Nowe technologie w wymiarze sprawiedliwości są niezbędne

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zdaniem prawników, wprowadzenie nowych technologii jest niezbędne w wymiarze sprawiedliwości i stanowi naturalną konsekwencję zmieniającej się rzeczywistości społecznej i prawnej. Może być także jedyną odpowiedzią na wyzwania, przed którymi stoją obecnie sądy. Szczególnie pokazuje to pandemia koronawirusa i konieczność przejścia przez prawników na tryb pracy zdalnej lub hybrydowej.

28.07.2021

Bezpłatne leki dla młodych matek i e-zlecenia na wyroby medyczne

Pacjent Opieka zdrowotna

Od 1 stycznia 2022 roku kobiety w ciąży będą mieć prawo do bezpłatnego zaopatrzenie w wyroby medyczne. Zaś po urodzeniu dziecka, przez okres połogu, mamy zyskają prawo do bezpłatnych leków. Tak wynika z informacji Centrum Informacyjnego Rządu. Znikną też papierowe zlecenia na wyroby medyczne.

27.07.2021

Stwierdzenie ojcostwa bez dowodów - skarga nadzwyczajna RPO uwzględniona

Wymiar sprawiedliwości

Mężczyzna został uznany przez sąd za ojca dziecka i obciążony m.in. alimentami i zwrotem wydatków matce dziecka. Sąd oparł się jednak wyłącznie na jej twierdzeniach - pozwany nie brał udziału w procesie o ustalenie ojcostwa, bo sąd nie był w stanie ustalić jego adresu. Sąd Najwyższy uwzględnił we wtorek 27 lipca skargę nadzwyczajną Rzecznika Praw Obywatelskich, który stanął w obronie ojca i jego prawa do prywatności.

27.07.2021

Sejmowa komisja przyjęła projekt Lex TVN

Rynek Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu przyjęła we wtorek z poprawkami projekt zmian w ustawie o radiofonii i telewizji. Autorem zmian jest PiS. Nowelizacja w debacie publicznej określana jest jako skierowana wprost przeciwko stacji TVN. Sejm zajmie się projektem 11 sierpnia.

27.07.2021

Małżonkowie szybciej złożą wspólny PIT, ale samotni rodzice stracą

Domowe finanse PIT Polski Ład

Opublikowany przez resort finansów projekt Polskiego Ładu przewiduje zmiany w zakresie rocznego PIT rozliczanego wspólnie z małżonkiem. Zmiany dotkną także rozliczeń osób samotnych rozliczających z dzieckiem. Od nowego roku z tej formy będzie mógł skorzystać tylko jeden rodzic, a nie, jak to jest obecnie, obydwoje.

27.07.2021

Przedsiębiorcy: Od zaraz potrzebujemy przepisów z przywilejami dla zaszczepionych

Rynek Koronawirus

Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) apeluje do rządu o wprowadzenie przepisów, które ochronią gospodarkę przed kolejnym lockdownem. Proponuje, by Polska wzorem innych państw, wprowadziła przywileje dla zaszczepionych. Nie może być tak, że koszty zdrowotne i finansowe odmowy poddania się szczepieniu ponosi całe społeczeństwo - twierdzą przedsiębiorcy.

27.07.2021

Do prezydenta trafiła kolejna nominacja na sędziego Izby Dyscyplinarnej SN

Wymiar sprawiedliwości

Wniosek Krajowej Rady Sądownictwa o powołanie członka tej Rady sędziego Rafała Puchalskiego do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego trafił do prezydenta. Ostateczna decyzja o nominacji będzie należała do głowy państwa. W styczniu ubiegłego roku KRS wybrała Puchalskiego, obok pięciu innych kandydatów, na sędziego Izby Dyscyplinarnej

27.07.2021

Pobyt w młodzieżowym ośrodku szkolno-wychowawczym do 21. roku życia

Zarządzanie oświatą

Do specjalnych ośrodków wychowawczych będą przyjmowane ww. dzieci i młodzież, które z powodu niepełnosprawności lub zagrożenia niedostosowaniem społecznym nie będą mogły uczęszczać do szkoły w miejscu zamieszkania - taką zmianę wprowadzi nowela rozporządzenia resortu sprawiedliwości.

27.07.2021

RPO interweniuje w sprawie osób, które wpadły w pułapkę rentową

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Od osób pobierających rentę socjalną Zakład Ubezpieczeń Społecznych żąda zwrotu nienależnie pobranych świadczeń. Chodzi o sytuacje, gdy przekraczają oni dopuszczalną kwotę przychodu, wynoszącego 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. RPO wystąpił o stanowisko w sprawie do Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych.

27.07.2021

Rośnie problem fałszywych zaświadczeń o szczepieniu

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Już nie tylko media piszą o możliwości kupienia paszportu covidowego. Do Naczelnej Izby Lekarskiej również docierają niepokojące informacje o udziale lekarzy w wystawianiu fałszywych zaświadczeń. Takie działanie uznać należy za przewinienie zawodowe - wskazuje Grzegorz Wrona, naczelny rzecznik odpowiedzialności zawodowej lekarzy. Tyle, że trudno je wykryć. Problem dotyczy nie tylko Polski, ale całej Europy.

27.07.2021

MF szykuje podwyżkę podatku od służbowych samochodów

PIT Rachunkowość Polski Ład

Jeśli pracownik wykorzystuje służbowe samochody do celów prywatnych, osiąga przychód, od którego musi zapłacić podatek. Kwoty przychodu wynoszą 250 i 400 złotych i zależą od pojemności auta. MF chce, by o podatku decydowała moc pojazdu, a nie pojemność silnika. To jedna ze zmian w ogłoszonym projekcie Polskiego Ładu.

27.07.2021

We wtorek Sejm rozpoczyna prace nad "lex TVN"

Sejmowa komisja kultury i środków przekazu przeprowadzi we wtorek pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, złożonego na początku lipca przez posłów PiS, który w debacie publicznej określany jest jako skierowany wprost przeciwko stacji TVN.

27.07.2021

NIK pozytywnie o pakiecie dla średnich miast

Administracja publiczna

Pakiet dla średnich miast jest jednym ze strategicznych projektów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Jego celem jest odbudowa potencjału średnich miast oraz wzmocnienie ich roli jako ważnych centrów aktywności społeczno-gospodarczej. Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak przebiegała jego realizacja.

27.07.2021

Kasacje prokuratora w sprawie świadków Jehowy

Prokurator Generalny skierował do Sądu Najwyższego kasacje, w których wniósł o uniewinnienie czterech Świadków Jehowy skazanych wyrokami komunistycznych sądów w latach 50. i 60. ubiegłego wieku za rzekomą działalność antypaństwową. Prokurator Generalny wskazał, że represjonowanie członków tej wspólnoty religijnej pozostawało w sprzeczności z obowiązującą wówczas Konstytucją.

27.07.2021

Sędziowie TK w stanie spoczynku w obronie Marka Safjana, po publikacji Gazety Polskiej

Wymiar sprawiedliwości

"Gazeta Polska" na okładce zaplanowanego na jutro wydania umieściła zdjęcie prof. Safjana z podpisem mówiącym o tym, że ojciec profesora był rzekomo "funkcjonariuszem hitlerowskiego Grenzschutzu" i "współpracownikiem sowieckiej Informacji Wojskowej", a profesor "Wydał wyrok na Polskę". Głos zajęło 26 sędziów Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, którzy domagają się, aby sprawą szkalowania prof. Safjana zajęła się prokuratura.

27.07.2021

Firmy płacą podatek cukrowy, ale nie wiedzą, jak go prawidłowo liczyć

Rachunkowość Doradca podatkowy

Ponad pół miliarda złotych wpłaciły firmy przez pierwsze pół roku obowiązywania przepisów o tzw. podatku cukrowym. Wpłaty zasilają głównie Narodowy Fundusz Zdrowia. Podatnicy mają jednak duże problemy z prawidłową kalkulacją daniny. Wszystko przez nieprecyzyjne przepisy, z których interpretacją, jak twierdzą eksperci, nie radzi sobie nawet resort finansów.

27.07.2021

Nie tylko rząd łapie deszcz, coraz częściej także gminy

Samorząd terytorialny Środowisko

Rządowy program „Moja woda” okazał się niewystraczający i mało elastyczny. Miasta i gminy wystartowały z własnymi programami, aby zatrzymać deszczówkę, bo im mniej wody w kanalizacji, tym mniejsze koszty jej utrzymania. Z niektórych gminnych programów, w przeciwieństwie do rządowego, mogą brać udział także wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie.

27.07.2021

Prawa części rodziców zagwarantowane, dodatkowe zajęcia - niekoniecznie

Zarządzanie oświatą

Nowe przepisy dotyczące działania organizacji społecznych w szkołach nie uderzą jedynie w edukatorów seksualnych lub organizacje, które z punktu widzenia obecnej władzy, nie reprezentują odpowiednich wartości. Mogą namieszać w ofercie zajęć dodatkowych – i to już w przyszłym roku szkolnym.

27.07.2021

Pułapka „Alicji” - kłopotliwy kredyt można unieważnić

Wymiar sprawiedliwości Budownictwo Finanse

Nie tylko frankowicze wygrywają z bankami - za nieważną można też uznać umowę kredytu w złotych. Taki wyrok zapadł niedawno w sprawie słynnego kredytu na cele mieszkaniowe z odroczoną płatnością, znanego jako kredyt „Alicja”. Według sądu nie informowano kredytobiorców w sposób jasny, że tak wyliczona rata nie dawała gwarancji spłaty zobowiązania.

27.07.2021

Obywatele i firmy priorytetem przy informatyzacji sądów

Wymiar sprawiedliwości Prawo AI

Punktem odniesienia dla wprowadzanych w życie projektów informatyzujących polski wymiar sprawiedliwości powinni być obywatele oraz przedsiębiorcy, a nie profesjonalni pełnomocnicy. Większy nacisk powinien zostać położony na to, by dobrze tłumaczyć funkcjonalności portali sądowych i projektować je w taki sposób, by trudno było o ewentualne błędy przy składaniu wniosków i pism.

27.07.2021