Konfederacja Lewiatan pozytywnie odnosi się do projektu nowelizacji prawa pocztowego, nad którym pracuje Ministerstwo Infrastruktury.
Trzeba doprecyzować definicję usług kurierskich
Zdaniem Lewiatana na pochwałę zasługują zmian w zakresie modyfikacji definicji usługi kurierskiej poprzez rezygnację z elementów bezpośredniego odbioru przesyłki przez kuriera od nadawcy, doręczenia przesyłki bezpośrednio do rąk adresata lub osoby uprawnionej do odbioru oraz konieczności uzyskania pokwitowania odbioru przesyłki pocztowej w formie pisemnej lub elektronicznej.
Zdaniem jednak tej organizacji doprecyzować należałoby obowiązki sprawozdawcze operatorów pocztowych. Chodzi m.in. o doprecyzowanie postanowień dotyczących procedury reklamacyjnej, w tym uściślenie kwestii związanych z osobami uprawnionymi do wniesienia reklamacji, czy miejscem wniesienia reklamacji, rezygnacja z procedury odwoławczej w ramach postępowania reklamacyjnego.
Przejęcie przesyłki
Nowela prawa pocztowego ma umożliwić poczcie przejęcie niedostarczonych przekazów pocztowych. Będzie to możliwe, gdy operator nie ustali ani adresata, ani nadawcy. Obecnie w takiej sytuacji stosuje się przepisy ustawy o rzeczach znalezionych - oznacza to, że w cały ten proces angażuje się właściwego starostę.
Proponuje się również, by kwotę pieniężną określoną w przekazie pocztowym, której nie można doręczyć adresatowi, zwraca się nadawcy, a w przypadku gdy jest to niemożliwe z powodu braku albo błędnego adresu nadawcy albo nieodebrania przez nadawcę kwoty pieniężnej w terminie wskazanym w regulaminie świadczenia usługi, operator pocztowy, który zawarł z nim umowę o świadczenie usługi pocztowej, przechowuje przez okres 2 lat od dnia stwierdzenia niemożności doręczenia kwoty pieniężnej określonej w przekazie pocztowym.