Czas letni i zimowy jeszcze co najmniej pięć lat

Administracja publiczna

Komisja Europejska zaleca państwom członkowskim UE kontynuowanie obecnych regulacji dotyczących czasu zimowego i letniego przez najbliższe 5 lat (2022-2026). Będzie więc wydane nowe rozporządzenie, ale nie ma ono nic wspólnego z odchodzeniem od zmian czasu - poinformowało w niedzielę Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Kolejna zmiana czasu na zimowy w najbliższy weekend.

24.10.2021

Zasady chowania zwłok po Covidzie-19

Koronawirus

W przypadku ciał osób zmarłych w wyniku choroby wirusowej Covid-19 należy odstąpić od standardowych procedur mycia zwłok, a w przypadku zaistnienia takiej konieczności należy unikać ubierania zwłok do pochówku oraz okazywania zwłok. W Dzienniku Ustaw ukazało się właśnie obwieszczenie w sprawie ujednoliconej wersji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi.

24.10.2021

Bogata wokanda Izby Dyscyplinarnej SN

Prawo karne Prawnicy

W przyszłym tygodniu Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego będzie intensywnie pracować. Pomimo wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE, które nakazują ją zlikwidować, jako organ nie będący sądem. Rozpoznawane będą zarówno sprawy dotyczące uchylenia immunitetu sędziom, sprawy prokuratorów, jak i typowe sprawy dyscyplinarne radców prawnych w kwestii konfliktu interesów.

24.10.2021

Pierwsza prezes SN krytycznie o podważaniu statusu nowych sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wyrażam pełne poparcie dla sędziów, których orzeczenia uchylają lub w inny sposób lekceważą niektórzy sędziowie powołani do pełnienia urzędu przed rokiem 2018 - stwierdziła w apelu do sędziów I Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Manowska. Tzw. starzy sędziowie, zdaniem I Prezes czynią to pod pozorem rzekomej wadliwości powołań sędziowskich dokonywanych na wniosek KRS obecnej kadencji.

23.10.2021

Sędziowie stosują się do wyroków trybunałów europejskich, a prezes zwiesza w czynnościach

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Kolejny sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie został zawieszony w czynnościach do czasu wydania uchwały przez sąd dyscyplinarny. Powodem było wydanie zarządzeń, które "nie są znane ustawie". A według zawieszonego sędziego były konsekwencją wydania orzeczeń przez trybunały europejskie, kwestionujących prawidłowość wyboru sędziów przez Krajową Radę Sądownictwa i Sejm.

23.10.2021

Sędziowie pokoju - gotowy projekt Kancelarii Prezydenta

Prawo karne Prawnicy

W przyszłym tygodniu odbędzie się prezentacja prezydenckiego projektu ustawy, który wprowadzić miałaby do systemu instytucję sędziów pokoju. Według projektu mają oni orzekać w drobnych sprawach karnych i cywilnych. Wybierani będą w powszechnych wyborach na sześć lat. Nad rozwiązaniami przez ostatnie pół roku pracował zespół w Kancelarii Prezydenta pod kierunkiem prof. Piotra Kruszyńskiego.

23.10.2021

Odwołanie od wyroku, czyli kiedy piszemy apelację w sprawie cywilnej

Wymiar sprawiedliwości

Nie każdy z satysfakcją przyjmuje orzeczenie sądu pierwszej instancji. Jeśli strona uważa rozstrzygnięcie za niekorzystne, to może rozważyć wniesienie apelacji. Z przepisów Kodeksu postępowania cywilnego wynika jakie czynności należy podjąć, by apelacja podlegała rozpoznaniu. Warto też pamiętać, że nie w każdym przypadku celowe jest wnoszenie apelacji.

23.10.2021

Pandemia i Polski Ład napędzają GIGekonomię w Polsce. Za 5 lat GIGerem będzie co piąty pracujący

Prawo pracy Małe i średnie firmy

W 2025 roku GIGerzy stanowić będą 15 proc. pracowników w skali całego globu i 20 proc. w Polsce. Są jednak i takie kraje, w których już wkrótce GIGerem stanie się niemalże co drugi pracownik. Kim są GIGerzy? Czego oczekują? I… jak wpłynie na nich Polski Ład? Na te pytania odpowiada najnowszy raport EY & GIGLIKE: GIG on. Nowy Ład na rynku pracy.

23.10.2021

„Wysoki sądzie, zobacz mnie” – ruszyła kampania wspierająca dzieci pokrzywdzone przestępstwem

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

W 2020 roku ponad 11 tysięcy dzieci zostało przesłuchanych jako świadkowie lub osoby pokrzywdzone w sprawach o znęcanie się lub wykorzystywanie seksualne. Prawo w Polsce zapewnia szczególną ochronę dzieci w takich sytuacjach, ale - jak wskazują eksperci - przepisy często są stosowane bez należytej troski o dobro dziecka, albo nie są stosowane wcale.

23.10.2021

Mieszkanie może zmienić metraż - bo deweloperzy różnie liczą

Budownictwo

Do powierzchni użytkowej mieszkania nie wlicza się już tej pod ścianami działowymi. Tak jest teoretycznie od 19 września ubiegłego roku. Ale deweloperzy mierzą różnie. Niektórzy wciąż ją uwzględniają, bo jest to dla nich korzystne. Przepisy nie do końca są jasne, a kupujący się w tym gubią. I czasem muszą dopłacić do tak powiększonego lokalu.

23.10.2021

Eksmisje wciąż zakazane, ale właściciel sam nie może wykurzać niepłacącego lokatora

Prawo cywilne Budownictwo

Obowiązujące już drugi rok przepisy covidowe zawiesiły wykonywanie eksmisji, co uchroniło wiele osób przed wyrzuceniem na bruk, ale stało się też gratką dla najemców, którzy w ogóle nie zamierzają płacić. Bezradni właściciele radzą sobie jak umieją, próbując np. dokwaterowywać takim delikwentom uciążliwych współlokatorów. To jednak działanie na granicy prawa, albo wręcz bezprawne.

23.10.2021

Nie można udawać, że nie zauważyło się przelewu, by uniknąć podatku

Domowe finanse Rachunkowość Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn

By nie płacić podatku od spadków i darowizn, obdarowani członkowie najbliższej rodziny muszą zgłosić otrzymanie prezentu w ciągu sześciu miesięcy. W niektórych przypadkach czas liczy się dopiero od chwili powzięcia informacji o darowiźnie - jednak nie można z tej zasady korzystać w każdej sytuacji. Nie można też udawać, że nie wiedziało się o pieniądzach, które trafiły na konto. Potwierdził to właśnie NSA.

23.10.2021

Restaurator nie będzie musiał określać kaloryczności kotleta z frytkami

Rynek i konsument Małe i średnie firmy Opieka zdrowotna

Przez pandemię, co drugi Polak przybrał na wadze, średnio ponad 5 kilogramów. Ministerstwo Zdrowia nie zamierza jednak nakładać na branże restauracyjno-cateringową kolejnego obowiązku - informowania o kaloryczności potraw. Ministerstwo ma wątpliwości czy taki obowiązek rzeczywiście przyczyniłby się do zwalczania otyłości, a nie chce obciążać przedsiębiorców dodatkowymi kosztami.

23.10.2021

Miasto i gmina Chełm porozumiały się w sprawie zmiany granic

Prezydent Chełma Jakub Banaszek i wójt gminy Chełm Wiesław Kociuba zawarli w piątek porozumienie w sprawie zmiany granic między miastem i gminą. Samorządy wystąpiły do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o korektę wrześniowego wniosku złożonego przez prezydenta Chełma w sprawie poszerzenia granic miasta.

22.10.2021

Przewodnicząca KE: Polska ma zastosować się do wyroków TSUE

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

System dyscyplinarny dla sędziów musi zostać zmieniony, a sędziowie odwołani niezgodnie z prawem muszą zostać przywróceni. Oczekujemy, że Polska wdroży orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości - stwierdziła w piątek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. I dodała, że to było sedno dyskusji przywódców UE dotyczących Polski podczas zakończonego właśnie szczytu.

22.10.2021

Wytyczne Krajowej Rady RIO będą uzgadniane z ministrem finansów

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

W podpisanej przez prezydenta nowelizacji ustawy o dochodach samorządu terytorialnego znalazły się przepisy dotyczące regionalnych izb obrachunkowych. Wytyczne Krajowej Rady RIO będą uzgadniane z ministrem finansów. Ma to służyć zapewnieniu jednolitości udzielanych przez izby wyjaśnień w sprawach dotyczących stosowania przepisów o finansach publicznych.

22.10.2021

Samorząd zachęca lekarzy do ograniczenia czasu pracy do bezpiecznego poziomu

Prawo pracy Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Przeciążenie pracą odbywa się również kosztem życia rodzinnego i utrudnia realizację obowiązku ustawicznego doskonalenia zawodowego - stwierdziła Naczelna Rada Lekarska i zarekomendowała lekarzom i lekarzom dentystom ograniczenie wymiaru zaangażowania zawodowego do poziomu, który nie będzie przekraczał granic bezpiecznych dla nich samych i ich pacjentów.

22.10.2021

Czarnek: NCN do reformy, w przyszłym tygodniu zmiany w ewaluacji

Szkolnictwo wyższe

Jestem skrajnie niezadowolony z tego, co się dzieje w Narodowym Centrum Nauki. Podział środków jest absolutnie nietransparentny, oceny grantów są skandaliczne – ogłosił w piątek minister edukacji i nauki. Zapowiedział też, że w przyszłym tygodniu podpisze rozporządzenie, które da MEiN większe uprawnienia do oceny jednostek naukowych.

22.10.2021