Lekarze nie chcą oznaczać poziomu odpłatności na recepcie

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Konsekwentnie oczekujemy realizacji postulatów środowiska lekarskiego w zakresie zniesienia obowiązku oznaczania poziomu odpłatności za lek na recepcie - stwierdza stanowisku skierowanym do ministra zdrowia Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej. Samorząd przypomina, że wprowadzona elektroniczna postać recepty nie zniosła tego obowiązku, ani związanej z nim odpowiedzialności finansowej

30.11.2020

MF: Najwięcej błędów w nowym JPK_VAT dotyczyło podpisywania plików

VAT Rachunkowość

Termin składania JPK_VAT za październik upłynął 25 listopada. To pierwszy raz, kiedy dotychczasowe dwa dokumenty (deklarację i JPK) zastąpił jeden nowy plik, dlatego nie obyło się bez błędów, które powodowały odrzucenie pliku. Przede wszystkim były one związane z kwestią podpisywania pliku i nieaktualnym pełnomocnictwem. Ministerstwo Finansów zapewnia, że w pierwszym okresie będzie edukować, a nie automatycznie karać za błędy.

30.11.2020

Rozmowa i egzamin przy nauczycielskim awansie także zdalnie

Rozmowy kwalifikacyjne na stopień nauczyciela kontraktowego lub dyplomowanego oraz egzamin na stopień nauczyciela mianowanego można przeprowadzić zdalnie - informuje resort edukacji. To mniejsze niebezpieczeństwo niż spotkania osobiste, zwłaszcza gdy w grę wchodzą osoby z różnych województw.

30.11.2020

Posiedzenie przygotowawcze zacznie działać? MS wprowadza zmiany

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Posiedzenie przygotowawcze - wprowadzone ubiegłoroczną nowelizacją procedury cywilnej - miało co do zasady usprawnić postępowanie, zachęcić strony go ugody i przyspieszyć sprawy. Przepisy są jednak pełne min i trudne do interpretacji, a samo narzędzie praktycznie "martwe". Ministerstwo szykuje więc zmiany m.in. w zakresie uczestnictwa na takim posiedzeniu

30.11.2020

Badania okresowe zawieszone, ale pracodawcy na wszelki wypadek wystawiają skierowania

Prawo pracy BHP Koronawirus

Zapobiegliwi przedsiębiorcy wystawiają skierowania na badania okresowe w obawie przed grzywną. Twierdzą, że nikt ich nie zwolnił z wystawienia skierowania, choć przeprowadzenie badań zostało zawieszone, a ich ważność przedłużona. Eksperci są podzielni. Są jednak tacy, który twierdzą, że to przykład niedoregulowania prawnego.

30.11.2020

Sędzia Wypych-Knieć: W sądzie każda sprawa zostanie rozpoznana

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Gdyby wymiar sprawiedliwości był nowoczesny, a sądy doetatyzowane, to postępowania sądowe trwałyby odpowiednio krócej. Każda sprawa, którą obywatel kieruje do sądu, będzie rozpoznana. Brak etatów sędziowskich przekłada się jednak na czas rozpoznania spraw – wskazuje sędzia Anna Wypych-Knieć. A jako największe wyzwanie wskazuje informatyzację sądów.

30.11.2020

MF szykuje kolejne ulgi dla innowatorów, ale te istniejące trzeba poprawić

CIT PIT Rachunkowość Poprawmy prawo

Ulga na robotyzację, zatrudnienie innowacyjnych pracowników i ulga na prototypy – to niektóre z planowanych zmian w rozliczaniu podatków, które mają wesprzeć firmy i działania prorozwojowe. Nowe ulgi dla innowatorów pojawią się już w przyszłym roku. Problem jednak w tym, że z obecnych rozwiązań – ulgi badawczo-rozwojowej i tzw. IP Box korzysta niewielu przedsiębiorców.

30.11.2020

Odrębna procedura cywilna ma wzmocnić pozycję konsumentów

Prawo cywilne

Ministerstwo Sprawiedliwości chce wzmocnić pozycję konsumentów. Jeszcze w tym roku do konsultacji publicznych ma trafić projekt, który przewiduje dla nich odrębne postępowanie w sporach z przedsiębiorcami. Wielu prawników chwali pomysł, bo dziś spór klienta z bankiem czy firmą energetyczną, wygląda jak walka Dawida z Goliatem. Wątpliwości zgłaszają natomiast sędziowie.

30.11.2020

Prezydent podpisał poprawioną ustawę o dodatkach dla lekarzy

Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy z 28 października r. o zmianie ustawy o niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19. Celem ustawy jest, zgodnie z uzasadnieniem do jej projektu, "konwalidacja błędu, który miał miejsce podczas rozpatrywania w Sejmie poprawek Senatu.

29.11.2020

Dwie ustawy o CIT już podpisane

CIT

Prezydent Andrzej Duda podpisał w niedzielę dwie nowelizacje ustaw o podatkach dochodowych - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Wprowadzają one m.in. tzw. estoński CIT oraz obejmują CIT-em spółki komandytowe. Według pierwszej - od 1 stycznia 2021 r. możliwe będzie przesunięcie czasu poboru podatku na moment wypłaty zysków z przedsiębiorstwa. Druga wejdzie w życie w części 1 marca 2021r.

29.11.2020

Więcej praw dla funkcjonariuszy - groźne dla naszych pieniędzy

Administracja publiczna Policja

Rząd przygotował projekt wdrażający mechanizm, który pozwoli służbom specjalnym na łatwiejszy dostęp do informacji o stanie majątkowym obywateli. Obejmą tym samym informacje o bankach i SKOK-ach, skrzynkach bankowych i kontach. Funkcjonariusz, który będzie przeglądać dane nie zostanie przez UODO skontrolowany.

29.11.2020

Przemoc wobec dziecka - za brak reakcji nawet 3 lata więzienia

Prawo rodzinne

Przemoc wobec dziecka może przyjmować różną formę - to nie tylko krzywdzenie fizyczne, ale też psychiczne, zaniedbywanie, wykorzystywanie seksualne. Sąsiedzi wiedząc o tym co dzieje się za zamkniętymi drzwiami powinni reagować - ma to nie tylko wymiar moralny, ale też oparcie w przepisach i może za to grozić nawet do trzech lat więzienia.

29.11.2020

Posiadanie i czas - potrzebne do zasiedzenia

Wymiar sprawiedliwości

Obowiązujące przepisy przewidują możliwość nabycia praw do nieruchomości z upływem czasu. Zasiedzenie następuje ono z mocy prawa, czyli po spełnieniu ustawowych przesłanek. Nie jest do tego konieczne orzeczenie sądu, choć przepisy prawa wymagają złożenia takiego wniosku do sądu. Ten potwierdza iż ono nastąpiło.

29.11.2020

Zakupy w wolną niedzielę 6 grudnia jeszcze niepewne

Rynek i konsument

Sejm zbierze się na dodatkowym posiedzeniu w sprawie ustawy, dzięki której niedziela, 6 grudnia, będzie mogła być dniem handlowym - zapowiedział marszałek Ryszard Terlecki. Zniesienie zakazu handlu w jedną niedzielę, zakłada ustawa związana ze zwalczaniem skutków koronawirusa, uchwalona 27 listopada br.

29.11.2020

Zmiany w podatkach na 2021 rok przyjęte - spółki komandytowe zapłacą CIT

CIT PIT Doradca podatkowy

Sejm w sobotę przyjął dwie duże nowelizacje przepisów o podatkach dochodowych. M.in. spółki komandytowe zostaną obciążone podatkiem dochodowym, ale nie będą mogły skorzystać z estońskiego CIT, który zacznie obowiązywać od stycznia, zmienione zostaną stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, a ulga abolicyjna ograniczona.

28.11.2020

Wizja szczepionki blokuje nagrody dla pracowników sądów

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Ministerstwo Finansów ponownie zablokowało planowane wydatki m.in. na nagrody w jednostkach sektora finansów publicznych. Nie wiadomo więc czy - mimo wcześniejszej decyzji ministerstwa sprawiedliwości - dostaną je urzędnicy, asystenci sędziego, specjaliści z OZSS, kuratorzy i inny pracownicy sądów. Środki miały pochodzić z oszczędności sądów. Powód to m.in. przygotowania do zakupu szczepionki.

28.11.2020

Prezydent podpisał ustawę o e-doręczeniach

Prawo cywilne

Ustawa wprowadza od października 2022 r. możliwość wnoszenia do sądu pism, na początek w sprawach cywilnych, drogą elektroniczną. Ułatwi to kontakt między instytucjami a klientami poprzez zapewnienie możliwości korzystania z jednego, własnego adresu do doręczeń elektronicznych, który będzie wykorzystywany do korespondencji ze wszystkimi korzystającymi z usługi, umożliwienie wysyłania i odbierania korespondencji z dowolnego miejsca.

28.11.2020

Kancelaria Hogan Lovells doradzała Metru Warszawskiemu

Rynek

Warszawskie biuro kancelarii Hogan Lovells doradzało Metro Warszawskie Sp. z o. o. w uzyskaniu finansowania na zakup nowoczesnych pociągów. Współfinansowanie inwestycji do kwoty 392,5 mln zł zapewnia EBOiR i ING na mocy podpisanej w dniu 26 listopada 2020 r. umowy kredytowej.

28.11.2020

Prawnik w garniturze – rachunek zysków i kosztów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Teoretycznie pod togą nie widać, czy mamy na sobie marynarkę, czy może podkoszulek z grafiką z „Gwiezdnych Wojen”. Zakładając garnitur mówimy jednak klientom, że traktujemy ich poważnie. Nie chodzi tylko o to, że chcemy dla kogoś „ładnie wyglądać”. Nasz strój pokazuje, że poświęciliśmy czas na przygotowanie koszuli, krawata i czystych butów ponieważ szanujemy naszą pracę oraz ludzi,

28.11.2020

Wkrótce "jazda bez prawa jazdy", ale są techniczne wątpliwości

Samorząd terytorialny Nowe technologie

Od 5 grudnia znika obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy. Tymczasem Związek Powiatów Polskich obawia się, że z powodu niezharmonizowania danych w systemach informatycznych z danymi, które są zawarte na prawach jazdy, zwłaszcza osób starszych, możliwe będzie zatrzymanie dokumentu przez organy kontroli ruchu, jeśli kierowca nie będzie miał go przy sobie.

28.11.2020