Ministerstwo Finansów chce przedłużenia terminu na sporządzenie sprawozdania finansowego, ale tylko dla organizacji non-profit. Wszystkie pozostałe jednostki, których których rok obrotowy zakończył się 31 grudnia 2020 roku, sprawozdania muszą przygotować do końca marca. Zdaniem MF, dane pozyskiwane ze sprawozdań finansowych stanowią ważne źródło informacji dla instytucji kredytowych, kontrahentów oraz innych odbiorców przy podejmowaniu decyzji biznesowych. Wykorzystywane są one również do tworzenia informacji statystycznych istotnych dla funkcjonowania państwa.
Czytaj w LEX: Dłuższy termin sporządzenia i zatwierdzenia sprawozdania finansowego za 2020 r. >
Resort twierdzi, że jednostki, w obszarze rachunkowości, w coraz większym stopniu wykorzystują e-rozwiązania w procesach księgowych i sprawozdawczych. Ponadto zgodnie z ustawą o rachunkowości, sprawozdania finansowe sporządzane są w formie elektronicznej. Wydłużenie terminu nie jest zatem potrzebne. Z takimi argumentami nie zgadzają się jednak księgowi, pracownicy biur rachunkowych i biegli rewidenci. Apelują do Ministerstwa Finansów o wydłużenie terminu na sporządzenie sprawozdań finansowych przynajmniej do końca czerwca. W sieci jest nawet specjalna petycja w tej sprawie do podpisania.
Czytaj w LEX: Bilans organizacji non profit >
Jednocześnie, właśnie o trzy miesiące (do końca czerwca) MF chce wydłużyć czas na złożenie CIT-8 i rozliczenie podatku dochodowego za poprzedni rok. Zdaniem księgowych tych dwóch obowiązków nie da się zrealizować niezależnie. Terminy powinny być ze sobą skorelowane.
Zobacz również:
Będzie więcej czasu na rozliczenie CIT >>
Więcej czasu na sporządzenie sprawozdań finansowych, ale nie dla wszystkich >>
CIT-8 potrzebny do sprawozdania finansowego
Jak podkreśla Beata Boruszkowska, księgowa, właściciela biura rachunkowego Beata, przesunięcie terminu na złożenie CIT-8 to dobry pomysł. Problem jednak w tym, że jest 22 marca i nie ma w tym zakresie żadnych oficjalnych przepisów.
- Naprawdę Ministerstwo Finansów uważa, że 50 sztuk CIT-8 biuro jest w stanie zweryfikować i złożyć tak nagle z dnia na dzień – pyta. Przypomina jednocześnie, że rok temu, kiedy pandemia się właśnie rozpoczęła, rozporządzenie o przesunięciu terminu na złożenie CIT-8 zostało wydane około godziny 23.00 31 marca 2020 r.
Czytaj w LEX: Rozliczenie roczne w CIT krok po kroku >
Dodatkowym problemem jest jednak zamiar resortu niewydłużania terminu na sporządzenie sprawozdań finansowych. - Wydaje się, jakby w ogóle nie rozumiano istoty przygotowania sprawozdań i deklaracji rocznych. Jaki sens ma przesunięcie terminu złożenia CIT na czerwiec, w sytuacji gdy sprawozdanie finansowe mamy sporządzić do końca marca 2021? Czyżby ktoś zapomniał, że CIT wynika z zamkniętych ksiąg rachunkowych? Żeby zrobić CIT, muszę zamknąć najpierw księgi – zaznacza Beata Boruszkowska.
Czytaj w LEX: Zmiany w Międzynarodowych Standardach Rachunkowości >
Epidemia komplikuje pracę księgowych
Także dr Monika Król-Stępień, biegły rewident, wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, oddział dolnośląski we Wrocławiu, partner zarządzający w Kancelarii Biegłych Rewidentów Quatro Sp. z o.o. we Wrocławiu, uważa, że przesunięcie terminów dla sprawozdań finansowych jest konieczne. W rozmowie z Prawo.pl ekspertka zaznacza, ze wzrasta poziom zachorowań w jednostkach, absencja dotyczy również działów finansowo-księgowych. Dodatkowo, od 20 marca dzieci klas 1-3 pozostają w domach. Tymczasem pracownikami działów księgowości, ale i biur rachunkowych są głównie kobiety, które będą sprawować opiekę nad dziećmi.
Czytaj w LEX: Jak przejść z papierowego do nowoczesnego biura rachunkowego - nowe technologie w biurze rachunkowym >
- Problem dotyczy wszystkich firm. Uważam, że przesunięcie terminów dla sprawozdań finansowych za rok 2020 według zasad ubiegłorocznych złagodziłoby skalę problemu, ale przede wszystkim wpłynęłoby na jakość sprawozdań finansowych – zaznacza dr Monika Król-Stępień.
Jej zdaniem, sprawa jest bardzo ważna. Ministerstwo Finansów powinno więc w chwili obecnej wsłuchać się w głos środowiska. W tym wszystkim nie chodzi bowiem tylko o proces technicznego sporządzenia sprawozdania czy złożenia elektronicznych podpisów, bo to można wykonać zdalnie. Z podpisem łączy się jednak wielka odpowiedzialność za treść tego, co się podpisuje – dlatego obawy środowiska dotyczą zawartości i jakości sprawozdań.
Czytaj w LEX: Compliance w biurze rachunkowym - szkolenie online >
Cena promocyjna: 104.3 zł
|Cena regularna: 149 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 149 zł
Trudna ocena kontynuacji działalności
Z kwestią sprawozdań finansowych wiąże się jeszcze jeden problem. Chodzi o ocenę kontynuacji działalności przez jednostkę. - W pierwszym kwartale br. jako biegły rewident w wielu jednostkach dostrzegam zaburzone łańcuchy dostaw, istotny wzrost cen surowców, co może potencjalnie wpłynąć na ocenę kontynuacji działalności – dodaje dr Monika Król-Stępień.
Skutkuje to tym, że jednostki muszą zweryfikować strategię działania, żeby zabezpieczyć źródło przychodów i płynność finansową. Pojawia się tutaj kwestia odpowiedzialności. Sporządzający sprawozdanie finansowe, tj. księgowy, jak i kierownik jednostki, ponoszą odpowiedzialność za treści w nim zawarte na moment sporządzenia, czyli z uwzględnieniem ryzyk, które wystąpiły również w ramach tzw. zdarzeń po dacie bilansu.
- Jako zarząd Oddziału Dolnośląskiego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce wsłuchujemy się w głos naszego środowiska i dostrzegamy istotę problemu. Dlatego też w pełni popieramy ogólnopolską petycję dotyczącą przesunięcia terminów sporządzenia sprawozdań finansowych według ubiegłorocznych zasad – podkreśla dr Monika Król-Stępień.
Czytaj w LEX: Obowiązki informacyjne biur rachunkowych - szkolenie online >
AKTUALIZACJA:
Po naszej publikacji i apelu księgowych Ministerstwo Finansów zapowiedziało w poniedziałek, że planuje wydłużyć termin sporządzenia sprawozdań finansowych za rok obrotowy 2020. Więcej czasu mają dostać jednostki sektora prywatnego, publicznego, a także organizacje non-profit.
Zobacz więcej: Będzie więcej czasu na sprawozdania finansowe >>
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.