ZUS: Wciąż można wnioskować o zwolnienie z opłacania składek

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Przedsiębiorcy z określonych branż mogą wystąpić o zwolnienie z obowiązku opłacania należności z tytułu składek za styczeń 2021 r. albo za grudzień 2020 r. i styczeń 2021 r. oraz za luty 2021 r. Wniosek RDZ-B7 można złożyć najpóźniej do 30 kwietnia 2021 r. Firmy, które mają obowiązek przekazania deklaracji rozliczeniowych - mają na to czas tylko do końca marca.

25.03.2021

TK: Rozprawa w sprawie kadencji RPO przełożona na 12 kwietnia

Wymiar sprawiedliwości

W związku z nieobecnością jednego z sędziów rozprawa w Trybunale Konstytucyjnym w sprawie konstytucyjności przedłużenia kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich została przełożona na 12 kwietnia - poinformowało w czwartek biuro TK. Sprawa, którą TK miał rozpoznać 25 marca, została zainicjowana wnioskiem grupy posłów Prawa i Sprawiedliwości.

25.03.2021

UOKiK: Zarzuty dla firmy handlującej zbożami i rzepakiem

Ochrona konkurencji

Spółka PolishAgri, skupująca oraz sprzedająca zboża i rzepak, może nieuczciwie wykorzystywać swoją przewagę kontraktową wobec dostawców - uznał prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urząd postawił firmie zarzuty, ale też poinformował, że przyjrzy się również praktykom innych spółek skupujących zboże oraz rzepak.

25.03.2021

Pensje w pomocy społecznej wciąż na poziomie płacy minimalnej

Pomoc społeczna

Pensje pracowników pomocy społecznej wciąż oscylują wokół płacy minimalnej, a podwyżki są przeważnie tam, gdzie uda się je wywalczyć w drodze protestu. Samorządów nie stać na podnoszenie wynagrodzeń, a co gorsza, zdarza się, że wykorzystują „furtki”, żeby płacić mniej, takie jak ostatnia nowelizacja ustawy, czy rządowe dofinansowania. Tymczasem zaczynają się już pierwsze protesty.

25.03.2021

Podręczniki do poprawki - mają lepiej spełniać wymogi podstawy programowej

Zespół ministerialnych ekspertów zakończył sprawdzanie podręczników do historii, wos i języka polskiego. Zalecono m.in, by książki w większym stopniu wdrażały ucznia w określony kanon kulturowy. Większy nacisk ma też kłaść na wartości oraz "cele właściwe dla naszego kręgu kulturowego". Dominują enigmatyczne sformułowania, ale wyraźnie widać dążenie do uwypuklenia roli Kościoła.

25.03.2021

Sądy pokoju mają sędziom pomóc, niedopracowane - tylko ich pogrążą

Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie w całym kraju zmagają z koronawirusem i nawałem spraw. Po epidemii może być jeszcze gorzej. Wraca więc temat sędziów pokoju, którzy jak superbohatorowie mają zdjąć z ich barków część spraw. Diabeł tkwi jednak w szczegółach, a konkretnie w przepisach. Nieprzemyślane - zdaniem prawników - zwiększą obciążenie sądów i dołożą ryzyko politycznych wpływów na orzeczenia.

25.03.2021

Pomoc finansowa dla firm kiedyś się skończy - wzrośnie bezrobocie?

Prawo pracy Koronawirus

Wszyscy czekają, jak będzie wyglądała sytuacja na rynku pracy, gdy skończy się pomoc finansowa dla firm z tarcz antykryzysowych i finansowych PFR, a ZUS przestanie przyznawać ulgi. Zdaniem ekspertów, dziś dużo miejsc pracy jest sztucznie utrzymywanych ze względu na dofinansowanie. W międzyczasie skończył się też rynek pracownika i nieprędko do niego wrócimy po pandemii.

25.03.2021

Fiskus bezprawnie domaga się podatku u źródła od usług ubezpieczeniowych

CIT Rachunkowość Podatki międzynarodowe

Kwestia opodatkowania u źródła usług ubezpieczeniowych stała się kością niezgody między podatnikami i organami skarbowymi. Urzędnicy twierdzą, że ubezpieczenia są podobne do gwarancji i poręczeń, i domagają się, by nabywcy polis zapłacili w Polsce dodatkowy podatek. Takie podejście podważają jednak sądy administracyjne. Potrzebna jest pilna reakcja ministra finansów.

25.03.2021

Sądy zostaną zalane pozwami frankowymi, ale ich rozstrzyganie będzie prostsze

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Sędziowie boją się, że po przewidywanym rozstrzygnięciu Sądu Najwyższego w sprawach kredytów frankowych zostaną zalani pozwami kredytobiorców. Broniący ich prawnicy są przekonani, że tak będzie. Dodają jednak, że dzięki uchwale rozpatrywanie takich spraw będzie i prostsze, i szybsze. I to od organizacji pracy sędziów zależy, czy poradzą sobie z napływem spraw.

25.03.2021

Ministerstwo Zdrowia i Episkopat apelują w sprawie nabożeństw

Koronawirus

Trzecia fala koronawirusa to coraz wyższe statystyki osób zakażonych. Tydzień przed Wielkanocą minister zdrowia Adam Niedzielski i sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński, apelują do wszystkich księży proboszczów o bardzo poważne podejście do obowiązującego limitu liczby wiernych, którzy w jednym czasie mogą uczestniczyć w nabożeństwach.

24.03.2021

Minister zmienił standardy nauczania na studiach medycznych

Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne

Od wtorku 23 marca br. obowiązują szczególne rozwiązania związane z kształceniem na studiach przygotowujących do wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty i ratownika medycznego w roku akademickim 2020/2021. Zawarte one zostały w nowym rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki.

24.03.2021

Więcej udziału w legislacji, ochrona zawodu adwokata - priorytety nowej NRA

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Adwokatura ma być aktywniejsza w propozycjach legislacyjnych, chętniej korzystać z nowych technologii i wspierać adwokatów choćby w zakresie ochrony tajemnicy adwokackiej i konkurencji na rynku. Zmiany szykują się także w zakresie adwokackich dyscyplinarek, tak by zapobiegać przedawnieniu spraw - wynika z zapowiedzi Przemysława Rosatiego, nowego prezesa NRA

24.03.2021

PESEL dla dziecka, ale bez "uznawania" jednopłciowych rodziców - projekt MS

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Administracja publiczna

Polskie sądy administracyjne pytają TSUE, a Ministerstwo Sprawiedliwości chce zmianami w prawie rodzinnym rozwiązać kwestie rejestracji dzieci polskich obywateli, które urodziły się za granicą. Przy okazji chce też - jak informuje - wykluczyć możliwość "faktycznego" uznania jednopłciowych małżeństw. W polskich aktach nie będzie można wpisywać dwóch matek lub dwóch ojców.

24.03.2021

RPO: ZUS może dostać zbyt szeroki dostęp do danych obywateli

Ubezpieczenia społeczne RODO

Możliwość pozyskiwania danych wrażliwych dotyczących konkretnej osoby ubiegającej się o zasiłek, przewidziana w projekcie nowelizacji ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, budzi zastrzeżenia RPO. Według niego, ZUS miałby szerokie uprawnienia przy ustalaniu prawa do zasiłku - bez określenia granic ingerencji w prawo do prywatności

24.03.2021

Rozliczenie wspólne małżonków w rocznym PIT

Domowe finanse PIT

W związku z corocznym rozliczeniem podatku dochodowego od osób fizycznych małżonkowie mogą dokonać wyboru sposobu rozliczenia i rozliczyć się indywidualnie lub wspólnie z małżonkiem. Należy jednak pamiętać o warunkach, jakie muszą zostać spełnione, aby dokonać wspólnego rozliczenia – pisze Anna Koperska z KPMG w Polsce.

24.03.2021

Minister: Nowy Ład to liczne zmiany w oświacie i nauce

Zarządzanie oświatą

Edukacja, nauka, szkolnictwo wyższe to są obszary, w których naprawdę będziemy mieli wiele nowości - zapowiedział Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki. Nie wiadomo jeszcze, na czym mają polegać zmiany w tych obszarach, minister Czarnek zapowiada, że będą to " dobre nowości, z których będziemy się cieszyć".

24.03.2021

Pielęgniarki będą miały więcej czasu na zgłoszenie się do egzaminu specjalizacyjnego

Zawody medyczne

Pielęgniarki i położne, które nie podejdą do Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego w sesji jesiennej, lub go nie zdadzą, zdążą się jeszcze zgłosić do kolejnej sesji wiosennej. Projekt nowelizacji rozporządzenia dotyczący kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych przewiduje bowiem wydłużenie o miesiąc terminu na przesyłanie zgłoszeń.

24.03.2021

MS określiło wysokość opłaty za egzamin na aplikacje

Szkolnictwo wyższe

Ministerstwo Sprawiedliwości określiło stałą opłatę za egzamin wstępny na aplikacje prawnicze - w tym roku wyniesie ona 1125 zł. Opublikowano już rozporządzenia w tej sprawie. To kolejny raz, gdy kwotę za egzamin wstępny oderwano od wysokości płacy minimalnej.

24.03.2021

Od 1 kwietnia ruszy Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości

Prawnicy Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Powstanie z przekształcenia wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki, która działa od 2018 r. Zadaniem przekształconej uczelni będzie - podobnie jak obecnie - szkolenie przyszłych kadr organów wymiaru sprawiedliwości, Od 1 października 2021 rusza na niej nowy kierunek - prawo.

24.03.2021