Hogan Lovells doradza w sprawie zwrotu mienia skonfiskowanego w pokazowym procesie w PRL

Rynek

Zespół Hogan Lovells w Warszawie kierowany przez dr. Wojciecha Marchwickiego uzyskał korzystne rozstrzygnięcie Sądu Apelacyjnego w Warszawie w sprawie dotyczącej Piotra Wawrzeckiego, spadkobiercy Stanisława Wawrzeckiego, skazanego na śmierć w 1965 r. w jednym z najbardziej kontrowersyjnych procesów okresu PRL-u, dotyczącym tzw. "afery mięsnej".

14.04.2021

UE: Kolejny krok na drodze do koronapaszportów

Opieka zdrowotna RODO Koronawirus szczepienia

Państwa członkowskie Unii Europejskiej formalnie przyjęły mandat do negocjacji z Parlamentem Europejskim w sprawie wprowadzenia paszportów szczepionkowych. Według założeń ich wprowadzenie ma ułatwić otwarcia się turystyki tego lata. Paszporty miałyby pozwolić podróżować po UE zaszczepionym, ozdrowieńcom lub osobom z negatywnym wynikiem testu.

14.04.2021

Polscy kandydaci na sędziów ETPC do odrzucenia? Rekomenduje to Komisja Zgromadzenia Parlamentarnego RE

Wymiar sprawiedliwości

W ocenie Komisji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy do odrzucenia jest cała lista polskich kandydatów na sędziego w Europejskim Trybunale Praw Człowieka i należy wznowić procedurę - taka informacja pojawiła się na stronie tej instytucji. Jeden z kandydatów, rzecznik SN Aleksander Stępkowski twierdzi jednak, że nieprawdą jest, iż którakolwiek z polskich kandydatur została odrzucona.

14.04.2021

Nieważność umowy o kredyt we frankach a oświadczenie konsumenta

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Umowa kredytu, zakładając że wadliwe postanowienia mogą doprowadzić do jej wyeliminowania z obrotu, jest nieważna z mocy prawa i od samego początku. Dlatego nie można uznać, że w tym przypadku zastosowanie znajdzie condictio causa finita. Nie ma podstaw do rozróżniania nieważności bezwzględnej i nieważności „konsumenckiej”, a tym samym skutków każdej z nich - piszą Damian Nartowski i Karol Wątrobiński

14.04.2021

MRPiT: Karanie przedsiębiorców łamiących obostrzenia nie może być pochopne

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Odebranie wsparcia finansowego z tarcz antykryzysowych w przypadku złamania obostrzeń antycovidowych jest możliwe dopiero po prawomocnym rozstrzygnięciu w tej sprawie - objaśnia ministerstwo rozwoju, pracy i technologii. Uważa, że "stwierdzenie naruszenia" nie można nastąpić na podstawie pojedynczego dowodu np. przesłuchania świadka lub sporządzenia protokołu kontroli.

14.04.2021

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy tylko do 18, a nie do 25 kwietnia

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Rząd zamierza skrócić obecny okres wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Zamiast do 25 kwietnia, rodzice otrzymają świadczenie jedynie do 18 kwietnia. I to nawet wtedy, gdy już złożyli wniosek o jego wypłatę do 25 kwietnia. Jak poinformowało w środę Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, ma to związek z otwarciem od poniedziałku żłobków i przedszkoli.

14.04.2021

NFZ wyda 52,7 mln zł na dofinasowanie informatyzacji przychodni rodzinnych

Prawo AI Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

​Placówki podstawowej opieki zdrowotnej mogą ubiegać się o dofinansowanie z NFZ zakupu sprzętu komputerowego, kopiarek wielofunkcyjnych, oprogramowania, szkoleń. Maksymalnie mogą otrzymać 6 504 zł na jedno miejsce udzielania świadczeń przez lekarza lub połowę tej kwoty, jeśli skorzystały z dotacji w ubiegłym roku, o ile zakupy zostały zrobione po 13 kwietnia.

14.04.2021

BCC: Przeniesienie środków z OFE do IKE wciąż rodzi wiele znaków zapytania

Domowe finanse Emerytury i renty

Pobranie opłaty przekształceniowej i odpływ środków z OFE do IKE spowoduje spadek stopy zastąpienia z obowiązkowej części systemu emerytalnego przy realizacji założeń dotyczących partycypacji w opcji docelowej (IKE). Operacja ta zmniejszy środki każdego uczestnika do wyliczenia świadczenia emerytalnego. Trudno takie rozwiązania nazwać zwiększającymi bezpieczeństwo finansowe uczestników

14.04.2021

UOKiK: Nie będzie zgody na ujemne oprocentowanie oszczędności

Prezes Tomasz Chróstny sprzeciwia się planom wprowadzenia przez banki ujemnego oprocentowania depozytów dla klientów indywidualnych - poinformował w środę Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. I dodał, że taka próba mogłaby podważyć i tak już nadwerężone zaufanie społeczeństwa do systemu bankowego i doprowadzić do wycofywania oszczędności na dużą skalę.

14.04.2021

Punkty szczepień drive-thru - są wytyczne resortu zdrowia

Koronawirus szczepienia

W każdym punkcie drive-thru musi być co najmniej jedna osoba z doświadczeniem w udzielaniu pierwszej pomocy: lekarz lub ratownik medyczny na cztery zespoły szczepienne. Osoby zarejestrowane podjadą autem na specjalnie przygotowany parking. Bez wysiadania przejdą kwalifikację i dostaną szczepionkę. Potem odjadą w specjalnie wyznaczone miejsce, by odczekać 15 minut, a kierowcy 20.

14.04.2021

NIK sprawdzi, czy Morska Stocznia Remontowa Gryfia prawidłowo przygotowała się do restrukturyzacji

Spółki

Najwyższa Izba Kontroli rozpoczęła właśnie kontrolę działalności i restrukturyzacji Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia. Skontrolowane zostanie także zaangażowanie Funduszu Rozwoju Spółek w procesy naprawcze i sprawowanie nadzoru właścicielskiego nad stocznią. Kontrolę przeprowadzi Wydział Koordynacji Kontroli Doraźnych NIK wspólnie z Delegaturą NIK w Szczecinie.

14.04.2021

Sanepid zamyka firmy działające wbrew zakazom, prawnicy radzą pozwy

Małe i średnie firmy Koronawirus

Sanepid już nie nakłada kar za łamanie zakazu prowadzenia działalności, tylko od razu zamyka lokale. Prawnicy radzą przedsiębiorcom odwołać się od takiej decyzji, bo wygrana jest niemal pewna. By decyzji nie można było podważyć, Sanepid musi udowodnić np., że w lokalu była osoba chora, lub wirus był w jedzeniu. Po wygranej w postępowaniu administracyjnym, można pójść po odszkodowanie

14.04.2021

Po zmianie prawa pracownik zagranicznej firmy założy PPK, ale nikt go nie obsłuży

Prawo pracy PPK

Osoby pracujące dla zagranicznych firm, które w Polsce nie mają numeru NIP, REGON, siedziby czy oddziału, po wejściu w życie noweli ustawy o PPK staną się podmiotami zatrudniającymi. Sami więc będą mogli podpisać umowę o zarządzanie PPK, choć sami - jako pracownicy - nie będą musieli do programu przystąpić. Jednak firmy zarządzające PPK raczej nie będą nimi zainteresowane.

14.04.2021

Pałką demonstrantkę - policja ma problem z proporcjonalnością reakcji

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja

W czasie pandemii i trwających od wielu miesięcy protestów policjanci chcąc nie chcąc znaleźli się na cenzurowanym. Ich wizerunkowi nie pomogło też ostatnie nagranie z akcji w Głogowie, na którym jeden z nich pałką uderza kobietę. Eksperci policyjni bronią funkcjonariuszy wskazując, że szwankują szkolenia, prawnicy mówią z kolei o niepotrzebnej i nadmiernej agresji policji oraz poczuciu bezkarności.

14.04.2021

Dwa punkty szczepień w powiecie poza placówkami medycznymi i 100 zaszczepionych

Pacjent Koronawirus szczepienia

Są już wytyczne i wymogi dotyczące sposobu organizacji nowych Punktów Szczepień Powszechnych organizowanych poza obecną siecią placówek medycznych, na przykład w domu kultury, w formie namiotów lub punktów drive-thru. Samorządy powinny zgłaszać do wojewodów listę proponowanych lokalizacji nowych punktów.

13.04.2021

Apel sześciu organizacji: Nie zastraszać medyków

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Nie można pozwolić, by pracownicy ochrony zdrowia obawiali się wypowiadać publicznie. W interesie społecznym jest, by w przestrzeni publicznej toczyła się dyskusja publiczna w sprawie walki z pandemią z udziałem niezależnych ekspertów pochodzących z różnych środowisk medycznych - czytamy w apelu sześciu organizacji społecznych w sprawie dr Pawła Grzesiowskiego

13.04.2021

Sąd wstrzymuje przejęcie Polska Press, według Orlenu to już dokonane

Ochrona konkurencji

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uwzględnił wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich o wstrzymanie wykonania decyzji Prezesa UOKIK w sprawie zgody na przejęcie przez PKN Orlen spółki Polska Press - poinformowało w poniedziałek Biuro RPO. UOKiK podał we wtorek, że analizuje sytuację, ale postanowienie nie podlega zaskarżeniu. Tymczasem zdaniem prezesa Orlenu, przejęcie już się odbyło.

13.04.2021

Rząd chce dłuższego wsparcia dla wytwórców energii z odnawialnych źródeł

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Przedłużenie obowiązujących programów pomocy publicznej dla wytwórców energii z odnawialnych źródeł - to jedno z założeń projektu zmian w ustawie o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw, którą przyjęła Rada Ministrów. Pojawią się też przepisy ograniczające obowiązki koncesyjne dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą w tym zakresie.

13.04.2021

Czarnek: Nie zlikwidujemy Polskiej Akademi Nauk

Szkolnictwo wyższe

Międzynarodowa Akademia Kopernikańska nie zastąpi Polskiej Akademii Nauk. Spekulacje na ten temat nazwał absurdalnymi. PAN jest instytucją, która jest bardzo potrzebna Polsce i służy Polsce - stwierdził we wtorek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Nie wykluczył jednak reformy PAN.

13.04.2021