BHP - ważna ocena obciążeń psychofizycznych na stanowisku pracy

Prawo pracy BHP

Działania służby bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie oceny warunków pracy - z uwzględnieniem wymagań ergonomii - przyczynią się do identyfikacji zagrożeń występujących na stanowiskach pracy oraz wdrożenia działań usprawniających, co może doprowadzić do zmniejszenia liczy wypadków oraz chorób zawodowych.

22.12.2021

Otwarte dane – informacje z sektora publicznego do szerszego wykorzystania

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Od 8 grudnia 2021 r. obowiązuje ustawa o otwartych danych i ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego. To ważny akt zarówno dla podmiotów sektora publicznego, jak i dla biznesu. Zwłaszcza, jeśli zamysłem biznesowym jest innowacyjność, tworzenie produktów czy usług opartych na rozwiązaniach sztucznej inteligencji, bądź na danych.

22.12.2021

Spór o dostęp do drogi publicznej utrudni podział nieruchomości

Samorząd terytorialny Poprawmy prawo Nieruchomości

Ustawa o gospodarce nieruchomościami zakłada, że każda działka powinna mieć dostęp do drogi publicznej. Jednak w regulacji tej nie ma wyjaśnienia, co rozumiane jest pod pojęciem "dostęp do drogi publicznej". Przepisy ustawy nie normują wprost jaka jest minimalna szerokość tego dostępu. A to może rodzić poważne następstwa prawne, szczególnie na etapie podziału nieruchomości.

22.12.2021

Zwolnienie ze składki ZUS, postojowe i dotacja – pomoc dla przedsiębiorców rusza od 1 stycznia

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Zwolnienie ze składki ZUS, wypłata postojowego oraz dotacji – to trzy instrumenty pomocowe, które otrzymają przedsiębiorcy, którzy od 15 grudnia funkcjonują w oparciu o nowe zasady bezpieczeństwa. We wtorek Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie pomocowe w tej sprawie. Już od 1 stycznia firmy będą mogły składać wnioski o dotację, a od 17 stycznia o zwolnienie z ZUS i postojowe.

22.12.2021

Przepisy antylichwiarskie mogą oznaczać koniec większości instytucji pożyczkowych

Rynek i konsument Spółki

Pod koniec listopada rząd przyjął projekt tzw. „ustawy antylichwiarskiej”, wprowadzający szereg zmian na rynku instytucji pożyczkowych. Mogą one wyeliminować z rynku instytucje pożyczkowe na rzecz banków i lombardów, jednocześnie uderzając w rzekomych beneficjentów projektu ustawy – konsumentów.

22.12.2021

Polscy prawnicy coraz częściej przed trybunałem w Strasburgu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Polscy prawnicy coraz częściej występują przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. W sumie począwszy od 1994 r. do 2021 było ich już 714, a tylko w ostatnim roku, i to mimo pandemii, liczba ta wzrosła o 38 pełnomocników. Rekordzistką jest adwokat Monika Gąsiorowska z Warszawy, która w 65 sprawach reprezentowała swoich klientów przed Trybunałem w Strasburgu.

22.12.2021

Sygnaliści w szkołach - bez ustawy nie trzeba tworzyć procedur, ale lepiej to zrobić

Prawo pracy Zarządzanie oświatą

Szkoły będą musiały posiadać procedury związane ze zgłaszaniem nieprawidłowości - taki obowiązek nakładają unijne przepisy dotyczące ochrony sygnalistów. Problem w tym, że mimo upływu terminu na implementację dyrektywy w tej sprawie, polskie władze wciąż z tym zwlekają i ustawy jeszcze nie uchwalono. Jedni eksperci sugerują dyrektorom, że nie muszą jeszcze nic robić, a inni, że procedurę lepiej opracować.

22.12.2021

Będą zmiany w Funduszu Medycznym, by działał lepiej

Finansowanie zdrowia Farmacja Poprawmy prawo

W styczniu 2022 roku ma zostać przedstawiony projekt nowelizacji ustawy o Funduszu Medycznym. Dzięki temu z funduszu mają być finansowane badania genetyczne i program szczepień przeciwko wirusowi HPV. Ministerstwo Zdrowia nie wyklucza też zmian w procedurze wyłaniania nowoczesnych technologii lekowych. Nie wiadomo jeszcze, czy projekt będzie prezydencki, czy rządowy.

22.12.2021

Służbowe skrzynki na adwokackich serwerach mają lepiej chronić klientów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Naczelna Rada Adwokacka zmierza do informatyzowania Adwokatury, a jednym z rozwiązań mają być skrzynki mailowe do kontaktów służbowych, w tym z sądami. Mają się one znajdować na serwerach samorządowych, by zapewnić bezpieczeństwo tajemnicy adwokackiej czy obrończej. Jednak o ile sam pomysł skrzynek samorządowych sądom się podoba, to obawiają się problemów z e-doręczeniami.

22.12.2021

Środowisko debatuje o przyszłości zawodu doradcy podatkowego

Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy

Zawód doradcy podatkowego regulowany jest w 11 państwach UE, 16 krajów nie wyodrębniło go na razie, ale proces certyfikacji uprawnień powoli zaczyna się tworzyć. Zdaniem ekspertów, w Polsce można pójść wzorem niemieckim i rozważyć przyznanie przywilejów firmom obsługiwanym przez doradców. Są też pomysły dopuszczenia doradców do orzekania w sądach administracyjnych.

22.12.2021

Nowy wykaz czasopism - po raz kolejny "bez żadnego trybu"

Szkolnictwo wyższe

Minister edukacji i nauki opublikował kolejną aktualizację wykazu czasopism punktowanych - zyskały m.in. takie czasopisma, jak "Pedagogika Katolicka". Zmiana budzi te same wątpliwości, co poprzednia jej wersja - modyfikacje również wprowadzono z pominięciem przepisów.

21.12.2021

Inwigilowanie adwokatów Pegasusem jest niedozwolone - interwencja prezesa NRA

Prawnicy

Kontrolowanie telefonu adwokata budzi podejrzenia o działania naruszające tajemnicę adwokacką lub obrończą, które w demokratycznym państwie prawnym stanowią nienaruszalną świętość, gwarantując prawidłowe funkcjonowanie państwa i wymiaru sprawiedliwości - twierdzi prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, Przemysław Rosati, odnosząc się do doniesień medialnych o inwigilacji adwokata Romana Giertycha.

21.12.2021

Prokuratura Krajowa chwali się nowym systemem, pracownicy chwalą go zdecydowanie mniej

Wymiar sprawiedliwości

Prokuratura Krajowa informuje, że zakończyła już realizację projektu informatycznego „Rozwój Systemu Digitalizacji Akt Postępowań Przygotowawczych w Sprawach Karnych”, który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu operacyjnego Polska Cyfrowa, i wdrożyła system informatyczny PROK-SYS. To ten sam, który - jak pisało Prawo.pl - przyblokował prokuraturę.

21.12.2021

Olsztyn: Wiceprezes sądu odwołany za przywrócenie Juszczyszyna

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Krzysztof Krygielski został we wtorek odwołany przez ministra sprawiedliwości z funkcji wiceprezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie. To reakcja na wydane przez niego dzień wcześniej zarządzenie o dopuszczeniu do pracy sędziego Pawła Juszczyszyna, które po kilku godzinach zostało uchylone przez powołanego ponownie na stanowisko prezesa sądu Macieja Nawackiego.

21.12.2021

Samorządy medyczne zgodnie popierają obowiązek szczepień przeciwko Covid-19

Zawody medyczne Koronawirus Koronawirus szczepienia

Pięć samorządów: lekarzy, pielęgniarek i położonych, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych oraz aptekarzy zgodnie popiera obowiązkowe szczepienia zatrudnionych w ochronie zdrowia, ale także innych grup zawodowych. Ich zdaniem należy jak najszybciej podjąć prace legislacyjne w tym kierunku. Projekt posłów PiS przewiduje jedynie, że kierownik placówki zdecyduje, czy szczepienia są obowiązkowe.

21.12.2021

Prezydent podpisał ustawę przedłużającą ważność bonu turystycznego

Rynek i konsument Administracja publiczna

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, która m.in. przedłuża ważność bonu turystycznego - poinformowało Biuro Prasowe KPRP. Zgodnie z nowymi przepisami, do końca września 2022 r. będzie można płacić za pomocą Polskiego Bonu Turystycznego za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne.

21.12.2021

Będzie wsparcie dla dyskotek i klubów tanecznych

Małe i średnie firmy Koronawirus

Powiatowe urzędy pracy będą wypłacać jednorazowe dotacje do 5 tys. zł przedsiębiorcom, którzy z powodu pandemii zostali zmuszeni w połowie grudnia zamknąć kluby, dyskoteki, a także inne miejsca oferujące rozrywkę i rekreację. Informację w tej sprawie przekazała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

21.12.2021

RPO interweniuje w sprawie opłat za badania techniczne pojazdów

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Od 17 lat Minister Infrastruktury nie zmienił opłat za badania techniczne pojazdów. Tymczasem znacznie wzrosły koszty przedsiębiorców prowadzących taką działalność gospodarczą. Prawo przewiduje, że ustalając te stawki, minister powinien uwzględniać koszty wykonywania badań. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich przepisy w tej sprawie nie spełniają warunku zgodności z konstytucyjną zasadą proporcjonalności.

21.12.2021

Z zastrzeżeniem utraconych dokumentów nie ma co czekać

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Zaginiony dowód osobisty można zastrzec w urzędzie gminy albo przez internet. Jeśli został ukradziony, wystarczy zgłosić to policji. Dowód zostanie unieważniony z dniem zgłoszenia tego faktu policji. Nie warto czekać z decyzją, bo co dziennie banki notują kilkadziesiąt prób posługiwania się cudzą tożsamością w celach przestępczych.

21.12.2021

Prezydent podpisał ustawę upraszczającą rejestrację produkcji win

Rynek i konsument Małe i średnie firmy

Ustawa o wyrobach winiarskich, dostosowująca polskie prawo do nowych przepisów dotyczących wspólnej organizacji rynku wina w Unii Europejskiej jest już z podpisem prezydenta. Nowe przepisy mają uprościć i ujednolicić m.in. wymagania dotyczące wpisu do rejestru przedsiębiorców wykonujących działalność związaną z wyrobem lub rozlewem wyrobów winiarskich.

21.12.2021