Powództwo (nie)oczywiście bezzasadne bez obowiązku doręczenia pozwu?

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

W przepisach Kodeksu postępowania cywilnego przewidziano regulację pozwalającą na wydanie na posiedzeniu niejawnym wyroku, jeśli powództwo jest oczywiście bezzasadne. Sąd nie ma wówczas obowiązku doręczenia pozwanemu odpisu pozwu, może od razu przystąpić do wyrokowania. Czasami jednak wątpliwości może budzić to, czy określone żądanie powoda jest bezzasadne w stopniu oczywistym.

08.10.2021

Szkoła zawodowa już kształci lekarzy, więcej uczelni medycznych nie potrzeba

Zawody medyczne

W 2012 roku studia medyczne w Polsce mogło rozpocząć 2946 studentów na 13 uczelniach. W tym roku medycynę na 22 uczelniach może rozpocząć 5537 osób. To prawie dwa razy więcej, niż dziewięć lat temu. Dlatego eksperci mówią, że lekarzy nam już nie zabraknie i nie potrzebujemy kolejnych uczelni.

08.10.2021

Złożenie korekty deklaracji podatkowej nie uchroni przed karą

Prawo karne Ordynacja Doradca podatkowy Polski Ład

Przy okazji reformy podatków dochodowych w Polskim Ładzie resort finansów postanowił także zmienić przepisy dotyczące kar z kodeksu karnego skarbowego. Przyjęte przez Sejm zmiany spowodują, że niemożliwe stanie się uniknięcie kar za nieprawidłowe rozliczenia po złożeniu korekty deklaracji, w sytuacji gdy urząd rozpocznie już postępowanie przygotowawcze.

08.10.2021

W Warszawie powstanie Centrum Badań nad Sztuczną Inteligencją

Nowe Centrum Badań nad Sztuczną Inteligencją powstanie na warszawskim Mokotowie, obok dotychczasowej siedziby OPI PIB. Wymaga nowoczesnej infrastruktury, która pozwoli OPI PIB wzmocnić potencjał naukowy. Instytut aktywnie wspiera realizację „Polityki Rozwoju Sztucznej Inteligencji w Polsce na lata 2019-2027”, a nowe centrum pomoże efektywnie realizować cele.

07.10.2021

Polski rząd wetuje unijny dokument o prawach dzieci

Reprezentujący Polskę w czwartek na posiedzeniu Rady UE w Luksemburgu wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta (na zdjęciu) zablokował unijne „Konkluzje dotyczące strategii Unii Europejskiej na rzecz praw dziecka”. Jako uzasadnienie podano obawy przed wprowadzeniem do polskiego prawa małżeństw homoseksualnych i adopcji dzieci przez pary jednopłciowe.

07.10.2021

MF zaprasza do testowania Krajowego Systemu e-Faktur

Ordynacja VAT Rachunkowość

W styczniu przyszłego roku zacznie działać Krajowy System e-Faktur. Resort finansów zaprosił właśnie do jego testowania podmioty, które zajmują się rozwojem oprogramowania do fakturowania. Korzystanie z nowego systemu od 2023 roku ma być obowiązkowe.

07.10.2021

RPO: Co z sygnalistami w służbach mundurowych i specjalnych?

Prawo cywilne Prawo pracy Prawo gospodarcze

Rząd zapowiadał możliwość zapewnienia skutecznej ochrony prawnej sygnalistów w służbach mundurowych i służbach specjalnych, którzy ujawnialiby przypadki torturowania osób zatrzymanych. Rzecznik Praw Obywatelskich pyta ministra pracy o aktualny etap prac legislacyjnych w tej sprawie.

07.10.2021

Ukarany za handel w niedzielę - RPO składa kasację

Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument

Lokalny przedsiębiorca prowadzący kilka sklepów został ukarany przez sąd 2 tys. złotych grzywny za handel w niedzielę. Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że kara jest krzywdząca i broni ukaranego. Do Sądu Najwyższego trafiła jego kasacja w tej sprawie. Według Rzecznika sąd źle interpretuje przepisy.

07.10.2021

Konferencja - biegły rewident działa w interesie publicznym

Rachunkowość Finanse

W dniach 13 i 14 października odbędzie się już XXII edycja Dorocznej Konferencji Audytingu. Hasłem przewodnim tegorocznego spotkania będzie „Jakość usług biegłego rewidenta w interesie publicznym”. Ruszyły już zapisy. Udział w konferencji jest bezpłatny i zalicza biegłym rewidentom 14 godzin samokształcenia.

07.10.2021

MRiPS: Bliskość i opieka - rusza program rozwoju rodzinnych domów pomocy

Pomoc społeczna

Poprawa dostępności usług opiekuńczych świadczonych w rodzinnych domach pomocy oraz rozwój tej formy wsparcia to cel programu rozwoju rodzinnych domów pomocy. Od przyszłego roku w jego ramach gminy będą mogły ubiegać się o dofinansowanie związane z tworzeniem nowych domów oraz o dofinansowanie kosztów ponoszonych przez gminy w związku z kierowaniem osób do tych placówek.

07.10.2021

Już niedługo składy sędziowskie w portalu informacyjnym sądu

Wymiar sprawiedliwości

Poprzez portal informacyjny sądów, podobnie jak przez stronę Ministerstwa Sprawiedliwości, już niedługo będzie można sprawdzać raporty z losowania składu orzekającego w Systemie Losowego Przydziału Spraw (SLPS). Opcja ma być dostępna już w październiku, wystarczać będzie wybranie właściwego sądu i sygnatury sprawy.

07.10.2021

Związki zawodowe chcą lepszego dostępu do zakładów, pracodawcy mówią o zagrożeniach

Prawo pracy Prawo gospodarcze RODO

Związki zawodowe chcą, by ich przedstawiciele nie będący pracownikami w danym zakładzie pracy mieli wstęp na jego teren, by np. prowadzić agitację związkową. Przeciwni są pracodawcy, którzy wskazują na BHP, tajemnicę przedsiębiorstwa, a nawet ryzyko szpiegostwa przemysłowego. Zdaniem prawników, ten obszar powinien zostać uregulowany. Tylko gdzie: w ustawie czy w prawie zakładowym.

07.10.2021

Sąd skaże, policja zatrzyma i doprowadzi - MS chce zrezygnować z wezwań do odbycia kary

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Część skazanych unika stawienia się do odbycia kary, mimo przesłanego przez sąd wezwania. Teraz sytuacja może ulec zmianie, bo Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by sądy od razu wydawały polecenie zatrzymania i doprowadzenia do aresztu śledczego. A, że w dobie pandemii sporo spraw rozpatrywanych jest bez udziału oskarżonego, może on nie wiedzieć, że został skazany, na ile i kiedy trafi do więzienia.

07.10.2021

Pracownik nie poniesie konsekwencji za pracę na czarno – także w przeszłości

Ordynacja PIT Doradca podatkowy Polski Ład

Pierwsza wersja Polskiego Ładu zakładała, że od 2022 roku konsekwencje nielegalnego zatrudniania przejdą na nieuczciwych pracodawców. Sejm zdecydował jednak, że pracownik nie będzie ponosił negatywnych konsekwencji także „wstecz”. Pracownicy będą mogli więc ujawniać, że byli zatrudnieni na czarno w 2021 roku i w latach wcześniejszych. Dzięki temu nie zapłacą podatku.

07.10.2021

Starsze pozwolenie na budowę już raczej nie do ruszenia

Administracja publiczna Budownictwo

Obecnie można podważyć ważność pozwolenia na budowę tylko w ciągu 5 lat, a następnie przez 30 lat wolno wystąpić jedynie o stwierdzenie, że zostało wydane z naruszeniem prawa. Ale nawet jeżeli do tego faktycznie doszło, to i tak pozostanie ono w obrocie prawnym. Skarżący będzie mógł ubiegać się co najwyżej o odszkodowanie. Pozwolenia ponad 30-letnie są już nie do ruszenia.

07.10.2021

Bycie członkiem zarządu to przede wszystkim odpowiedzialność

Spółki Prawo gospodarcze

Działania podejmowane przez członków zarządu mogą ich narazić na ryzyko poniesienia dotkliwej odpowiedzialności. Odpowiadają bowiem nie tylko za bieżące funkcjonowanie kierowanego przez siebie podmiotu. Przepisy prawa przewidują, że w razie bezskutecznej egzekucji wobec spółki odpowiadają swoim majątkiem za jej zobowiązania wobec wierzycieli i zaległości podatkowe.

07.10.2021

Senat: Korupcja jako przestępstwo urzędnicze karane surowiej

Prawo karne Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Senackie Komisje - Ustawodawcza oraz Praw Człowieka, Praworządności i Petycji pracowały w środę nad ustawą zmieniającą kodeks karny. Nowelizacja poszerza katalog przestępstw, których popełnienie przez burmistrzów, prezydentów miast czy parlamentarzystów będzie grozić surowymi sankcjami m.in. obligatoryjną utratą pracy, a także dożywotnim zakazem pracy w instytucjach publicznych - w przypadku recydywy.

06.10.2021

TSUE: Izba Dyscyplinarna ma być zawieszona, wniosek Polski oddalony

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości UE oddaliła w środę wniosek Polski o uchylenie postanowienia z 14 lipca 2021 roku, którym nakazano natychmiastowe zawieszenie stosowania przepisów dotyczących Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. To oznacza, że powinnno ono być wykonane. W tle jest perspektywa kar za każdy dzień zwłoki w wykonaniu tej decyzji.

06.10.2021

MEiN informuje o wsparciu finansowym dla studentów

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Stypendium socjalne, stypendium rektora, stypendium dla osób niepełnosprawnych i zapomoga to formy bezzwrotnego wsparcia. Środki na ich wypłatę uczelnie otrzymują co miesiąc z budżetu państwa na podstawie planu określonego na początku każdego roku kalendarzowego. Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało broszurę dotyczącą wsparcia finansowego dla studentów.

06.10.2021

MF wyróżniło największych podatników CIT za 2020 rok

Ordynacja CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Firmy i podatkowe grupy kapitałowe, które zapłaciły największy podatek CIT w 2020 roku, odebrały wyróżnienia z rąk ministra finansów Tadeusza Kościńskiego. Resort co roku prezentuje listę dużych podatników CIT. Wśród podatników indywidualnych najwyższy podatek zapłacił ING Bank Śląski.

06.10.2021