Pracodawca nie może zapisać pracownika na szczepienie bez jego zgody

Prawo pracy RODO Koronawirus szczepienia

Szczepienia przeciwko COVID-19 są dobrowolne. Nawet dla osób z grup zawodowych szczególnie narażonych na kontakt z wirusem, jak pracownicy ochrony zdrowia czy nauczyciele. Pracodawca nie może więc sam, bez wiedzy i zgody pracownika, zapisać go na szczepienie. Jeśli to zrobi, to działa bezprawnie – ostrzegają eksperci. W grę wchodzi też naruszenie przepisów o ochronie danych osobowych.

22.03.2021

Więcej czasu na CIT-8, mniej na sprawozdania finansowe - wątpliwe ułatwienie

CIT Rachunkowość

Ministerstwo Finansów zapowiada przedłużenie do końca czerwca terminu na złożenie CIT-8 i rozliczenie podatku za 2020 rok. Resort jednak nie zamierza wydłużyć firmom czasu na sporządzenie sprawozdań finansowych. Termin minie więc z końcem marca. Problem jednak w tym, że nie da się tego zrobić bez wcześniejszego rozliczenia CIT-8. Księgowi i rewidenci apelują o skorelowanie tych terminów.

22.03.2021

Mimo obostrzeń kościoły otwarte - chroni je Konkordat

Koronawirus

Wprowadzone przez rząd obostrzenia nie obejmują kościołów, te pozostaną otwarte. Co więcej biskupi zachęcają wiernych, by "z zachowaniem koniecznej troski o zdrowie i bezpieczeństwo w czasie pandemii uczestniczyć w niedzielnej mszy. Obowiązują przy tym dotychczasowe restrykcje - 1 osoba na 15 mkw.

21.03.2021

Nie skorzystasz z AstryZeneki, trafisz na koniec kolejki

Opieka zdrowotna Koronawirus

Osoby, które nie zgłaszają się na szczepienia preparatem AstryZeneki albo nie zapisują się, trafiają na koniec kolejki – poinformował Michał Dworczyk szef KPRM, po sobotnim posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Dodał, że nie potrafi podać terminu, kiedy takie osoby będą mogły się zaszczepić.

20.03.2021

Są kandydaci - ruszy kolejna próba wyboru RPO

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Bartłomiej Wróblewski z ramienia PiS, Piotr Ikonowicz rekomendowany przez Lewicę oraz Sławomir Patyra proponowany przez koalicję Polską i Koalicję Obywatelską - to kolejni kandydaci na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. W piątek upłynął termin zgłaszania kandydatów, a wybór Rzecznika odbędzie się prawdopodobnie podczas posiedzenia Sejmu w połowie kwietnia.

20.03.2021

Turcja wypowiada konwencję stambulską, a polski projekt w Sejmie

Wymiar sprawiedliwości

Turcja wycofała się właśnie z europejskiego traktatu chroniącego kobiety przed przemocą, który jako pierwsza podpisała 10 lat temu i którego nazwa wiąże się z największym miastem kraju. Dekret prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana unieważniający ratyfikację konwencji stambulskiej został podpisany rano - 20 marca.

20.03.2021

CIR: preparat AstraZeneki bezpieczny, trwa rejestracja na szczepienia

Opieka zdrowotna Koronawirus

Europejska Agencja Leków potwierdziła bezpieczeństwo szczepionki AstraZeneca przeciw COVID-19. Jest bezpieczna i skuteczna w zakresie zwiększania ochrony ludzi przed Covid-19. Trwa rejestracja chętnych na szczepienia w wieku 67 i 68 lat – poinformowało Centrum Informacyjne Rządu (CIR).

20.03.2021

Problemy z opiniami uderzają w sprawy rodzinne - MS pracuje nad zmianami

Prawo rodzinne

Jeszcze przed pandemią na opinię opiniodawczych zespołów sądowych specjalistów czekało się od kilku miesięcy do ponad roku, co utrudniało prowadzenie spraw szczególnie trudnych bo dotyczących np. kontaktów z dzieckiem. Koronawirus problem pogłębił. MS analizuje więc ewentualne zmiany legislacyjne, poinformowało o tym NSZZ "Solidarność" Pracowników Sądownictwa i Prokuratury.

20.03.2021

Kara 500 zł za brak maseczki - kasacja RPO do Sądu Najwyższego

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Pan Wojciech w połowie maja 2020 r. w miejscowości S.G w gminie W. został przyłapany na tym, że nie tylko używał słów nieprzyzwoitych, ale nie miał maseczki - czyli nie zastosował się do obowiązku zakrywania ust i nosa. W listopadzie sąd rejonowy wyrokiem nakazowym uznał go za winnego wykroczenia i wymierzył 500 zł mandatu. Teraz RPO składa kasację do Sądu Najwyższego.

20.03.2021

Samorządy, NGO i wszyscy zainteresowani zaproszeni do dyskusji o Krajowym Planie Odbudowy

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Koronawirus

W poniedziałek ruszają wysłuchania publiczne Krajowego Planu Odbudowy. Budzi on wiele zastrzeżeń środowisk samorządowych i społecznych. Zarzucają pomijanie grup, które wymagają szczególnego wsparcia w czasie i po pandemii. Swoje uwagi i postulaty przedstawiają też organizacje pozarządowe.

20.03.2021

Medycyna estetyczna czeka na swoje prawo, a kontrowersji dużo

Pacjent Rynek i konsument Zawody medyczne

Samorząd lekarski chce, by zabiegi z zakresu medycyny estetycznej mogli wykonywać wyłącznie lekarze i lekarze dentyści. Głównym argumentem jest bezpieczeństwo pacjentów. Nie zgadza się z tym branża beauty i wskazuje, że jest to krok do monopolu, który ograniczy dostępność usług i spowoduje wzrost cen. Jednak Ministerstwo Zdrowia przygotowało już projekt nowelizacji.

20.03.2021

Pandemia zachęca do e-arbitrażu, do e-sądów "pukają" też zagraniczne firmy

Wymiar sprawiedliwości

Trwająca pandemia zwiększyła zainteresowanie e-sądami. Według szacunków "Ultima Ratio", e-sądu polubownego przy przy Stowarzyszeniu Notariuszy RP, liczba zapisów arbitrażowych w obrocie gospodarczym wzrosła dziesięciokrotnie, a średni czas trwania procesu online wynosi 19 dni.

20.03.2021

Podatnik chce ulgi rehabilitacyjnej, urząd może pytać o choroby

Domowe finanse PIT RODO

Podatnicy, którzy w rocznej deklaracji PIT rozliczają np. ulgę rehabilitacyjną, muszą liczyć się z tym, że skarbówka wezwie ich na kontrole i sprawdzi, czy faktycznie mieli oni prawo do odliczeń. Trzeba wtedy pokazać dokumenty potwierdzające niepełnosprawność. Podatnik, ubiegający się uzyskanie jakiejkolwiek ulgi musi być przygotowany na konieczność udokumentowania prawa do niej - tłumaczą doradcy.

20.03.2021

Sprawa immunitetów sędziów SN - zdaniem I prezes sędziowie też winni

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie mogą powtórzyć się przypadki, gdy na skutek zaniechań Sądu Najwyższego dochodzi do bezpodstawnego pozbawienia wolności, liczonego w tygodniach - stwierdza I prezes SN w oświadczeniu wydanym "w związku z ujawnieniem nieprawidłowości przy wykonywaniu orzeczeń". I dodaje, że obowiązek ten spoczywa także na Sądzie Najwyższym, w tym na sędziach i pracownikach sekretariatów.

19.03.2021

Sąd Najwyższy odwołuje rozprawy i posiedzenia do 9 kwietnia br.

Wymiar sprawiedliwości

Ze względu na sytuację epidemiczną odwołane zostały wszystkie rozprawy i posiedzenia w Sądzie Najwyższym od 22 marca do 9 kwietnia br. Wyjątki dotyczące spraw wymagających rozpoznania określają prezesi poszczególnych izb SN - poinformował zespół prasowy tego sądu. W tym czasie liczba pracowników świadczących pracę w siedzibie SN ograniczona zostanie do niezbędnego minimum.

19.03.2021

Adwokat Przemysław Rosati nowym prezesem NRA

Prawnicy

Adwokaturę skuteczną, aktywną, nowoczesną, profesjonalną, stojącą na straży praw i wolności obywatelskich, otwartą na nowe wyzwania i gotową do ich realizacji - zapowiada adwokat Przemysław Rosati, nowy prezes Naczelnej Rady Adwokackiej. Podkreśla, że będzie łączył a nie dzielił. Wybory prezesa rozstrzygnęły się dopiero w drugiej turze, Rosati wygrał z prof. Maciejem Gutowskim, dziekanem ORA w Poznaniu.

19.03.2021

Izba Dyscyplinarna 21 kwietnia zajmie się wnioskiem o doprowadzenie sędziego Tulei na przesłuchanie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Ponieważ sędzia Igor Tuleya już po raz trzeci nie stawił się na przesłuchanie w prokuraturze, Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wystąpił do Sądu Najwyższego o zgodę na jego przymusowe doprowadzenie. Izba Dyscyplinarna ma rozpatrzyć ten wniosek 21 kwietnia. Sędzia Tuleya nie uznaje tych wezwań, ani decyzji Izby Dyscyplinarnej o pozbawieniu go immunitetu.

19.03.2021

Do końca kwietnia wstrzymane są wybory przedterminowe

Wybory Koronawirus

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker poinformował w piątek, że wybory przedterminowe nie będą przeprowadzane do końca kwietnia. MSWiA wystąpiło do Głównego Inspektora Sanitarnego o opinię w tej sprawie. Wybory planowane na maj są na razie pod znakiem zapytania.

19.03.2021

Stolica składa kasację do NSA w sprawie uchwały śmieciowej

Samorząd terytorialny Środowisko

Samorząd Warszawy złożył skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Skarży wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sprawie obowiązującej obecnie uchwały śmieciowej ze stycznia tego roku. Chodzi o ustalenie różnych opłat w zależności od rodzaju zabudowy.

19.03.2021