Informatyka najpopularniejszym kierunkiem studiów

Wśród kandydatów, podobnie jak w poprzednich latach, największą popularnością cieszyła się informatyka. Na I rok studiów w roku akademickim 2020/2021 przyjęto 428 609 osób. Ponad 314 tysięcy chętnych rozpoczęło naukę na studiach pierwszego stopnia i jednolitych studiach magisterskich.

11.12.2020

Prokuratura ponownie umorzyła śledztwo ws. prof. Budzyńskiej

Szkolnictwo wyższe

Prokuratura w Katowicach ponownie umorzyła postępowanie w sprawie domniemanego pomówienia dr hab. Ewy Budzyńskiej - wykładowczyni Uniwersytetu Śląskiego. Do sądu trafiło zażalenie na to postanowienie - rozpatrzy je katowicki sąd już 11 stycznia 2021 r.

11.12.2020

Szczepionki i testy na COVID-19 będą bez VAT - jest projekt

VAT Finansowanie zdrowia Koronawirus

Szczepionki na Covid-19 i testy diagnostyczne na SARS-CoV-2 będą zwolnione z VAT - wynika z projektu projekt nowelizacji rozporządzenia zamieszczonego na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Ministerstwo Finansów, które go przygotowało deklaruje, że obniżona do wysokości 0 proc. stawka podatku dotyczyć będzie dostawy, wewnątrzwspólnotowego nabycia i importu.

11.12.2020

W Senacie o sytuacji prawnej emerytowanych funkcjonariuszy służb PRL

Emerytury i renty

Uchwała Izby Pracy Sądu Najwyższego w sprawie emerytur b. funkcjonariuszy PRL ma znaczenie zasadnicze, co oznacza, że oczekiwanie na rozstrzygnięcie TK w tej sprawie nie ma większego sensu - ocenili uczestnicy piątkowej konferencji w Senacie dotyczącej sytuacji prawnej emerytów mundurowych po orzeczeniu SN.

11.12.2020

Rok 2020 jest przełomowy dla profilu zaufanego

Administracja publiczna Nowe technologie

Na duży przyrost liczby profili zaufanych w tym roku miały wpływ utrudnienia spowodowane pandemią. Sądząc po popycie na profil i podpis zaufany, zwiększa się możliwość realizowania spraw drogą elektroniczną, a już choćby z tego powodu wzrasta też liczba spraw załatwianych – mówi Anna Streżyńska.

11.12.2020

Śląskie samorządy apelują o usprawnienie walki ze smogiem

Samorząd terytorialny Środowisko

Brakuje kompleksowej, wielopoziomowej, a przy tym jednolitej strategii walki z zanieczyszczonym powietrzem – uważa Śląski Związek Gmin i Powiatów. Zdaniem samorządowców kluczowe jest szybkie uruchomienie i wykorzystanie do obsługi programu Czyste Powietrze sieci placówek bankowych.

11.12.2020

Zmiany w prawie energetycznym mają lepiej chronić konsumentów

Rynek i konsument

Zakaz prowadzenia przez sprzedawców energii i gazu sprzedaży akwizycyjnej (tzw. door to door), a także usprawnienie arbitrażu w pozasądowych sporach konsumenckich z przedsiębiorstwami energetycznymi - to niektóre ze zmian w prawie energetycznym, których projekt przyjął niedawno rząd. Dostawcy energii będą też zobowiązani do lepszego informowania klientów.

11.12.2020

RPO: Inwestor na rynku finansowym może być konsumentem

Prawo cywilne Rynek i konsument

W poniedziałek 14 grudnia przed sądem w Gdańsku odbędzie się ważna rozprawa dotycząca uznania statusu konsumenta dla osoby podejmującej działalność inwestycyjną na rynku finansowym. Według Sądu Najwyższego ten konkretny klient miał zbyt bogate doświadczenie inwestycyjne, aby uznać go za konsumenta. Z tym poglądem nie zgadza się Rzecznik Praw Obywatelskich,

11.12.2020

Prezydent podpisał ustawę o ratyfikacji poprawek do „karty praw marynarzy”

Prawo pracy Prawo europejskie

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ratyfikującą poprawki do Konwencji o pracy na morzu, które zapewniają obowiązywanie umowy o pracę i ciągłości wypłaty wynagrodzenia marynarzom przetrzymywanym na statku lub poza nim na skutek piractwa lub zbrojnej napaści na statki - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta.

11.12.2020

MRPiT: Dofinansowanie wynagrodzeń także dla pracowników delegowanych

Prawo pracy Dofinansowanie do wynagrodzeń

Przedsiębiorca, który prowadzi działalność w Polsce i posiada oddział firmy za granicą oraz deleguje pracowników, może skorzystać z dofinansowania do części wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne dla oddelegowanych pracowników, przez okres maksymalnie 3 miesięcy. Pracownicy nie mogą jednak zmienić pracodawcy

11.12.2020

Dworczyk: Prawdopodobnie już w styczniu trafi do Polski milion szczepionek

Opieka zdrowotna Koronawirus

Firma Pfizer deklaruje, że w styczniu do Polski może trafić około 1 mln 100 tys. dawek szczepionki na Covid-19. To oznaczałoby, że będzie można zaszczepić w tym miesiącu ok. 500 tys. osób - powiedział w piątek Michał Dworczyk, który od czwartku jest pełnomocnikiem rządu do spraw narodowego programu szczepień.

11.12.2020

Egzaminy w szkołach zawodowych - mało praktyki, a wymagania bez zmian

Szkoła i uczeń

Na początku przyszłego roku mają odbyć się egzaminy w szkołach zawodowych. Ich nauczyciele niepokoją się, że nie ma jeszcze potrzebnych do nich materiałów i oprogramowania. I zauważają, że podczas gdy wymagania maturalne zostały na czas pandemii obniżone, to egzaminy zawodowe mają się odbyć według normalnych standardów. A poprzedzająca je nauka, nie jest normalna.

11.12.2020

Wraca sprawa ustawy o kuratorskiej służbie sądowej

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości wraca do tematu ustawy o kuratorskiej służbie sądowej. Wiceminister Michał Woś w czasie spotkania z kuratorami okręgowymi i przedstawicielami Krajowej Rady Kuratorów nie tylko zapewnił, że prace trwają ale też zachęcił do zgłaszania propozycji konkretnych rozwiązań. Chodzi o jedną z najbardziej wyczekiwanych regulacji,

11.12.2020

Darowizny na walkę z epidemią mogą znacząco obniżyć podatek

Domowe finanse Rachunkowość Koronawirus

Wobec nadal poważnej sytuacji epidemicznej i dużej liczy zachorowań na COVID-19, co chwilę pojawiają się apele do osób, które przeszły chorobę o oddawanie osocza zawierającego przeciwciała. Ma to pomóc w walce z koronawirusem innym pacjentom. Dodatkową zachętą jest także możliwość obniżenia podatku. Takie prawo daje nie tylko przekazanie krwi czy osocza.

11.12.2020

Las przy Pałacu Kultury? Przed nabyciem trzeba sprawdzić, czy działka nie będzie zalesiana

Samorząd terytorialny Środowisko Budownictwo Poprawmy prawo

Czy tu będzie las? Sprzedający działkę musi udokumentować, czy nie dotyczą jej plany zalesienia, nawet gdy - jak w centrach miast – w pobliżu nie ma lasów. Zaświadczeń żądają notariusze, bo muszą sprawdzać, czy do działki nie ma ustawowych praw pierwokupu. To problem obywateli i nawał pracy dla urzędników, bo są absurdy typu leśność działki pod blokiem.

11.12.2020

KNF proponuje ugody, które nie zachwycają ani frankowiczów, ani banków

Rynek i konsument Finanse Kredyty frankowe

Przewodniczący KNF zachęca banki do rozwiązania kwestii kredytów frankowych poprzez zawieranie ugód, zgodnie z którymi kredyt od początku byłby złotowy, oprocentowany według odpowiedniej stopy WIBOR powiększonej o stosowaną historycznie dla takich kredytów marżę. ​Banki ostrożnie to analizują, a ich klienci i pełnomocnicy krytycznie podchodzą do proponowanych rozwiązań.

11.12.2020

Obowiązek raportowania umów o dzieło nie da ZUS rzetelnej wiedzy o ich liczbie

Prawo cywilne Prawo pracy

Przepis nakazujący płatnikom raportowanie od 1 stycznia 2021 roku zawartych umów o dzieło to bubel prawny, który zawiera lukę. Dzięki niej firmy niezatrudniające pracowników nie będą musiały zgłaszać zawartych umów. Bo nie są płatnikami. Zdaniem ekspertów, zastrzeżeń do nowego prawa jest dużo więcej. Ale nawet gdyby ZUS chciał kontrolować firmy i przekształcać umowy na formę oskładkowaną, to nie ma do tego prawa.

11.12.2020

Tarcze chronią dłużników, ale uderzają w wierzycieli i... komorników

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

W pierwszym półroczu 2020 r. zdecydowanie spadła skuteczność egzekucji m.in. z wynagrodzeń, ale też licytacji z nieruchomości. Wprowadzone tarczami antykryzysowymi przepisy miały co do zasady chronić dłużników, tyle że w praktyce często trudno ocenić kto w danej sytuacji jest w gorszym położeniu. Ucierpiało wielu wierzycieli, którzy latami walczyli o zaległe należności ale i sami komornicy.

11.12.2020

UE: Mechanizm praworządności zostaje, ale osłabiony

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Sam fakt naruszenia praworządności nie może uruchamiać zawieszenia płatności funduszy unijnych. Potrzebne będzie wykazanie, że istnieje korupcja, konflikt interesów i są one zagrożeniem dla interesów finansowych UE – takie rozwiązanie zostało uzgodnione w czwartek podczas szczytu Unii Europejskiej. Premierzy Polski i Węgier zapowiedzieli zaskarżenie rozporządzenia o warunkowości do TSUE

10.12.2020