Od niedzieli w kościołach więcej miejsc dla wiernych - jest rozporządzenie

Pacjent Koronawirus

Od 13 czerwca w kościołach dopuszczalna będzie połowa zajętych miejsc dla wiernych - wynika z opublikowanego w piątek w Dzienniku Ustaw rozporządzenia. Rząd w ten sposób zareagował na apel Episkopatu Polski, który wskazywał, że wciąż obowiązują w kościołach ograniczenia z okresu najwyższej zachorowalności na koronawirusa. Od 26 czerwca ma nastąpić dalsze poluzowanie.

12.06.2021

MS chwali się rozbudową dozoru elektronicznego, prawnicy apelują o częstsze stosowanie

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Jedną ze zmian w przepisach, którą wprowadzono tarczami antykryzysowymi, jest rozszerzenie stosowania dozoru elektronicznego także na skazanych na kary do 1,5 roku więzienia. Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało właśnie o zwiększeniu maksymalnej pojemności systemu do 8 tys. miejsc na dobę. W ocenie prawników kierunek jest dobry, ale sugerują jego dalsze zmiany

12.06.2021

Polisa turystyczna zwykle zadziała, gdy w podróży zachorujemy na koronawirusa

Prawo cywilne Opieka zdrowotna Koronawirus

W tym roku Polacy wyjeżdżając na urlop mogą wykupić polisę turystyczną, która pokryje również koszty leczenia w razie gdyby zachorowali na Covid 19. Jeszcze do niedawna nie było to możliwe. Dużo jednak zmieniło się, ale ubezpieczyciel ubezpieczycielowi nierówny. Trzeba dokładnie czytać warunki ubezpieczenia, bo zakres proponowanej ochrony bywa różny.

12.06.2021

Żona ma pieniądze, a mąż mieszkanie na kredyt. Dopłata oznacza podatek

Domowe finanse PIT

Skutki podatkowe rozliczeń między małżonkami cały czas są źródłem wielu wątpliwości. Problemy dotyczą m.in. sytuacji, gdy żona posiada pieniądze, a mąż jest jedynym właścicielem kupionego na kredyt mieszkania, w którym razem mieszkają. Jeśli żona spłaci kredyt męża, nie będzie miała prawa do zwolnienia z PIT. Nie spełni bowiem warunku realizacji własnych celów mieszkaniowych.

12.06.2021

Korytarze życia na autostradach, a na osiedlu karetka może nie dojechać z pomocą

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna

O ile na drogach publicznych, po wprowadzeniu korytarzy życia, służby ratownicze mogą nieść szybko pomoc, o tyle na drogach wewnętrznych i prywatnych jest coraz gorzej. Pomoc blokują stalowe słupki, szlabany i ludzka głupota. System SOS raczkuje, a ratownikom pozostają jedynie klaksony, trąbki i błyski. W miniony weekend na ścieżce turystycznej zmarł człowiek, bo karetka nie mogła dojechać.

12.06.2021

Ziobro atakuje sędziów Izby Dyscyplinarnej, Manowska odmawia mu rozsądku i przyzwoitości

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Z konsternacją powzięłam informację nt. wypowiedzi ministra Zbigniewa Ziobry, w której z imienia i nazwiska zaatakowani zostali dwaj sędziowie Izby Dyscyplinarnej - oświadczyła I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska. Jej zdaniem każda krytyka "powinna mieścić się w granicach rozsądku i przyzwoitości".

11.06.2021

Sprawa przeciwko Dziubakom o korzystanie z kapitału może trafić do TSUE

Prawo cywilne Prawo europejskie Kredyty frankowe

Rzecznik Finansowy przystąpił do sporu państwa Dziubaków z Raiffeisen Bank, który domaga się od nich blisko 800 tysięcy złotych za bezumowne korzystanie z kapitału, po stwierdzeniu przez sąd nieważności umowy o kredyt we frankach. A rzecznik chce, aby sąd skierował w tej sprawie pytania do TSUE. Prawo.pl ustaliło, że podobny wniosek szykuje Rzecznik Praw Obywatelskich.

11.06.2021

TSUE szybciej rozpatrzy skargi Polski i Węgier na mechanizm warunkowości

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Złożone przez rządy Polski i Węgier skargi do Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczące decyzji unijnego szczytu z grudnia 2020 roku w sprawie wieloletniego budżetu, funduszu odbudowy oraz mechanizmu warunkowości, zostaną rozpatrzone w trybie przyspieszonym. Tak na wniosek Parlamentu Europejskiego zdecydował prezes TSUE. Rozprawa odbędzie się 11 i 12 października.

11.06.2021

Premier chwali zmiany w edukacji. Trzeba "nasycić programy szkolne odpowiednimi komponentami"

Zarządzanie oświatą

Mogę powiedzieć, że dziękuję bardzo panu ministrowi za to, że swoje prace prowadzi w kierunku nasycenia programów szkolnych odpowiednimi komponentami - ocenił premier Mateusz Morawiecki. Chodzi m.in. o planowane przez Ministerstwo Edukacji Nauki zmiany na liście lektur. Premier stwierdził, że "patriotyzm, który coraz bardziej pojawia się w programach jest bliski jego sercu".

11.06.2021

Lewiatan przeciwny opłacie reprograficznej od komputerów

Rynek i konsument

Konfederacja Lewiatan protestuje przeciwko rozszerzeniu opłaty reprograficznej, mającej wspierać twórców. Jej zdaniem uderzy ona w przedsiębiorców i konsumentów. Spowoduje wzrost cen wielu urządzeń, które zostaną nią objęte. Zwiększenie maksymalnej opłaty z 3 do 4 proc., od niemal wszystkich urządzeń i nośników, ma bowiem czysto fiskalny charakter.

11.06.2021

Granty do 40 tys. zł na lokalne inicjatywy w konkursie PGNiG

Samorząd terytorialny

Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza rozpocząła nabór wniosków do programu grantowego „Rozgrzewamy polskie serca”, którego celem jest wspieranie lokalnych inicjatyw związanych z kulturą, tradycją i historią. Pula grantów wynosi milion złotych, a maksymalna wysokość dofinansowania to 40 tys. zł.

11.06.2021

Sędzia należy do Iustitii - rzecznik dyscyplinarny chce wyłączenia go ze sprawy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sprawa dotyczy sędziego Jarosława Ochockiego, który napisał o prezydencie Andrzeju Dudzie, że jest "złym człowiekiem, marnym prezydentem, ziejącym nienawiścią". Teraz odpowiada za uchybienie godności urzędu oraz zasadom etyki zawodowej. Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych, chce wyłączenia sędziego sprawozdawcy,

11.06.2021

Nauczycielskie pensje z dotacji - związkowcy apelują o wznowienie prac legislacyjnych

Kadry w oświacie Finanse samorządów Finansowanie oświaty

Przygotowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego projekt dotyczący finansowania wynagrodzeń nauczycieli z budżetowej dotacji, a nie jak obecnie z subwencji oświatowej, od ponad roku czeka na rozpatrzenie w komisjach sejmowych. Zmęczeni czekaniem związkowcy zaapelowali do marszałek Sejmu o wznowienie prac nad tym projektem.

11.06.2021

Oszczędzający w PPK ma stały dostęp do informacji o zgromadzonych środkach

Domowe finanse Emerytury i renty PPK

Uczestnik Pracowniczego Programu Kapitałowego poprzez serwis klienta instytucji finansowej prowadzącej fundusz może na bieżąco monitorować stan oszczędności na swoim prywatnym rachunku. Jeśli nie otrzymał informacji o przystąpieniu do PPK ani pocztą tradycyjną, ani na adres email, powinien zgłosić się do instytucji, która prowadzi jego rachunek w celu uzyskania dostępu do serwisu klienta.

11.06.2021

Pandemia wiele zmienia na rynku ubezpieczeń

Prawo gospodarcze

Koronawirus przyczynił się do ożywienia na rynku fuzji i przejęć w sektorze ubezpieczeń. Ostatni rok zaowocował też wyższą elastycznością i innowacyjnością sektora ubezpieczeniowego w tworzeniu nowych rodzajów ubezpieczeń. Jednym z takich rozwiązań jest ubezpieczenie od danego, ściśle określonego parametru, najczęściej pogodowego.

11.06.2021

Śmieci są za drogie? Niech gmina dopłaci

Samorząd terytorialny Środowisko Finanse samorządów

Ministerstwo Środowiska i Klimatu znalazło prosty sposób na obniżenie opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wystarczy pozwolić gminom na finansowanie kosztów związanych z odbiorem śmieci od mieszkańców. Samorządowcy nie są jednak przekonani do pomysłu, aby wszyscy płacili za tych, którzy nie płacą.

11.06.2021

Faktura zaliczkowa czasami nie jest potrzebna

VAT Rachunkowość

Z najnowszej interpretacji podatkowej wynika, że można nie wystawiać faktury zaliczkowej, jeśli w tym samym miesiącu zostanie wystawiona faktura końcowa. To spore ułatwienie dla firm, jednak – jak zwracają uwagę doradcy podatkowi – nie ma ono oparcia w przepisach. By uniknąć ewentualnych sporów, sugerują wystąpić o własną interpretację.

11.06.2021

Izba Dyscyplinarna trochę hamuje prokuratorskie oskarżenia wobec sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego już kilkanaście razy w tym roku nie zgodziła się na uchylenie immunitetu sędziom. Powodem był brak przekonujących dowodów lub kwestie proceduralne. Jednak nie byli to sędziowie z pierwszych stron gazet. Ostatnio także ci znani z krytyki władz są traktowani łagodniej przez sędziów dyscyplinarnych. Dlaczego?

11.06.2021