Protest medyków: Kluczowe są konkretne propozycje finansowe

Zawody medyczne Zarządzanie

Jesteśmy otwarci na negocjacje, kluczowe dla ich powodzenia jest przedstawienie przez ministra zdrowia konkretnych propozycji dotyczących kwestii finansowych – mówili we wtorek w „Białym miasteczku 2.0” protestujący. Sprawą nadal nierozwiązaną pozostaje temat urlopów zdrowotnych, które miałyby przysługiwać po 15 i więcej latach pracy. Rozmowy mają być kontynuowane w czwartek.

28.09.2021

Jest trzyletni plan limitu mianowań urzędników w służbie cywilnej na lata 2022-2024

Administracja publiczna Prawo pracy Służba cywilna

Rada Ministrów przyjęła we wtorek Trzyletni plan limitu mianowań urzędników w służbie cywilnej na lata 2022-2024, przedłożony przez Szefa Służby Cywilnej. Rząd zdecydował, że limit takich mianowań wyniesie w 2022 r. – 245 osób, w 2023 r. – 275 osób, a w 2024 r. – 300 osób.

28.09.2021

KE zatwierdza mapę pomocy regionalnej w Polsce na lata 2022-2027

Administracja publiczna Finanse Prawo europejskie

Komisja Europejska zatwierdziła, zgodnie z unijnymi zasadami pomocy państwa, mapę przyznawania pomocy regionalnej w Polsce na okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2027 r. Umożliwiają one państwom członkowskim wspieranie najmniej uprzywilejowanych regionów europejskich w zmniejszaniu dystansu pod względem dobrobytu gospodarczego, dochodów i bezrobocia.

28.09.2021

Pracodawcy RP: Jakość polskiej legislacji ma trend zdecydowanie spadkowy

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Nierzetelne konsultacje, tajne projekty, wrzutki poselskie, brak koncepcji, pośpiech, nadregulacja i niestabilność prawa - to siedem grzechów głównych stanowienia prawa w Polsce. We wtorek Pracodawcy RP zaprezentowali IV edycję raportu legislacyjnego za okres listopad 2019 - marzec 2021 r. Zdaniem prawników, trend psucia legislacji widoczny jest od lat, ale tak źle jak jest teraz, dotąd jeszcze nie było.

28.09.2021

Frankowicze z nakazem zapłaty - sąd naruszył prawo. Skarga nadzwyczajna RPO

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe Nieruchomości

Małżeństwo dostało sądowy nakaz zapłaty 200 tysięcy franków szwajcarskich za niespłacony kredyt, zgodnie z wyciągiem z ksiąg bankowych. RPO wniósł skargę nadzwyczajną na ich korzyść. Sąd dopuścił się bowiem poważnych naruszeń prawa, nie uwzględniając standardów obowiązujących w Unii Europejskiej

28.09.2021

NIK: Lekarze mają zbyt dużo obowiązków administracyjnych, a zbyt mało czasu dla pacjenta

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Najwyższa Izba Kontroli zbadała efektywność wykorzystania czasu przeznaczanego na pomoc stricte lekarską dla pacjentów. Okazuje się, że w trakcie porady lekarskiej lekarz jedną trzecią czasu przeznacza na prowadzenie dokumentacji i wykonywanie czynności administracyjnych. Jeszcze gorzej jest w trakcie teleporady. NIK nie ma wątpliwości, że potrzebne są zmiany.

28.09.2021

Precedensowy wyrok: Bank odpowiada za to, co doradza i sprzedaje

Wymiar sprawiedliwości Finanse

Zainwestowane przez klienta środki i uiszczone opłaty prowizyjne, które stracił, są szkodą, która już istnieje, jest rzeczywista i mierzalna. Bank, który w procesie dystrybucji certyfikatów inwestycyjnych dopuścił się uchybień, doprowadzając do tej szkody, ma wypłacić odszkodowanie – orzekł Sąd Okręgowy w Kielcach.

28.09.2021

Na wniosek, nie z urzędu - sądy coraz rzadziej muszą pisać uzasadnienia

Wymiar sprawiedliwości

Projektowana nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego po raz kolejny ogranicza liczbę spraw, w których sądy - tym razem drugiej instancji - mają z urzędu sporządzać uzasadnienia. Celem - jak wskazuje Ministerstwo Sprawiedliwości - jest odciążenie sędziów, którzy mają masę spraw. Prawnicy podkreślają jednak, że nie tędy droga, bo ograniczenie dostępu do uzasadnień to kolejny krok do obniżania standardu prawa do sądu i rzetelnego procesu.

28.09.2021

Nie każdy pirat drogowy zapłaci więcej za polisę

Drogi Ubezpieczenia

Kierowcy łamiący przepisy mają poczuć konsekwencje naruszeń w postaci wyższej składki ubezpieczeniowej, gdyż towarzystwa będą mieć dostęp do informacji o punktach karnych i nałożonych mandatach – przewiduje złożony w Sejmie projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym. Okazuje się jednak, że zmiana nie będzie dotyczyć aż 3,5 mln kierowców.

28.09.2021

ZUS może żądać zwrotu nienależnych świadczeń na podstawie niekonstytucyjnego przepisu

Ubezpieczenia społeczne

Płatnicy składek powinni się mieć na baczności. Zakład Ubezpieczeń Społecznych może bowiem dochodzić od nich zwrotu źle obliczonych i wypłaconych pracownikom świadczeń. Jest to rozszerzenie katalogu świadczeń, których zwrotu może dochodzić ZUS - i to bez okresu ich przedawnienia, a na dodatek z odsetkami. Zdaniem prawników, przepis jest niekonstytucyjny.

28.09.2021

Starostowie iluzorycznie nadzorują prywatne lasy

Samorząd terytorialny Środowisko

Nadzór starostów nad lasami prywatnymi jest niewystarczający i sprawowany w sposób nieprawidłowy - wytknęła Najwyższa Izba Kontroli. Przyznaje to ministerstwo środowiska, które przy okazji nowelizacji ustawy o lasach chce wprowadzić rekomendacje NIK. Zdaniem starostów, problem rozbija się o finanse, bo starosta nadzoruje lasy niepaństwowe, ale podatek leśny wpływa do gmin.

28.09.2021

Brak standardów w zatrudnianiu lekarzy i pielęgniarek uderza w nich i pacjentów

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Już ponad rok szpitale nie muszą zapewniać odpowiedniej liczby pielęgniarek i lekarzy przy realizacji świadczeń gwarantowanych. Wszystko po to, aby w czasie pandemii z powodu braków kadrowych nie trzeba było zamykać oddziałów. Tyle, że zdaniem prawników i lekarzy wyjątek staje się regułą. Niebezpieczną nie tylko dla pacjentów, ale także dla personelu medycznego.

28.09.2021

Zdawalność na aplikacje adwokackie i radcowskie lepsza niż w 2020 r.

Prawnicy

1433 osoby zdały na aplikację adwokacką, 1815 na aplikację radcowską - to wstępne wyniki egzaminów, które odbyły się w sobotę, 25 września, w całym kraju. Na aplikacje notarialną dostało się z kolei 453 osoby, a na komorniczą - 114. Ci, którzy otrzymali wynik pozytywny mają dwa lata od otrzymania uchwały by starać się o wpis na listę aplikantów.

27.09.2021

Misztal-Konecka, Łochowski i Łodko - kandydatami na prezesa Izby Cywilnej SN

Prawnicy

Sędziowie Marcin Łochowski, Mariusz Łodko i Joanna Misztal-Konecka - to kandydaci na Prezesa Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. Zgromadzenie Sędziów tej Izby 27 września br. przy trzeciej próbie wyłoniło kandydatów, aby przedstawić ich prezydentowi. Są to wyłącznie sędziowie wybrani przez nową Krajową Radę Sądownictwa. W wyborze nie brali udziału tzw. starzy sędziowie.

27.09.2021

Szpitale: swoboda w zarządzaniu kadrą medyczną do końca roku

Zawody medyczne Zarządzanie

Ministerstwo Zdrowia wydłuża obowiązywanie przepisu, który zwalnia szpitale z zapewnienia liczby lekarzy i pielęgniarek wynikającej z rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych. W efekcie to kierownik placówki będzie decydował o obsadzie. Ma ona jedynie zapewnić ciągłość leczenia i bezpieczeństwo pacjentów.

27.09.2021

Ministerstwo Zdrowia przejmie respiratory, których komornik nie zlicytował 

Finanse

418 respiratorów przejętych od spółki E&K w lutym przez komornika na Lotnisku Chopina w Warszawie nie zostało zlicytowanych, bo zabrakło chętnych do ich nabycia. Ministerstwo Zdrowia zapowiada przygotowanie wniosku o ich przejęcie. – Sprzęt po uzupełnieniu certyfikatów oraz ponownym zbadaniu stanu technicznego trafi do szpitali – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. 

27.09.2021

Podczas festynów KGW zaszczepiło się ponad 22,5 tys. osób

Samorząd terytorialny Koronawirus

Do 23 września w ramach festynów organizowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich, przeciwko Covid-19 zaszczepiło się ponad 22,5 tys. osób - poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Liczba ta może się zwiększyć, bo ostatnie tego typu akcje potrwają do czwartku. Łącznie do ARiMR wpłynęło blisko 3500 wniosków o dofinansowanie.

27.09.2021

Zadatek nie może stanowić całej sumy przyszłej umowy sprzedaży

Wymiar sprawiedliwości Nieruchomości

Uprawniony z umowy przedwstępnej, który uiścił pełną cenę sprzedaży, może domagać się jej zwrotu w całości, gdy do zawarcia umowy przyrzeczonej nie doszło. Suma ta podlegałaby bowiem zarachowaniu na poczet ustalonej ceny, stąd nie powinna być uznana za zadatek, a tylko za zaliczkę - orzekł Sąd Okręgowy w Suwałkach.

27.09.2021