Ministerstwo wycofuje się z przepisu krzywdzącego gminy poligonowe

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne

Gminy, na których funkcjonują poligony, nie stracą blisko 170 mln złotych podatku poligonowego. Po proteście 30 takich samorządów, Ministerstwo Rozwoju i Technologii wycofuje się z przepisu, który pojawił się bez konsultacji w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Zyskać na nim miało Ministerstwo Obrony Narodowej.

13.09.2021

W szkołach więcej kontroli, niekoniecznie mniej biurokracji

Zarządzanie oświatą

Zmiany w rozporządzeniu o nadzorze pedagogicznym motywowane są chęcią zmniejszenia biurokracji w szkołach. Niektórzy nauczyciele chcą w to wierzyć. Może się jednak okazać, że stanie się odwrotnie - rozporządzenie wzmocni instytucję kontroli. Dyrektorzy, z powodu strachu przed nimi, mogą zażądać jeszcze większej ilości papierów, więc biurokracji może nawet przybyć... na wypadek kontroli.

13.09.2021

Nowe prawo ma zapewnić bezpieczeństwo pacjentom, ale medycy pytają o gwarancje dla siebie

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Projektowana ustawa o jakości w ochronie zdrowia ma zapewnić większe bezpieczeństwo pacjentom. M.in. wprowadzając dla wszystkich uczestników procesu leczenia obowiązek zgłaszania zdarzeń niepożądanych. Medycy nie mają nic przeciwko temu, ale obawiają się, że ta procedura może prowadzić do represji wobec nich. Podnoszą to podczas obecnego protestu

13.09.2021

Polski Ład skomplikuje rozliczanie kosztów firm działających w grupach

CIT Doradca podatkowy Polski Ład

Przyjęta przez rząd zmieniona wersja projektu Polskiego Ładu, przy okazji wprowadzenia przepisów o podatku od przychodów, uchyla jednocześnie art. 15e ustawy o CIT. Przyniesie to duży problem – zwłaszcza dla podatników, którzy zdecydowali się wcześniej na zawarcie z fiskusem uprzedniego porozumienia cenowego (APA). Przepisy przejściowe – zamiast wyjaśniać – dokładają kolejnych wątpliwości.

13.09.2021

Nawet RCL nie wytrzymał - z legislacją tak źle jeszcze nie było

Prawo gospodarcze

Brak konsultacji społecznych, pomijanie w uzasadnieniach do projektów ustaw informacji o najważniejszych proponowanych zmianach, czy oceny skutków regulacji, które nie uwzględniają szerszego kontekstu i wpływu zmian na prawo i gospodarkę - to tylko niektóre zarzuty prawników wobec procesu legislacyjnego. Tryb prac nad nowym prawem budzi już nawet sprzeciw Rządowego Centrum Legislacji i poszczególnych ministerstw.

13.09.2021

RPO do TK: zasady delegowania sędziów zbyt swobodne i niekonstytucyjne

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Swobodne i niczym nieograniczone delegowanie sędziów przez ministra narusza kompetencje Prezydenta RP do powoływania sędziów i powinno zostać uznane za niekonstytucyjne - ocenił Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek w stanowisku dla Trybunału Konstytucyjnego.

11.09.2021

Uzasadnienie to nie miejsce na osobiste wycieczki sądu

Wymiar sprawiedliwości

Prawdziwą burzę w internecie wywołało zdjęcie fragmentu uzasadnienia postanowienia, w którym sędzia z Rzeszowa, nie przebierając zbytnio w słowach, wyjaśnia pełnomocnikowi, że jego wnioski o uzasadnienie wyroku nie mają sensu i zachęca do sięgania po "ambitną literaturę i orzecznictwo". Sędziowie podkreślają, że takie zachowanie nie powinno mieć miejsca,

11.09.2021

Stawianie i burzenie ścian w mieszkaniu nie zawsze wymaga formalności

Budownictwo

We własnym lokum nie wszystko wolno, a burzenie i stawianie ścian działowych oraz nośnych to nie tylko problem techniczny, ale też wiele kwestii prawnych. Przepisy nie na wszystko bowiem pozwalają. Od tego też, czy planuje się przebudowę, czy remont zależy rodzaj wymaganych formalności, albo całkowity ich brak. Bywa, że o losach ściany decyduje sąd.

11.09.2021

Ulga dla klasy średniej także dla twórców i artystów

Domowe finanse PIT Polski Ład

Mamy dobrą wiadomość - po publikacji Prawo.pl resort finansów zmienił proponowane przepisy o uldze dla klasy średniej w Polskim Ładzie. Od stycznia przyszłego roku z nowej preferencji skorzystają także twórcy i artyści, którzy stosują 50-proc. autorskie koszty uzyskania przychodów. Z odliczenia nie skorzystają jednak zatrudnieni na umowach cywilnoprawnych – zleceniach i o dzieło.

11.09.2021

Adwokaci: Stan wyjątkowy nie może ograniczać prawa do obrony

Przepisy dotyczące wprowadzenia stanu wyjątkowego na terenach przygranicznych oraz praktyka Straży Granicznej nie powinny ograniczać prawa do obrony, do sądu i świadczenia pomocy prawnej przez adwokatów - podkreślają adw. Przemysław Rosati, prezes NRA oraz adw. Jowita Grochowska, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Białymstoku.

10.09.2021

Minister: Postulaty medyków oznaczają zwiększenie nakładów o 100 mld zł

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Trzy z ośmiu propozycji Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Ochrony Zdrowia dotyczą trzykrotnego wzrostu minimalnego wynagrodzenia. Ich realizacja oznaczałaby wydatki na poziomie 100 mld zł. Całkowity budżet na zdrowie w 2022 r. to 120 mld zł. Tak ocenił Adam Niedzielski, minister zdrowia. A rozmowy z protestującymi zakończyły się fiaskiem.

10.09.2021

Ministerstwo Zdrowia planuje zmiany w transplantologii

Opieka zdrowotna

​W piątek 10 września odbyła się konferencja pt. „Wsparcie procesów dotyczących dawstwa narządów i tkanek - wyzwania i szanse”. Ogłoszone na niej zostaną plany Ministerstwa Zdrowia, dotyczące zwiększenia dawstwa organów w Polsce. Nowy, projakościowy program MZ będzie realizować dzięki unijnym środkom.

10.09.2021

Fundacja Helsińska: Nie wolno odmawiać przyjęcia wniosku o azyl

Administracja publiczna

Straż Graniczna nie może odmawiać przyjmowania od cudzoziemców wniosków o ochronę międzynarodową - stwierdza w opublikowanym właśnie raporcie Helsińska Fundacja Praw Człowieka. I podkreśla, że w przypadku wystąpienia przez cudzoziemca z wnioskiem o ochronę, powinno zostać wszczęte postępowanie uchodźcze,

10.09.2021

Rząd rusza z pracami nad ustawą o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami

Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Tworzenie warunków do pełnego wdrożenia Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych to cel umowy o partnerstwie na rzecz realizacji projektu, którego celem jest opracowanie ustawy o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami. Umowa została podpisana w piątek 10 września br. w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.

10.09.2021

GUS: Pomimo trwającej epidemii poprawia się sytuacja na rynku pracy

Rynek Prawo pracy

Na koniec drugiego kwartału 2021 r. liczba wolnych miejsc pracy w Polsce wynosiła 142,8 tys. i była wyższa niż w końcu pierwszego kwartału 2021 r. o 29,6 proc. W porównaniu z analogicznym okresem 2020 roku liczba wolnych miejsc pracy była większa o 75,4 proc. – podał w piątek GUS. Według urzędu, pod koniec czerwca br. nieobsadzonych było 35,0 tys. nowo utworzonych miejsc pracy.

10.09.2021

Ministerstwo Aktywów Państwowych przeciwne podatkowi minimalnemu od przychodów

CIT Administracja publiczna Polski Ład

Ministerstwo Aktywów Państwowych jest przeciwne minimalnemu podatkowi od przychodów, bo będą musiały go płacić także spółki Skarbu Państwa. Rządowe Centrum Legislacji odmawia z kolei zaopiniowania projektu Polskiego Ładu, bo dostało na to tylko kilka godzin. W rezultacie rząd przyjął projekt bez opinii RCL. Taki dokument trafił też do Sejmu.

10.09.2021

CKE: Maturę zdało 83 proc. tegorocznych absolwentów

Zarządzanie oświatą

Świadectwo dojrzałości uzyskało 83 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych - podała w piątek Centralna Komisja Egzaminacyjna, uwzględniając wyniki maturzystów zdających egzaminy w sesji głównej majowej, dodatkowej czerwcowej oraz poprawkowej w sierpniu. Pozytywne wyniki osiągneło 87 proc. absolwentów liceów ogólnokształcących i 75 proc. absolwentów techników.

10.09.2021

Szczepienie przeciw HPV nie tylko dla dziewczynek

Opieka zdrowotna Farmacja

Ministerstwo Zdrowia planuje, by ze szczepień przeciw HPV mogły skorzystać nie tylko dziewczynki w wieku 11-13 lat, jak zaleca producent. - Dziś nie umiem jeszcze powiedzieć, o jakim poziomie odpłatności mówimy – poinformował podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu, wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. Dotychczas resort mówił o 50 proc. poziomie refundacji.

10.09.2021