Od kradzieży po oszustwo - jak złożyć zawiadomienie o przestępstwie?

Wymiar sprawiedliwości

Zawiadomienie o przestępstwie składamy w najbliższym komisariacie policji lub jednostce prokuratury. Warto przy tym pamiętać, że może być złożone ustnie lub pisemnie. Co istotne - nie dotyczy to tylko osób pokrzywdzonych, zawiadomienie może złożyć każdy kto posiada informacje, że doszło do złamania prawa. Z kolei za fałszywe zawiadomienie grozi do 2 lat więzienia.

13.02.2021

Jak zaksięgować okup? Cyberprzestępcy atakują, mając za nic dyscyplinę finansów i RODO

Samorząd terytorialny Nowe technologie RODO

Cyberatak na urząd marszałkowski i żądanie okupu za odblokowanie systemu z ogromną ilością danych osobowych – to nie scena z filmu, ale fakt z Krakowa. Pomijając to, że to nielegalne, samorząd nie ma jak zapłacić. A kolejny atak hakerski na samorządowy urząd pokazuje, że konieczny jest większy nacisk na procedury bezpieczeństwa i edukację pracowników. Oprócz wizerunku, może ucierpieć też budżet.

13.02.2021

Alimenciarz nie płaci w pandemii - dług rośnie, rozwiązania jak nie było, tak nie ma

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Ubiegły rok był rekordowy jeśli chodzi o wysokość niepłaconych alimentów. Do tych "alimenciarzy", którzy nie płacą "bo nie", doszła duża grupa rodziców, którzy dotąd płacili, ale stracili dochody. Rozwiązania impasu nie widać, a jeden z kluczowych projektów - alimenty natychmiastowe - utknął w Ministerstwie Sprawiedliwości i nie wiadomo kiedy zostanie przyjęty.

13.02.2021

Za spóźniony pociąg można żądać odszkodowania

Prawo cywilne Rynek i konsument Transport

Śnieg i mróz tradycyjnie spowalniają polskie pociągi. A im większe opóźnienie, tym wyższe odszkodowanie może otrzymać od kolei pasażer. Minimalna kwota rekompensaty wynosi 25 proc. ceny biletu jednorazowego, w przypadku opóźnienia wynoszącego od 60 do 119 minut. Tyle, że przewoźnicy często kwestionują reklamacje pasażerów.

13.02.2021

Joker czy Deadpool - dyrektor rozstrzyga, jaki bohater to stosowny awatar

Zarządzanie oświatą

Błyskawica strajku kobiet czy zdjęcie z legitymacji - ikonki uczniów na Temsach coraz częściej dzielą szkolną społeczność i wywołują spory prawne. Rodzice i nauczyciele spierają się, który superbohater nadaje się na tzw. awatara, a który jest obraźliwy dla reszty uczniów. Nie ma w tej kwestii jasnych zasad, a ograniczenia wprowadzanie przez dyrektorów mogą naruszać prawa uczniów.

13.02.2021

Randka w kinie mało romantyczna - prawo nakazuje rozsadzić zakochanych

Rynek i konsument Koronawirus

W ten weekend można już iść do kina, nie jest to jednak specjalnie dobry pomysł na randkę w Walentynki. Rozporządzenie stawia bowiem precyzyjne warunki - widzowie muszą zajmować co drugi fotel, chyba że wspólnie gospodarują. Nie zdradza natomiast, jak obsługa kin ma to weryfikować. Zdaniem prawników rząd po raz kolejny nakłada covidowe nakazy nie do wykonania.

13.02.2021

Prezydencka rada przedstawi plan ratowania służby zdrowia

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Przygotowanie strategii funkcjonowania służby zdrowia po zakończeniu pandemii COVID-19 - to zadanie postawione przez prezydenta przed powołaną w piątek Radą ds. Ochrony zdrowia. Kolejne posiedzenia Rady ma dotyczyć sytuacji w psychiatrii. Przewodniczącym Rady został prof. Piotr Czauderna.

12.02.2021

Premier zapowiada okres ambitnych inwestycji informatycznych w administracji

Administracja publiczna Nowe technologie

Ambicją rządu jest, żeby administracja nie „odstawała” cyfrowo od przedsiębiorców – mówił premier. Cyfryzacja będzie jednym z podstawowych filarów „nowego polskiego ładu”, który w najbliższych kilku tygodniach rząd chce przedstawić. Podczas spotkania z Radą do Spraw Cyfryzacji Mateusz Morawiecki mówił też o bezpieczeństwie cyfrowym jako wyznaczniku nowoczesnej suwerenności.

12.02.2021

Ministerstwo Finansów rusza z akcją Twój e-PIT 2020

Domowe finanse PIT

Już w poniedziałek, 15 lutego, rozpocznie się okres rozliczeń PIT za 2020 rok. Z usługi Twój e-PIT skorzystają osoby prywatne. Przedsiębiorcy będą musieli wysłać PIT samodzielnie, np. poprzez system e-Deklaracje. Wszystko to ułatwia działający od początku lutego e-Urząd Skarbowy. Sezon rozliczania podatku skończy się 30 kwietnia.

12.02.2021

MSZ chce ekspresowo wydawać wizy, także pracownicze

Prawo pracy

Postulat Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców został spełniony - Ministerstwo Spraw Zagranicznych chce ekspresowo wydawać wizy turystyczne i pracownicze. Zgodnie z deklaracjami, pierwszym krajem, którego mieszkańcy będą mogli korzystać z tej nowej procedury, ma być Białoruś.

12.02.2021

Organizacje lekarskie domagają się reform w ochronie zdrowia

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Obecny system się załamał, grozi nam katastrofa nie z powodu COVID-19, ale braków w dostępności do poszczególnych szczebli ochrony zdrowia, które są wynikiem oszczędzania na zdrowiu Polaków - alarmuje Porozumienie Organizacji Lekarskich. I zaznacza, ze winą za wady systemu jest obarczany lekarz, a nie organizatorzy ochrony zdrowia – MZ, NFZ i politycy tworzący złe prawo wbrew opiniom ekspertów.

12.02.2021

Minister szuka innych sposobów niż PKD na przyznawanie pomocy

Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Co do zasady, by dostać wsparcie z tarczy branżowej 6.0 trzeba mieć właściwy kod PKD jako dominujący. Jarosław Gowin, wicepremier i minister rozwoju zdaje sobie jednak sprawę, że to nie jest system doskonały. Dlatego jego resort pracuje nad innymi rozwiązaniami. Podstawą wsparcia dla lokali i sklepów w galeriach handlowych mają być umowy najmu.

12.02.2021

Lewiatan i OPZZ chcą promować agencje zatrudnienia przyjazne pracownikom

Prawo pracy

Konfederacja Lewiatan i Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych podpisały porozumienie dotyczące realizacji programu certyfikacji „Agencja zatrudnienia przyjazna pracowniom”. Celem programu ma być promowanie najlepszych agencji zatrudnienia. To pierwsza inicjatywa podjęta wspólnie przez organizację pracodawców i związki zawodowe.

12.02.2021

O zmianie adresu trzeba poinformować ZUS

Emerytury i renty

Osoby zmieniające adres zamieszkania albo adres email powinny poinformować o tym ZUS. Wskazanie prawidłowych i aktualnych danych ma duży wpływ nie tylko na przepływ informacji, ale także na wypłatę świadczeń. Zdarza się, że renta bądź emerytura wraca do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, bo klient nie powiadomił o zmianie miejsca zamieszkania – przypomina ZUS.

12.02.2021

Polska zbliża się do przyjętego przez MOP minimalnego poziomu zabezpieczenia emerytalnego

Domowe finanse Emerytury i renty

Na koniec 2020 roku stopa zastąpienia, czyli stosunek między średnim wynagrodzeniem a przeciętną nowo przyznawaną emeryturą, spadła do 42,4 proc. – alarmują eksperci Instytutu Emerytalnego. Prognozują, że w najbliższych latach wysokość nowo przyznanych świadczeń dla osób odchodzących z rynku pracy będzie często wynosiła poniżej 40 proc. ostatniego wynagrodzenia.

12.02.2021

UPC zwróci klientom opłaty pobrane bez ich zgody

Prawo cywilne Rynek i konsument

Firma telekomunikacyjna UPC Polska, która pobierała, mimo braku zgody klientów, płatności za aktywowaną usługę „Pakiet Bezpieczeństwa UPC”, została zobowiązana przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów do do zakończenia szkodliwej dla konsumentów praktyki oraz przyznania im rekompensaty. Decyzja jest prawomocna.

12.02.2021

Ponad 68 tys. osób z rocznika 1953 otrzymało wyrównanie emerytury

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeliczył już ponad 100 tys. emerytur osób z rocznika 1953. Wyrównanie emerytury otrzymało 68,2 tys. osób. Emerytura osób urodzonych w 1953 r. wzrosła przeciętnie o 260 zł, a łączna kwota wyrównania to 749 mln zł. Zdecydowana większość spraw dotyczyła kobiet - aż 96 proc.

12.02.2021

Wrzutka na liście punktowanych czasopism – niektóre nagle docenione

Szkolnictwo wyższe

Resort nauki zmienia punktację prawniczych czasopism – niektóre z nich mocno zyskują. Większość dlatego, że trafiła do międzynarodowych baz lub była częściej cytowana. Ale w kilku przypadkach trudno wyjaśnić, co zdecydowało o znacznym skoku punktacji. W środowisku naukowym mówi się o osobistych powiązaniach decydentów z konkretnymi periodykami, a do dymisji podała się wiceminister odpowiedzialna za te sprawy.

12.02.2021

Ruszają szczepienia nauczycieli, najpierw dla uczących stacjonarnie

Kadry w oświacie Koronawirus

Na szczepienia zarejestrowało się już 268 tys. nauczycieli m.in. uczących stacjonarnie w klasach I-III szkół podstawowych oraz nauczycieli wychowania przedszkolnego. To oni mieli pierwszeństwo w kolejce. W piątek, 12 lutego pierwsze osoby z tej grupy otrzymały pierwsze dawki szczepionek. Od poniedziałku, 15 lutego rusza kolejna tura rejestracji dla pozostałych grup nauczycieli do 60. roku życia oraz nauczycieli akademickich.

12.02.2021