Ma to umożliwić rodzicom dzieci wymagających specjalnych oddziaływań wychowawczych dokonanie wyboru odpowiedniej dla dziecka placówki, pozwalając na pozostawienie dziecka w szkole, do której dotychczas uczęszczało, przy jednoczesnym skorzystaniu z możliwości wsparcia, jakie umożliwia pobyt w specjalnym ośrodku wychowawczym. Obecnie obowiązujący par. 34 ust. 1 pkt 2 wskazuje jako placówki pierwszego wyboru ośrodki, których wybór oznacza jednocześnie zmianę szkoły (tj. specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze, młodzieżowe ośrodki socjoterapii).

 

Surowsze kary dla nieletnich, nowe ośrodki wychowawcze - jest już projekt zmian>>

 

Dłuższa nauka w ośrodku

Resort chce też wydłużyć możliwość pobytu dzieci i młodzieży zagrożonych niedostosowaniem społecznym w specjalnym ośrodku wychowawczym. Obecnie pobyt dzieci i młodzieży w ww. ośrodku możliwy jest do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym wychowanek kończy 18. rok życia. W projekcie rozporządzenia proponuje się wydłużyć możliwość pobytu w ww. ośrodku do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym wychowanek kończy 21. rok życia. Projektowane rozwiązanie umożliwi tej grupie dzieci i młodzieży pobyt w specjalnym ośrodku wychowawczym do ukończenia etapu edukacyjnego, na który zostało wydane orzeczenie, i ukończenie klasy dotychczasowej szkoły ponadgimnazjalnej prowadzonej w szkole ponadpodstawowej.

 

Według nowych przepisów opieka nocna w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym i specjalnym ośrodku wychowawczym (w przypadku gdy przebywa w nich do 48 wychowanków) jest sprawowana również przez wychowawcę grupy wychowawczej. Wymóg zapewnienia wychowawcy grupy wychowawczej będzie dotyczył ośrodków, w których przebywa powyżej 48 wychowanków. Zmiana ta jest podyktowana potrzebą uwolnienia wysoko wykwalifikowanej kadry jaką są wychowawcy grupy wychowawczej z obowiązku dozoru nocnego na rzecz efektywnej pracy wychowawczej w ciągu dnia. Odejście od tego wymogu nie wpłynie negatywnie na poziom bezpieczeństwa i opieki nad wychowankami. e) przepisy przejściowe

 

Ze względu na ustalone i zatwierdzone już przez organ prowadzący arkusze organizacji publicznych specjalnych ośrodków wychowawczych i publicznych specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych na rok szkolny 2021/2022 w projekcie rozporządzenia wprowadza się możliwość zmiany tych arkuszy w zakresie wynikającym ze zmian wprowadzanych projektowanym rozporządzeniem, tj. w zakresie liczby wychowanków w grupie wychowawczej oraz organizacji opieki w porze nocnej. W przypadku wprowadzenia zmian w arkuszach organizacji, zmienione arkusze będą przedstawiane ponownie do zatwierdzenia organowi prowadzącemu w terminie do dnia 30 września 2021.