Sądy: Przychód "mniej niż zero" też upoważnia do postojowego

Tarcza Antykryzysowa 2 (zawieszona) Tarcza Antykryzysowa 3 (zawieszona)

Coraz więcej wyroków sprzyja biznesowi, który został zamknięty na czas pandemii Covid-19. Sądy zauważają, że wypełnianie wniosków o świadczenie postojowe odbywa się online, na ustalonych wzorach i nie ma możliwości dopisywania własnych uwag. A przedsiębiorca, który nie osiąga żadnego przychodu, nie tylko mniejszego o 15 proc., jest zagrożony zatorami płatniczymi lub upadłością i jemu trzeba pomóc.

25.02.2021

Praca zdalna to nie urlop - nie można bez wiedzy firmy wykonywać jej z zagranicy

Prawo pracy

Pracodawcy mają problem z pracownikami, którzy nie informując ich, wyjeżdżają z kraju. Uważają, że skoro pracują zdalnie, to mogą wykonywać pracę z każdego miejsca na świecie. Firmy starają się temu przeciwdziałać i zabezpieczać się przed negatywnymi skutkami takich działań, aneksując umowy o pracę lub określając w regulaminach pracy dopuszczalną odległość zamieszkania od biura.

25.02.2021

Ławnikowi w Sądzie Najwyższym pod górkę, a prezydent chce wydłużenia kadencji

Wymiar sprawiedliwości

W tym roku ma się zakończyć kadencja pierwszej grupy ławników, którzy na podstawie przepisów z 2018 r. weszli do Sądu Najwyższego. Wątpliwości, czy to miejsce dla nich, istniały od samego początku i mimo upływu lat - nadal je słychać. Teraz prezydent tę kadencję chce o rok wydłużyć, tymczasem w tle pojawiają się głosy, że kryteria wyboru ławnika do SN powinny być bardziej restrykcyjne.

25.02.2021

Subwencja oświatowa może i rośnie, ale na chodnik nie starczy

Finanse samorządów Finansowanie oświaty

Kwotowo subwencja oświatowa wzrasta z każdym rokiem, tyle że nieproporcjonalnie do zwiększających się wydatków, jakie samorządy ponoszą na oświatę. A te do szkół dokładają drugie tyle z własnych budżetów - z roku na rok coraz więcej. Stąd rosnąca liczba pozwów o wyrównanie poniesionych na edukację kosztów oraz pretensje do premiera, według którego gminy wydają subwencję na inne cele.

25.02.2021

Pozwolenie na budowę - krok po kroku

Budownictwo

Roboty budowlane można rozpocząć na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę, nawet nieostatecznej. Pozwolenie na budowę dotyczy całego zamierzenia budowlanego. jeśli jednak obejmuje ono więcej niż jeden obiekt na wniosek inwestora pozwolenie może dotyczyć wybranych obiektów mogących samodzielnie funkcjonować zgodnie z przeznaczeniem. Co ważne wiele wniosków składa się już online. Warto jednak też sprawdzić, co można stawiać bez pozwolenia, a nawet zgłoszenia.

25.02.2021

Firmy z Wielkiej Brytanii nie będą musiały mieć pełnomocnika podatkowego

Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe Brexit

Z podpisanego w środę rozporządzenia wynika, że podmioty brytyjskie handlujące z Polską nie muszą ustanawiać przedstawiciela podatkowego. Zmiana ma istotne znaczenie, zwłaszcza teraz – po brexicie. Pisaliśmy o tym problemie kilka tygodni temu. Pełnomocnika nie będą musiały mieć także firmy z Norwegii.

24.02.2021

Rząd zmienia zasady kwarantanny dla wjeżdżających do Polski

Opieka zdrowotna Koronawirus Koronawirus szczepienia

Osoby zaszczepione wracające do kraju transportem zorganizowanym nie będą musiały odbywać kwarantanny. To jedna z ważniejszych zmian wprowadzona nieoczekiwanie przez rząd od 23 lutego. Jest jednak warunek. Szczepionka musi być dopuszczona w UE. Od soboty zaś wszystkie osoby niezaszczepione przekraczający południową granicę podlegają kwarantannie, chyba że mają negatywny test na Covid-19.

24.02.2021

ZUS zakończył wysyłkę PIT-ów

Emerytury i renty PIT Ubezpieczenia społeczne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozesłał około 10 mln deklaracji podatkowych PIT do swoich klientów. W województwie śląskim formularze trafiły do ponad 1,377 mln osób. Wysyłka rozpoczęła się na przełomie stycznia i lutego. W tym roku ZUS zakończył ją przed terminem.

24.02.2021

Senat UJ krytykuje tryb przygotowania wykazu czasopism naukowych i recenzowanych

Szkolnictwo wyższe

Wykaz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych został przygotowany wbrew zasadom ustalania punktacji wynikającym z rozporządzenia - stwierdził senat Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wcześniej wykaz krytykowały: KRASP, PAN i Komisja Ewaluacji Nauki.

24.02.2021

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych będzie zwiększony

Finanse samorządów

Rząd planuje zwiększenie środków w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, ale i tak nie starczy na wszystkie złożone wnioski. Trwa analiza zgłoszeń od samorządów w ramach trzeciego rozdania funduszu, wyniki mają być znane w połowie marca. W tym czasie rozstrzygnięty ma też zostać Rządowy Fundusz Rozbudowy Dróg. Samorządowcy ponaglają, by móc ogłaszać przetargi.

24.02.2021

Czarnek: Nie zamierzamy likwidować poradni psychologiczno-pedagogicznych

Kadry w oświacie

Nie ma planów likwidacji poradni psychologiczno-pedagogicznych, nie ma planów likwidacji również statusu nauczyciela pracownika poradni psychologiczno-pedagogicznych - zadeklarował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Podkreślał też, że jego resort nie zamierza zlikwidować szkół specjalnych.

24.02.2021

KE chce przedłużenia obecnych przepisów o roamingu

Rynek i konsument Prawo europejskie

Komisja Europejska zaproponowała w środę nowe rozporządzenie w sprawie roamingu, które ma przedłużyć o kolejne 10 lat stosowanie obowiązujących obecnie przepisów, które mają wygasnąć w 2022 r. Chodzi przede wszystkim o zasadę nakazującą operatorom telekomunikacyjnym rozliczanie usług w roamingu na takich samych zasadach, jakie obowiązują w kraju.

24.02.2021

Nie będzie na razie prac nad "piątką dla zwierząt"

Środowisko

Kwestia "piątki dla zwierząt" została odsunięta na dalszy plan i nie wiem, jakie będą jej dalsze losy - powiedział we wtorek minister rolnictwa Grzegorz Puda. Tłumaczył, że przyczyną rezygnacji z dalszych prac nad tym projektem jest pandemia. Sejm uchwalił ustawę w tej sprawie, ale po wniesieniu do niej przez Senat wielu poprawek nie została ona skierowana do ponownego głosowania w Sejmie.

24.02.2021

Większa ochrona dla dzieci pokrzywdzonych przestępstwem - kolejny projekt MS

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości chce by dzieci pokrzywdzone przestępstwami o charakterze seksualnym miały zapewnionego profesjonalnego pełnomocnika z urzędu, proponuje też m.in. wprowadzenie graficznego pouczenia dla najmłodszych i poszerzenie możliwości korzystania z tzw. przyjaznych pokojów przesłuchań.

24.02.2021

W rocznym PIT można odliczyć wydatki na internet

Domowe finanse PIT

W dobie pandemii codziennie użytkowanie internetu stało się powszechne. Służy on nie tylko do rozrywki, ale też do pracy, czy nauki zdalnej. Z roku na rok coraz mniej Polaków korzysta jednak z ulgi na internet pozwalającej odliczyć w zeznaniu rocznym wydatki poniesione na ten cel. By skorzystać z odliczenia, trzeba spełnić kilka warunków.

24.02.2021

KRASP: Powinien powstać dodatkowy wykaz czasopism

Szkolnictwo wyższe

Wartość publikacji naukowych powinna być oceniana według obiektywnych kryteriów, a takiej gwarancji nie daje zmodyfikowany w arbitralny sposób wykaz czasopism - zwraca uwagę Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Sugeruje utworzenie dodatkowego wykazu.

24.02.2021

Depresja - narastający problem w pandemii

Pacjent

Aż 42,2 proc. Polaków zauważyło u siebie pogorszenie zdrowia psychicznego podczas pandemii Covid-19. 50,4 proc. ankietowanych temu zaprzecza, a 7,4 proc. nie jest w stanie tego ocenić. Skarżą się na obniżenie nastroju, zaburzenia snu, lęki. Aż 78,3 proc. osób skarżących się na powyższe objawy nie miało ich przed pandemią. Tak wynika z najnowszych badań.

24.02.2021

USA będą pytać o praworządność i wolność mediów w Polsce

Wymiar sprawiedliwości

W przeprowadzonej we wtorek rozmowie szefowie dyplomacji Polski i USA potwierdzili bliskie relacje i wolę dalszej dobrej współpracy. Amerykański sekretarz stanu potwierdził, że Polska pozostaje jednym z najważniejszych sojuszników USA, ale mówił też o wspólnych wartościach demokratycznych, w tym wolności mediów i poszanowaniu praw obywatelskich, co polski MSZ pominął w swoim komunikacie.

24.02.2021

Radny na kwarantannie nie dostanie diety, bo nie wykonuje mandatu

Samorząd terytorialny Prawo pracy Koronawirus

Jeśli radny został odizolowany z powodu przebywania na kwarantannie bądź w izolacji, np. w związku z zarażeniem się koronawirusem, nie otrzyma za ten czas diety - zostanie ona potrącona jak za nieobecność podczas sesji czy posiedzenia komisji. Zgodnie z przepisami, decyzja o kwarantannie czy izolacji nie jest podstawą usprawiedliwienia nieobecności.

24.02.2021