We Wrocławiu otwarto Centrum Diagnostyki i Terapii FAS 

Pacjent Opieka zdrowotna

We Wrocławiu rozpoczęło swoją działalność, pierwsze w tym regionie centrum dla dzieci i młodzieży dotkniętych alkoholowym zespołem płodowym (FAS). Dzieci otrzymają tam bezpłatne wsparcie specjalistów, takich jak: pediatra, psychiatria, psycholog, logopeda.

27.09.2021

Kontrola bhp z użyciem drona

Prawo pracy BHP

W Kielcach odbył się pierwszy w Polsce testowy lot dronów kontrolujących bezpieczeństwo na budowie – poinformowała Państwowa Inspekcja Pracy. Testy odbyły się 22 września 2021 r. na budowie Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar. OIP w Kielcach zapowiada, że będzie testować drony użytkowane przez Urząd Dozoru Technicznego i sprawdzać ich zastosowanie w pracy inspektorów pracy.

27.09.2021

Hotelarze i restauratorzy liczą długi i szukają pracowników

Rynek Spółki Małe i średnie firmy Finanse Koronawirus

Zadłużenie branży hotelarskiej w bazie Krajowego Rejestru Długów przekroczyło 300 mln złotych. Pomimo stosunkowo udanych wakacji, które dały oddech, przedsiębiorcy nie spodziewają się, żeby szybko udało się odrobić straty powstałe w wyniku pandemii. Powodem jest widmo kolejnych obostrzeń i braki kadrowe, z którymi mierzy się branża.

27.09.2021

RPO nie ma dostępu do akt będących tajemnicą skarbową - dla obrony praw podatnika

Ordynacja RODO

Brak dostępu do akt stanowiących tajemnicę skarbową, w tym m.in. informacji z banków i innych instytucji finansowych, utrudnia RPO realizację jego ustawowych zadań. Zapoznanie się z całością akt podatkowych jest konieczne np. do ewentualnego przyłączenia się Rzecznika do sprawy sądowej podatnika, by chronić jego praw i wolności. RPO prosi MF o rozważenie odpowiednich zmian legislacyjnych.

27.09.2021

14. emerytury – ZUS ostrzega przed oszustami

Domowe finanse Emerytury i renty

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przestrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod pracowników ZUS i oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o czternastą emeryturę. Tzw. czternastkę ZUS wypłaci z urzędu. Nie trzeba w tej sprawie składać żadnych wniosków – przypomina Zakład.

27.09.2021

Czynniki chemiczne w pracy stwarzają dodatkowe obowiązki dla pracodawcy

BHP Prawo gospodarcze

Pracodawca jest zobowiązany do ustalenia, czy w środowisku pracy występuje czynnik chemiczny stwarzający zagrożenie oraz do udokumentowania oceny ryzyka zawodowego. Zgodnie z przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy, pracodawca jest zobowiązany do eliminowania lub ograniczania ryzyka do minimum.

27.09.2021

Nie będzie kar dla właściciela drzewa za to, że gałęzie zwisają nad drogą

Samorząd terytorialny Środowisko

Obowiązujące przepisy pozwalają zarządcy drogi na działanie w sytuacji, gdy drzewa rosnące na przyległych do pasa drogowego działkach zwisają nad drogą i powodują niebezpieczeństwo. Nie ma więc potrzeby nakładania dodatkowych kar administracyjnych na właścicieli nieruchomości zadrzewionych wokół dróg publicznych – uważa Ministerstwo Infrastruktury.

27.09.2021

Prokurator, a nie sąd, ma decydować o małym świadku koronnym

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości od dłuższego czasu konsekwentnie zwiększa uprawnienia prokuratorów. Nie inaczej jest z kolejną propozycją zmian w Kodeksie karnym. To na wniosek prokuratora sąd będzie musiał nadzwyczajnie złagodzić karę, a nawet warunkowo zawiesić jej wykonanie wobec skruszonego przestępcy, który ujawni z kim współpracował. Obecnie taką decyzję podejmuje sędzia.

27.09.2021

ZUS zapyta sąsiada i biuro podróży o osobę na L4

Ubezpieczenia społeczne RODO

ZUS może żądać zwrotu nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego, i to z odsetkami. Jest to możliwe, jeżeli w okresie ich pobierania dana osoba pracowała zarobkowo lub wykorzystywała zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z jego celem. Prawnicy ostrzegają: mając podstawę prawną do żądania zwrotu, ZUS może zacząć ścigać tych, którzy na L4 remontowali dom albo wyjechali na wakacje. O to, co robi osoba na L4, będzie nawet mógł zapytać... sąsiada.

27.09.2021

Frankowicze: Sprawy w rękach jednego sędziego SN

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe Nieruchomości

Ten sam sędzia Sądu Najwyższego – Roman Trzaskowski - został wyznaczony jako sprawozdawca przy trzecim pytaniu prawnym dotyczącym kredytów frankowych. Wśród frankowiczów zawrzało, gdyż sędzia ten słynie z orzeczeń, które nie satysfakcjonują kredytobiorców. Może to spowodować "zakrzywienie" linii orzeczniczej w takich sprawach - wskazują prawnicy.

27.09.2021

Sprawowanie funkcji dyrektora wiąże się z licznymi obowiązkami

Kadry w oświacie Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Dyrektor kieruje szkołą, jest jej przedstawicielem na zewnątrz i przewodniczącym rady pedagogicznej. Sprawuje też opiekę nad dziećmi i młodzieżą oraz jest odpowiedzialny za dydaktyczny i wychowawczy poziom szkoły. Oprócz tego jest kierownikiem zakładu pracy dla zatrudnionych nauczycieli i innych pracowników, a więc zwalnia, zatrudnia, przyznaje nagrody i wymierza kary porządkowe. Lista zadań dyrektora szkoły jest obszerna.

27.09.2021

GIS ostrzega: Uwaga na oszustwo na kwarantannę

Prawo karne Nowe technologie

Inspekcja sanitarna nigdy nie wysyłała, ani nie wysyła wiadomości z przekierowaniem do stron – przestrzegają przed fałszywymi SMS-ami Ministerstwo Zdrowia oraz Główny Inspektor Sanitarny. Zainstalowanie pobranego pliku spowoduje infekcję złośliwym trojanem.

26.09.2021

W sobotę można się spisać w GUS aż do północy

Administracja publiczna

W sobotę wybrane punkty spisowe GUS będą otwarte aż do północy. Spisać będzie się można także w ośmiu urzędach dzielnicowych w Warszawie. Główny Urząd Statystyczny przypomina, że nadal można korzystać z infolinii spisowej pod numerem 22 279 99 99, a spis trwa do końca września i jest obowiązkowy.

25.09.2021

W całym kraju egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze

Prawnicy

W sobotę 25 września 2021 r. od godz. 11 w całym kraju po raz szesnasty przeprowadzane są państwowe egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze: adwokacką, radcowską i notarialną oraz po raz czternasty - państwowy egzamin wstępny na aplikację komorniczą. Tylko do egzaminu na aplikację adwokacką podchodzi ponad 2400 osób.

25.09.2021

Adwokaci apelują o rozwiązanie problemu stawek za pomoc prawną z urzędu

Wymiar sprawiedliwości

Stowarzyszenie Adwokackie „Defensor Iuris” skierowało list otwarty z apelem do władz o przyjęcie regulacji gwarantujących poszanowanie konstytucyjnych praw majątkowych adwokatów i radców prawnych, udzielających pomocy prawnej „z urzędu” w postępowaniach cywilnych, administracyjnych i karnych. Uchwałę w sprawie stawek przejął też niedawno Krajowy Zjazd Adwokatury.

25.09.2021

Wpłaty do PPK nalicza się również od wynagrodzenia wypłaconego byłemu pracownikowi

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy PPK

Ustanie zatrudnienia uczestnika PPK pozostaje bez wpływu na obowiązek pracodawcy naliczania i dokonywania wpłat do PPK za tego uczestnika. Jeśli więc już po ustaniu zatrudnienia uczestnik PPK otrzyma wynagrodzenie w rozumieniu ustawy o PPK, np. premię za poprzedni kwartał, to pracodawca jest zobowiązany do naliczenia wpłat do PPK od tego wynagrodzenia.

25.09.2021

Koordynacja leczenia i diagnostyki gwarantowana na poziomie powiatu

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

By każdy pacjent podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej czuł się dobrze zaopiekowany, potrzebny jest powiatowy lider scalający system opieki podstawowej, wdrożenie opieki koordynowanej i poprawa finansowania zwłaszcza profilaktyki, co pozwoli też uzupełnić brakują kadry.

25.09.2021

Latające lampiony - szczęście leci w górę, problemy zostają na dole

Samorząd terytorialny Środowisko

Lampiony szczęścia są coraz większym problemem. Powodują zaśmiecanie plaż, są niebezpieczne dla zwierząt i stwarzają zagrożenie pożarowe oraz lotnicze. Polskie prawo w ogóle nie reguluje ich używania. W tym roku we własnym zakresie problem próbowały uregulować władze Władysławowa. Ministerstwa klimatu i środowiska oraz infrastruktury uważają, że takiej potrzeby nie ma.

25.09.2021

Trwają przeglądy techniczne budynków - maseczki obowiązkowe?

Koronawirus Nieruchomości

Trwa sezon przeglądów technicznych w budynkach wielorodzinnych. Zarządcy chcą zdążyć przed czwartą falą pandemii, wolą też nie ryzykować, bo ciąży na nich odpowiedzialność za stan techniczny budynków. Brakuje jednak im jasnych uregulowań, jak powinien wyglądać przegląd w czasie pandemii, bo w jego ramach trzeba wchodzić do mieszkań. Są jedynie niewiążące zalecenia Sanepidu.

25.09.2021

Areszty w Polsce nadużywane - państwo płaci milionowe odszkodowania

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

W latach 2015-2020 odszkodowanie za niesłuszne zatrzymanie lub tymczasowe aresztowanie otrzymały 553 osoby, a zadośćuczynienie 1 199 osób. W sumie pochłonęły one 78 978 437 zł z budżetu państwa. Fundacja Fundacja Court Watch Polska, która analizowała konkretne przypadki stosowania aresztów, wystąpiła do premiera o podjęcie niezwłocznych działań w celu rozwiązania problemu

25.09.2021