli szybciej wyjść z pandemii − stwierdza w opublikowanym w środę stanowisku Zespół ds. COVID-19 Polskiej Akademii Nauk. - Zaszczepienie się przeciw COVID-19 pozwoli na uniknięcie zachorowania na tę chorobę, bądź na łagodniejsze jej przejście - przekonują uczeni.

16.12.2020

Polska podpisała Europejską Konwencję o ochronie dziedzictwa audiowizualnego

Prawo cywilne Rynek i konsument

We wtorek 15 grudnia Stały Przedstawiciel RP przy Radzie Europy ambasador Jerzy Baurski podpisał w imieniu Polski Europejską Konwencję o ochronie dziedzictwa audiowizualnego. Tym samym Polska stała się 20. sygnatariuszem Konwencji, którą dotychczas ratyfikowało 11 państw Rady Europy.

16.12.2020

TK wydaje o połowę mniej wyroków niż kiedyś

Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny wydał w ubiegłym roku 31 wyroków - wynika z informacji o działalności tej instytucji. Tymczasem latach 2012-2015 TK wydał odpowiednio 63, 71, 71 i 67 wyroków. W 2019 r. TK poddał wstępnej kontroli 232 skargi konstytucyjne, z których 103 przekazano do merytorycznego rozpoznania. W 39 przypadkach wydano postanowienia o umorzeniu postępowania.

16.12.2020

PE: Mechanizm "pieniądze za praworządność" ma być stosowany od 1 stycznia

Prawo europejskie

Na mocy nowego rozporządzenia płatności z budżetu UE mogą być wstrzymywane w stosunku do krajów, w których stwierdzone naruszenia zasad praworządności utrudniają zarządzanie funduszami UE - napisano w komunikacie Parlamentu Europejskiego. Poinformowano też, że nowe rozporządzenie "ma zastosowanie do wszystkich funduszy UE od 1 stycznia 2021 roku".

16.12.2020

Od piątku drugi nabór punktów szczepień

Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

W piątek 18 grudnia dyrektorzy wojewódzkich oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia uruchomią drugi nabór podmiotów leczniczych do Narodowego Programu Szczepień. - Chcemy do końca 2020 roku zapewnić punkt szczepień w każdej gminie - zapowiedział Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw szczepień. Obecnie w 20 proc. gmin nie ma takiego miejsca.

16.12.2020

Ponad 26 mld euro na program Erasmus+

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Komisja Europejska przyjęła porozumienie w sprawie budżetu na lata 2021-2027. Ustalenia dotyczą między innymi programu Erasmus+ - na ten cel przeznaczone zostanie ponad 26 mld euro. Z kolei na nową perspektywę programu Europejski Korpus Solidarności Komisja Europejska przeznaczyła ponad 1 mld euro.

16.12.2020

Samorządy chcą ujawnienia ocen wniosków odrzuconych w Rządowym Funduszu Inwestycji Lokalnych

Finanse publiczne Finanse samorządów Koronawirus

Według samorządowców podział środków w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych był nieobiektywny, a pieniądze zostały przekazane bez zachowania transparentności. Zarzucają też, że rząd kierował się kryterium przynależności politycznej samorządowców. Apelują o ujawnienie pełnych wyników oceny wniosków.

16.12.2020

989 to numer infolinii o szczepieniach

W środę Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił infolinię Narodowego Programu Szczepień. Jej numer to 989. Jest bezpłatna i działa całą dobę. Co ważne, konsultanci udzielają też informacji w języku angielskim, rosyjskim i ukraińskim. Ruszyła też już strona internetowa o szczepieniach.

16.12.2020

Praca zdalna nieprędko doczeka się uregulowania w kodeksie

Prawo pracy BHP

Przepisy o pracy zdalnej poróżniły partnerów społecznych w ramach Rady Dialogu Społecznego. Jedyne, w czym udało się im póki co dojść do porozumienia, to likwidacja przepisów o telepracy. W pozostałych, czyli kluczowych kwestiach, są rozbieżności. Zdaniem ekspertów, pracodawcy oczekują możliwości wykonywania pracy zdalnej. I chcą w tym zakresie działać za zgodą pracowników, a nie im ją narzucać.

16.12.2020

Komisja rewizyjna w organach samorządu

Samorząd terytorialny

Uprawnienia kontrolne organów stanowiących w samorządzie mogą być wykonywane przez ich organy wewnętrzne, a w szczególności przez komisje rewizyjne. Komisja rewizyjna jest pomocniczym organem wewnętrznym rady lub sejmiku, powołanym do realizacji ich kompetencji kontrolnych.

16.12.2020

Orange odda pieniądze posiadaczom wygaszonych kont pre-paid

Rynek i konsument

Spółka Orange Polska została zobowiązana przez prezesa UOKiK do zwrotu konsumentom pieniędzy pozostałych po wygaśnięciu konta pre-paid. To decyzja kończąca ostatnie z czterech postępowań w sprawie przepadku środków, które zostały na karcie po przeniesieniu numeru do innego operatora. Wcześniej Prezes UOKiK zobowiązał do zmiany takich praktyk sieci T-Mobile i Play oraz ukarał spółkę Polkomtel.

16.12.2020