Ulga za zakup kasy fiskalnej nie dla każdego lekarza

VAT Rachunkowość Zawody medyczne

Nie do końca było wiadomo, którzy lekarze musieli w lipcu zainstalować kasy fiskalne online. Niejasności w tym zakresie doprowadziły do tego, że niektórym medykom trudno teraz uzyskać ulgę na zakup nowego urządzenia. Fiskus uzależnia to od formy organizacyjno–prawnej świadczenia usług medycznych – tłumaczy, że lekarz w spółce może wykonywać też inne usługi. Ulga więc nie przysługuje.

07.09.2021

MS poprawia zarządzenie związane z e-doręczeniami

Wymiar sprawiedliwości

Do sędziów trafił projekt zmian w zarządzeniu w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej. Ma zostać zmodyfikowana lista dokumentów doręczanych bez podpisu. Regulacja ma precyzować również, że wyrok doręczany będzie poprzez portal informacyjny sądu wraz z uzasadnieniem.

07.09.2021

Nowe tablice dożycia GUS będą kosztowały FUS w najbliższych latach dodatkowe 2,9 mld zł

Domowe finanse Emerytury i renty

Tylko te osoby, które po 1 kwietnia 2021 roku przechodzą na emeryturę albo wystąpią o jej ustalenie, mogą liczyć na wyższe świadczenie - ustalane według nowych tabel średniego dalszego trwania życia GUS. Skorzystają też ci, którzy osiągnęli już wiek emerytalny, ale na emeryturę nie przeszli. ZUS szacuje, że do marca 2022 roku wyższe świadczenie przyznane zostaną 364 tys. osób,

07.09.2021

Mikroapartament - oficjalnie lokal użytkowy, a w rzeczywistości mieszkanie

Rynek i konsument Budownictwo

Deweloperzy masowo budują "mikroapartamenty" o powierzchni 10 - 15 metrów kwadratowych, choć nowe mieszkanie nie może być w Polsce mniejsze niż 25 mkw. Jakim cudem? Omijają prawo. Oficjalnie są to lokale użytkowe. Podejmowano próby ukrócenia tego typu praktyk, ale spełzły one na niczym. Sami deweloperzy postulują zniesienie ograniczenia co do powierzchni lokalu.

07.09.2021

Stan wyjątkowy uderza w finanse samorządów

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Administracja publiczna

W związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego, odwołany został m.in. Festiwal Trzech Kultur we Włodawie. Powiat włodawski musiał wydać na jego organizację około 200 tys. złotych. Starosta zastanawia się, kto mu odda te pieniądze. Podobne problemy mają też inne samorządy i już zaczynają liczyć straty. Okazuje się, że rykoszetem oberwały także te spoza strefy z ograniczeniami.

07.09.2021

Sądy mogą, ale rzadko informują strony jak widzą sprawę - zmiana w kpc ma ich do tego zachęcić

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Nowelizacja procedury cywilnej z 2019 r. dała sędziom możliwość sygnalizowania stronom, w jakim kierunku idzie sprawa. Jednak rozwiązanie, które miało być rewolucją i motywacją do ugód, w praktyce się nie sprawdziło. Część sędziów nie wie jak je stosować, inni obawiają się posądzenia o stronniczość. Teraz resort sprawiedliwości chce ich do tego zachęcić i doprecyzować, co mogą powiedzieć.

07.09.2021

Prezydent zapowiada weto do "lex TVN"

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Prezydent mówił o tym wprost, że w tym kształcie jest gotów zawetować ustawę o radiofonii i telewizji – powiedział szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot. Stwierdził też, że przed uchwaleniem tej ustawy sygnalizował politykom większości rządzącej, że Andrzej Duda nie podpisze jej w takim kształcie.

06.09.2021

Sejm nie uchylił stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

W poniedziałek wieczorem, przy poparciu posłów z partii Kukiz 15 i Konfederacji, Sejm utrzymał w mocy rozporządzenie prezydenta o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w pasie przygranicznym z Białorusią. Koalicja Obywatelska była za uchyleniem rozporządzenia – ale nie udało jej się do tego zebrać bezwzględnej większości. PSL wstrzymało się od głosu.

06.09.2021

27 grudnia – będzie nowe święto państwowe?

Administracja publiczna Prawo pracy

Do prezydenta Andrzeja Dudy, w poniedziałek 6 września trafił apel o ustanowienie 27 grudnia świętem państwowym. Inicjatywa została poparta ośmioma tysiącami podpisów. Nowe święto państwowe ma uczcić rocznicę Powstania Wielkopolskiego, które wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu.

06.09.2021

Stan wyjątkowy - do kościoła lub cerkwi bez zezwolenia

Administracja publiczna

Straż Graniczna i policja poinformowały, że osoby udające się na nabożeństwa do kościołów lub cerkwi znajdujących się na obszarze objętym stanem wyjątkowym nie muszą w tym celu się ubiegać o pisemne zezwolenie od Straży Granicznej. Zgodnie z rozporządzeniami o stanie wyjątkowym, na terenie nim objętym mogą przebywać tylko stali mieszkańcy i osoby tam pracujące.

06.09.2021

Premier: Trwają rozmowy o finansach w ochronie zdrowia

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Premier Mateusz Morawiecki nie zadeklarował, że spotka się z pracownikami ochrony zdrowia, którzy 11 września będą protestować w Warszawie. Zaznaczył, że rozmowy o finansach prowadzone są w Radzie Dialogu Społecznego. Uczestniczą w nich przedstawiciele ministerstwa zdrowia, w tym minister oraz Narodowego Funduszu Zdrowia.

06.09.2021

ZUS: Przeliczenie czerwcowych emerytur bez wniosku i z korzyścią dla emeryta

Domowe finanse Emerytury i renty

Zakład Ubezpieczeń Społecznych z urzędu przeliczy na korzystniejszych zasadach czerwcowe emerytury, które przyznano w tym roku. Oznacza to, że osoby te nie będą musiały składać żadnego wniosku – przypomina ZUS. Nie wszyscy jednak emeryci otrzymają świadczenia na korzystniejszych zasadach. Zyskają tylko ci, którym świadczenia zostały przyznane po 31 maja 2021 r.

06.09.2021

Przemysław Koch dyrektorem Centralnego Ośrodka Informatyki

Rynek

Przemysław Koch objął 6 września stanowisko dyrektora Centralnego Ośrodka Informatyki największej w kraju firmy realizującą projekty IT dla sektora publicznego – poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Wcześniej był pełnomocnikiem ministra finansów dod spraw informatyzacji, nadzorował organizację IT Ministerstwa Finansów.

06.09.2021

Premier: Firmy z pasa przygranicznego dostaną 65 proc. przychodu

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Premier i minister spraw wewnętrznych i administracji zdradzili ile wyniesie odszkodowanie dla firm ze strefy przygranicznej za straty wywołane stanem wyjątkowym. Państwo zapewni rekompensatę w wysokości 65 proc. udokumentowanego przychodu uzyskiwanego w ostatnich 3 miesiącach. Pieniądze wypłacą wojewodowie. Jeszcze w tym tygodniu ma być gotowy projekt ustawy.

06.09.2021

Rozwiązania podatkowe w Polskim Ładzie do gruntownej poprawy

Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Wniosek z zakończonych konsultacji dotyczących Polskiego Ładu jest jeden – łatwiej w nim znaleźć wady niż zalety. Dodatkowym problemem jest czas. Najpewniej znów okaże się, że firmy dostaną mniej niż miesiąc na wdrożenie nowych przepisów i dostosowanie systemów do zmienionych zasad. Coraz głośniej słychać, by wejście w życie Polskiego Ładu opóźnić o rok.

06.09.2021

Walka z oszustami ubezpieczeniowymi skuteczna, ale raczej bez organów ścigania

Wymiar sprawiedliwości Rynek Finanse Ubezpieczenia

W 2020 r. wykryto w Polsce ponad 23 tys. przypadków wyłudzeń odszkodowań. Udaremniono nienależne wypłaty na prawie 401 mln złotych. Prawie 7 tys. przypadków dotyczyło ubezpieczeń na życie, większość - ponad 16 tys., ubezpieczeń majątkowych. Sprawcom udaje się wyłudzić odszkodowanie zaledwie w kilkunastu procentach prób. Większość podejmowanych działań to usiłowania, których skutki są skutecznie blokowane.

06.09.2021

Bez zmian w spółkach wodnych, zaleje nas... woda

Samorząd terytorialny Środowisko

W wielu miejscach Polski - potop, bo rowy melioracyjne nie wytrzymują. Co do zasady, za ich utrzymanie powinny odpowiadać spółki wodne. Nie wywiązują się jednak z tego obowiązku, bo jest ich za mało i nie mają odpowiednich środków ani narzędzi prawnych. A kolejne zmiany w prawie wodnym pomniejszają ich rolę. Skutek jest taki, że w czasie suszy pola i łąki przypominają pustynie, a po gwałtownych opadach - jak ostatnio - jeziora.

06.09.2021

Nie ma uchwały SN, nie ma też podstaw do dalszego zawieszania postępowań frankowych

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Sąd Najwyższy dał do zrozumienia, że w dającej się przewidzieć przyszłości nie podejmie uchwały odpowiadającej na pytania dotyczące kredytów frankowych. Sądy powinny teraz podejmować zawieszone w oczekiwaniu na uchwałę postępowania. Sąd Najwyższy będzie zapewne wydawał kolejne uchwały "trójkowe" i "siódemkowe", a do rozstrzygnięcia pozostało wynagrodzenie za korzystanie z kapitału.

06.09.2021

Późny powrót z podróży służbowej to powód do usprawiedliwionej nieobecności w pracy, ale nie do płacy

Prawo pracy BHP

Pracodawcy mają problem z rozliczeniem przysługującego pracownikowi czasu odpoczynku po powrocie z podróży służbowej, gdy kończy się ona w porze nocnej. Nie są pewni, czy nadal mają stosować 8-godzinny odpoczynek nocny z rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 1996 r., skoro Kodeks pracy nakazuje im zapewnienie co najmniej 11-godzinnego dobowego odpoczynku. Zdaniem prawników, przepisy nie są jasne i powinny zostać zmienione.

06.09.2021

Głowa w kodeksie, a nie kodeks w głowie - kluczowa nauka prawniczego myślenia

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Studenci prawa, ucząc się do egzaminów, korzystają z różnych narzędzi - cenią sobie i e-booki, i drukowane podręczniki. Problem zdaje się jednak tkwić nie w tym, z czego się uczą, a jak się uczą - zakuwanie setek stron na pamięć to niekoniecznie dobra droga do zostania cenionym prawnikiem.

06.09.2021