Ministerstwo Zdrowia i Episkopat apelują w sprawie nabożeństw

Koronawirus

Trzecia fala koronawirusa to coraz wyższe statystyki osób zakażonych. Tydzień przed Wielkanocą minister zdrowia Adam Niedzielski i sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński, apelują do wszystkich księży proboszczów o bardzo poważne podejście do obowiązującego limitu liczby wiernych, którzy w jednym czasie mogą uczestniczyć w nabożeństwach.

24.03.2021

Minister zmienił standardy nauczania na studiach medycznych

Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne

Od wtorku 23 marca br. obowiązują szczególne rozwiązania związane z kształceniem na studiach przygotowujących do wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty i ratownika medycznego w roku akademickim 2020/2021. Zawarte one zostały w nowym rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki.

24.03.2021

Więcej udziału w legislacji, ochrona zawodu adwokata - priorytety nowej NRA

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Adwokatura ma być aktywniejsza w propozycjach legislacyjnych, chętniej korzystać z nowych technologii i wspierać adwokatów choćby w zakresie ochrony tajemnicy adwokackiej i konkurencji na rynku. Zmiany szykują się także w zakresie adwokackich dyscyplinarek, tak by zapobiegać przedawnieniu spraw - wynika z zapowiedzi Przemysława Rosatiego, nowego prezesa NRA

24.03.2021

PESEL dla dziecka, ale bez "uznawania" jednopłciowych rodziców - projekt MS

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Administracja publiczna

Polskie sądy administracyjne pytają TSUE, a Ministerstwo Sprawiedliwości chce zmianami w prawie rodzinnym rozwiązać kwestie rejestracji dzieci polskich obywateli, które urodziły się za granicą. Przy okazji chce też - jak informuje - wykluczyć możliwość "faktycznego" uznania jednopłciowych małżeństw. W polskich aktach nie będzie można wpisywać dwóch matek lub dwóch ojców.

24.03.2021

RPO: ZUS może dostać zbyt szeroki dostęp do danych obywateli

Ubezpieczenia społeczne RODO

Możliwość pozyskiwania danych wrażliwych dotyczących konkretnej osoby ubiegającej się o zasiłek, przewidziana w projekcie nowelizacji ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, budzi zastrzeżenia RPO. Według niego, ZUS miałby szerokie uprawnienia przy ustalaniu prawa do zasiłku - bez określenia granic ingerencji w prawo do prywatności

24.03.2021

Rozliczenie wspólne małżonków w rocznym PIT

Domowe finanse PIT

W związku z corocznym rozliczeniem podatku dochodowego od osób fizycznych małżonkowie mogą dokonać wyboru sposobu rozliczenia i rozliczyć się indywidualnie lub wspólnie z małżonkiem. Należy jednak pamiętać o warunkach, jakie muszą zostać spełnione, aby dokonać wspólnego rozliczenia – pisze Anna Koperska z KPMG w Polsce.

24.03.2021

Minister: Nowy Ład to liczne zmiany w oświacie i nauce

Zarządzanie oświatą

Edukacja, nauka, szkolnictwo wyższe to są obszary, w których naprawdę będziemy mieli wiele nowości - zapowiedział Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki. Nie wiadomo jeszcze, na czym mają polegać zmiany w tych obszarach, minister Czarnek zapowiada, że będą to " dobre nowości, z których będziemy się cieszyć".

24.03.2021

Pielęgniarki będą miały więcej czasu na zgłoszenie się do egzaminu specjalizacyjnego

Zawody medyczne

Pielęgniarki i położne, które nie podejdą do Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego w sesji jesiennej, lub go nie zdadzą, zdążą się jeszcze zgłosić do kolejnej sesji wiosennej. Projekt nowelizacji rozporządzenia dotyczący kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych przewiduje bowiem wydłużenie o miesiąc terminu na przesyłanie zgłoszeń.

24.03.2021

MS określiło wysokość opłaty za egzamin na aplikacje

Szkolnictwo wyższe

Ministerstwo Sprawiedliwości określiło stałą opłatę za egzamin wstępny na aplikacje prawnicze - w tym roku wyniesie ona 1125 zł. Opublikowano już rozporządzenia w tej sprawie. To kolejny raz, gdy kwotę za egzamin wstępny oderwano od wysokości płacy minimalnej.

24.03.2021

Od 1 kwietnia ruszy Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości

Prawnicy Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Powstanie z przekształcenia wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki, która działa od 2018 r. Zadaniem przekształconej uczelni będzie - podobnie jak obecnie - szkolenie przyszłych kadr organów wymiaru sprawiedliwości, Od 1 października 2021 rusza na niej nowy kierunek - prawo.

24.03.2021

Nota uznaniowa czasem może zastąpić fakturę

VAT Rachunkowość

W obrocie gospodarczym zdecydowanie najczęściej stosowanym dokumentem księgowym jest faktura. Dokumentuje ona dokonaną przez podatnika podatku VAT sprzedaż. Oczywiście nie wszystkie transakcje, które są dokonywane pomiędzy podmiotami, muszą być dokumentowane fakturą.

24.03.2021

Kara za narzucanie minimalnych cen sprzętu sportowego

Rynek i konsument Ochrona konkurencji

Firma zapłaci pół miliona złotych kary za to, że przez prawie 8 lat ustalała minimalne ceny, po których sklepy internetowe mogły sprzedawać jej sprzęt sportowy, np. rolki czy hulajnogi. Prezes UOKiK uznał ją za organizatora antykonkurencyjnego porozumienia, ale kara jest mniejsza niż mogłaby być, ponieważ spółka skorzystała z programu łagodzenia kar leniency.

24.03.2021

NIK zaniepokojona przyszłością Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo

Samorząd terytorialny

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo to najdłuższa trasa rowerowa w Polsce i jedna z dłuższych w Europie - ma ponad 2 tys. km długości. Po przeprowadzonej kontroli NIK ostrzega, że bez odpowiednich działań może dojść do stopniowej degradacji szlaku i zaprzepaszczenia tego, co już udało się osiągnąć przy jego realizacji. Potrzeba przede wszystkim lepszej współpracy samorządów

24.03.2021

Pełnomocnik z urzędu był potrzebny, sąd tego nie ustalił - jest skarga nadzwyczajna

Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse

Sąd zasądził od kobiety ponad 70 tys. zł wraz z odsetkami. Chodziło o umowę pożyczki. Problem, że choroba uniemożliwiała jej samodzielne reprezentowanie swoich interesów przed sądem. Prokurator Generalny uznał, że doszło do rażące naruszenie prawa procesowego oraz m.in prawa do sądu i wniósł do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną.

24.03.2021

29 marca pierwsze posiedzenie plenarne "nowej" NRA

Prawnicy

W najbliższy poniedziałek - 29 marca - odbędzie się posiedzenie plenarne "nowej" Naczelnej Rady Adwokackiej - dowiedziało się Prawo.pl. Wyłonione zostanie prezydium - wiceprezesi, sekretarz i skarbnik. Przypomnijmy, 19 marca na nowego prezesa NRA wybrany został adwokat Przemysław Rosati.

24.03.2021

Fundacja rodzinna do zastosowania już od przyszłego roku

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Po blisko dwóch latach przygotowań Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii skierowało do konsultacji publicznych projekt ustawy o fundacji rodzinnej. By ją założyć, fundator będzie musiał wnieść mienie o wartości co najmniej 100 tysięcy złotych. Beneficjentami będą osoby fizyczne, ale też organizacje pożytku publicznego. Świadczenia, które otrzymają, obniżą wartość zachowku.

24.03.2021

Podatnicy coraz bardziej samotni w zderzeniu z trudnym prawem

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Proces praktycznego stosowania prawa podatkowego doszedł już do takiego etapu, że proszeni o pomoc doradcy podatkowi rekomendują swoim klientom składanie wniosków o ministerialną interpretację. Coraz trudniej bowiem o udzielenie jednoznacznej porady. Problem jednak w tym, że otrzymanie interpretacji też nie gwarantuje właściwej ochrony. W rezultacie przedsiębiorcy pozostawieni są samymi sobie.

24.03.2021

Pandemia sprzyja mobbingowi w pracy

Prawo pracy Koronawirus

Pracownikom trudno jest udowodnić mobbing - potwierdza to Państwowa Inspekcja Pracy. To efekt nieprecyzyjnych przepisów i podejścia sądów, które bardziej niż na bezprawności działań mobbera, koncentrują się na uczuciach ofiar. Tymczasem problem będzie narastał, bo w pandemii mobbing się nasilił. Napięcie nerwowe spowodowane izolacją odbija się na stosunkach międzyludzkich w pracy

24.03.2021

TK 28 kwietnia zajmie się sprawą zawieszenia Izby Dyscyplinarnej przez TSUE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

W Trybunale Konstytucyjnym 28 kwietnia br. odbędzie się rozprawa w sprawie wykonywania środków tymczasowych Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczących funkcjonowania sądownictwa w państwach członkowskich Unii Europejskiej. TK rozpatrzy pytanie skierowane w kwietniu ubiegłego roku przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego.

23.03.2021