Po decyzjach urzędników z czasów COVID-19 nie pozostanie ślad

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus

Telekonferencje i videokonferencje organów administracji publicznej nie są nagrywane. Nie ma protokołów i stenogramów. Nie wiadomo, kto konkretnie i jaką decyzję podjął, komu i jakie wydał polecenie służbowe, i czy miał do tego prawo. Zdaniem ekspertów, to unikanie odpowiedzialności i bezprawne działanie, które pozbawia obywateli dostępu do informacji, która powinna być publiczna.

23.11.2020

Miasta popłynęły z ceną śmieci – opłaty od zużycia wody drastycznie wyższe

Samorząd terytorialny Środowisko Domowe finanse

Drastyczne podwyżki opłat za śmieci, a ostatnio uzależnienie ich od zużycia wody powodują sprzeciw mieszkańców. Łódzcy radni zdecydowali właśnie, że metoda „od wody” będzie najskuteczniejsza, za kilka dni dużo wyższe kwoty będą płacić warszawiacy, gdzie też zdecydowano, że zużycie wody jest bezpośrednim dowodem na to, że mieszkanie jest użytkowane.

23.11.2020

Krajowa Rada Radców Prawnych wybrała swoje władze

Prawnicy

W sobotę 21 listopada nowi członkowie Krajowej Rady Radców Prawnych wybrali prezydium, które na czele z prezesem Włodzimierzem Chróścikiem będzie liczyć czternaście osób. Wiceprezesi to Aleksandra Gibuła z OIRP Koszalin, Ewa Gryc-Zerych z OIRP Wrocław, Michał Korwek - OIRP Olsztyn, Ryszard Ostrowski - OIRP Katowice i Zbigniew Tur z izby poznańskiej.

21.11.2020

Czarnek: Mam nadzieję, że po 18 stycznia będziemy mogli wracać do nauczania stacjonarnego

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą Koronawirus

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w sobotę, że do świąt szkoły pozostaną na zdalnym nauczaniu, później rozpocznie się przerwa świąteczna-noworoczna, która potrwa do 17 stycznia. Znamy więc plan działań na najbliższe dwa miesiące. O tym, co będzie dalej, rządzący będą decydować w zależności od aktualnej sytuacji epidemicznej.

21.11.2020

W razie narodowej kwarantanny będą ograniczenia w przemieszczaniu się

Koronawirus

Dane z ostatnich dni pokazują, że sytuacja epidemiczna ustabilizowała się. Dobowa liczba zakażeń oscyluje w okolicy 22 tysięcy przypadków. Premier ostrzega jednak przed zbytnim optymizmem i podkreśla, że koronawirus nie jest jeszcze w odwrocie. Dlatego rząd przygotował projekt rozporządzenia wprowadzającego narodową kwarantannę. Przepisy miałyby zacząć obowiązywać, gdy dobowe liczby nowych zakażeń będą przekraczać 27 tysięcy.

21.11.2020

Gowin: Warto rozważyć, aby dzień 6 grudnia był niedzielą handlową

Po wprowadzeniu ograniczeń w handlu w niedziele na grudzień przypadają dwie niedziele handlowe. W związku z epidemią i zamknięciem branży na długi czas sporo jest głosów, że w tym roku powinien zostać wskazany dodatkowy dzień handlowy. Pomysł skomentował w sobotę wicepremier Jarosław Gowin. Powiedział, że Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii stoi na stanowisku, że zarówno ze względów zdrowotnych, bezpieczeństwa, jak i ze względów gospodarczych, warto rozważyć, aby 6 grudnia był niedzielą handlową.

21.11.2020

Ferie dla wszystkich województw w jednym terminie, do Świąt nauka zdalna

Szkoła i uczeń Koronawirus

Szkoły będą kontynuowały pracę zdalną do Świąt, a po przerwie świątecznej od razu rozpoczną się ferie - w tym roku ich termin będzie wspólny dla wszystkich województw: od 4 do 17 stycznia - zapowiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki, namawiając jednocześnie do spędzenia ich w domach. Taki układ przerwy świątecznej i ferii oznacza, że uczniowie będą mieli łącznie prawie miesięczną przerwę zimową, ale nie wyjadą na zimowiska.

21.11.2020

Premier: Od przyszłej soboty sklepy otwarte, szkoły zostają zdalnie

Koronawirus

Od 28 listopada placówki handlowe wrócą do działalności w najwyższym reżimie sanitarnym. Do 27 grudnia zamknięte pozostaną jednak siłownie, kina i teatry. Szkoły będą kontynuować do świąt naukę zdalną, a wszystkie województwa będą miały ferie w tym samym terminie - zapowiedział w premier w ramach planu 100 dni solidarności.

21.11.2020

Polskie dzieci nadal bez pełnej ochrony - petycja do Senatu

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Mimo upływu siedmiu lat Polska wciąż nie ratyfikowała III Protokołu Fakultatywnego do Konwencji o Prawach Dziecka. Ma on istotne znaczenie, bo ustanawia mechanizm skargowy, pozwalający na komunikowanie Komitetowi Praw Dziecka przypadków naruszeń i łamania ich praw. A problemy są - jak mówią prawnicy - m.in. w zakresie dostępu do opieki psychiatrycznej, przemocy, czy prawa do edukacji.

21.11.2020

Więcej zgonów - narasta problem z nieodebranymi zwłokami

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Rodziny osób zmarłych przez kilka dni nie odbierają ciał z chłodni, bo same przebywają na kwarantannach. Tymczasem zwiększona liczba zgonów powoduje, że chłodnie, zarówno te w szpitalach jak w przedsiębiorstwach pogrzebowych, przepełniają się i zaczyna w nich brakować miejsca.

21.11.2020

Nastolatek ma prawo do pokojowego protestu

Prawo karne Szkoła i uczeń

Czternastolatek stanie przed sądem za udział w protestach przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Wobec młodych ludzi konsekwencje próbują wyciągać też niektóre szkoły - mimo że takie działania są niezgodne z konwencją o prawach dziecka, która gwarantuje młodym ludziom prawo do wyrażania poglądów.

21.11.2020

Natarczywe żebranie w sieci i w realu - na tatuaż, kota i start-up

Prawo karne Pomoc społeczna Administracja publiczna

Tradycyjne żebranie na ulicy wypierają nowoczesne sposoby w postaci publicznych zbiórek internetowych. Do tego zaciera się granica między staroświeckim proszeniem o jałmużnę, a nowoczesnym crowdfundingiem. Bo jedni proszą o datki na obiecującą inwestycję, a inni na tatuaż. Karane jest jednak tylko wykorzystywanie portali crowdfundingowych do zbiórki na cele przestępcze, np. na opłacenie mandatu.

21.11.2020

W czasie pandemii niektóre z ośrodków wsparcia seniorów pomagają inaczej

Pomoc społeczna Koronawirus

Wraz ze wzrostem liczby zakażeń narastały wątpliwości co do możliwości dalszego funkcjonowania ośrodków wsparcia dziennego dla seniorów. Wojewodowie wydawali decyzje o czasowym zawieszeniu działalności placówek dla seniorów i część gmin je zawiesiła, a część wprowadziła tzw. alternatywne formy działania - pisze dr Joanna Cieślińska z Wielkopolskiej Akademii Nauki i Rozwoju.

21.11.2020

Pirat drogowy z Norwegii nie poratuje się w Polsce

Administracja publiczna

Obecne przepisy zapobiegają „turystyce za prawem jazdy” i sytuacjom, gdy jedna osoba posiada więcej niż jedno prawo jazdy – uważa Ministerstwo Infrastruktury. Dlatego nie zamierza zmieniać regulacji dotyczących wydawania praw jazdy obywatelom polskim przebywającym dłuższy czas za granicą. Także w państwach, które nie są członkami Unii Europejskiej.

21.11.2020

Podatku od najmu mieszkania można uniknąć

Domowe finanse PIT

Ryczałt to najpopularniejszy sposób opodatkowania najmu. Nie zawsze jednak jest to najbardziej korzystna metoda – zwłaszcza jeśli mieszkanie ma więcej niż pięć lat. Wtedy zasady ogólne są bardziej opłacalne. Można skorzystać z amortyzacji, podwyższyć koszty i nie płacić podatku. Duże znaczenie ma jednak forma posiadania – pełna własność hipoteczna czy własność spółdzielcza.

21.11.2020

Znamy laureatów nagrody Super Samorząd 2020

Samorząd terytorialny

Nagrody Super Samorząd 2020 otrzymało siedem społeczności lokalnych - mieszkańców i władz. Zwycięskie samorządy i lokalni aktywiści wspólnie realizowali ważne dla ich wspólnot działania, takie jak poprawa połączeń kolejowych, likwidacja betonowej wyspy ciepła czy pasieka społeczna w mieście.

20.11.2020

Lista kodów PKD w tarczy 6.0 może się jeszcze wydłużyć

Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Wicepremier Jarosław Gowin na spotkaniu z przedsiębiorcami podczas posiedzenia Rady Przedsiębiorców przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców zapowiedział, że podczas prac w Senacie będzie się starał rozszerzyć liczbę branż objętych tzw. tarczą 6.0 branżową. Adam Abramowicz, rzecznik MŚP, przygotował listę nowych 40 kodów. Obecnie w tarczy wymienionych jest ich 35.

20.11.2020

Minister edukacji nie spotkał się z samorządowcami, czekają na kolejny termin

Samorząd terytorialny Finansowanie oświaty

Na zaproszenie Przemysława Czarnka, ministra edukacji i nauki, do siedziby resortu przyjechali samorządowcy. Minister z ważnych przyczyn nie mógł się z nimi spotkać. Samorządowcy czekają na zaproponowanie im kolejnego terminu. Tymczasem podkreślają, że oświata jest "nad przepaścią".

20.11.2020

Nauczycielskie 500 plus - jest już wzór wniosku

Nauczyciele dostaną po 500 złotych na zakup sprzętu komputerowego - o bon będą mogli postarać się w szkole, w której pracują. Konieczne będzie wypełnienie wniosku, opisanie zakupionego sprzętu i dołączenie dowodu zakupu, w tym paragonu. Wnioski można składać do 7 grudnia - wzór udostępniono na stronie internetowej MEN.

20.11.2020

ZUS chce pomóc płatnikom w spłacie zadłużenia

Ubezpieczenia społeczne

Na Platformie Usług Elektronicznych ZUS przekazał informację o zadłużeniu blisko 400 tys. płatników składek. W informacji Zakład wskazał zadłużenie na 31 października br. Urzędnicy chcą zainteresować klientów stanem ich rozliczeń z ZUS. Zachęcają do bezpośredniego kontaktu w razie wątpliwości lub zastrzeżeń.

20.11.2020